Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • skaven

    Tolkien expert Tom Shippey left the production due to differences, shows how Amazon is not respecting the source material.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Tom_Shippey

  • danny_the_hound

    Môžete si doplniť článok o nové informácie a potvrdenie dôležitých (dosť ste toho trafili, ale napríklad Elrond alebo Elendil boli celkom zákeráky, o tom chlapíkovi v čiernej zbroji ani nehovorím). Plus je tam pár nových zaujímavých informácií. Prvé dve epizódy (dokopy tri hodiny) by mali tvoriť akýsi prológ a súhrn udalostí z prvého veku. Trochu zvláštne je, že hlavnou postavou prvej série má byť Isildur, takže sa väčšina druhého veku vrátane kovania prsteňov asi vezme dosť z rýchlika.

    Najviac WTF informáciou je ale postavička "meteor mana". To znie tak bizarne, že som ozaj zvedavý, čo z toho vylezie.

    • Tak to jsem opravdu zvědavý, co z toho nakonec bude. Pokryjí První věk a když tam má být i útěk Noldor, tak to nejspíš vezmou zgruntu od stvoření Ardy. Pak jestli v Druhém věku nějak zpřehází/stěsnají chronologii nebo jestli to vezmou, jak to sepsal Tolkien. Mezi vykováním Prstenů a narozením Isildura je přes 1600 let a ještě dalších 100 let trvalo, než padl Númenor. To skoro vypadá na "dokumentární" seriál než na zpracování hrdinského příběhu z nějakého vypjatého úseku dějin Středozemě. Tomu pak neodpovídá Isildur jako hlavní hrdina, když se narodil až někdy z občanské války v Númenoru. Tedy začátek z rychlíku, ale ne zrovna nejrychlejšího a pak zatáhnutí za nouzovou brzdu, aby se příběh mohl věnovat hlavní postavě. Mno, byl bych radši, kdyby začátek jen shrnuli v deseti minutách nebo dokonce dávnou minulost vysvětlovali až za pochodu.

  • Nějak nevím proč se na herním webu řeší seriál od Amazonu...

    • Maxianimal

      "Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Nintendo Switch, 3DS, PlayStation VR, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Assassin's Creed, Call of Duty, Grand Theft Auto, The Legend of Zelda, Doom, Final Fantasy, Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, BioShock, The Elder Scrolls, Baldur’s Gate, Crusader Kings, nebo FIFA."

      Jako máš pravdu :)

  • skaven

    a preco tucna cernoska hra kralovnu trpaslikov? ako je vysvetlene, ze rasa(nie je to este zabanovane slovo?) zijuca cely svoj 150-200 rocny zivot bez slnka pod horami ma tmavy pigment? Snad bude vysvetlene, ze ta kralovna pochadza z afrostredozeme a sa len dobre vydala na severe. To by davalo logiku.

    • danny_the_hound

      V Tolkienovom svete nefunguje evolúcia úplne rovnako ako v tom reálnom. Trpaslíci (resp. ľudia, elfovia atď) sa tu nevyvinuli z opíc, ale (v prípade trpaslíkov) ich "ukul" vala Aule. Množstvo pigmentu teda nijako nesúvisí s prostredím, v ktorom žijú, ale čisto s estetickým cítením ich tvorcu. A prečo by Aule mal stvoriť čierneho trpaslíka? No asi z rovnakého dôvodu, prečo stvoril bieleho trpaslíka, ryšavého trpaslíka alebo moodrokého trpaslíka (v reálnom svete sú obe tieto danosti genetické odchýlky od základnej čiernej farby u vlasov resp hnedej u očí). Proste Aule chcel mať rozmanité potomstvo, tak tu máme rozmanitých trpaslíkov ;)

      • skaven

        aha,Aule bol progresivny

        iba zeby nie :)


        skor mi pride podozrive, ze o 3000 rokov (cas LOTR) neskor ziaden cierny trpaslik nebol, asi nastali rasove vojny a vsetkych ciernych vysekali, popripade zistili, ze uz taku kralovnu nikdy viac, a odvtedy vladli klasicki trpaslici  :(


        • danny_the_hound

          Prečo progresívny? Veď africké a blízkovýchodné národy sú geneticky staršie ako európske, takže z tohto pohľadu sme práve my progresívni. Či vari veríš tomu, že najstarším a najvznešenejším národom sú starí slavieni alebo vysokí, blonďatí, modrookí árijci s nápadným tikom v pravej ruke a všetky ostatné, novšie (ergo progresívne) rasy sú len nechutnými genetickými mutantami? ;) Keďže Aule stvoril všetkých trpaslíkov naraz, logicky nemohli byť niektorí z nich progresívnejší ako iní. Jedine, žeby si ako merítko progresívnosti bral to, že Aule bol mimo Erua jediný, kto si vytvoril vlastný národ. Ale potom by bol progresívny aj keby boli všetci jeho zástupcovia rovnakí ;)

          Mimochodom, odkiaľ vieš, že v dobe Lotra neboli žiadni čierni trpaslíci. Ty si ich vari všetkých do jedného poznal? Alebo si si to len sám vyfantazíroval na základe minimalistickej vzorky, ktorá navyše pochádza iba z troch zo siedmich hlavných trpasličích klanov.

          • skaven

            Naco tu spominas africke a blizkovychodne narody? ved si sam predtym tvrdil, ze vo svete Lotr ziadna evolucia nefunguje. to mi nevychadza.

            Kedze Aule stvoril vsetkych trpaslikov naraz, ako tvrdis, ktori z nich maju byt afrikanski? Ciernovlasi? Ohnobradi? Tuhobradi? Kamenonohi?Durinovi?...

            divne, ze ako pozeram obrazky, kde ich kreslili cca 70 rokov, ani jeden nie je cierny. Ale hura, nova doba, lejme ciernu farbu vsade.

            Inac najviac proti tomu na zahranicnych forach protestuju prave afroamericania, uraza ich to,  ako sa bohorovne snazia bieli urcovat, co ma byt afro, a co nie. Tymto urcovanim zase bieli ukazuju svoju dominanciu.

            A tvoje podjeby o slavienoch su tomu dokazom, skatulkar.


            • danny_the_hound

              Ty si pripol k Aulemu prívlastok progresívny. Ja som sa opýtal, prečo je podľa teba progresívny. Pretože by mohol vytvoriť čiernych trpaslíkov? Ale to by predsa v kontexte knihy nebolo nič progresívne. Jedine, že by si sa na to ty díval optikou nie knižných reálií, ale svojich vlastných predstáv. A hneď som uviedol niekoľko možných príkladov, prečo by si nejaký človek mohol myslieť, že vytvorenie čiernych trpaslíkov je progresívne. Aby bolo jasné, ja žiaden z týchto dôvodov neschvaľujem. Ostatne, ako si správne poznamenal, nemajú nič spoločné s tým, čo je v Tolkienovom diele. A aj ty sám si tieto dôvody zmietol ako škatuľkovanie, AVŠAK nejako si nám zabudol ozrejmiť svoj vlastný dôvod, prečo by stvoriteľ čiernych trpaslíkov mal byť progresívny.

              Tak sa ťa pýtam ešte raz, prečo by mal byť Aule progresívny, kebyže vytvoril čiernych trpaslíkov?

              Ináč tvoja argumentácia s umením mi znie, akoby sa staroegyptský umelec pohoršoval nad tým, že predsa stovky rokov kreslili postavy z profilu a zrazu ich niekto nakreslil spredu. "Och, prečo odrazu niekto nakreslil čierneho trpaslíka, keď to doteraz nikto nespravil?" A ja sa pýtam, prečo nie? Odporuje to nejako reáliám knihy? Nemôžme sa rovnako opýtať "Och, prečo doteraz nikomu nenapadlo nakresliť čierneho trpaslíka?"

            • Anon-ym

              Na zahraničních fórech proti tomu protestují afroameričani je něco jako "mám černého kamaráda, tak nemůžu být rasista" a "znám gaye a ten je proti Prague Pride"? 🙂

              • skaven

                Reakce na příspěvek:

                a s niecim inym, ako s whataboutizmom,  nam do diskusie neprispejes? :)

                btw, uz si druhy, ktory proti mne pouziva utocny argument, utocis na diskutera, nie na jeho nazory. skatulkar c.2

                • danny_the_hound

                  Reakce na příspěvek:

                  Je zaujímavé, že otázky berieš ako škatuľkovanie. Je smutné, že ľudia ako ty, položenie otázky berú automaticky ako útok na svoju osobu namiesto toho, aby na otázku odpovedali a objasnili svoj názor.

                  • skaven

                    Reakce na příspěvek:

                    nie, obvinovanie z rasismu beriem ako skatulkovanie.

                    'ludia ako ja', len pokracuj. uz mas moj profil vytvoreny, ked toto nie je skatulkovanie, ale otazky, tak dobre :)

                    ja  sa ohradim k nejakej veci (cierna trpaslicia kralovna) potom ty argumentujes evoluciou, ale sucasne aj s tym ze evolucia v LOTR vlastne nie je, potom sa spytam, ktory klan trpaslikov ma byt vlastne cierny, ty neodpovies, ked argumentujem, ze za 70 rokov nebol ani jeden z klanov nakresleny, opisany ani zobrazeny ako cierny, tak povies, ze ludia ako ja sa su slavieni, blondati, arijci.

                    to je ten tvoj otazkomet (namiesto slova otazko je slovo ine)

                    Takze, ja som pri serialoch za to, aby sa zobrazovali pribehy tak, ako boli napisane (ci uz GoT,  Wheel of time, LOTR), aby si ctili predlohu, aby nerobili politiku v zabave. Mna vobec nezaujima, ake maju sexualne a politicke nazory pohlavari Amazonu, Netflixu, Disney, Hulu...mna zaujima, len ten napisany pribeh, prevedeny do obrazu. 

                    Ak bude sfilmovany nejaky Clive Barker(Imagika, Velke tajne show, Mysterium) tak sa to bude prepchate gay sexom, rozlicnymi rasami, a vsetkymi moznymi zvratenostami. A pozriem si to, lebo to boli skvele knihy.



                    • danny_the_hound

                      Reakce na příspěvek:

                      Toto je ukážkový príklad prekrútenia toho, čo druhý človek napísal. U nás sa hovorí "co še babe chcelo, to še babe šňilo". Tak poďme na to:

                      Ak si *naozaj* dobre prečítaš, čo ti píšem, tak zistíš, že ťa nikde neobviňujem z rasizmu, slavienizmu alebo akéhokoľvek -izmu. To si si domyslel ty sám, aby si mohol napísať, že ťa škatuľkujem. Ak si *naozaj* prečítaš moju reakciu, tak si možno všimneš, že sa ťa miesto toho *pýtam*, či veríš v nadradenosť slavienov, árijcov atď. Pri diskusii je normálne klásť otázky, pretože pri diskusii by mali mať diskutujúci snahu pochopiť postoj druhého človeka. Ja sa snažím pochopiť, na základe čoho zastávaš taký názor, aký zastávaš. Ty, namiesto toho, aby si mi odpovedal (napr.: "Nie neverím, že árijci sú nadradená rasa, ale myslím si, že trpaslíci by nemali byť čierny, lebo Tolkien tam a tam píše to a to...."), si si vo svojej hlave moju otázku prekrútil na konštantovanie "Si rasista!" a začal si sa oháňať nejakým škatuľkovaním. Prosím pochop, že na to, aby diskusia mala úroveň, nesmú si diskutujúci domýšľať veci, ktoré druhí ľudia nepovedali. Musia reagovať naozaj na to, čo hovoria, v opačnom prípade nediskutujú s reálnym človekom, ale iba s nejakým pokrúteným fantómom vo svojej hlave.

                      Pýtal som sa, prečo by mal byť stvoriteľ čiernych trpaslíkov progresívny. Odignoroval si ma. Upozornil som ťa na to, že si mi neodpovedal, zasa si ma odignoroval. Vysvetli mi, ako chceš viesť diskusiu, keď odmietaš odpovedať na otázky? Ako chceš dosiahnuť, aby ťa ostatní pochopili, keď ich ignoruješ a odmietaš konfrontovať svoje názory s ich argumentami? Nezdôvodnil si, prečo z pohľadu reálií knihy podľa teba nie je normálne, aby boli trpaslíci čierni. Mám to teda chápať tak, že so mnou súhlasíš a že tie dôvody sa nachádzajú mimo reálii knihy? Napríklad v tej evolúcii? Ale na to som ti dvakrát (!) napísal, že ja takéto dôvody neschvaľujem, lebo evolúcia takýmto spôsobom u Tolkiena nefunguje. A ty aj tak píšeš, že stále mixujem dve veci do kopy. Ako ešte ináč, tretí krát, ti mám napísať, že pre mňa je podstatné, ako fungujú veci v knihe a nie mimo nej? Čo sa mám teba opýtať, aby som pochopil, či tvoj názor pramení z niečoho, čo je napísané v knihe?

                      Písal si, že na tvoj argument o 70 ročnej histórii o ilustráciách som ti odpísal, že ľudia ako ty sú slavieni. To je hlúposť. Za prvé som ti nikde nenapísal, že ľudia ako ty sú slavieni ani nič podobné, napísal som ti, že ľudia ako ty položené otázky berú ako útok na seba, čo neustále dokazuješ. Na tvoj argument o ilustráciách som ti odpovedal, že si myslím, že je slabý. Ak si 70 rokov ilustrátori predstavovali, že trebárs Minas Tirith vyzeralo nejako, nemôžu si ho teraz niektorí ľudia predstavovať ináč, ak to nie je v rozpore s knihou? Ak si 70 rokov predstavovali trpaslíkov ako výlučne bielych, nemôžu si teraz niektorí predstavovať ako čiernych, keď to nie je v rozpore s knihou? Ak to je v rozpore s knihou, napíš prosím kde vidíš rozpor.

                      Jediné, čo ti môžem uznať, že som ti neodpovedal na tvoju otázku, ktorí konkrétne trpaslíci by mohli byť čierni. Ospravedlňujem sa, mal som zjavne mylné presvedčenie, že odpoveď je jasná z toho, čo som písal. Aby som chybu napravil, moja odpoveď je, že čierni trpaslíci teoreticky môžu byť *všetci* zo *všetkých* klanov, ktorí nie sú popísaní ako bieli a nebude sa to nijako logicky byť s ničím v knihe. Či je nejaký klan v knihe vyložene popísaný ako čisto biely, to z hlavy žiaľ neviem.

                      • skaven

                        Reakce na příspěvek:

                        myslim, ze sme temu vycerpali.


                      • skaven

                        Reakce na příspěvek:

                        1. snad som odpovedal v predchadzajucom poste, co si o tom myslim, ci som alebo nie som rasista, slavien, alebo ci ich povazujem na nadludi a pod.

                        2. progresivny som myslel tym to, ze kedze mame 7 klanov, tak vytvorime 1 cierny klan, 1 indsky klan, 1 vychodoazijsky klan  a ostatne tzv belosske klany, aby sa vsetci kto to bude pozerat sa v tom nasli. Zastupenie musi byt.

                        3. argument, ze 70 rokov ilustracii, popis ako trpaslici vyzerali, informacia, ze Tolkien cerpal z nordickych a germanskych pramenov je pre teba slaba.Ty si mozes predstavovat co len chces, len filmari maju urcite mantinely, kedze idu podla nejakych podkladov, ci uz napisanych alebo nakreslenych.

                        4. takze cela tato diskusia je o com? odporujes ze nemozem mat pravdu o tom, ze cernossky trpaslik neexistuje, ale sam nevies ci to niekde bolo spomenute(rozpisane v mojom bode 3.)

                        Tolkien si vymyslel, ze trpaslici boli vytvoreni v jednej jaskyni vsetci boli nizki, bradati, mali 'Blond, brown, black, blue, red, and (when older) grey or white' a blede tvare trpaslici

                        Ak napise niekto nejaku fantasy, kde budu zeleni trpaslici s fialovymi bodkami a afro ucesmi, a ludia to zozeru, stane sa z toho celosvetovy fenomen, a natocia o tom filmovu trilogiu, tak nech v seriali o 20 rokov neskor ti trpaslici su zeleni trpaslici s fialovymi bodkami a afro ucesmi, a nie politicky cierni.


                        • danny_the_hound

                          Reakce na příspěvek:

                          Mimochodom, pozrel si si dobre ten obrázok, ktorý si posielal? Nepripomína ti trpaslík najviac naľavo Inuita a ten najviac napravo štýlom zbroje a bradou Peržana alebo Babylončana? Myslím, že minimálne jeden tmavý trpaslík by sa v takto pestrej grupe v pohode stratil ;)

                        • danny_the_hound

                          Reakce na příspěvek:

                          2. Ale to nie je argument v kontexte knihy. V kontexte knihy predsa nemôže byť Aule progresívny, ak vytvorí čiernych trpaslíkov. To by bol potom progresívny aj Eru, pretože on vytvoril všetkých ľudí, belochov aj černochov (aka haradských). Čiže ak Aule stvoril iba bielych trpaslíkov, tak bol práveže naopak, regresívny. Dokonca by som mohol argumentovať tým, že Aule mal tendenciu napodobovať svojho Stvoriteľa, a teda ak Eruove "deti" boli aj čierne, tak by mali byť aj medzi Auleho deťmi nejaké počernejšie osoby. Ale samozrejme uznávam, že toto je dosť za vlasy pritiahnutý argument.

                          3. Hocikto si môže predstavovať, čo chce, pokiaľ sa nemôže oprieť o nejaký písaný prameň. Ani Tolkien nepopísal v knihách dopodrobna každý jeden detail. A ilustrátori si tým pádom museli hromadu vecí domyslieť podľa vlastnej fantázie. Porovnaj si napríklad, ako vyzerá Minas Tirith podľa Johna Howa, podľa Alana Leeho a podľa Teda Nesmitha. A uvidíš, že všetky tri sa *výrazne* líšia zvoleným architektonickým štýlom, hoci hrubý layout je rovnaký. Prečo? No Tolkien síce napísal, že mesto má sedem kruhov, hore je veža a krížom cez kruhy veľké bralo, ale už akosi pozabudol napísať, či stavby pripomínajú viac gotický sloh, románsky alebo renesančný. A tak majú napríklad Howove veže plno postranných vežičiek ako z nejakého ranno-novovekého zámku. No a teraz si predstav, že by niekto nakreslil Minas Tirith v ktoromsi z antických slohov. Urobil to už nejaký ilustrátor za posledných 70 rokov? Pokiaľ viem, tak nie. Bolo by to v rozpore s Tolkienovou knihou? Tiež nie. Ba dokonca by sme mohli povedať, že takéto Minas Tirith je vernejšie duchu knihy, pretože Tolkienová Stredozem je dizajnovaná podľa reálnej Európy, a to tak, že na juhu majú byť mocné ríše; t.j. Gondor. A aká mocná ríša bola v Európe na juhu? No samozrejme Rím. A napriek tejto očividnej paralele to, zdá sa, nikomu nenapadlo. To, že niekto niečo 70 rokov interpretoval jedným spôsobom neznamená, že je to naveky jediná prípustná interpretácia. A ako vidíš, nemyslia si to ani tvorcovia tohto seriálu.

                           A to, že sa Tolkien inšpiroval severskou mytológiou, teda predovšetkým Eddou, tiež nie je dobrý argument. Aj si to sám napísal -- Tolkien čerpal, nie opisoval! Jeho Stredozem je mix viacerých vplyvov, ktoré ale všelijako ohýba, modifikuje a mixuje. Že niečo nejako vyzerá v Edde ešte neznamená, že to tak musí vyzerať aj u Tolkiena (často vyzerá, ale veľmi často nie). Oprav ma, ak sa mýlim, ale v severskej mytológii sa nedočítaš o černochoch a obrích slonoch ako v Tolkienovi. O jednej zaujímavej veci sa tam ale dočítaš Dökkálfar and Ljósálfar -- Temný a Svetlý elfovia, a o tých temných sa píše že: "the dark elves dwell within the earth and have a dark complexion". A v texte o Svartálfar sa píše, že: "Scholars have noted that the svartálfar appear to be synonymous with the dwarfs and potentially also the dökkálfar ('dark elves')". To najdôležitejšie z oboch textov je však, že si žiaden učenec ničím z tohto nie je istý. Ak si teda učenci nie sú istí, či boli temní elfovia, čierni elfovia a trpaslíci jedno a to isté a či boli naozaj "pitch black" ako píše autor Eddy alebo len špinaví, nemôžeš ani ty tvrdiť, že trpaslíci z Tolkiena musia byť bieli, lebo sú inšpirovaní severskou mytológiou.

                          4. Celý čas sa snažím obhájiť môj názor, že čierni trpaslíci vyslovene neodporujú ničomu z Tolkienových kníh. Nepredstieram a ani nechcem predstierať, že moje vedomosti Tolkienovho diela sú úplné. Predpokladám, že to netvrdíš ani ty, takže v tomto sme hádam zarovno. Ja si chcem v diskusii porovnať svoje vedomosti, vystaviť ich protiargumentácii a zistiť, či sú chybné a či náhodou niekto nemá lepšie vedomosti alebo správnejší názor ako ja. Prvým predpokladom správnej diskusie je prijať predpoklad, že každý prezentovaný názor môže byť nesprávny. A to vrátane tvojho vlastného. Ja si svoj vlastný názor viem otestovať iba podľa svojich vedomostí, ale ty možno máš vedomosti, ktoré ja nie a ich použitím ma presvedčíš, že narábam s mylnými faktami. Podľa mojich vedomostí Tolkien nepíše o tom, že by všetci trpaslíci vytvorení Aulem mali byť biely. Preletel som teraz aj príslušnú kapitolu v Silmarillione a nevidel som to ani tam. Vieš o nejakej Tolkienovej knihe, v ktorej sa to takto píše?

                          • skaven

                            Reakce na příspěvek:

                            priliz si sa rozpisal, temni elfovia, alebo trpaslici. Trpaslici podla nordickych sag mali zit v Elfom svete, tj nikdy neboli definovani tak ako ich explicitne popisal Tolkien, ale Tolkien cerpal aj z germanskych pramenov. podstata je, ze trpaslici alebo tzv temni elfovia boli temni nie kvoli farby pleti, ale kvoli moralke. je tam rozpisane, ze trpaslici boli viac menej v rovnakej rovine ako obri, bud vedeli pomoct alebo vedeli niekoho vykuchat.

                             Ale v sucasnosti to uz je rasisticke porovnavat temnost a farbu pleti :)

                            Nie, explicitne sa pise len o farbe vlasov, od blond az ciernej a dlhych bradach.  A kedze v sucasnosti Tolkiena obvinuju z rasismu, predpokladam ze ti ciernovlasi boli klasicki ciernovlasi ako sa nachadzaju v irsku, a nie afrike 😬

                            A kedze Aule nevytvoril ludi, tak nemal dovod vytvarat tmavych trpaslikov , to nechal na Illuvatara :) hoci haradski mohli ztmavnut aj vplyvom pocasia, ale zase by to bolo o evolucii.

                            ..celkom chytra odbocka k architekture, ale tolkien architekturu velmi neriesil, len vseobecne, skor opisoval jednotlive postavy. A cuduj sa svete, Jackson postavy pokryl povahovo a vyzorovo velmi dobre (az na trpaslikov v hobbitovi, to bolo strasne, 1/3 z nich vyzerali ako ludia s bradami) a tym sa lisi (aspon predbezne) od toho, co sa pripravuje dnes. S ciernou tucnou trpaslickou sa fakt neda zmierit.

                            • danny_the_hound

                              Reakce na příspěvek:

                              V Edde sa píše:

                              "The
                              light-elves are fairer than the sun to look upon, but the dark-elves are
                              blacker than pitch."

                              Samozrejme, niektorí to interpretujú nie doslovne, ale prenesene, lenže takto sa dá uvažovať o samotnej interpretácii hromady vecí z bájí a povestí. Čím len zdôrazňujem, že aplikovať pravidlá z mytológie na finálne Tolkienovo dielo je pochybné a rozhodne nie smerodajné.

                              "predpokladam ze ti ciernovlasi boli" a tu práve, v slovíčku *boli*, robíš zásadnú chybu. O týchto fiktívnych bytostiach nemôžeme predpokladať, že *boli* takí alebo onakí. Toto nie je nejaký archeologický výskum, kde možno raz nájdeme nejakú kostru alebo maľbu, ale dovtedy iba predpokladáme, že niečo bolo také alebo hentaké.

                              V tomto prípade máme k dispozícii to, čo Tolkien napísal a on už viac vecí nenapíše. Môžeš teda naisto povedať, že trpaslíci boli takej farby alebo takej, ak to Tolkien vyslovene napísal. Ináč môžeš povedať tak maximálne: "Predpokladam ze ti ciernovlasi *mohli* byť ako tí v Irsku". Na čo ti ja odpíšem "Áno, nič podľa mojich vedomostí Tolkienovho diela tomuto tvrdeniu neodporuje. Zároveň ale ja predpokladám, že tí čiernovlasí *mohli* byť aj ako tí v Afrike." Môžeš teraz ty povedať, že niečo v Tolkienových knihách priamo odporuje môjmu tvrdeniu?

                              • skaven

                                Reakce na příspěvek:

                                1.Mozeme pouzit logiku, ked ten klan pomenoval ciernokaderni(ciernoloknovi), chcel by som vediet, kolko sa nachadzalo lokni v africkych kmenoch do prichodu arabov/belochov, aby davalo logiku predpokladat, ze ciernolokne su aj ciernopokozky :)

                                2. Jednotlive pomenovania klanov boli na zaklade ich specifickej crty, myslim, ze ak 6 klanov by bolo svetlopokozkovych, a 7. by bol tmavopokozkovy, snad by sa ten klan mohol volat aj Blackskins, nie Blacklock :)

                                konecne je debata odlahcena



  • Amazon kupil prava od New Line cinema. Pravdepodobne sa budu snazit pouzit nejaky ten zaklad od Jacksona. Treba uznat, ze vizual predmetov bol perfektny a budem krochtat blahem ak nanho nadviazu.

    Ceresniska bude ak sa aj samotny soundtrack bude podobat tomu vo filmoch.

    Bol by som rad ak by serial dostal vyssi rating +18 (R). Ono Tolkienov svet je dost krvavy a Game of Thrones nam dokazalo, ze je dostatocny zaujem o dospele fantasy.

    • danny_the_hound

      Rating je potvrdený na 14+

      Práva kúpil Amazon od Tolkien Society. New Line Cinema (potažmo Warneri) práva na sfilmovanie týchto príbehov rozhodne nemali. Ak teda samozrejme máš na mysli tieto práva,

      • Pokial si dobre pametam tak kupili prava od New Line Cinema nie na LOTR znacku ako pribeh ale na vizual a teda sa mozu pouzit rovnake predmety alebo pripadne vzhlad Rivendell (ak teda uz existoval), ktore vytvoril Jackson vo svojich filmoch.

    • Magister_Peditum

      Howard Shore by měl na projektu spolupracovat...

      Krvák ani vulgarity nejsou u Tolkienova díla nutné. V knihách aby člověk sprosté slovíčko pohledal. Tohle je high fantasy, ne dark (Píseň ledu a ohně ála televizní GoT) nebo sword and sorcery fantasy (Barbar Conan). 

  • Nevím proč tam cpete vůbec Celebrimbora ten byl jen ve hře a ještě vymyšlený pochybuju že ho tam dajou.

    • Magister_Peditum

      Troll detected! 

    • Jasne...tvurce prstenu byl jen ve hre a jeste vymysleny :D 

    • Nejdřív tu plácneš naprostou hovadinu, a ve finále tomu dáš korunu tím, že píšeš jak kdybys nedokončil ani základní školu. Bravo. 

    • vaclav.pechacek

      Někdy si říkám, co lidem brání strávit tři sekundy rychlým googlením, aby nenapsali úplnou hovadinu...

      https://lotr.fandom.com/wiki/Celebrimbor

  • triptich

    plne sa stotožňujem s alešom. od seriálu čakám len jedno: poriadne, čistokrvé a hutné fantasy hodné sumy, ktorú do neho investovali (vo všetkých smeroch - príbeh, výprava, kostými, hudba, všetko).

    a že to bude zo sveta "pána prsteňov"? tým si nenechám kaziť chuť. s tým, čo poznáme to bude mať spoločnú len základnú kostru prsteňov (ak vôbec). som príliš starý na to, aby som veril v prevedenie literatúry na plátno v stave 1:1.

    • danny_the_hound

      Tak pokiaľ viem, licenciu na seriál z druhého veku dostali práve preto, že príbehy z neho sú iba rámcovo načrtnuté, čiže aj ich prevedenie systémom 1 k 1 dáva tvorcom veľmi veľkú voľnosť pri sfilmovaní (a to ani nehovorím často o rôznych variantách niektorých udalostí, ktoré vznikli pri neustálom prepisovaní Tolkienom). Hádam jediný, detailnejšie popísaný ucelený príbeh je ten o Aldarionovi a Erendis, a to je z veľkej časti sonda do disfunkčného manželstva; teda čosi, čo by hromada "akože Tolkien fanúšikov" ani nepovažovala za príbeh z pera pána profesora 😉

      • triptich

        a ja čakám, že aj v tom pomerne voľnom priestore, ktorý popisuješ si tvorcovia nájdu miesto na ohýbanie a prepisovanie skutočností, na ktoré si fanúšikovia (medzi ktorých sa neskromne radím) potrpia :)

        ale ako píšem, nech si ho nájdu. pre mňa tvoria seriál, ktorý sa profesorovým dielom len voľne inšpiruje. rovnako pristupujem k všetkým sfilmovaným knihám. človek predíde sklamaniu (a teda že som po dvoch vežiach sklamaný bol...)

      • Jenze tam nejde o konkretni provedeni tech pribehu, ale o celkovou atmosferu, ktera k Tolkienovu dilu patri a ktere je spise mytologii nez dejepisem. 

        • danny_the_hound

          Povedal by som, že toho dejepisu je tam stále hromada. Stredozem síce začala svoj život ako akési mytologické rozprávania z dávnych časov (Book of Lost Tales), ale čím bol Tolkien starší a čím viac svoj svet rozvíjal, tým viac naberalo jeho dielo charakter reálnej (hoci v skutočnosti fiktívnej) histórie. Rozsiahle letopisy kráľov a vládcov popisovali kto od kedy vládol, kto čo dobil, kto sa proti komu spikol, koho si vzal, aké mal deti atď. Pribudli pojednania o geografii, názvosloví (prečo sa táto rieka volá tak, ako sa volá a aký to má historický podtext). A nechýbajú ani tie intrigy. Celý záver Akallabêth je ostatne o jednej Numenorskej frakcii (verní) proti inej frakcii (kráľovskí) a do toho sa ešte montuje Sauron, najprv v role protivníka a potom ako podlý našepkávač. Takže už Tolkienove príbehy zo Stredozeme sú omnoho rôznorodejšie a tématicky pestrejšie než len mýty a nie je dôvod, aby aj prípadné nové príbehy zo seriálu nemohli byť rovnako pestré.

          • Tak jasne, vytvoril pribeh na jehoz konci nekdo skocil do propasti, tak tu propast pojmenoval...to je tak asi vse. A kdyz nekdo sel na hory, tak jim musel dat jmeno, stejne tak kdyz plul po nejake rece...

            • danny_the_hound

              No neviem, čo si tým chcel povedať, ale ak to, že si Tolkien proste vydumal nejaké meno a tým to preňho haslo, tak to asi nepoznáš jeho samostatné historické eseje; trebárs tú o geografickom názve rieky Šeravy, ktoré je v Pánovi Prsteňov zmienená len pár-krát. V eseji zdôvodňuje, prečo sa rieka, ktorá tečie cez otvorenú krajinu, volá Šerava, keď tam nie je šero (a dôvod je ten, že názov pochádza ešte z doby, keď bol ten kraj zalesnený, ale po tom, čo tam priplával Númenorský princ Eldarion, tak sa začal masívny výrub dreva pre stavbu lodí a lesy tým pádom vymizli).

              • Reakce na příspěvek:

                Pocet rek jen v CR je vic nez 100 a kazda ma sve jmeno a nazvy maji i jejich pritoky a potoky a kazde jezero a kazdy kopec a udoli...chtel jsem tim rict, ze to co ti pripada jako podrobne popisy je ve skutecnosti jen lehky popis toho, co potreboval k budovani atmosfery.

                • danny_the_hound

                  Reakce na příspěvek:

                  To ale nie je zďaleka vždy pravda. Napríklad práve príbeh mena mnou uvádzanej Šeravy je prepojený so samotným príbehom o Aldarionovi a Erendis, ktorý mimochodom, ako som už zmienil, nejakou mytologickou atmosférou práve neoplýva.

  • Skláním se před vašimi znalostmi. Asi tak dvě vteřiny jsem přemýšlel o tom, že počtvrté rozečtu Silmarillion.

  • Magister_Peditum

    Seriál má končit válkou Posledního spojenectví, tak nevím, proč hned několikrát spekulujete o událostech ze Třetího věku (občanská válka v Gondoru)? 

    • ales.smutny

      Protože jim nevěřím, že a) dodrží timeline b) se zastaví u Last Alliance :)

      • Jevo83

        Tak vzhladom na to, ze maju k dispozicii 3000 rokov udalosti, pochopil som ze pomerne volnu ruku v pribehoch a postavach a su len v prvej serii, tak dufam ze sa nebudu nikam ponahlat.... 

        Moja najvacsia obava je, ze to bude pokus o Game of thrones v Stredozemi a zameraju sa na intrigy... pritom by to malo skor byt high fantasy s moralnym odkazom

        Ale nebudem predbiehat...

      • Derp_1337

        Po zkušenostech s producentkou Lauren Schmidt Hissrich a tím, co předvádí u Zaklínače, se není čemu divit, že člověk nevěří těm PR marketingovým řečem. 😐

        • Jevo83

          Veru tak, tej zene by mali dat natacat Gossip girl a nie stredoveke fantasy.... jej najvacsi fail je ten novy elf s rastafarianskou ciapkou, ktory nejakym zazrakom vzdy stoji tam kde sa nieco deje a dokonca ho pustili aj ku kralovskemu paru strazit decko :) a to vobec nejdem riesit detaily, lebo by som sa len rozculil.... ale co uz, snad v Amazone maju pud sebazachovy, lebo Tolkienovska fanbase je oproti Zaklinacovi ovela vacsia.... hlavne aby Eddie Murphy nehral Gandalfa😁

          • Gandalfa už má prý zabraného Samuel L. Jackson. You shall not pass, madafaka!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit