Přejít na výpis diskuzí

Herní testy GeForce RTX 2080: ve 4K výkonnější než GTX 1080 Ti

20.9.2018 12:09
Jiří Svák 38 příspěvků

Včera oficiálně padlo informační embargo na recenze nových grafických karet Nvidia GeForce RTX 2080 a 2080 Ti. Některé ze šťastnějších redakcí již mohly publikovat kompletní recenze, zbytek, co obdržel karty na poslední chvíli, má stále plné ruce práce s měřením a testováním. Do druhé skupiny patříme...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Catch22

  na AMD čekat nemusíte nedávno oznámili že na vývoj high endu v grafickym segmentu rezignujou...od amd mužem čekat výkoný karty vyšší střední třídy za dobrej peníz.

 • V případě 2080 za o něco vyšší cenu o něco vyšší výkon 1080Ti, k tomu navrch RT a TENSOR jádra. Kdo RT nechce používat nemusí, pokud někdo chce 4K 60 MHz FPS, ale po dohrání se stejně může pokochat na těch efektech. Rozebírat kolik mm2 plochy čipu platím za něco, co nebudu používat je zbytečné, čipy vždy na sobě mají části, které hráč nevyužije, nebo by mohl využít ale nemůže, viz první tesselátor u Radeonů, ale i u Vegy by se našlo a nikdo jí za to nenadává, není důvod, prostě myslí dál než za současnou generaci grafik, což AMD aplikuje delší dobu.

   Vtipné je, že dříve někteří říkali, jak jsou nV čipy v porovnání s AMD omezené o nějaké funkce  a teď najednou, když se dostane čip v plné palbě, tak je to zase špatně. To, že hry s RT přijdou o měsíc dva později je vskutku lidská tragédie :) Na to jaká je to novinka je to i tak super výkon, takhle rychle dostat RT a podporu dalších funkcí do tolika her.

  Naopak, kdyby u NV tyto plochy čipu 20x0 nacpali jen CUDA jádry, tak by Vega a ostatní šly rovnou do lowendu a nevím, co by do příchodu 7nm AMD prodávalo, resp. za jaké ceny, takže pro zachování konkurence je tento krok nV, kdy se nežene po max výkonu, dobrý.

  Cena 2080 při uvedení je o 100 USD vyšší než u 1080 při uvedení. Když se 1080Ti přestanou prodávat, tak pak se bude porovnávat s čím? 2080Ti pak není nic jiného než obdoba prvního Pascal Titanu X, tak netuším v čem je problém. 1080Ti přišel až po cca 3/4 roku od vydání 1080, což byla zároveň sleva Titanu, byl to podobný výkon za nižší cenu, zároveň slevnila i 1080. A že 2080 za ty peníze není max hiend, to nebyla ani 1080Ti, právě kvůli Titánům.

 • ja_nic_nevim

  Asi jsem se špatně učil, ale je tu někdo kdo si koupí do počítače grafiku za +20 000 kč? Já jen, že v poměru cena/výkon mi to přijde úplně mimo a většina her stejně musí být downgradovaná pro konzole.. 

 • Podle mého názoru jsou obě karty velmi dobré a nemají konkurenci. Kdo chce to nejlepší bez ohledu na peníze, prostě musí vzít RTX 2080 TI. Obecný problém je nárůst ceny. Nvidia nemá konkurenci v tomto segmentu a tudíž diktuje v podstatě libovolné ceny. Navíc ceny grafik zvedla zavrženíhodná mining horečka. 

  Kdyby ceny nebyly tak vysoké, mohli bychom nvidii tleskat. Takhle má člověk takovou pachuť na jazyku. Škoda. Ceny padat nebudou. 

  Každopádně dobrý kus techniky a nová technologie bude snad mít v budoucnu široké uplatnění. 

  • Whoossain

   Souhlas. Původně jsem sice v porovnání 1080 Ti vs. 2080 preferoval starší generaci kvůli nejistýmu uplatnění nových technologií ale jak mi připomněl jeden poměrně detailní test, tak se musí brát v potaz i nárůst výkonu přetaktováním, optimalizací pro novou generaci, novými ovladači atd.  U 1080 Ti vs. 2080 tu máme, po přihlídnutí k výše uvedenýmu, tu nakonec máme jako favorita nováčka, který za stejnou cenu nabízí větší potenciál.


   U 2080 Ti tu pak asi můžeme brát v potaz jako nejbližší konkurenci jenom Titan V s cenou přes 80 tisíc a s nižším výkonem (a bez nových technologií). 


   Mimochodem, některý 1080 Ti se ještě dnes pohybujou s cenou mezi 27 a 30 tisíci. Referenční 2080 Ti je, jako novinka s kompletně novou architekturou, chlazením, technologiemi atd. se pohybuje okolo 32 tisíc. 

 • Borok

  Prvý krát som u graf´ík zvedavý s čím príde AMD. S procesormi nedávno prekvapili, 7nm grafiky by mohli úspech zopakovať.

 • Anarcha

  Tak nárust výkonu maximálně o 10FPS u 2080 vs 1080TI , celkem výsměch když se kouknu na ceny karet NV Epic Fail

  • drasta

   Jj rozdil 2-3k je fakt katastrofa u grafiky za 20 litru :D

 • Bobrkola

  Považuji se za klidného člověka a hate moc nemusím, ale u řady RTX 20X0 se musím opravdu držet. To co Nvidia předvádí je fakt otřesné. Poměr cena/výkon je stejná jako u 1080 (tedy výkon cca +30%, ale i cena + 30%). Ospravedlňují to ultra novou technologií RT, která je prostě úžasná a bude to nový level v osvětlení a stínech a tím pádem to úplně změní pohled na věc. To zní opravdu "zajímavě". Vtipné ale je, že do data vydání RT nebude podporovat ŽÁDNÁ hra a není tím pádem možné zjistit z recenzí, jak si na tom grafika stojí, než si ji nadšenci 1. den koupí (pokud vím, tak se ještě neví, kdy bude RTX do her implementováno). 

  Jirka ve FC říkal, že by s RT měly hry běžet na 60FPS ve full hd, ale 1440p bude pravděpodobně 40-50 fps. Což je v době, kdy se "spoléhalo", že nová generace přinese 60 fps ve 4k opravdu skvélá práce a já tleskám (Sarcastic).

  Osobně mě nejvíc štve, že nevydají řadu GTX 11X0, kde by byl stejný čip, bet RT jader, protože pokud upřednostňuji vyšší fps před super grafikou, tak bych v případě koupě RTX 20X0 platil za něco, co nemám v plánu využít.

  Doufám, že se v zimě Radeon ukáže, předvede generaci grafik se super poměrem cena/výkon a Nvidii vypálí rybník. Myslím, že mají nejlepší příležitost za posledních x let, jak si ukousnout podstatně větší podíl na trhu. Plus si (opět dle mého názoru) Nvidia zaslouží dostat přes čumák (podobně jako Intel), aby se opět zaměřili na výkon.

  Ok to je z mého pohledu vše a teď si rád přečtu proč a jak jsem ve svém názoru mimo :). 

  • Jenže technologii RT nemusíš používat, tedy zustaneš při starém a pak máš z obou nových RTX karet nejlepší karty pro VR a 4K hraní. 

   A kolik grafik dnes zvládá realtime RT? ;)

  • Bobrkola

   A ještě si dovolím doplnit, že jsem opravdu zvědavý na novou generaci konzolí. Protože pokud (a nejspíše ano) bude v nové generaci konzolí tato generace grafik, tak:

   1) Si můžou lidé na konzolích mohou o 4k 60fps nechat zdát

   2) To zabrzdí vývoj nové grafiky i u her na konzolích, tak na PC


   Ale abych byl aspoň trochu optimista: Podle mě je ideální čas na nákup PS4 PRO... protože je jisté, že ještě pár let 100% vydrží :D.

   • Draken69CZ

    Tam bude APU od AMD.

   • S vypnutým RT je 60 fps stabilních na 4K. Konzole nebudou používat tyto GPU. 


    Tyto karty jsou top pro hraní ve 4K. Neexistují lepší. Zatím 

 • drasta

  Ja chapu ze ted leti hejt novy generace ale rozhodovat se mezi 1080ti a 2080 tak mam jasno. Vykon porovnatelnej ale ma spoustu zajimavejch novejch technologii. Na RT to sice neni ale to novy AA  by mohla bejt fakt dobra vec.

  • Whoossain

   To je pravda. Na druhous tranu jde o to, jak se nový tehnologie rozšíří. Je fakt, že 2080 má ještě rezervy ohledně taktování a ovladače a nový hry, optimalizovaný na novou generaci GPU ještě jejich výkon navýšej. To už přeci jenom předchozí generaci nečeká.


   Já osobně jsem dlouho nedělal novou sestavu, tak jsem více méně rozhodnutej pro Ti verzi. Ten cenovej rozdíl oproti 1080Ti/2080 alespoň z části zalepí prodej současnejch komponentů. Jsem zvědavej na testy nereferenčních modelů v nějakym detailnějším provedení (průměrný FPS, minimální FPS atd.)...

 • mezigenerační náskok RTX 2080 oproti GTX 1080 je velký

  To je vtip nebo jste dostali zaplaceno? Nárůst výkonu je ostudně malý, obzvlášť s přihlédnutím k ceně. S těmi cenami ale půjde Nvidia velmi rychle dolů, tohle je neprodejné.

  • Nárůst je mezi 25 až 50 % bez plně optimalizovaných driverů. Drivery můžou výkon ještě výrazně zvednout ani nemluvě o další blízké spolupráci s vývojáři sw a her. 

   Ceny dolů nepůjdou. Nvidia nemá tady zatím konkurenci, takže proč snižovat cenu?

   Cena je pro mě jediný mínus. Jde jinak o výborné, nejlepší karty. Ovšem poměr cena/výkon nicmoc samozřejmě. 

  • jiri.svak
   30 % je 30 %. Není to tak zářné jako minulé generace, ale pokrok to je. Poměr cena/výkon proberem v recenzi.
   • Pokrok to je, ale rozhodně ne "velký" :-)
    • Je to druhý největší nárůst výkonu napříč posledními generacemi nvidia karet hned za nárůstem, který představovala předchozí 10X0X generace oproti 9X0 generaci a tento nárůst byl legendární a fantastický. Navíc jsou tu dvě zcela nové technologie, kterým se dedikuje část karty. Uvidíme, jak se tyto technologie prosadí, ale nvidii nelze vyčítat, že její karty nejsou výkonnější a pokrokové. 


     Hlavní problém je cena! 

 • No jo no, Nvidia je v tomto segmentu bez konkurence, tak to pojala jako Apple. Chceš novou technologii, tak plať. High end novinku za startovací cenu stejně kupuje omezená skupina zákazníku. Navíc výrobní cena vs prodejní je směšná, takže pokud by to vůbec nešlo na odbyt je kam cuknout. Pro mě je vždy na prvním místě poměr výkon cena, a ta je obyčejně u High end věcí špatná, takže 1080Ti je lepší volba. Co bude za dva roky, budu řešit za dva roky ;-)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit