Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Vím, že přispívat v září na článek z května je trochu jako chodit z křížkem po funuse, ale - kde vidí autor článku ono "mixování žánrů", kterým se zaklíná u Mass Effectu? ME1 i ME2 jsem několikrát dohrál a minimálně v případě ME1 mi celá hra přijde jako jednoznačné RPG. Shepard dokonce ani není klasickým "všechno-vím-všechno-znám-jsem-vyvolený" hrdinou, kterou servíruje několik RPG posledních let (Gothic, Risen, Dragon Age?). Oproti tomu krása Shepardova putování spočívá právě v tom, že vidíte, jak se postupně z "velitele" lodi stává elitní agent. Je jen na vás, jestli první speciální agent svojeho druhu bude parchant, nebo svatoušek.
    Mám pocit, že autor trpí jakýmsi stigmatem - RPG = Sword&Sorcery; FPS = 2. světová; Adventura = point&click hra. Bohužel to jsou jen subžánry a ani taková RPG klasika, jako je Wizardry 8 (u které se asi nemá smysl hádat, jestli to třeba není Turn-Based Strategy, i když některé prvky by se tam našly) by prostě autorovu striktnímu škatulkování nevyhověla a kdyby chtěl být sám k sobě upřímný, určitě by Wizardry shledal "žánrovým kočkopsem".
    Myslím, že základní problém není míchání žánrů, ale fakt, že se naopak snažíme zařadit každý, sebemenší, prvek jako další "žánr" hry. Když zůstanu u série Wizardry a vezmu třeba poslední díl, který právě hraji, co to je? Vyhrála ocenění "RPG of the Year 2002", ale je to čisté RPG? RPG prvky v ní jsou, hrajete za skupinu konkrétních dobrodruhů, kteří mají vlastní osobnost, vyvíjí se a podobně. Stejně tak jsou v ní prvky Turn-Based strategie - souboje probíhají za pomocí "jednotek", která každá dostane na jedno kolo jeden pokyn a v daném kole vykoná právě jednu danou činnost. Stejně tak Wiz8 obsahuje prvky adventury - nutí vás pro postup dál odhalovat souvislosti, sbírat předměty a kombinovat je v inventáři, čímž překonáváte překážky, dané prostředím. Rovněž obsahuje prvky SciFi her - počítačové obvody, elektronické teleporty, zařízení pracující na principech, které jsou předpokládané, ale ne vědecky dokazatelné či vysvětlitelné, cestování vesmírem, cizí rasy, pocházející z jiných planet mimo známý vesmírný prostor. Samozřejmě některá puzzle ve Wiz8 by často vydaly i za samostatnou logickou hříčku (tunely pod Martenovým Útesem, třeba, nebo výcvik v táboře Umpani).
    Oproti tomu vypadá autorem zatracovaný Mass Effect 1 jako poměrně "žánrově čistá" hra, když obsahuje oproti podstatě RPG jedinou věc navíc a tou jsou - paradoxně autorem nezmiňované - logické minihry.
  • Ač vítám tyto ukecané články a témata, zpracování tohoto je dle mě otřesné. Autor mlátí slámu, ale čtenář se nic nedozvídá, jen s údivem zjišťuje, že autor snad chce hry zasazené do krystalických žánrů.
    Pane autore, nemám nic proti vašemu názoru, že násilně spojovat žánry je hloupost, ale vyčítat skvělým hrám, že si berou od každého žánru něco, protože vy zrovna čekáte čistou akci a nic než akci, nebo čistou oldschoolovou adventuru, je ujeté mnohem více. VEŠKERÉ ŠKATULKOVÁNÍ JE ZLO. :)
    Hry jakožto druh umění mají přinášet hráči zážitek. Ideální tvůrce si tedy sedne, zapomene všechny slova jako rts, fps a podobně. Vymyslí hru, která dle něj přinese skvělý zážitek a tu udělá. Že ve výsledku tam budou pasáže, které se občas hodí do her, kterým redaktoři říkají fps a jiné části jsou zase podobné hrám, které hráči znají jako adventura, by mělo být uplně jedno! Je to zážitek, záměr tvůrce a jaké k tomu použije prostředky je jeho věc. Jakkoliv tuto snahu nabourávat řečmi typu "vy mixujete žánry, to je proti přírodě", znamená ty hry poškozovat. Nevidím jedinej důvod tlačit hry do krystalického zařazení do žárnů, když to prožitku z hraní vůbec nepomůže.
    Perly typu že hra díky své mnohožánrovosti nudí, raději ani komentovat nebudu.

    Ať je náš názor sebeodlišnější, především mě vadí styl článku - skáčete od myšlenky k myšlence, nikam se nedostanete a čtenář z vás nic nemá.
  • Skatulkovanie je bolo a vzdy bude pi.....a! To je teda Zaklinac alebo Oblivion byt akcny RPG manager pretoze okrem ineho miesame lekvare a triedime inventar??? Nah hru nazvu aj logicko takticky MMOsimulator geriatrie, hlavne ze si dobre zadrvime!
  • Mass Effect? dohral som to len preto ze som za to zaplatil.Napad,pribeh,postavy,vizualne a zvukove spracovanie super,ale samotne hranie bola vazne nudaaaaaaa.
  • presne DUNGEONu ako v podstate RPG zanru, ci hm ako to nazvat v podstate sa uplne vytratil, co by som dal za to vydiet wizardry 9 ci M&M 10, hm, alebo aj nieco nove, nevadilo my, viem akurat iba o jednom, ako by som to nazval undergroundovom pocine jedneho chlapika a to vyzera fakt dobre, ale kedze podla mojich info to robi sam tak to bude asi trvat a trvat, velke firmy sa nejak uplne distancovali od tvorenia tohto typu hier, vlastne jedinou takou drobnou pripomienkou su vlastne oblivion, ci chystany skyrim, ale ani to nie je celkom ono, tu ovladas iba 1 humanoida, ALE ja chcem partiu ;) humanoidu ovladat a ne jedneho co vie vsetko, technologia na to je, aby nekdajsie skvele Dungeony mohli dostat novy sat, nejaky remake uz aj tomu by som sa potesil, ale asi sa toho nedozijem (sice nikdy nehovor nikdy) ale mozno sa dozijem aspon vyssie spominaneho projektu http://www.entombed.co.uk/ su tu nejake videjka ako to vyzera, snad to niekedy aj vyjde
  • Článek je fajn, dost mi tu chyběla taky odbočka mimo recenze, dema atd. takže články podobného charakteru vítám. Zamrzí pouze některé doslova ubohé komentáře.
    Také mě tak napadlo, kam se poděly DUNGEONY a kdy asi tak přetransformovaly na RPG....
  • Mixovanie žánrov sa nevyhneme . Otázka je v citlivosti mixovania a hlavne hráč keď už platí má dostať možnosť výberu. Príklad medal of honor /2011/ a mix klasickej FPS a leteckého simulátoru osobne nevadí ak si múžem vybrať splnenie misie klasickou FPS , alebo dokončenie levelu s podporou helikoptéry. Misia moh helikoptérová v tomto prípade vás vyhodí z rytmu klasickej FPS a je viac na efekt ako rozšírenie hrateľnosti.
    Druhá otázka je prečo teraz letí mix žánrov. Vydavatelia mix využívajú na zvýšenie predaja titulov pre širší okruh hráčov a mix žánrov púsobí ako amputácia a nie ako rozšírenie hrateľnosti.
  • Nesouhlasím s kritikou Mass efektu a stalkera. Obě hry mají jednoznačnou osobnost a výbornou hratelnost. To že mixují několik žánrů bych nepovažoval ani za duležité zmínit, protože je to jasné již po 1. minutách hry a bez mixování žánrů by ani nemohli existovat. Obě si pak rozvíjí svůj mikrosvět velice osobitým a podmanivým způsobem. Podle mě je "mixování žánrů" úplně špatný pohled na věc. Spíše bych na to nahlížel jako na evoluci. Hry musí být a budou stále složitější a obsáhlejší protože hráčí se vyvýjejí a s nimi i jejich nároky. Prostě doba kdy všechy bavila "casual Wolfenstein 3D" je nenávratně pryč. A co si budeme namlouvat je to zatraceně dobře! Nelibí se mi jak se klade důraz na "čistotu žánru" pak dostanete co jste chtěli a zkončíte u hry jako NFS: Hot Pursuit 2010 - hra co nevede od nikud nikam a ani nedokáže motivovat k dokončení singlplayerové části. Hráči kladou na hry čím dál tím větší nároky, takže "mixování žánrů" je prostě nutnost k dosažení obsahu a délky a motivace = zábavy při hraní.
  • Gonzi
    Článek o ničem... nechápu, co chtěl autor říci... že jsou žánry a že se mísí popisuje na 2 stránky, aniž by to jakkoli rozvinul, nebo snad přidal vlastní názor.

    A mimochodem, žánry byly vždy jen jakési nálepky k danému produktu, které určovaly, co od něj máme očekávat. Bohužel to ještě část herního světa nepochopila a tak pořád u Mass Effectu 2 řeší dilema, jestli tomu říkat akční hra, nebo RPG.
  • Víš slečínko, bavili jsme se o tom, jaký měl svět ME potenciál. Potenciál, který Mafie nikdy mít nebude, bude vždy o tom samém, protože je to mafie. Trošku taky popřemýšlej, než začneš soudit. A ano, pokud si vezmu zvrat v Mafii do detailů, několikrát mě hra v průběhu hraní překvapila. ME naservíroval zápletku během 10minut a už se nesoustředil na nic jiného, než zachranování galaxie. Mám ME rád, ale příběh je ubohý. Což se o Mafii (at už 1 či 2) říct nedá.
    • ???:))) Tak pribeh tupeho grazla ktory sa prizivuje na poctivo pracujucich obcanoch,terorizuje mesto, a sem tam streli aj ineho grazla je podla teba lepsi ako epicky pribeh elitneho agenta ktory cestuje skrz galaxiu, jedna s cudzimy rasami etc.???? ty asi budes s tych jednoduchsich jedincov ze? Raz som cital o chlapcovi ktory povedal ze naj pribeh ma Quake.Nebol si to ty?
      Neobhajujem ME (ten posrali),Mafia je super vec a bavila ma 100x viac, ale zeby mala zaujimevejsi pribeh by ma fakt nenapadlo.
    • Amylee.Anderson
      Mafia 1 je vyborná, o tom ani pochyb. Přáběh Mass Effectu je vcelku předvídatelný a nijak originální, ale to, jak je podaný, je užasné. Přičemž Mafia 2 nejenže má taky slabý příběh, ale ještě dost slabě podaný. Navíc Mass Effect má mnohe předností vedle příběhu. Jsou to výborný rozhovory, hezky udělaný vesmí, celé to je pěkně vymyšlené. No co, ale hádat se nebudu, to nikdy nemá cenu..
      • S Vámi určitě ně. Očividně jste nikdo naší diskuzi s Crookem nevěnoval pozornost. Mafie padla jen náhodou. O tom, že každý chápe věci subjektivně není žádná. Problém je, když se do diskuze, která probíhá relativně zajímavě vloží nějaký tajtrlík, jako Amylee a totálně jí rozlouskne ... a přizdisráči jako Jerry si jen přihřívají polívčičku :-)
        • Více slušnosti, výraz "přizdisráč" opravdu není na místě.
      • smejki
        tak tak, narace Mass Effectu je dechberoucí
    • Hehe, ty máš fakt trochu dost, prvně trochu začni přemýšlet ty, než tu začneš prskat jed, kámo. Myslíš, že tvůj subjektivní pocit, že Mafie má super příběh a Mass Effect má jen nevyužitej potenciál, je jediná pravda, "chlapečku"? Někomu, jako jsem já, se ten příběh a hlavně jeho podávání nadmíru líbí, máš s tím problém? *7* A ano, Mass Effect překvapuje a od desáté minuty nic o záchraně galaxie nevíš, nevím, jestli jsi to hrál, ale předpokládám, že ne a jen tu teď děláš ramena, jeslti ti to totiž uniká, tak o hrozbě pro galaxii se dozvíš a někde na Virmire, že? Jinak se honíš jen za rebelskou spektrou a Ghetama. *4*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit