Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • kostejnesmrtelny

    Honza Slavík to napsal fakt dobře.

  • Corvus

    Musím napsat, že se neskutečně těším až mi dorazí deluxe edice Command & Conquer
    od Limited Run. Tahle real time strategická série čerpající z Duny mě
    hodně ovlivnila, když jsem s počítačovými hrami začínal. Hlavně tedy
    sága točící se okolo nerostu Tiberium. První díl byl skvělý a nejvíce
    jsem si užil C&C: Tiberian Sun. Do dnes skvostná a velice pohledná
    hra, která snad ani remaster nepotřebuje - je naprosto skvěle a pohodlně
    hratelná (hrál jsem loni po letech). Ale první díl už je opravdu divoký
    pixel art, takže jsem za remaster a přizpůsobení hry na současné
    systémy moc rád. Mám původní big boxy ve sbírce, ale tohle ultimativní
    vydání prvního dílu C&C a C&C: Red Alert jsem si prostě nemohl
    nechat ujít. Westwood navíc vždy patřili mezi má nejoblíbenější studia
    (Duna, C&C, Nox aj. hry).

    Včera jsem si pár hodin dal a musím napsat,
    že Command & Conquer je bezesporu stále grandiózní zážitek. Úplně
    boží je funkce přepnutí se z vyhlazeného remasteru do původní verze
    pomocí mezerníku. A to vše on the fly. Okamžitě. Pecka! :-) Už jen ta
    instalace! Respektive spuštění hry, kdy je vše rozkostičkované a
    zastřený hlas EVY, který hráče provází při stavění báze a vývoje
    techniky, je skvěle vymyšlený. Vše se jakoby uploaduje do nové verze.
    Postupně. Zvuk, grafika atd. U zvuku se objeví klasické obdélníčky s
    nastavením zvukové karty a jejich parametrů (IRQ/DMA/TYPE apod. :-D )
    jako za časů DOSových her! Nádherné pomrknutí na starochy jako jsem já.
    Ihned se mi vybavily okamžiky, kdy jsem nastavoval prestižní
    Soundblaster v MM DOSu! Vše je samozřejmě "jen jako" a běží jakožto
    (před)intro, než se načte klasické menu hry s atomovými hřiby po
    stranách. Potom se začne postupně vše instalovat a vyhlazovat, načež na
    konci procesu vyjede logo a E.V.A. zahlásí: "Welcome back commander!"
    :-) Prostě ne-sku-te-čná nostalgie. Remaster má i řadu různých bonusů,
    což mě fakt potěšilo (i bonusové mise).

    Jsem absolutně spokojený a po
    vynikajících reedicích a vylepšených Resident Evilech 2 a 3, je tohle
    další, pečlivě ošetřený kus herní historie. Už jen proto se těším na
    oznámený remaster RPGčka Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (18. srpen). Jinak
    soundtrack od Franka Klepackiho je stále vynikající (a evidentně i
    vyčištěný). Miluju muziku z C&C. Měl jsem jí hodně rád už v '90 a
    přiznám se, že Klepackiho soundtracky z této série poslouchám tak 1
    někdy i 2 měsíčně. Remasterovaná kolekce bude určitě sbírat parádní
    hodnocení.

    • Mi uz se ty -sun -dawn a toto plete. Uplne prvni tiberiovy a s tim i prvni vubec C&C byl sveho casu zjeveni, ale dnes uz je to rozumne nehratelny relikt. Svou dobu vyrazne predbehl a bohuzel ve stinu horsiho starcraftu skoncil ten druhy, jak melo GDI kracejici titany. To byl neskutecne zivy svet, jak v opustenych mestech existovali mutanti a tiberiove stromy a prasata a jeste kdesi cosi a obcas se zhroutil mrakodrap a v te vsi beznadeji bojovaly cyberpunkove armady robotu proti kyborgum. Treti dil, kde prisli scrinove uz se nepovedl. I kdyz pominu scriny, ktere snad nikdo nemel rad, uz to nemelo ten podivny nadech zijiciho zmaru.

      Navic neustale patche tak posilovaly NOD, az se ono stalo obrnenou mocnosti na ukor GDI.

      Prvni Red Alert byl jen ubohy reskin prvniho C&C a naprosto trapna zbytecnost na urovni amaterskeho modu, druhy RA byla sranda velika a treti taktez, ale je to uz jiny svet.

      • Corvus

        No PŘESNĚ! To právě popisuješ C&C: Tiberian Sun z roku 1999. Podle mě nejlepší díl série. A graficky doposud nejnádhernější. Další díly už šly mimo mě... A přetavení do 3D to úplně zabilo.

        "Command & Conquer: Tiberian Sun se odehrává přibližně 30 let po prvním díle Command & Conquer.
        Děj pojednává opět o konfliktu mezi GDI a Bratrstvem NOD. Planeta je
        stále sužována mimozemským tibériem, které způsobuje mutace a ničí
        pozemský ekosystém. Během kampaně se máme poprvé možnost setkat s rasou
        tibériových mutantů zvaných Forgotten, kteří pomohou GDI proti bratrstvu
        a objeví se první zmínky o mimozemské rase, která připravuje invazi na
        Zemi. Hry vyšly v srpnu 1999.
        Datadisk Firestorm pojednává o vzpouře umělé bojové inteligence CABAL
        proti lidstvu a GDI a NOD se musejí spojit a společně ji zničit."

  • Bumtaratabumbumbum

    Honza dostává palec nahoru za tu April a zároveň palec dolů za toho Sám doma. 

    Jinak já tehdy hry nehrál, počítač jsme si nemohli dovolit, měli jsme doma jen čínskou předělávku NESu, nicméně teď zpětně si občas rád nějaké to retro střihnu a musím říct, že zatím se povětšinou u toho dost bavím. Hry jako M&M VII, Carmageddon, Divine Divinity, Broken Sword, oba Baldury a další jsem si náramně užil. The Longest Journey patří mezi mé nejoblíbenější hry vůbec. S nadšením se chystám na System Shock dvojku a na VtM - Bloodlines. Takže za mě si i dnešní hráč tyto skvosty rozhodně může vychutnávat.

    • nightborne

      To je osobní zkušenost! Sám doma jsem si právě z nostalgie pustil poměrně nedávno a až na ikonický "Harry, jdu do baráku", který je výborný pořád, mi to zruinovalo vzpomínky na dětství.

      Přesně proto si nepustim Nekonečnej příběh. Už nikdy. Chci si ho pamatovat jako fantastickou věc.

      • Bumtaratabumbumbum

        Já mám Sám doma pořád rád (jedničku a dvojku), viděl jsem je naposled tak před třemi lety. Na Nekonečný příběh koukám tak jednou ročně a je to stále naprosté blaho (samozřejmě tím myslím jenom jedničku). Vloni jsme dokonce měli Nekonečný příběh jako téma letního tábora a ta děcka byla celou dobu naprosto nadšená.

  • KrPa

    Stronghold Crusader mam nainstalovany porad a neni snad tyden, kdybych jej nehral aspon 1h. Gothica 2 NotR vzdy znovu hraji zacatkem vanocnich svatku.

  • netUSblb

    Vampire bloodline mám rozehraný potřetí a pořád je to zábavná záležitost, stejně jako Gothic. Nevím čím to, ale v přehršli nových slátanin nevidím nic co by mě táhlo, vyjímka je Kingdom come, to je ovšem luxus.

  • Vespasian

    Osobně si nemyslim že by Commandos zas tak zestárl nebo byl tak nesmyslně primitivní. Pořád je to skvělá zábava, a když člověk vyzkouší i nějaké neoficiální mise, pořádná výzva.

  • fallanga

    Největší změna, kterou u sebe pozoruji je u Total War série. V dětství jsem to hrával na výhru. Když se něco nepodařilo, dal jsem load a udělal jsem to lépe, a tímto způsobem jsem ovládl celý antický svět, či středověkou Evropu. Ale teď, a nejenom v TW, ale převážně v TW, loaduju zřídka. Když je má armáda rozdrcena, tak prostě postavím novou. Load nastává akorát v mezních situacích (např. když mi nečekaně spojenec zaútočí na hlavní město). Zjistil jsem, že tento styl je prostě zábavnější. Sice to může vést k tomu, že nevyhraju kampaň, ale aspoň si pořádně užiju nečekané situace.

    • LessPh

      Tomu co popisuješ se říká roleplaying a u videoher je to celkem populární herní styl, který můžeš aplikovat.

      Další herní styl je třeba "Efka", který dneska skoro úplně vymizel a platil pro FPSka.. ´dojdu k rohu F5 - quicksave, vykouknu, rána, mrtvej, tak F8 - quickload´. Upřímně, i pro FPSka bych ti spíš doporučil roleplaying, je to takový plynuješí než ´Efka´:D

      • Já to znám spíš pod pojmem "save scum" a je to aplikovatelné prakticky všude. Když se ti nepovede co jsi chtěl, tak load. Případně se tím dociluje kýženého výsledku, pokud je ve hře nějaká náhoda, která se při každém loadu mění. Typicky loot nebo šance na úspěch u akce.

        • To je pak jednoznacne tragicke selhani game designu. Takovy Doom Eternal nic takoveho nema a i kdyz ma neprijemne momenty, vubec neni frustrujici je zkouset znova od posledniho checkpointu. I kdyz je fakt, ze tam maji vyborne vyreseny sber, respektive neexistuje. Prijemne je, ze sebrani alba nebo hracky je uz globalni a i kdyz hrac zahyne a opakuje, vec uz sbirat nemusi.

          V Bioshocku Infinite byly checkpointy ridsi, ale nebylo to tak zle. Na zacatku boju v tovarne je balik s oblecenim (jsou vzdy nahodne) a mi se povedlo sebrat jeden velice bizarni (docasna nesmrtelnost po sezrani pochutiny) a pak zcela necekane, jsa uz v BI zkuseny veteran, zahynout kulometem patriota. OOO jee, kolikrat ja ho nacitanim checkpointu zkousel ziskat znova :D Ale nakonec jsem se spokojil s necim mene podivuhodnym, ale o to uzitecnejsim.

        • LessPh

          Já jsem si mojí "Efku" vymyslel pro účely postu;-) Ale jasný je to mechanika.. třeba v XCOMu se to dost používá, ale ne quick, ale regulérní L/S. Tuším, že je tam i option, jestli chceš aplikovat pro tuhle mechaniku RNG, ale to už nevím jistě.. každopádně já už hry nechávám plynout, wipnou mi squad, právě třeba v XCOMu,  tak to asi tak mělo být a buď to potom zvládnu nebo game over a znova.. ve výsledku tě to zocelí a je z tebe lepší a vyskillovanější hráč.. 

          • U XCOMu se s tím pracuje a přímo v nastavení si můžeš vybrat jak bude generátor pracovat. Původně to tam nebylo a bylo to pokaždé stejné. Tj. pokud jsi provedl stejnou sekvenci akcí, tak byl vždy stejný výsledek, ale dalo se to obejít tím, že jsi změnil sekvenci. (tj. místo výstřelu, který nevyšel, tak jsi po loadu třeba udělal akci jiným vojákem a zkusil potom vystřelit tím prvním znovu nebo pokud jsi se přesunoval před střelbou, tak každý čtverec znamenal jiný výsledek, ale při save/loadu pokaždé stejný)

            • LessPh

              Presne tuhle mechaniku jsem mel namysli, ted je v options switch na RNG.

  • Lenkusa

    Já se teda vždycky ráda vracím k prvním třem dílům Harryho Pottera, nejvíc asi k Tajemné komnatě. To je naprosto skvělá nostalgie (umocněná tou dobovou grafikou 😂). Nebo si pak ještě ráda dám Dinka Smallwooda. Zajímalo by mě, jestli tu hru vůbec někdo zná.. 😀 

    • LessPh

      Jako já myslím, že hodně borců tady v diskuzi bude znát Dinka Smallwooda:D

  • Coffin.Corner

    Takže ohledně Commandos Adam v podstatě zopakoval to, co napsal kdysi Honza Eisler - že jsou to jen The Lost Vikings v jiném kabátku :)

     Mě ta jejich neschopnost také strašně štvala, jaký to rozdíl oproti parťákům v Hidden&Dangerous...

    • jednička byla strašně hloupá. Elitní commandos, ale plavat a veslovat umí jen potapěč, házet granáty jen technik, schovávat mrtvé jen baret, řidič zase jako jediný umí zacházet se samopalem...

      Dvojka už na to byla líp, ale stejně se většina misí prakticky "odsólovala" s potapěčem, protože uměl vrhat nože - tj. jediná tichá zbraň na dálku. Případně s baretem, když potapěč nebyl k dispozici a zbytek tým byl někde zašitý.

  • Mě druhé bydliště je ve Falloutu 1 a 2. Žádnou jinou hru jsem nehrál tolikrát a tak dlouho. Díky českému překladu od tehdejší redakce LEVELu jsem se naučil jak je důležité používat a pilovat speak skill. 😊

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit