Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • ALHAZRED

    Korporacie su ZLO. Tento boj sme prehrali pred 15 timi rokmi, ked steam začinal, vytedy to vyzeralo ako dobry napad, ale vykrmili sme si obludu a MOC a prachy su priliš lakave na to, aby sa zneuživali. Roky nam budu ťahať medove motuzy po pod nos, a ked budu dosť silny, už nebude na vyber. Naozaj potrebujeme nejaky steam alebo epic na to aby sme hrali hry ? Alebo to mame jednoduch pohodlne na jednej KOPE so všetkymi službami...tak ale potom sa nečudujme že prichadzame o slobodu...NAZDAR

  • Tak tenhle zákon je mega blbost. Tím EU jenom podporuje šedý trh...

    • Derp_1337

      To jsi špatně pochopil.

      Právě že současná politika těch velkých distributorů a eshopů je blbá a proto se lidi obrací na šedý trh. Kdyby ti obchodníci nabízeli možnost oficiálně nakoupit v zahraničí, tak lidi nebudou muset nakupovat přes pochybný šedý trh.


      Samozřejmě je tady ten problém, že tyto "drobné" pokuty nedonutí nikoho něco změnit. Pokuta 1,5 milionů $$ je k smíchu, když Steam má každý rok obrat okolo 5 miliard $$ (v roce 2017 to bylo 4,3mld).

  • TheGGG

    hahaha typické polovičaté řešení euro-tavarišů... snaha pěkná, ale tyto pokuty, to tam nějaký CEO vyklepe z peněženky drobné. Ve výsledku z toho zase nic nebude...

    • Derp_1337

      Přesně tak. Steam má roční obrat okolo 5 miliard $$ (v roce 2017 to bylo 4,3mld), takže nějaká pokuta 1,5 miliónů $$ je spíše k smíchu.

  • Murlock

    To mi připomíná, hodlá Valve taky někdy přizpůsobit ceny zdejšímu trhu nebo jsme pořád pro něj příliš malý rybníček. Já musim vypláznout za Nioh 2 mocných šedesát € ale polský kulišák to má jenom za čtyřicet. Pak se diví, že lidé lozí po šedém marketu.

    • vidis, to jsi mi pripomnel Nioh2..... 5.unora

    • Polaci maji nizsi sazbu? To jsem netusil... 

      • Derp_1337

        Nejenom Poláci. Spousta zemí má nižší sazbu než my. My jsme jedna z těch "velmi drahých" zemí v EU ohledně software. Distributoři si tou vyšší cenou u nás zvyšují zisk a kompenzují si tím náš menší trh.

        Samozřejmě to neplatí na 100%, ale většinou to tak je.


        A to nebudu mluvit o tom, že třeba ve Francii lidi můžou své hry ze Steamu normálně prodávat jako bazarovky jiným lidem.

        • Co vím, tak tam žádná přirážka pro ČR není. Vše je jenom o tom, kde se nacházíme a jaká je nastavená cena pro danou měnu. Pro ČR se používá euro. Máme stejné ceny, jako všichni ostatní, co ve steamu spadají pod měnu Euro.

          Stačí se podívat do SteamDB. Cena se nastavuje hlavně podle kupní síly. Díky tomu si jednu hru mohou dovolit koupit lidé z mnoha zemí, protože cena hry tak odpovídá jejich příjmu. To je ale zneužíváno šedým trhem.

          Řešení je: zrušit lokální nacenění. Tedy jednotná cena v jedné měně pro celý svět. Ale pak je bude celý svět nesnášet, protože třeba pro argentince ceny her vyskočí do astronomických částek.

          • Derp_1337

            Ano, všeobecně není přirážka pro ČR. Jenže my jsme součásti regionu jako Německo a tak nám většina distributorů nastavuje stejnou cenu v Eurech jako němcům. Proto jsou ty ceny her tak vysoké.

        • Většinou nejhůř jsou na tom britové, protože spousta těch obchodů razí cenovou politiku 1 USD = 1 EUR = 1 GBP. Cenovku nechají, jen mění symbol za cifrou. My jsme v EUR regionu s německem, takže prakticky druhý nejdražší trh.

  • Nějak jsem nepochopil o co jde. Už kdysi jsem četl, že rozdílné ceny chtějí sami vydavatelé, v rámci optimalizace na ekonomiku konkrétní země a jak Valve zminuje, jedná se o 3%. Nestačilo by říct "od dnes to musí být jednotně a půl roku na realizaci?"

    A vůbec mě pobavila fráze "kdo spolupracoval, slevička". Valve odvolání vyjde vklidu si myslím.

    • Anon-ym

      Přečti si něco o soutěžním právu a leniency policy.

  • dworkin

    Pokuty měly být pětkrát větší, ale jako varovný výstřel, proč ne. 

    • Aja1984

      Dáte 5x větší sankce a oni odejdou jinam, tady nejednáte s nějakým chudým živnostníkem z druhé strany ulice.

      • BookerDeWitt

        Dobrej blábol. Kdyby Valve odešlo z EU, tak trh převezme Epic, z čehož by Gabe Tlustýn asi neměl zrovna dobré spaní.

        • Aja1984

          Myslíte, že by běžnej kupující poznal rozdíl, že platí v dolarech a ne v korunách, zlotých, eurech atd? Těch pár halířů za převod by nikoho nezajímalo.

          • Aja1984

            Navíc dneska není  vůbec  složité rozdělit společnost na více částí, na e-shop a na infrastrukturu  serveru pro zachování rychlého stahování her (Tuším, že Valve má nějaké servery na starém kontinentě).

        • Veskoslav

          A čím by asi ten trh převzal? Nabídkou her? Službami?:-D Proboha, ono stačí, aby se připojilo 500 000 naráz a celý Epic je půl dne v prdeli.

          • Derp_1337

            Kdyby najednou přilezli milióny nových lidí na Epic a začali zběsile nakupovat, tak by se určitě našli prachy na nové servery.

            • to není jen o serverch, ale i infrastruktuře. Ještě se mi nestalo, že by Steam limitoval rychlost downloadu z jeho strany.

              • Bumtaratabumbumbum

                Reakce na příspěvek:

                Tak ale zrovna přesně tohle řeší servery. Když bude jejich dostatečná kapacita, tak nebude problém nechat neomezený download.

                • Reakce na příspěvek:

                  Je to i o infrastruktuře, nestačí ti mít jen servery, ale potřebuješ zajistit, aby byla perfektní dostupnost celosvětově a jednotlivá datacentra propojená a v tomhle měřítku a objemech to jednak není sranda a taky to není nic levného. Pohybuji se v telcu a děláme mimo jiné i mezinárodní podporu propojů mezi datacentry pro jednoho zákazníka a to co má Steam musí být úplně na jiné úrovni.

      • Bumtaratabumbumbum

        Že by jako Valve přestalo poskytovat steam členským státům a ti vydavatelé by v celé Unii přestali vydávat hry? Tak to asi ne.

        • tuco

          Presne tak. Nehlede na vysi postihu, vsichni chcou delat v EU byznys. No a my, obcane EU, muzeme byt radi, ze mame tak silnou vyjednavaci pozici a nemusime se bat gigantu jako je MS, Google, Apple nebo Steam. 

          • Veskoslav

            A to je dost naivní představa, že EU je ta hodná...

            • tuco

              Nepsal jsem hodna, ani to podle me z niceho neplyne. Vis co je strawman? 

              Napsal jsem ocividnost, jako obvykle. Ze kdyz vyjednava trh s ted nevim 300mil populaci tak se proste jedna jinak nez kdyz vyjednava trh s 10mil. 

              Debata na kterou jsem navazoval prece byla, repsketive uvahy o tom ze by Steam opustil EU trh. To je podle me divoka fikce. Ze by mohl, kdybychom v EU nebyli a kdybychom Valve pokutovali, protoze jsme proste slaby partner, je sice taky fikce, ale ne uz tak divoka.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit