Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tanatonaut

    No. Pokud se budeme bavit o cyberpunk anime, tak se často zapomíná na bravůrní Texhnolyze. Je to několika vrstevnatý ponor hluboko do psýché celého žánru. Antidepresiva mějtě po ruce

  • Mi se v jednom prehledu kyberpunkovych filmu libila uvodni veta, ze Blade Runner je natolik esencialnim dilem, ze povazuji za samozrejme ho uz nadale nezminovat a je to i dobry napad.

  • Díky za pěkný článek, výhrady některých diskutujících bych přešel s tím, že hranice sci-fi a cyberpunku jsou velmi těsné a často se notně překrývají. A otázka za zlatého bludišťáka pro vás - označili byste film Tron jako cyberpunk? Mně tedy ve výčtu chyběl :-) A kdo neviděl, vřele doporučuji! Samozřejmě ten starý z počátku 80. let, ne tu novodobou slátaninu... A když jsme na tom serveru o hrách - ona i ta FPS Tron 2.0 stojí za to :-)

    • S kyberpunkem je potiz ta, ze je to uz docela stary zanr. Vetsina z toho, co v 70.-80. letech predpovedel vicemene nastala, pripadne nastane v nejblizsi budoucnosti. Logicky tedy dilo, ktere je dnes jen mirnou extenzi reality by v 80. letech mohlo byt ikonou kyberpunku (napadaji mne ty ruzne Miami detektivni serialy s IT oddelenim schopnym z 100px rekonstruovat FHD obraz). A vim, nekdo by mohl namitnout, ze tam nejsou implantaty, kyborgove a podobne. Schvalne se na to ale zkuste podivat ocima 80. let.

      Samozrejme se pak zanry prolinaji a slucuji. Tron, co si velmi matne vzpominam, mi prijde stylem a dejem podobny Ready player one. Jsou oba kyberpunkove filmy? Z definice ano, byt mnohym by mohl prijit RPO prilis optimisticky. 

    • hele tak prrrrr..... na Tron Legacy mi nesahej, neskutecny vizual a hudba Daft Punk (takze cyperpunk na druhou)

      BTW... jeste je animovanej serial Tron Uprising, ktery graficky i dejove vychazi z Legacy (mimochodem jsem k tomu delal ceske titule... titulky_com)

    • Já bych se tam Trona nebál započítat. Osobně jsou mi sympatičtější právě starší cyber věci, jelikož filmaři tehdy neměli k dispozici grafické vizuální triky a museli víc ukázat svou kreativitu a dovednosti. 

      • Tron je nádherná ajťácká pohádka. Jedničku si pamatuji, když po revoluci běžela tuším na OK3, jako dítko jsem na to hleděl jak u vytržení. Hlavně Bit s jeho Yes/No :-)

  • victor

    Zatraceně a vlastně co Travníkář ? 

    Jasně chápu to , kdo tyhle stěžejní díla brankového žánru nezažil v devadesátkách , ten je ani nehledá ;D .

  • victor

    A třeba takový Johnny Mnemonic , který je i s kybernetickým Ježíšem i delfínem s implantáty prvotřídním zástupcem kyberpunku chybí ....

  • RAMIUS89

    Niektoré príklady sú docela mimo.

  • z poslední doby bych jmenoval Transcendence a Upgrade, a možná pár jiných. Není to úplně cyberpunk v tom smyslu high tech + low society, dystopie apod, ale má to v sobě dost tématiku AI, takže je to cyber bez punku. Jo, a ten zmíněný Altered Carbon byl fakt dobrý, viděl jsem jen první sérii.

    • Přečti si knížky, jsou imho lepší než seroš. Ten jsem viděl jen první sérii a nebyla špatná, ale do druhé už jsem se nedokopal.

  • Pěkný článek.

  • KIMCID

    Akira, Ghost a Blade rozhodně ostatní jen SF nic moc cyberpunk.

    • victor

      Akira je za mne nekoukatelný ....vadí mi v něm příliš japonská  dětinskost a motorky. ..

      Ghost in theShell i Stand Alone Complex  a pak Blue Gender se mi líbily víc ....

      Evangelion také není od věci , ale jde i to že Japonsku odchovanému Godzillou je žánr Mecha tak trochu vlastní....A ten já mohu ;)

      • Silnicni motorky typu "splaseny vysavac" - podle kviliveho zvuku - jsou ikonou 80. let a k CP patri rozhodne vic, nez choppery (ty zase v orezle verzi musi byt v kazdem klasickem postapu), nemel bych jejich prehrsel za zle, i kdyz taky nejsou muj styl. Mam radsi choppery a nesnasim postapo.

      • GitS ma i novy CGI serial na NF...  Ghost in the Shell SAC 2045

        Evangelion je misty psychologicka uchylarna, dokonce altenativni verze deje, atd, sestrihane sezony do filmu (OVA, tradicni u anime)... kazdopadne pretacim na duely EVA vs Angel

        nedavny Pacific Rim vykradl v podstate Evangelion 

      • KIMCID

        Respekt

  • Autor článku uvízl v 80. letech, respektive u Matrixu se ještě zmohl na nějaký komentář, ale v druhé půlce se už věnoval jen výčtu sci-fi, které ani moc toho cyberpunku v sobě nemají. Škoda. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit