zavřít
testovaci text

Diskuse pro Osobnost

Helena Třeštíková

10. 12. 2009 – OSOBNOSTI.cz

Helena Třeštíková je česká režisérka a pedagožka. Ve své filmové tvorbě se věnuje dokumentaristice zaměřené zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy. V roce 2007 byla krátce ministryní ...

zpět na Osobnost
1

komentářů v diskuzi: 7

napsat komentář

Radka Severova (anonym)

Vážená paní Třeštíková, po shlédnutí jedné z vašich manželských Etid bych Vám chtěla poděkovat za geniální dokument, který není pouze o mezilidských vztazích a jejich vývoji po desítkách let, ale zároveň úžasným dokumentem mapujícím historii českého národa, i když to zřejmě nebylo původním záměrem. Prosím pokračujte v tom. Je to práce, která má smysl. Přeji vám hodně štěstí a zdraví. Vaše divačka Radka Severová
8.1.2018
vlákno reagovat

Karel Funk (anonym)

V nedávném rozhovoru pro dvtv prohlásila režisérka Helena Třeštíková trefně, že český národ dnes řeší jen máslo. Připadá mi, že se patrně stává pro mnohé hlavní životní hodnotou (dodávám - v přepočtu na průměrný plat pořád o víc než třetinu levnější než na sklonku komunismu). Už Voskovec a Werich v Hej rup vynalezli "maslóstroj".
O Zemanovi tam paní Třeštíková říká, že je to člověk, který se raduje z konfliktů. To je podstatné, trefila to. Dodejme: Patrně když vyrůstal mezi třemi ženami (matka, bába, teta) a bez mužské autority, měl odbojnou potřebu je nějak provokovat, naštvávat. Měl tam jakousi pokřivenou roli muže, kterým ještě nebyl. Byl tam jediný mužského pohlaví a přesto musel tuto "přesilu" poslouchat. Jistě nerad. Možná si střádal i bezmocnou nenávist. Asi mu to v povaze zůstalo, snad mu tam zastydla puberta doposud. Teď touží být mužem, jenž je na očích všem a ukáže, co všechno může. A činí to tím, že narozdíl od dětství nejen naštvává, ale rozeštvává a šokuje - a to je zas ten pro něho uspokojivý výsledek - konflikt. Toto úchylné potěšení poněkud připomíná veřejné sebeukájení narušených exhibicionistů. Chová se zároveň jako zuřivý chlapeček, když dostal amok, pouze s větší dávkou promyšlené zlomyslnosti. Hlavně něco rozbít, dupnout někomu na nohu, plivnout si na někoho, urazit, ostrakizovat, ironizovat a ponížit někoho - ať jsou to ženy, vysokoškolští profesoři, novináři, Ferdinand Peroutka nebo EU.
Klaus i Zeman stojí ve světě i u slušnější části naší veřejnosti ve stínu Václava Havla. Nic s tím neudělají. Patrně je to tím, že Havlovi šlo o národ, zatímco jim jen o sebe a národ touží mít jako nástroj ke svému uctívání. Už slyším ty "rozvážné", co relativizují hodnoty a vše zestejňují do jedné roviny, že ani Havel nebyl dokonalý. Jistě. Ale jednou z jeho podstatných předností bylo, že na své chyby viděl, uměl je reflektovat. A také - dokázal si dělat legraci i ze sebe a za řadou jeho projevů lze vnímat laskavost, přívětivost. A zejména - věděl o metafyzickém přesahu a měl pokoru před "Nejvyšším režisérem", jak Pánu říkal. Nad takovými se vznáší Boží požehnání. Nasazoval za nás krk i v době, kde ještě nemohl tušit, že to tu "rupne" a že se dožije svobody a uznání. I to je mravní heroismus. Byl morální i v době, kdy se za to zavíralo, ukázal že to lze, a to mu mnozí nedokážou odpustit.
Jejich úsměv: U Havla s laskavým sdílením se vůči okolí, u Zemana - posměšný škleb, u Klause - viděli jste ho někdy se usmát? Jeho hlavní životní náladou je úžas: jen žasne a kroutí hlavou nad blbostí těch druhých. Zeman dokáže zesměšňovat jen druhé, bavit se na jejich účet. Klaus se pokusil vyjít z Havlova stínu nejprve proražením v Americe, a když neuspěl (jeho ekonomické projevy tam nezaujaly a tak jeho americké snahy skončily jediným "úspěchem", který obletěl svět - kradením pera), pak to zkusil aspoň v Rusku a v jedné pochybné marginální německé straně, AfD - v obojím uspěl. Svůj k svému. Zeman také obletěl svět. Dokonce dvakrát: opileckým kymácením se nad nejposvátnějšími symboly našeho národa, a nyní přirovnáním EU ke Třetí říši. Už se asi delší návštěvy u Trumpa, kterou se už tak dlouho předem holedbá, nedočká, tedy jde v Klausových šlépějích a zkouší to v Rusku. Putin s ním ale nesouhlasí vždy: Když Zeman navrhoval novináře postřílet, Putin ho shovívavě poopravil - jen snížit jejich počet (kdo by ho pak oslavoval, že?). Nepohodlní novináři v Rusku mizí beze stopy (za jeho vlády jich zmizelo 130), Putin pak rozhorleně nařizuje vyšetřování, to ale k přesvědčivým výsledkům nevede.
Ale k naší "stovce", 1-0-0: to nejpodstatnější? Na rozdíl od Havla nemají Klaus ani Zeman koncepci, vizi, odstup od sebe, ani morální kredit. Jejich dvě nuly jsou nafouklé nic. Bez té historické jedničky před nimi bychom o nich nikdy neslyšeli. Zastiňují ho přesto něčím? Ano. Svými megaegy.
12.10.2017
vlákno reagovat

Marcela Chrudim (anonym)

Děkuji paní Třeštíková za Vaše Strnadovy.Film navíc ukazuje tu hroznou dobu vlády jedné strany....,a jaké to je podnikat.V kině bylo ticho a doufám,že mnoha lidem svitlo v lebce.Moc Vás zdravím.Marcela.
10.3.2017
vlákno reagovat

renata (anonym)

Dobry den,nevim jestli odepisujete na dotazy,ale dnes jsem opet zhledla cyklus Manzelske etudy a velice by me zajimalo ,co se dal s talo s pani Marcelou?vi se neco o tom,jak zemrela jeji dcera?dekuji za odpoved.
1.9.2013
vlákno reagovat

Mirek Kupec (anonym)

Vážená paní Třeštíková,při náhodném poslechu rádia Beat na internetu,protože tu hrají moji kultovní britskou skupinu se dočítám o brzkém uvedení filmu Soukromý vesmír.Po dvou letech půjdu zase do kina.Vážně se moc těším.Zdraví Mirek Kupec
22.1.2012
vlákno reagovat

Sadílková Dana (anonym)

35 souhlasí, 35 nesouhlasí

přání

Milá paní Třeštíková
Přání k Vaším narozeninám všechno nejlepší.Hodně štěstí,zdraví.
*4* *4* *4* *4* *4* *4* *4*
22.6.2010
vlákno reagovat

Mirek (anonym)

46 souhlasí, 32 nesouhlasí

13.1. 2010

Paní Třeštíková,i když bydlím naproti multikinu Galaxie na Jižním městě,nemohl jsem v prvopočátku pochopit že na váš film budu muset jet o pár stanic metra blíž k pulsujícímu středu velkoměsta.Naštěstí Reného dávali jenom na Chodově v kulturním centru Zahrada.Hrozně mě bavilo sledovat předěl manželských příběhů zastižené nenaaranžovanou změnou režimu.Proto jsem se těšil na další příběh, který mohl jakoby navazovat a doplnovat mozaiku.Komorní sál byl zaplněný,i s pivem někteří usedli,škoda že jste si nemohla vychutnat tuto pohodovou atmosféru.Mirek
13.1.2010
vlákno reagovat
Tento formular nevyplnujte!!!
Jmeno:
Email:
Text:
povolené tagy

napsat komentář

píšete jako anonym, chcete se přihlásit?

zobrazit jiný kód

Krátká diskuzní rukověť

  • Diskutujte pouze k tématu článku, kterého se diskuze týká
  • Jakékoli urážky autorů či ostatních diskutujících jsou zakázány a budou trestány banem
  • Vulgarismy v jakékoli podobě jsou zakázány a budou trestány banem
  • Respektujte názor ostatních, ať už jde o autora nebo ostatní diskutující
  • Pamatujte, že smyslem práce novinářů není manipulovat se čtenáři, ale nabízet jim kontext a podnět k zamyšlení nad jiným úhlem pohledu.

Úplnou verzi pravidel diskuzí na Tiscali.cz najdete ZDE.