Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Ach jo, to je zasa popis. Asynchronious spacewarp je postaveny na tom ze dropnute framy maju podstatne negativnejsi vpliv na vnimanie VR ako frame kde je drobna nedokonalost v zobrazovanom obraze. To je jedna cast a druha je ze je jednoduchsie mierne zmodifikovat vygenerovany frame na urovni framebufferu (bitmapu) ako prepocitat komplet scenu (co je vlastne generovanie samotneho obrazu). Inak povedane zjednodusene je to ako keby ovladac oculusu urobil na cast sceny napriklad korekciu perespektivy ako je plugin v Photoshope. V principe si z dvoch frameoch zisti ktore casti obrazu sa ako zmenili a asi ktorym smerom (nieco ako montion vektory napriklad pri h264 a celkovo pri videokodekoch) a na zaklade toho ten obraz mierne zdeformuje/upravy. Urcite to ma ale aj limity. Sice v tej prednaske vraveli ze dokazu nie len doratavat pohyb objektov (co do teraz islo) ale aj pohyb hlavy (co bol doteraz problem). Ale z toho principu odhadujem ze rozhodne to nebude idealne fungovat pri rychlo sa pohybujucich objektoch, velkych objektoch a tak isto ak sa toho bude nara vela menit v scene. A asi to bude aj lepsie funkovat v tmavsich hrach kde sa nedokonalosti skor skovaju ako v nejakej catoon grafike. Teraz to sice umozni VRku bezat aj na slabsich PC ale rozhodne by som to nestaval ako ciel, je to skor docasny sposob ako VR dostat medzi masy pretoze je to kompromis a urcite je lepsie mat proste vykonny HW ktory da 90fps.
    Cenu ovladacov prestrelili a celkovo Oculus svoj Rift dost podkopava. Maju problemy s dodavanim hw, stale nieje na to poriany sw a ani killer aplikacie/hry. Furt len oznamuju novinky a co planuju ale stale sa im nedari nieco zasadne ukazat. Tie hry co ukazovali boli fajn ale myslim ze nikto nezazil sok ako pri prechode z pseudo 3d na full 3d (Doom -> Quake) alebo ked bol nastup 3d akceleratorov. Stale su to skor bezne hry, fpska akurat ze vo VR co je fajn ale za tu cenu to ludi nedonuti do VR ist.
    Delit VR na "chytre" a "blbe" je samo o sebe dost blbe ked rozdiel je iba vo vykone a aj to je relativne. Ak chcem iba konzumovat videa, co dnes aj tak robi prevazna vecsina, tak staci aj ta "blba" mobilna VR.
    Celkovo ta konferencia bola skor iritujuca lebo donekonecna omielaly svoje zaklinadla - platfroma, share, fb, komunita a dalsie blaboly. Mozu dakovat ze maju FB ktory do nich leje peniaze lebo inak by uz isli ku dnu.
    • Zagro
      Jen ve výkoně? Vždyť nemaj ovladače, který dělají půlku zážitku a stejně tak jim chybí pohyb v prostoru. Sice ses pěkně rozepsal, ale dohromady nic moc :)
  • Naprosta hovadina ... coz musi dojit kazdymu, kdo ma aspon dve bunky.

    Proc se uzivatel pobleje? Protoze optickej vjem neodpovida tomu, co vnima rovnovaznej system, a prave TO je ogranismem vyhodnoceno jako chyba. FPS tak maximalne ovlivnujou pohodu pri dlouhodobejsim vyuziti.

    A co se stane, kdyz ma obraz zpozdeni (coz je presne to, co tohle zpusobi)? Mno jen se to zhorsi. A da se to klidne vyzkouset - vzit si sluchatka a trebas do nich pustit normalne zvuk okoli, jen o par stovek ms zpozdenej.

    Naprosto zoufaly PR ... toto jen prezentuje presne to, o cem tady mluvim od zacatku, ze je to mrve narozeny dite, protoze to tu uz bylo nekolikrat a chiplo to stejne jako to chcipne ted.

    Ten objekt kterej se v zornym poli objevil, to tam bez informace od GPU nejspis zobrazi telepaticky ... ono totiz navic vubec nejde o nejaky realny technicky FPS, ale o vnimany FPS, LCD zobrazovac totiz uplne vpohode funguje i s 0 FPS, FPS zobrazeni jako takovy naprosto nijak neovlivnujou, ale co ovlivnujou je prave rychlost reakce na zmenu pohledu, a to ma jediny reseni - vykon.
    • "Protoze optickej vjem neodpovida tomu, co vnima rovnovaznej system, a prave TO je ogranismem vyhodnoceno jako chyba."

      Ano. A čuduj sa svete, terajšie systémy sú dosť presné a ja osobne vnímam plynulosť 1:1. Ľuďom čo mávali motion sickness z Oculus dev kitov, nemajú s HTC Vive žiadny problém.

      "Naprosta hovadina ... coz musi dojit kazdymu, kdo ma aspon dve bunky."

      Nevieš o čom hovoríš. Implementácia už predchádzajúcej ATW hodne pomohla. Mám to z vlastnej skúsenosti. Ale pravda, nie som taký expert ako ty, ktorý vie všetko lepšie ako experti z Oculusu. S takým egom musíš mať pocit, že sa vznášaš. :-)
      • Zato tvuj vylizanej mozek vubec netusi o cem je rec...
        • "Proc se uzivatel pobleje? Protoze optickej vjem neodpovida tomu, co vnima rovnovaznej system, a prave TO je ogranismem vyhodnoceno jako chyba. FPS tak maximalne ovlivnujou pohodu pri dlouhodobejsim vyuziti."

          Keby si mal aspoň základné skúsenosti s terajšími VR headsetmi, tak toto nenapíšeš. By si sa čudoval čo to s tebou urobí ak máš málo FPS. Stačí mierne zasekanie sa a zatočí sa ti hlava. Ak si pamätáš, tak predchodcom ASW bol ATW. Ten dopočítaval nový obrázok z posledne vyrenderovaného a teda nerobil interpoláciu medzi dvoma obrázkami. A už to hodne pomohlo a bolo to cítiť na vnímaní plynulosti a obišli sa s tým problémy súvisiace s neplynulosťou obrazu. Ja mám odskúšané hry u ktorých najskôr nebola ATW implementovaná a potom bola. Dosť veľký rozdiel. A toto je ešte lepší systém a ak by zviedol do celkového výpočtu iba latencie, tak by to inžinieri Oculusu ďalej ani neriešili. Tak o čom je teda podľa teba reč? Nevieš o tom absolútne nič. Iba teoretizuješ a zhadzuješ niečo s čím nemáš ani najmenšie skúsenosti (to, že si skúšal VFX-1 pred 20 rokmi sem prosím ani nepíš).
        • Zagro
          Zase se tady ztrapňuješ?
  • Tou novou technologií bude integrovaný atomový pohon? Klasické PR :)
  • Ještě uplyne hodně času, než se všichni potkame v Aincradu.
  • Pokud to bude fungovat, tak toto je pravděpodobně jediná cesta jak VR rozšířit. Momentálně oba VR headsety potencionálně cílí pouze na nějakých 25% hráčů co na to mají minimální HW (970/390) a bylo by hodně naivní myslet si že z té 1/4 lidí si to alespoň 10% koupí. Takhle to alespoň rozjede více lidí, když už nejsou žádný pořádný tituly.
  • Dopocitavani snimku se obavam jeste navysi zpozdeni reakce. Je to krasna vec tento Oculus, ale pokud pocitace nestihaji hry ani v 2d za udrzeni stabilniho 60 fps, bude mit Oculus s rostoucimi naroky na grafiku neustaly handicap. Cena za zazitek bude budto vykoupena oklestenou grafikou a nizkym rozlisenim a nebo se budou pro nej delat hry exkluzivne, ktere budou mit grafiku tak o deset let zpatky.
    Pokud cenove Oculus pujde rapidne dolu, mozna bude i prodejni uspech. Vetsina hracu si to vyzkousi, aby se pak zase vratila k monitoru. Nekteri si na nem obcas i zablbnou, ale vsadim se ze stabilni uzivatelska zakladna, ktera by z monitou presedlala na Oculus bude mikroskopicka.
    Pokud bude situace, ze moznosti hardware budou zaostavat za moznostmi pocitacove grafiky, a ta situace muze byt fakticky naporad, pak bude Oculus jenom siditko na obcasne blbnuti. A nebo muze uspet u hracu zavodnich simulatoru, kde grafika nehraje takovou roli. *3*
    • Viz VFX1 ... prislo to prave v dobe, kdy doslo v pomerne razantnimu skoku v grafice, a hry se zacly misto 320x200 nebo 640x480 ... delat v 1024+ ... mno a tohle melo, pokud mi pamet slouzi, prave dva zobrazovace 320x200 (nebo tak nejak kolem).

      Ani to by nebyl uplne zasadni problem, zasadni problem byl v tom, ze si na to, stejne jako dneska, potreboval totalne higend HW, ... a veskutecnosti to nedokazalo ani snim se ani priblizit ani hodne starym hram. Plus samo cena, krome par demicek nic co by na tom jelo ...

      Tohle uz sou proste takovy zoufaly vykriky do tmy, protoze zatim vse nasvedcuje tomu, ze investice budou odepsany, a VR poslana na dalsich 10 let k ledu, nez nekdo zase prijde s uzasnym napadem na VR z telefonu za par stovek ... a udela z toho VR za par stovek tisic.
      • Jedinými zúfalými výkrikmi sú tu len tie tvoje. Už ATW hodne pomohol lepšiemu vnímaniu plynulosti a toto je ešte zaujímavejšie riešenie. A porovnávanie s VFX1, ktoré bolo postavené na technológiách spred 20 rokov je docela úsmevné. :-)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit