Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Nechci se vyjadřovat ani k hodnocení ani k ceně. Ale myslím si, že pro indie hry by měla být samostatná sekce, možná by se tak zabránilo takovýmto diskuzím.
    Hru jsem nehrál, ale hodně mi to připomíná stařičký Moonstone - ten byl pravda trochu o něčem jiném, ale souboje rytířů byly vynikající a věřím, že by spoustě z vás poskytly podobnou zábavu.
  • maros.goc
    Drasta... A povedz mi preco by 2D bojovka/hopsacka nemala mat grafiku na urovni takeho remember me? Mame rok 2014... Preco by 2D hopsacka ako nidhogg l nemala mat krasnu grafiku? Preco ostatne hry musia a ine nie? Preco nidhogg nevyzera napriklad ako Limbo? Limbo sice nevyzera ako C3 ale ma krasnu grafiku z ktorej zaujmu krasne pozadia... Nidhogg nema na sebe nic krasne :-) a za to pytaju 15e,pricom hra je na urovni falash free hier
    • Proc nevypada jako Limbo? Protoze Limbo je cernobily a pletly by se postavy kdyz hrajes ve dvou na jednom PC. Proc Nidhogg nema krasnou grafiku? Ma. Proc nema Nidhogg "krasnou" grafiku? Ja myslim ze by se ani k te hre nehodila. To neni hra ve ktere se kochas pozadim. To je rychla hra ve ktere bojujes, utikas, umiras a to vsechno skoro najednou v ramci nekolika sekund.

      Jinak nikdo tady zadny pseudofilozoficky diskuze nevede ja proste tvrdim ze hra muze byt dobra a velmi velmi zabavna i kdyz je jednoducha a bez pozlatka a Nidhogg takova hra je a neni v tom sama. Hotline Miami, FTL, Starbound a Teraria, Minecraft a dalsi. Zadna z nich nevypada jako hra z roku 2014/13/12 ale jsou to zabavne a krasne jsou svym osobitym zpusobem.

      Ja nerikam ze se musi Nidhogg libit kazdymu nebo ze si ji kazdej musi zahrat. Jestli s recenzi nesouhlasis je to tvoje pravo. Ja taky nesouhlasim s kazdou recenzi tady na games a jsou hry ktere bych hodnotil vys a jsou hry ktere bych hodnotil niz. Svuj nazor na takovou recenzi pak taky rad reknu v diskuzi ale jestli jedinej argument proc si tahle hra nezaslouzi pozornost nebo vyssi hodnoceni je to ze nevypada podle predstav vsech lidi tak si strhnete 5 bodu za grafiku a bezte hrat neco krasnyho.

      Nidhogg je velmi jednoducha a zabavna hra zalozena na jednoduchych principech a to cim je funguje. Nidhogg nevynika poctem pixelu nebo polygonu. Ale na South Park se ale taky nekoukas kvuli uzasny animaci a detailnim postavam. Nidhogg proste vynika v jednu jednoduchy veci a tou je hratelnost a zabava a to hlavne a predevsim pri hre dvou hracu. Pokud se ti zrovna takova hra nehodi nebo nelibi nebo oboji tak ji nehraj a nekupuj.

      Ja osobne bych za 15 Euro uvital alespon vetsi pocet map pripadne neco jako SP kampan ale to je asi jediny duvod proc bych Nidhogg hodnotil trosku nic. Ale nakonec jsem si ji stejne koupil a nelituju. 15 Euro je jedna vecere v restauraci nebo dva obedy v praci. A ja myslim ze to bude jedna z tech her ke ktere se budu jeste dlouho vracet.
    • janchor
      Krása má různý podoby. Styl Nidhoggu mi přijde super.
  • maros.goc
    To vies AC3 nema az taku dobru grafiku oproti modernym titulom tak to treba zdoraznit, no ten "atari hotdog" ma grafiku az tak zlu, ze sa to zacne volat artstyl a zo zlej grafiky sa hned stane pozoruhodný prvok nad ktorym sa budu viest pseudofilozoficke blaboly :-)

    Takze rada na koniec, ak budete robit hru, a nebudete mať financie na cryengine 3, spravte ju v co najhorsej atari grafike pretoze v tom prípade sa uz bude jednat o artstyl a budu vas chvalit za genialitu - vid FEZ
  • Jack1947
    Jo, jentak mimochodem ze Uzivatele jako ja nedostavaji BANy...

    Vcera jsem mel BAN, 1denni

    a v minulosti jsem BAN mel taky ( jenze jsem napsal slovo ktere se vazne nevztahuje k slusnejm diskuzim).

    Takze jen pro INFO, ze nejsem nedotknutelny. BAN se vztahuje na kazdeho.

    Az tu zas nekdo )Rihez) atp... bude placat ze si tu snad hyckaji peravidla plati pro vsechny.
    Ano, a stale budu zastavat nazor ze jsou vicemene spravna.
  • Osobne zastavam nazor, ze na grafice u her nezalezi, a kdyz, tak jen na funkcni strance. Zadna grafika ze spatne hry díbrou hru neudela, ale znam plno dobrych her s nehezkou grafikou. A v tom spociva tragikomicnost games.cz, kdy na jednu stranu tvrde odsoudi ac3 liberation za grafiku, ktera o nekolik radu prekonava tohle dilo, ve kterem ji kupodivu neodsuzuje. Je to jasny dukaz toho, ze games neumi recenzovat a hodnotit hry, neumi jim merit stejnym metrem a tak postradaji smysl. Pro me je to duvod, proc nekupovat level. Za tohle neumetelstvi nechci platit.
    • Jack1947
      Ty podavas, perly. Cece.

      "Za tohle neumetelstvi nechci platit" ( ono ten kdo naklikava). *3*
    • Preed
      Ak nie si schopny pochopit co je to stylizovana retro grafika nidhoggu a ''pseudo'' realisticka takeho AC,ktora je vsak hnusna(v porovnani napr s AC4) tak je zbytocne ti nieco hovorit.Vy mate proste vsetku grafiku na jednom metri,je absolutne jedno ci ta grafika taka ma byt alebo nema alebo ci to ma nieco vyjadrovat alebo nie,proste viac polygonov -> lepsia grafika -> viac bodov recenzii,absolutne nezelazi na tom aka ta hra je,nie je alebo aku tam ta grafika hra ulohu alebo nehra,proste ciernobiely pohlad na svet a uz vobec sa nevyjadrujem k tomu,ze pleties hrusky s jablkami lebo hodnotit spolu recenzie na AC a Nidhogg dava zmysel,fakt,az sa tu raz zrusia cisla pri recenziach tak sa tym urobi velka sluzba ludsvu. Okrem toho ta posledna veta je dost usmevna, neviem ako by si chcel hodnotit hry ako AC a Nidhogg rovnakym metrom,v tvojej logike to znamena asi zvozit Nidhogg pod zem lebo ma taku grafiku ako ma a to je proste stupidne,vid zaciatok tohto postu.
      • Places hezky, ale na spatnem hrobe, ja jsem tradicni zastance nazoru, ze na grafice nijak zvlast nezalezi. Hodnoceni jestli je grafika hezka nebo oskliva je subjektivni zalezitost. Mne se AC libi, tohle mi prijde hnusne, stejne jako mi prijde hnusna grafika hotline miami nebo soul sacrifice, presto je oboje radim do meho osobniho zebricku top her.

        Takze priste zkus svuj mozek vyuzivat k premysleni a reaguj k veci na misto sireni stereotypniho nazoru, ktery reaguje pouze na tve zaslepene iluzorni predstavy o ostatnich, ktere jsou v primem protikladu s realitou.
      • Whoossain
        Kde je hranice mezi stylizovanou retro grafikou a lemplovstvim grafiků? Nemůže být "hnusná" grafika připravovanýho Ramba nakonec uměleckym záměrem autorů evokovat doby herních automatů, k čemuž by naváděly i herní mechanizmy, které použili? Je fér porovnávat grafiku handheldovýho titulu převedeného na velké platformy s titulem vydávanym primárně na velký platformy? A okolik je takový porovnání přijatelnější, než srovnání AC a Nidhoggu? A co na to Jan Tleskaš? Samý otázky...
        • Preed
          No ak urobis hru s grafikou roku 2009 v roku 2014 tak tym velmi dobu automatov evokovat nebudes :) a Rambo moze byt este zabavna hra,aj Shadow Warrior je stupidny ale je to najzbavnejsie FPS poslednych rokov,ale ja si na tieto otazky odpovedat nemusim,ja totiz nemam ziadny problem s tym ked je udelene jednoduchej indie hre vysoke hodnotenie,ale ano chapem,ze tvoj post je sarkazmus,ocividne mame iny pohlad na to ako by sme mali hodnotit hry,btw remember me nie je dobra hra,ked si ju porovnas s takym DMC,co je priamy konkurent, tak tych 6 bodov je az az,ma horsi subojovy system(velmi jednoduchy,cele vytvaranie komb je zbytocne),horsiu interaktivitu prostredia i.e. nie su tam secrety a podobne veci,ktora ta nutia to prostredie viac preskumat(+hp niekde za rohom sa nerata) nehovoriac,ze aj Level design v DMC je vynikajuci a prostredia su velmi pestre a ma horsiu znovuhratelnost,ktoru ma snad DMC najlepsiu na trhu,ako by to vyzeralo keby hra,ktora je o triedu horsia dostala 8 bodov,no hrozne ale ty to radsej porovnas s BF4.
          • Whoossain
            Ano, máme každý jiný pohled na to, jak by se měly hodnotit hry. Myslim ale, že se přes to oba přenesme a dokážeme s tím žít. Je teda určitě. Ostatně - kdyby měl každej na všechno stejnej názor, tak by ani nebylo třeba o ničem diskutovat. A to by byla celkem nude, ne? A mimochodem - Remember Me má secrety, sbíráš informace o prostředí Neo-Paris v podobě datových schránek, který jsou po lokacích různě ukrytý a týkají se tuším 4 různých oblastí zdejšího světa (politiky, společnosti, technologie...). Mimo to můžeš hledat health a skill boosty (který zmiňuješ) a zabíjet takový robotický parazity, který teď už nevím, jak se jmenujou, ale hledají se celkem blbě, protože bejvaj zalezlý většinou někde u stropu nebo v rourách atp. a většinou je lokalizuješ jen podle typickýho zvuku, kterej vydávaj. S DMC to bohužel porovnat nemůžu, protože jsem ho nehrál. Pořídil jsem si radši RM, protože mě zaujalo víc, a jsem s volbou spokojenej. BF4 bych sem pak vůbec netahal, protože to je dle mýho názoru jedna z nejnadhodnocenějších her poslední doby a jeho především technický zpracování je, především v rámci multiplayeru, naprosto otřesný. A vzhledem k tomu, že MP je těžištěm tý hry, tak zdejší výsledek recenze jasně mluví o tom, jak se tu hry hodnotí. Ostatně - strašnou technickou stránku BF4 potvrzuje i velká část komunity, GiGaB@yt z bf-blog.cz a spousta dalšíh zdrojů. Jenom tady byla hra 14 dní po vydání opravená a recenzentovi fungovala takřka bezchybně. Zajímavý...
        • Kozy
          Přesně, úplně ti rozumím a hluboce před tebou smekám že máš trpělivost s nimi diskutovat. No jo, holt dneska může být intelektuální umělec asi úplně každý.
        • To co tu uvadis je prave ten zasadni rozdil mezi stylizaci a hnusnou grafikou. Jestli hnusnej model Staloneho mysleli tvurci jako retro tak je mi jich opravdu lito protoze to ocividne nefunguje.
          • Stejne tak je rozdil mezi zamernou tvurci stylizaci, ktera vypada jednoduse, ale ve skutecnosti je promyslena a propracovana a mezi primitivni grafikou, kdy na ni autor nema (at finance, cas nebo talent) a pak dela z nouze ctnost. Coz je pripad rady indie her.
    • Whoossain
      To je přeci to, o čem jsem tu psal. Ke smůle některých vztahovačných diskutérů, který mají pocit, že se jich moje vyjádření týkají, jsem se nevyjadřoval ke konkrétnímu jednomu případu nebo skupině uživatelů. Svými několika příspěvky jsem hodnotil situaci obecně. Proč mám potřebu reagovat v diskuzi ke hře, která mě jinak naprosto míjí a nezajímá mě? Protože už mi začíná lézt krkem to, jak u jedněch her je něco vychvalovaný a obdivovaný, zatímco u jiných to není ani součástí hodnocení, protože se to tam považuje za samozřejmost. Argumenty, který tu padaj a mají zdůvodnit, proč je zrovna tahle hra tak neskutečně úžasná, jsou naprosto směšný. Někde dole někdo uvádí, že jednou z předností týhle hry je, že prostředí, kulisy, jsou animovaný. A to je jako nějaká zvláštnost? A proč je v Remember Me kritizovaný to, že prostředí, v kterym se postava pohybuje, jsou kulisy? Vždyť jsou taky animovaný. Navíc vypadají úžasně a člověk na první pohled pozná, na co se kouká. Na rozdíl od herního prostředí Nidhoggu. Zdejší recenze jsou čím dál tím horší, to už jsem psal. Chodím sem už spíš jenom ze sentimentu, protože tu jsem už nějakou dobu registrovaný, ale článků tu čtu už jen minimu a recenzí ještě míň. Natož, abych se podle nich řídil. Vždyť to bych pak přišel třeba právě o Remember Me, vynikající rubačku v parádním cyberpunkovym prostředí, která mě zabavila na hezkých pár hodin a teď jí mám rozehranou podruhý, kvůli Steam achievementům. A jen tak mimochodem - po technický stránce je ta hra mnohem lepší, než Battlefield 4. Protože funguje a je bez bugů. Přesto dostala 6/10 oproti nadhodnocenýmu podvodu od DICE (8/10). Proto stojej místní recenze za čím dál větší ho*no...
      • kubi-wan
        Ježíš, všichni tady srovnáváte Nidhogg s Remember Me nebo Battlefieldem atd., ale uvědomte si, že ta hra je hodnocená v ňákym kontextu - finančních prostředků, velikosti týmu, toho, čim cílí na jaký publikum...
        Pořád nerozumim tomu, jak někdo může srovnávat tolik rozdílný hry, vytvořený za jinejch podmínek, pro jiný publikum, jen na základě čísla.
        Já bych si třeba v životě takovej Battlefield nezahrál, protože mě tyhle vojáčkovský onan*e (to slovo je zakázaný? vážně?) nebavěj. Ale takový Hotline Miami nebo Nidhogg si s chutí zahraju, třeba proto, že se u toho pobavíme s kámošema. A nemám problém si to subjektivně vyhodnotit na lepší "známku", protože mě to zkrátka ve svý jednoduchosti baví víc, než nabubřelý vysokorozpočtový spektákly (a jo, Remember jsem hrál a bavilo mě to).
        Před rokem jsem do zblbnutí smažil Hotline Miami a ani teď, bych tomu neváhal dát devítku. Nidhogg jsem ještě nehrál, cena mi taky přijde poněkud přestřelená, ale díky recenzi vim, že by mě to mohlo dost bavit. Prostě jen proto, že jsem cílová skupina. Holt všechny hry nejsou pro všechny...
      • Asi je krapet matouci, ze je tady jedna kategorie "Recenze" a spadaji do toho tituly za stovky miliony dolaru, ktere nabizeji i MP ve kterem hrac stravi stovky hodin rocne a stejna tak potom maji jakoby stejne hodnoceni blbosti na hodinu jako Nidhogg apod. A potom vznikaji docela zajimave paradoxy, ze se AAA titulu vycita, ze grafika nenabizi efekty jako engine z Crysis 3 a na druhe strane se obdivuje rastr z roku 1980. *7*
        • Whoossain
          Tak nějak. Jak jsem psal - u Remember Me bylo hře mimo jiný vyčítáno, že prostředí není interaktvní. Tady je interaktivní? Autor namítne, že tady by interaktivita prostředí ničemu nepřispěla. Přispěla by něčemu v Remember Me? Jednalo se v zásadě o arénovou bojovku. Proč by mělo něčemu přispět, že budu v mezičase moct rozbíjet stánky na tržišti? Tady je kladem, že jsou kulisy animovaný. V RM nebyly? Tam se to nedá považovat za klad? A tak by se nechalo pokračovat dál a dál. Mě je celkem šumák, že Hotline má 10 stejně, jako Deus Ex. Mě vadí, že hotline má vyšší hodnocení než jiná hra kvůli tomu, co se u tý jiný hry ani neobtěžoval recenzent zahrnout do hodnocení...
          • V Nidhogg ale zrovna interaktivni prostredi je :D
            • To ses ovsem zcela minul s tim, co jsem ti napsal a plati to stale.
            • Ja nerikam ze vsechno jsou nesmysly ale kupa jich tam je...
            • Kupa nesmyslu se da velmi snadno argumentacne vyvratit, ale pokud se zmuzes pouze na to, ze cizi nazory oznacis za kupu nesmyslu, pak primarne hledej nedostatek v sobe.
            • Jedinej kdo tu breci je spousta lidi co tvrdi ze zabavny hry s jednoduchou grafikou si nezaslouzej dobry hodnoceni a srovnavaj jabka s hruskama :D
            • Whoossain
              Kdo určuje, co je nebo není nesmysl? Ty? Jakou k tomu máš kvalifikaci, jaký je tvoje postavení, že můžeš o něčem prohlásit "Tohle je nesmysl?" Nebo k tomu stačí to, že s tím nesouhlasíš? Lidi, proberte se. Brečíte jak děcka, kterejm někdo bere bonbóny a přitom se vám nic neděje. Ale dost už, z práce jsem už dávno doma a mám teda lepší věci na starosti, než tu sáhodlouze diskutovat o ničem...
            • "prezentuju svuj nazor" je moje oblibena veta a to zvlast kdyz jde od nekoho kdo hlasa kupu nesmyslu...
            • Whoossain
              No vidíš, takže se ve finále ukázalo, že toho máme dost společnýho, protože mně taky nedochází, co na tom pořád nechápete :-) Rozdíl je jen v tom, že já necítím potřebu někomu jeho názor vyvracet, jenom využívám možnosti vyjádřit svůj postoj. A jestli si to někdo bere osobně nebo se snaží hledat někde nějaký skrytý významy nebo osobní útoky, tak ať. To je jeho boj, ne můj...
            • A o tom tu prave mluvim. To pole reaguje na kazdy tvuj pohyb stejne jako most z mraku reaguje kdyz na nem stojis. Interakce probiha a tecka. To ze se ti to zrovna nehodi do diskuze neznamena ze to neni interakce s prostredim.

              Problem je ze to co muze byt dostatecny u 2D hopsacky uz nebude dostatecny u 3D akce a prostredi ktere je absolutne staticke a kde muzes privolat vytah nebo otevrit dvere a tim to konci proste uz pro 3D akci neni tak atraktivni. Nenadelas nic.

              Proste nejde porovnavat akcni 3rd person akci s 2D akcni hopsackou. Jiny pravidla, uplne rozdilnej gameplay a navic ke kazdymu se hodi neco jinyho. Nedochazi mi co na tom porad nechapete...
            • Whoossain
              Očividně by sis měl nastudovat, co znamená iteraktivita prostředí. To, že vlezeš do textury, která má symbolizovat pole (asi) a ty v ní nejsi vidět, rozhodně interkativitou prostředí není. Stejně tak není interaktivní to, že je někde pojízdná podlaha. Interaktivita je to, že prostředí reaguje na tvoji činnost. Jako že přijdeš ke spínači a jeho použitím si přivoláš výtah (jako v Remember Me). Nebo že se přiblížíš k hlídkovýmu robotu a ten na tvoji přítomnost zareaguje (jako v Remember Me). Nebo přijdeš k NPC a ta na tvoji přítomnost zareaguje (což v Remember Me nebylo a tak to autorovi recenze vadilo, že za to - a za nerozbitný stánky na trhu - hře dal 6/10). Ne, prostředí v Nidhogg není interaktivní o nic víc, než v Pac-Manovi nebo Streetfighterovi...
            • Nn to je proste interaktivni prostredi a porad je interaktivnejsi nez to v remember me... Ale to podstatny je ze o to v tyhle hre vubec nejde. U 3D akce vypada fakt divne kdyz je prostredi uplne staticka nemenna kulisa. U rychly 2D hopsacky kde jde ciste o velmi svizne souboje je to proste uplne neco jinyho a neda se to absolutne srovnavat. Je to jako srovnavat kamion a sportovni auto. U Kamionu asi nebudes kritizovat ze s nakladem jede maximalne stovkou stejne jako u sportovniho auta nebudes pozadovat aby uvezl lodni kontejner na navesu.
            • Tak jsem si to myslel spravne, ze jde o recesi *1* *1* *1*
            • Muzes tam probehnout polem do ktereho se schovas takze protivnik vidi jen vrsek tve hlavy a sermujes v podstate naslepo. Je tam level kde jsou mosty z mraky ktere po chvili chvili propadnou kdyz na nich zustanes stat nebo tam jsou pojizdne podlahy apod.
            • interaktivni v cem? Jako vice nez v Remember me? Krapet se ztracim ve tvych prispevcich, kdy mam pocit ze jde neustale o recesi a nemyslis nic vazne, na druhou stranu potom napises neco, co normalni clovek jako recesi povazovat nemuze *7*
          • Piggsy
            Whoossain - Souhlasím s tvými názory a rád bych si tě přidal na Steam mezi přátele. Jaký máš nick? Já stejný jako tady, Piggsy. Teda jestli máš zájem... *4*
            • Whoossain
              Já to tam mám taky stejný, akorát s jedním "s"...
        • janchor
          Co je na tom paradoxního? Je přece zcela přirozený, že na různý věci jsou kladený různý nároky. U popcornovýho sci-fi blockbusteru bude nejspíš záležet na přesvědčivosti triků, u černobílýho konverzačního filmu vůbec. Pokud hra stojí a padá na snaze o realistickou grafiku, je logický, že se bude rozebírat především ta. Pokud hra pracuje s cíleně lo-fi estetikou, bude se řešit, jak jí to jde nebo nejde.

          Zvláštní, že třeba v tom filmovým světě nikoho nemate, když mají filmy za hrst dolarů stejnej úspěch, jako megalomanský produkce.
          • zadna hra nestoji a nepada ve snaze o realistickou grafiku. Nebo ja jsem aspon zadnou takovou nehral, kde jako primarni hratelnost mela byt "realna" grafika a vsechny ostatni faktory jsou znaedbatelne. Blockbuster vs konverzacni film je jako FPS vs HC strategie.
          • Ne, naroky by mely byt stejny. Jinak to hodnoceni nema smysl. Tam kde nedovedete zachovat stejne naroky, tam vec popiste, ale nehodnote, ctenar si zhodnoti sam. Grafiku muzete hodnotit ciste z funkcniho hlediska nebo funkcniho a technickeho a vytvarne, ktere je veci vkusu a neda se objektivne posoudit jen vecne popiste, at si ho zhodnoti kazdy sam, nezahrnujte ho do hodnoceni.
          • Whoossain
            Třeba ti filmoví recenzenti dokáží líp napsat, co vlastně na tom filmu hodnotí a proč mu dávají tolik, kolik mu dávají. Já třeba hodně rád čtu recenze Františka Fuky. A to je můj filmovej vkus diametrálně odlišnej od toho jeho. Nicméně v každý tý recenzi vim naprosto přesně z jakýho důvodu se mu něco líbí nebo nelíbí. Uvede konkrétní příklady toho, co je správně nebo špatně. Tady se dozvim, že Nidhogg je dynamická hra. Jiný hry nejsou? To snad ne...
            • Je zajimavy ze ja jsem si recenzi precetl a dozvedel jsem se o cem ta hra je a na zaklade toho jsem si ji koupil a nezklamal se. A ted kde je chyba?
            • Whoossain
              Recenzi jsem si samozřejmě přečetl a nedozvěděl jsem se to. Stejně, jako se náhodný divák nedozví nic o hře z videorecenze. Tedy kromě toho, že její autor zná hodně cizích slov...
            • janchor
              Pokud si přečteš recenzi, dozvíš se ty důvody zcela konkrétně.
  • Deever
    Jo, měl bych problém za to zaplatit patnáct dolarů, ale to je proto, že jsem rozmazlenej GOGem a mám problém zaplatit patnáct dolarů za cokoliv. Hry jako FTL, Prison Architect, Traffic Giant, Railroad Tycoon, Open Transport Tycoon, Mashed a tak dále jsou přece tady hnusný a hrajeme je do teď, protože je to zábava.

    Fráze "hry nejsou o grafice" neplatí. Hry jsou o grafice, která slouží svému účelu v rámci herního designu. Když to funguje a baví, není co řešit. A Lukáš Grygar nám ze své recenzentské sesle tvrdí, že ano. Tak mu to budeme věřit a koupíme si to. Puntík, nuly.
  • Whoossain
    Mně celej tenhle povyk kolem tohodle nezávislýho herního vývojářství přijde celkem směšnej. Je to trend posledních pár let. Pravdou ale je, že nezávislý hry se tvořily vždycky. Donedávna ale nikdo neměl tu drzot chtít za to peníze, dělali to studenti a fanoušci pro zábavu, svý známý a ostatní hráče, který si tyhle hry někde stáhli, protože byly volně dostupný. Když někomu docvaklo, že by se na tom za minimální náklady nechal trhnout celkem slušnej balík, tak kolem toho udělal patřičnou reklamu )pochopitelně stylovou, nezávislou), začala se kolem motat hromada přemoudřelejch rádobyintelektuálů, který spokojeně pokyvovali hlavama, souhlasně mručeli a začali hulákat, že tohle je to pravý umění. A lidi, kterejm stačí v reklamě říct, že tenhle prací prášek je ten nejlepší, si to začali kupovat a protože to doporučovali intelektuálové, tak si taky začali připadat jako intelektuálové. Je to jako s plastikama Černýho nebo obrazama Knížáka. Je to neuvěřitelnej sh*t, ale skupinka vlasatejch brejlatejch umělců na to ukazje a huláká "Tohle, pánové, to je umění!"...
    • martin.mares.984
      Mohl bys mi prosimte definovat nebo vysvetlit jak se pozna co je a co neni umeni? Keramika od Sipka podle Tebe neni umeni? Co treba takovy Rodin, to uz je umeni? Bodypainting je umeni stejne jako instalace, happening, malba ve stylu Modiglianiho stejne jako Comics Franka Millera nebo naopak dilo Munche a stejne tak tetovani, graffitti, street art jako Banksy, Pasta Oner, Blu apod. Stejne je to s hrami - za umeni muzes mit pixelart nebo cell shade anebo krasne rucne malovane staticke pozadi v izometrickych RPG nebo adventurach.
    • Preed
      Takze niekto nieco spravi a ma ''drzost'' si za to pytat peniaze,pseudointelektual Lukas Grygar to zrecenzuje(spolocne s IGN,PC gamerom a Polygonom a podobnymi pseudointelektualnymi sajtami) no a tak sme prisli my,banda premudrelych pseudointelektualov a robime tu hype a vsetci si to tym padom kupia,VDAKA BOHU,ze ste prisli VY,ze ste odhalili nase pseudointelektualstvo a vsetkym poviete ako taka HNUSNA 2D hra nemoze byt dobra a vlastne ked to niekoho bavi tak je asi pseudointelektual alebo jeho posluhovac ktory sa nechal zklakat hypom pseudointelektualov,na 100% to nie je tak,ze ta hra je zabavna a funguje. AMEN.
    • Proč je drzost chtít za hru peníze?
      • Protoze ma osklivou grafiku neasi!
        • MickeyMutant
          Pseudointelektuálskou!
    • Carmamrdon
      A přitom to i s těmi placenými indie hrami nevypadalo ze začátku vůbec špatně. Vznikaly zábavné a nápadité hry, které měly ke všemu i krásnou grafiku, kupříkladu Trine. Člověk se mohl na chvíli zastavit a kochat se krásnou krajinou.
      Jenže pak se zjistilo, proč investovat peníze do grafiky? Šoupnem tam pár pixelů, nazveme to "pixel art" a pseudointouši nám to spolkou i s navijákem.
      A tak to tady máme. Plivanec do tváře všem nadaným grafikům a vývojářům, kteří se snaží vytvořit něco opravdu pěkného.
      • Jack1947
        Ty si tu tedy chybel ... INDIE je nahodou skvela vec , drive se delali hry na koleni a nedelal to kazdy dneska muze kazdy. Vicemene nadany clovek zkusit stesti. Hejt na tohle tema je stejne nudny a ( novy) nez pc vs konzole... jo ale nuda to je pac to rekne nekdo komu chodi i pluska sama ze.

        Ne budeme to hejtovat, kdyz nekdo by rad se vratil do dob a casu kdy hry byly vysadou jen nekolika malo vyvolenych. Naklikame si poradne.

        Bohuzel je to dost dulezita vec jak udrzet pc scenu pohromade, ted uz (i konzole).
        Takze jako kazdy jiny indie hater uplne mimo hrnec. Placene a jak by vznikali dalsi.

        Nic neni zadarmo ani vyvoj. To si precist ten clovek co je vyviji nevim no. Jestli by se to nekomu libilo takhle hezky plivat na jeho praci. Udelat neco ne hlavne ze se da hejtovat a(dobre z uctem). Tak ne konzole ale uz INDIE hry jeste mobilni hry a definitivne bude PC herni scena "pohrbena". *15*

        ( nezapomen me poslat do haje a naminusovat, i kdyz tolik indie nemusim vidim v tom budoucnost bohuzel pravda se zmenit neda).
        • Takze v minulosti "kazdy vicemene nadany clovek" nemohl delat ptakoviny jako je napr. Nidhogg?
          • Jack1947
            Ty si zareaghoval jako prvni ale reakce byla na Carmamrdon a co to je za blbost. Mohl jenze bylo to tezsi to dostat do obehu dneska to je snazsi dikY Kickstarteru. Co je ty chces hejtovat taky?
            • ty pises, ze dneska to muze delat kazdy. Ale v minulosti mohl taky. Jen se zmenil obchodni model.
      • Presne! Plivanec vsem nadanym grafikum a vyvojarum! Kazdej vi ze kvalitu hry nejlip poznas podle poctu pixelu. Nedej boze pokud hra pouziva jeste 2D. Vyvojare takovejch her bych nechal pozavirat za podvod!
        • stejne tak srackoidni grafika ala ZX spektrum v roce 2014 neni garantem kvality a zabavy. *3*
          • A to snad nekde tvrdim?
            • V cem by prosim byla ta grafika hezci konkretne?
            • MickeyMutant
              Málo. Opovaž se dělat videorecenzi, dokud nejsou pokryté všechny hezčí hry.
            • janchor
              Hru jsem recenzoval týden, z toho zhruba polovinu času sám, polovinu s někým dalším.
            • muze se zeptat, kolik hodin mate nahrano v redakci, ci na nejake "party"?
            • janchor
              Myslím, že si člověk vybere hru, která mu bude připadat lepší - a jestli na tom bude mít větší podíl zpracování nebo to, jak se hraje, to už je na něm.

              V případě Nidhoggu má každá složka svůj podíl: stylizace herní náplni parádně sedí, hudba jakbysmet a hraje se to parádně. To je celý. Pokud bys vzal ten koncept a nasadil na něj moderní grafiku, je z toho rázem úplně jiná hra. Třeba i lepší? Kdoví, jestli by tím neztratila tempo. Tahle je výborná taková, jaká je.
            • to nikdo netvrdi, ale kdyz budou dve identicke hry a jedna bude pekneji vypadat, bude mit vice animaci postav a vsechny ty blbinky a druha bude vypadat jako Nidhogg. Stejne tak to bude se zvukem a hudbou. Obe budou stat 15 euro, tak ty si koupis automaticky tu hure vypadajici a hure znejici?
            • To ze mas takovej pocit jsme si vsimli ale ty argumenty porad malicko vaznou protoze mi porad nikdo nebyl schopnej vysvetlit proc vic pixelu znamena lepsi hra.
            • no jen mam takovy dojem, ze za chvili nekdo vyda "novy" Pong za 20 euro a mistni "intousi" budou psat, jak je to inovativni, kreativni a inteligentni. Jak ten stridmy design je doveden k dokonalosti a podobne kecy. *7*
    • archie777
      Nechtěl bych se stát obětí indie syndikátu.. Ta představa, že by se hra sama koupila a nainstalovala! Bože, chraň nás před artovkama! Kde je kupec, tam je prodejce.
    • Paulcz
      Nebudeme žít v domněnkách, že ne ?
    • janchor
      Zatímco hledáš teorie, který by ti obhájily tvou nechápavost, lidi se u takovejch her prostě a jednoduše baví.
      • zatimco u jinych se nebavi nikdo. ze? *7*
        • janchor
          To sis z toho odvodil jak?
          • To si neodvodil, tim poukazuje hloupost argumentu. Kdo tu psal co o nechapavosti sveho ctenare?
    • Vseobjimajici pravda prosteho cloveka z lidu... Jen to vsem tem intelektualum a burzoustum ukaz!
      • Whoossain
        Když už máš potřebu reagovat, tak si aspoň pořádně přečti to, na co reaguješ. Pokud bys dával pozor, tak bys určitě nepřehlédnul, že můj příspěvek začíná slovama "Mně přijde...". Nevim teda, jak jsi došel k tomu, že se jedná o nějakou všeobjímající pravdu...
        • Ja jsem si to precetl cely a je to moc krasnej hejt. Myslel jsem si ze te moje podpora proti ty bande intelektualu potesi.
          Tohle zpatecniky mysleni kdy si myslej ze muzou udelat osklivou hru s pixelovatou grafikou a myslet si ze dobra hratelnost staci a jeste za to chtit penize.
          Bez ty hromady premoudrelejch yntelektualu co jim to vodkejvaj by si to nikdo ani nekoupil.
          Lidi jsou proste hloupy. Staci jim rict co je ma bavit a co se jim ma libit ono je to bude bavit a bude se jim to libit...
          Diky bohu jsou tu porad lidi co se za pravdu nestydi a neboji se nam ji sdelit!

          A jestli za to nemuzou intelektualove tak za to urcite muzou cikani protoze zneuzivaj davky a nejsou pak penize na AAA hry.
  • Vitekb
    Ty vole, to je diskuze. Že jsem sem lezl...
    Aspoň že nad těmi mínusy jsem se zasmál.
  • Ristoro
    Bože 2D hova*in je nezpočet, možná i zábavných, ale co pořádné AAA hry? Kromě AC, Falloutu, ME a Dishonored mě snad v poslední době nic jiné nebavilo... Hlavně že je čas na hry jako tohle... To si rovnou můžu na svůj PC stáhnout PS1 emulátor... Už mě to fakt nebaví.
    • archie777
      Vojta, 9
      • Ristoro
        Promiň, že ne každého baví hry s hratelností z roku 95 :/. Na grafice mi nezáleží, ale jak mám hrat něco takového v roce 2014.
  • Carmamrdon
    AAA hry doplácejí také na to, že se o nich často ví i rok dopředu před vydáním. Mezitím si hráči stihnou utvořit falešná očekávání, srovnávají s předchozími díly atd... Takové hry se pak měří mnohem přísnějším metrem, což se projeví i na výsledném hodnocení a prodejích.
    No a potom vyjde pixelová chudinka jako je tento Nidhogg, o které nikdo nikdy neslyšel - a ejle, ono mě to baví! Což o to, že mě to zabaví na jedno odpoledne a pak už se k tomu nikdy nevrátím, protože se na to nehodí dívat. Napaříme tomu 8 až 10/10 a jede se dál... Ovšem pokud to tak půjde dál, brzy se dočkáme toho, že bude indie hra stát stejně peněz, za kolik jsme si dříve koupili tříáčkovou pařbu... S tím, že žádné AAA hry už nebudou.
    • archie777
      Kravina, přemýšlení ala bublina, že mobilní hry vytlačí AAA. Je absurdní si myslet, že skupina hráčů hrající/takto hodnotící AAA a indie hry, spolu jakkoliv kolidují. Myslíš že Nidhogg hraje stejný vzorek jako Skyrim? Navíc se rozhodně pohybují prodeje v naprosto jiných rovinách. Jinak pořád nechápu ten "solucionismus" v herní komunitě. Stejně jako je možné mít PS3 i PC v jednom bytě, je možné zahrát si indie artovku chvíli po doklikání COD. AAA průmysl zahnala do současné podoby jeho velikost, respektive cena vývoje mainstreamu. Podívej se 10-20 let zpátky a uvidíš kolik nových značek každý rok vznikalo ve středním proudu. Já osobně vyloženě garážovou scénu nemusím, ale za relativně low-budget projekty na Kickstarteru jsem rád. Další Ultimu už prostě žádná EA nebo Rockstar nevydá. Hru za 100 milionů dolarů prostě mezi segmentované skupiny neprodáš.
    • spook.y
      AAA hry hlavně doplácejí na to, že naslibují hory doly a pak z toho vyleze něco jako Colonial Marines nebo Rome II. Indie hry mají většinou dobrý nápad, ale nemají na pořádné provedení. U AAA titulů je to většinou naopak. Tuto hru hodnotit nebudu, ale vypadá strašně :D
    • janchor
      "Nidhogg, o které nikdo nikdy neslyšel.."

      Učebnicovej příklad mylnýho předjímání, který těmhle názorům vládne. Na Nidhogg se těšila celá řada hráčů od chvíle, kdy vyhrál v roce 2011 cenu za design na IGF. A šuškanda, generovaná prototypem, se kterým autor objížděl různý herní akce, byla enormní.
      • Whoossain
        Mně už překvapí máloco. Proto se ani nedivim, že plošinovka dostala cenu za design. Ostatně ona většina podobných cen ztratila na svojí váze. A to plátí i obecně, ať už jde o různý filmový, hudební nebo i jiný ocenění. Nobel prize included...
        • Svet se riti do zahuby! 2D plosinovka dostala cenu za design kdyz vsichni vi ze 3D ma vic dimenzi a proto je v ni design logicky lepsi.
    • "AAA hry doplácejí také na to, že se o nich často ví i rok dopředu před vydáním. Mezitím si hráči stihnou utvořit falešná očekávání, srovnávají s předchozími díly atd... Takové hry se pak měří mnohem přísnějším metrem, což se projeví i na výsledném hodnocení a prodejích."

      Tohle by se melo ale stejne melo davat na nejaky tricka nebo tak neco :D Protoze prece kazdy vi ze velci vydavatele informuji o svych hrach dopradu aby meli horsi hodnoceni v recenzich a min prodeju :DDD
      • davidBray
        tady je toho víc, těch "výronů" na trika :))
    • davidBray
      jsi demagog a ještě k tomu hlupák. Nejhorší možná kombinace. Doufám, že ve škole dostaneš pětku a rodiče ti zakážou počítač!
    • Presne... co na tom ze me indie hra za par korun zabavi na nekolik odpoledni... AAA hra by me bavila urcite cely rok!

      Ze by AAA hry byly prisneji hodnocene to je prece nesmysl. Metacritics (hodnoceni kritiku vs hodnoceni lidi) ale i zdejsi diskuze spis naznacuji ze je tomu naopak.

      Nikdo nenuti vydavatele neco oznamovat dopredu a navic to ze tys o necem neslysel neznamena ze o tom neslysel nikdo.
      • Whoossain
        14€ mi nepřijde jako pár korun...
        • A mne to prijde jako par korun :D
          • Preed
            A to je Vas zasadny problem,nikto sa Vam nasnazi nanutit,ze sa Vam ta grafika musi pacit,ale Vasa argumentacia je taka,ze je ta grafika hnusna lebo su to pixely a ked je to grafika napr. ked sa bavime o mobiloch,Infinity Blade,tak je uzasna(btw Infinity blade je uplne stupidna hra) ked to prezeniem to je ako keby si povedal na obraz Picassa ze aky je hnusny lebo hlava na jeho obraze ma nejaky surealny tvar a nevyzera ako normalna hlava,co je samozrejme blbost.

            Edit: to je reakcia na ten post kde spominas mobilne hry.
            • Preed
              No ked nevidis problem tak sa nemame o com bavit,s tou cenou by som aj suhlasil 14e je relativne dost,ale argument ze - viac polygonov -> objektivne krajsia grafika,proste nefunguje.
            • Whoossain
              Já tu žádnej zásadní problém nevidím, já se zase nikoho nesnažim přesvědčit, že se mu ta hra nemá líbit. Jediný, co jsem napsal, je to, že něco takovýho jsem hrál na Atari. Tim jsem reagoval na vizuální stránku hry, prtože mi tenhle humbuk kolem naprosto technologicky zastaralejch počinů přijde poměrně směšnej. Pak jsem napsal obsáhlejší komentář k tomu, jaká je situace v herním průmyslu a pak jsem reagoval na naprosto přestřelenou cenu týhle záležitosti. Jestli s tím má někdo problém, tak je to jeho věc...
          • Whoossain
            Za ty prachy jsem si pořídil Injustice na PC...
            • Z myho pohledu je Injustice absolutni ztrata casu a nedal bych za to ani dve eura. Uz tak dost ze jsem prisel o pet za Bioshock a nikdo mi je uz nevrati.
            • Whoossain
              To je tvoje věc. Z mýho pohledu je 14€ za tohle vs. 14€ za Injustice (podotýkám po vydání, ne v nějakym vánočnim výprodeji) naprostej úlet. A takovejch her by se našlo pochopitelně více. Tohle bych bral tak za 2€ na mobil. I když - i mezi mobilníma hrama by to minimálně po vizuální stránce těžce zaostávalo...
            • Ja jsem poridil Bioshock Infinite za 5 euro a Nidhogg za 14 me bavi vic.
    • celoush
      Si myslíš, že problémem AAA jsou vysoká hodnocení indie her? Tak to je opravdu to poslední...
    • bobsh
      Zrovna o Nidhoggu se teda vědělo dost dlouho dopředu.

      Jinak to pak záleží na úhlu pohledu při hodnocení, pokud autor zohledňuje nějaký dlouhodobější hledisko (jestli mě hra bude bavit i za rok, dva roky atd.), nebo prostě hodnotí, jaká je tady a teď. Nemam problém ani s jednim přístupem, pokud je z textu patrný, v jakym kontextu je daný hodnocení udělený.
    • dario.marques.798
      Ano, přesně sdílím tento názor, možná jsem to jen ve svých příspěvcích nenapsal dostatečně pochopitelně

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit