Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Kup si tohle:
    http://www.levneucebnice.cz/p/mezinarodni-vztahy-v-datech-od-staroveku-do-soucasnosti/?gclid=CKnBrJOu-ssCFeUy0wodSVYOFg

    tam to hezky uvidíš. Nejdelší mír, co jsme zažili jako Češi v měřítku naší republiky, byl mezi rokem 1866-1914. A opravdu se nepočíta ČSFR či jiné její podoby v období 1948-1989, kdy jsme jenom čekali, kdy začneme si se západem pinkat atomovky, a mezitím si válčí dva superstáty na perifériích svých impérií jak v 19 či 18 století, to není stav míru. A období EU4? No comment...
    • Magister_Peditum
      No, v těch letech se možná u nás nebojovalo, ale jako Češi, tedy příslušníci rakousko-uherské armády, jsme v těch letech zasahovali například v roce 1878 při potlačování povstání v Bosně a Hercegovině nebo v roce 1899-1901 při porážce boxerského povstání v Číně. Ale válku jako takovou jsme v těch letech nezažili, to je pravda.
      • Máš nějaký odkaz na potlačování "boxerského povstání a nasazení českých jednotek zde?Nebo si děláš srandu?
  • Jo a teď jsem četl ten patch note a je to Berberské ne barbarské
    • ales.smutny
      Jsou to sice berberské státy, ale, paradoxně, v angličtině se z toho špatným přenosem do jazyka stalo Barbarské pobřeží :)

      https://en.wikipedia.org/wiki/Barbary_Coast
  • mne by se líbilo kdyby to bylo víc reálné, neco jako historická simulace, kde by se dalo budovat, obchodovat atd. tohle je jen čiste o válčení a mír nikdy netrvá moc dlouho a všechno ve hre slouží jen pro valku
    • Magister_Peditum
      Nechci ti kazit iluze, ale státům jde vždy v prvé řadě o válku. To jen posledních 50 let se zdá, že ne... a to ještě jen v Evropě. *15*
      • Nastuduj si historii, byly obdobi kdy se zilo i 100 let v miru
        • Magister_Peditum
          To by mě zajímalo kdy a kde... možná v takovém Švýcarsku ano, protože je neutrální a dokázalo se vždy vyplatit... *15*
        • Co? KDy? Kde? Myslíš jako celou Evropu nebo co? Já teda o žádným tak dlouhým míru nikdy neslyšel. Válka, čili v mém smyslu ozbrojený konflikt, kde jsou dva či více aktéru konfliktu, a je zde zdroj konfliktu (např. teritoriální, v součastnosti třeba co se děje na Karabachu, ideologický čili studená válka, ekonomický čili United Fruits a Mezoamerika 50. let), a válka je jen dalším nástrojem diplomacie a mocensko-politických institucí. Ten konflikt někdy eskaluje až v ozbrojené násilí, kdy umírají lidé, to je označení ozbrojeného konfliktu. Pak už máš různá měřítka, co to je "válka". Jestli myslíš mezi státy, tak o takovém období jsem nikdy neslyšel, nečetl. Buď konkrétní, jsi jak Miloš Zeman. "Někd ejsem slyšel, že bylo 100 let míru".
        • walltar
          https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_1500%E2%80%931799

          Jo, hlavně v období, kdy se odehrává EU4.
          • Takhle kdyz to das vedle sebe tak to vypada ze se porad valcilo ale kdy si vezmes jednu konkretni zem, treba francii, tak zjistis ze treba v 16. stoleti valcila jen nekolik let a zbytek byl klid. Navic to byly jen nejake lokalni sarvatky
            • walltar
              A v EU4 snad musíš nepřetržitě válčit? Pokud se vyloženě netechuješ na to aby si mohl jít z války do války, tak toho míru je dost.
            • Magister_Peditum
              Francie v 16. století? "Kašel" italské války mezi Francií a Habsburky 1494-1559, války katolíků s Hugenoty 1562-98 do kterých se zapojili i Angličané a Španělé... To mě přijde jako prakticky celé století. A to jsem zmínil jen tyhle dvě. *15*
    • walltar
      Myslíš jako v reálu? :-D
  • Magister_Peditum
    Mě by se líbilo, kdyby přidali do hry podobný management postav, jako je v CK2. Ne tak komplexní, to ne, to by pak nezbyl čas vůbec na nic, ale alespoň nějaký základní. Králové jsou v EU4 taková téměř anonymní skupina třech čísel. Stejně tak generálové. Prostě přidat nějaké ty vlastnosti - rodinou genealogii atd, abych věděl, koho, že jsem to provdal do ciziny a jestli nějaký rod brzo neskape po meči, takže se budu moct těšit na válku o nástupnictví atd.
    • Inquisitor
      Je pravda, že by to mohli aspoň trochu prohloubit, nakonec sňatková politika byla jedna z nejdůležitějších věcí. To mě tak naposled zemřel panovník a následník týden po něm. Padl jsem pod personální unii s Francií a bylo vymalováno. Škoda, Čechy jsem měl hodně dobře rozjetý a byl konec 17. století. Ale s pod Francie nebyla možnost se vymanit, takže Game Over, To mě celkem nasr...
      Ale stal se mi taky slušný nesmysl, kdy moje královna porodila potomka ve svých pětašedesáti letech :). No tak, ne že bych si stěžoval, zachránilo mi to zadek. Jde vidět, že se to tam generuje hodně na náhodu.
      • Magister_Peditum
        To není nic výjimečného, v EU4 láska kvete v každém věku. Muži z mé dynastie Poděbradů se běžně stávali otci v nějakých 10 letech. *15* Jinak to co popisuješ je přesně ten případ, kdyby se hodilo vědět, kolik těch členů rodu vlastně máš. Někdy mi v rychlém sledu zemře král, následník trůnu a vlády se ujímá až vnuk. A jindy ne, protože vnuk není. A tebe nic nevaruje. Je tu jen ukazatel, když nemáš přímého dědice.
    • Llour
      JJ to by bylo fajn. S těmi dynastiemi se tam vůbec nepracuje (skoro) a je to strašně škoda *9*
  • Llour
    Výměna informací o objevech mi chyběla už od EU2. Tam dokonce po dobytí hl. města člověk ukradl mapy a většinu objevů tak získal bez dřiny *1*
    • Kozy
      Proc game over. To jsem si vsimnul, ze dost hracu nehraje jinak nez za samostatnej "stat" pritom hra za vazala nebo neco takovyho je taky super.
  • Ještě připomenutí že savy z předchozích verzí nejsou díky změně regionů kompatibilní
  • Vidlec
    Nějaký týpek na steamu:

    1000+ hours, "its ok" *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit