Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Melissan včera padla :-) Z celé trilogie je TOB asi nejslabší, příliš lineární a má pár frustrujících soubojů

  • 0011

    Sakra to mě mrzí že jsem to nestihnul na živo. Doufám, že někdy uděláte dvojku, třeba až bude mít 20 let. U obou dílů všech možných edic a modů jsem strávil tolik času co jiní u MMORPG a možná i víc, škoda že mám nekompletní první edici prvního dílu na 5 cd, některé se  někam zašantročili. Pro mě je to jedna z nejlepších herních sérií všech dob, dva roky nazpátek bych bez váhání řekl, že dvojku považuju za nejlepší hru všech dob, ale mezitím vyšla nová Zelda, do které určitě nebudu investovat tolik času jako do BG, ale zaskočila mě natolik, že se nemůžu rozhodnout která z nich je lepší.

    K enhanced edici - než jsem jí hrál znovu před pár měsíci tak jsem myslel jak je už vychytaná, protože jí vždycky hraju solo, ale dal jsem si mimořádně partu, takhle rozkakanou verzi navigace postav, kde se NPC zasekne kolečkem přesně v bodě jiného npc kde se na vteřiny až desítky vteřin zaseknou jsem ještě neviděl. Bioware dokázali udělat za 3 roky kompletní funkční hru, Beamdog nedokázal za 6 let udělat to, co modeři dokázali za rok, naopak podařilo se jim rozbít základní mechaniky a to vývoj řídí dva lidi z původního týmu, problém je, že to outsorcují lidem po celém světě, takže se k tomu dostane i kdejakej Franta Vomáčka co umí sotva programovat, podle toho to vypadá a je to zatracená ostuda, takhle se chovat k legendě herního průmyslu.

    • maros.goc

      tak ja do Breath of the Wild investoval 120 hodin a stale hru hram a to je viac co som investoval do prveho BG :)

      • 0011

        no kolik jsem investoval do BG nevím, protože vyšel dlouho před steamem ale několik tisíc hodin to bude, v zeldě mám jenom 380 hodin z čehož je 100 hodin mastermod kompletně dohraný kromě korok seeds a trials of the sword, na to nemám nervy, poslední trial jsem zatím nedohrál ani na normální obtížnost

  • Nesmrtelná klasika. Nové izometriky se možná těm starým nevyrovnají, ale pořád vznikají nějaké zajímavé RPG kousky. Nedávno Pillars 2, Torment, dělá se na Realms Beyond, Encased, viz...

    https://www.youtube.com/watch?v=TCLQJjMT4es

    • maros.goc

      tak podľa mňa Divinity: Original Sin je lepšia hra ako prvý Baldur's Gate

    • ten nový Torment nebyl vůbec špatný, ale byl to spíš gamebook, tj spousta textu s těžkou angličtinou, takže rychle zapadl, což je škoda. Spolu s Underrail se mi z těch nových izometrik líbil nejvíc. Ještě jsem nehrál Tyranny, Pathfinder Kingmaker, PoE 2, Age of Decadence, Shadowrun.

  • radim.zaty

    Jedna z her, kterou bych si chtěl vymazat z paměti, abych měl důvod si ji znovu zahrát.

  • Tak tahle hra by potřebovala remaster, nebo něco takového....

    Věřím, že je to výborná hra, ale ta grafika je už moc i na mě a to na grafiku jinak nehledím, ale co je moc, to je moc.

    • vůbec nechápu, proč kluci hrají anglickou verzi původní hry, když existuje česká EE verze !??

      EE verze je ve všech ohledech lepší a dnes v pohodě hratelná. Pokud by něco potřebovalo remake/remaster, tak je to Pool of Radiance :-)

      • dworkin

        EE verze rozhodně není ve všech ohledech lepší. BG1Tutu je daleko lepší alternativa pro old-school hráče a moderní stroje.

        • Derp_1337

          jo, úplně jsem zapomněl na mod  BG1: Tutu

          Je lepší hrát BG1:Tutu než BG1:EE. Ten mod totiž portoval hru do enginu BG2 a taky přinesl spoustu pozitivní změn (např. nové rasy, nové skilly, atd.)

        • ještě donedávna jsem hrával původní verzi, vlastně i teď mám v počítači nainstalované jak původní BG1, tak EE, a osobně nevidím žádný důvod, proč dát přednost původní verzi před EE. A že EE verze není dostatečně hard-core, jak dole píše Derp? A to jako v čem? Obtížnost zůstala stejná, všechno je stejné, jen interface a grafika byly vylepšeny. Pravda, Beamdog pár věcí do EE verze přidal - pár nových companionů, kteří jsou dle mého zbyteční, ale celkově je EE verze mnohem hezčí a mnohem přístupnější současným hráčům. Rozhodně bych s dobrým svědomím nikomu nedoporučil hrát původní verzi, když je tu EE verze.


          ještě pro zajímavost: BG sága je hra, kterou jsem si koupil nejvíckrát. Nejdřív jsem si koupil původních 5 CD, později 2 verze na DVD a pak EE. Celkem jsem si tu hru koupil 4x :-)

          • i586

            Nejlepší je Baldur's Gate Trilogy. Všechno i s datadisky plynule propojený do jedný hry na enginu BG2. Postavy (včetně NPC) si přenáší experience, skilly a kouzla z první části.

      • Derp_1337

        "vůbec nechápu, proč kluci hrají anglickou verzi původní hry, když existuje česká EE verze"

        :FACEPALM:

        Podíval ses na video? O tomhle tam na začátku mluví (2:40).

        Prvním důvodem je to, že ta rubrika je "retro" a proto hrají původní verzi.

        Na druhý důvod sis sám odpověděl ("EE verze je... v pohodě hratelná"). Ta edice přinesla spousta zlehčení pro širokou hráčskou veřejnost, ale je to za cenu toho, že už to není dostatečně hardcore.

        • maros.goc

          v čom je EE zľahčená oproti pôvodnej hre? ja hrám práve pôvodnú verziu ale dal som si ju do rozlíšenia 1280x768 (5:3), pretože v pôvodnom rozlíšení sa to už nedá hrať a zo 4:3 ma bolí hlava ...obdivujem Pavla, že to hral tak ako to hral :D

      • jnsCZ

        Protože před 20 lety nevyšel remaster, ale původní verze v angličtině 

  • tak kvůli tomuto jsem se zeregistroval. Skoro 2 roky jsem nic nehrál, ale teď jak přišel podzim a zima, tak jsem z náhlého popudu rozjel BG1 EE a projel to do konce, a teď mám právě rozehranou BG2 EE a jsem v Podtemnu (Kapitola 4). Hraju za klerik/ranger multiclass. Prostě nejlepší RPG všech dob, dokonalý mix kvalitních herních mechanik, obtížnosti, nelinearity a explorace, příběhu a fantastického lore ze světa Forgotten Realms. Baví mne na youtube si poslouchat videa s lore z Forgotten Realms a vzpomínat na dny Dračího dopěte.  Např. ve hře potkám Mind Flayery, tak se podívám na video

    https://www.youtube.com/watch?v=_knGh2SOP4g

    • 0011

      Cleric/ranger je strašně OP doufám že to aspoň hraješ solo, sám jsem to s ním dojel několikrát, ale už to není výzva, největší srandu jsem si zažil solo  za klasy swashbuckler, barbarian, inquisitor a docela dobrý je i Cavalier. Swashbuckler má výhodu v tom, že jako každý z rogue class může na vyšších úrovních sesílat kouzla ze svitků a používat všechny hůlky a ostatně všechno ale něco Enhanced edice opravila tak až to rozbila, třeba i když máš schopnost use any item nemůžeš používat Valygarovu zbroj atd. to v původní hře jde, nemyslím si že by šlo o exploit, který  by bylo nutné opravovat, protože si můžeš nasadit mnohem lepší předměty. Btw s barbarem jsem získal na maximálním levelu bez cheatování 275 životů, skoro mi Melissan bylo líto 😀

      • nehraju solo, protože ty interakce se společníky a mezi nimi vzájemně jsou polovina zábavy 🙂

        • maros.goc

          hm,, hrám hru momentálne 50 hodín, ale aby tie interakcie boli nejaké výrazné, to by som ani nepovedal..skôr by som povedal, že za tých 50 hodín si tie postavy vymenili názory vlastne len pakrát ...ani náhodou sa to nechytá na Dragon Age z toho hľadiska

          • hraješ jedničku nebo dvojku? Dvojka je v tomto trochu víc propracovaná. Ve dvojce je pár propracovaných postav - Viconia, Jaheira, Jan. Samoozřejmě se to nedá srovnat se pozdějšími hrami od Bioware - KOTOR, Mass Effect atd, ale ty základy vztahů mezi společníky jsou už zde. Navíc hraje roli přesvědčení, protože některé postavy se v družině vzájemně nesnesou.

        • 0011

          Když už je znáš nazpaměť tak ne, ale Viconia vs Korgan je opravdu vtipná výměna názorů. V partě to musí být dost nuda protože i solo C/R je výceméně s prstem v nose, spamuješ sanctuary a iron skin, na nemrtvé schopnost clerica turn undead do jedný ruky crom fayer do druhé flail of ages +5 a máš všechny báze kromě pastí pokryté. Největší "cheat" je vhailorova helma se simulacrem a svitek ochrany proti magii v rychlém slotu a voilá - nekonečná zásoba svitků ochrany proti magii, protože ve hře jsou jenom 2 a takhle nespotřebuješ ani jeden. Pro mě je zábava porazit draka v čestném souboji, pokud mám rogue class tak je to nuda protože to je defacto jenom instantní poprava pomocí pastí, což je sice trochu nefér, ale plně v souladu s tím co hra respektive pravidla D&D umožňují, proto tu hru dodneška zbožňuju a v mých očích se jí žádná z následovnic nevyrovnala, ani Pillars of Eternity.

          • a beholdery dáváš taky na férovku, tj. bez Balduranova štítu?

            • 0011

              Hele tak buďto vhailorova helma + svitek na magii ale to je jenom mocnější verze baldurova štítu, nebo používám sanctuary a vyhnu se jim, případně pohlcení magie+otočky nebo pasti, příběhově sejmout musíš jenom jednoho a to ti pomáhá solaufein a phaere, Underdark můžeš vymlátit a sebrat vejce a vykašlat se na všechny úkoly, i když já je plním a tam ti stačí sejmout jenom jednoho, respektive dva navíc.

              • Reakce na příspěvek:

                já jsem komplecionista, tj. vždycky udělám každý quest na jaký narazím a zabiju všechno co zabít jde. Přece bych tam nenechal celé město beholderů.  Stejně jako bych nemohl vynechat Aec'Leteca a draky a spousty jiného nepovinného obsahu. To raději použiju ten štít baldurana - neférový předmět na neférová monstra 🙂

                • 0011

                  Reakce na příspěvek:

                  Já ho taky používám, napsal jsem ti jenom alternativy na "férovku" komplecionista jsem taky, takže oběhám všechny úkoly co můžu a beholdery vyčistím kompletně, ale na solo je lepší se na to vykašlat protože pak máš level 40 rychle a nepostupuješ dál, získáváš maximálně lepší vybavení. Další možnost je hrát solo Monk od jedničky, získat plášť baldurana, který se importuje do BG2 a lze bez cheatů jenom s předměty dosáhnout přes 100% odolnost na magii. Jediné co na tebe pak platí je strach, což vyřešíš u mnicha jedině pláštěm z pekla a vysátí zkušeností, což vyřešíš náhrdelníkem od arana, nevím jestli už to neopravili, to už je opravdový powergaming, navíc ještě když k tomu máš staty naboostované knihami z jedničky

                  • Reakce na příspěvek:

                    solo monk od jedničky? Monk je na nízkých úrovních hrozně slabá postava. To si moc neumím představit. To už by mohlo být snazší s bardem. Tady je video jak solo bard zabije Sarevoka 🙂

                    https://www.youtube.com/watch?v=P6a6uCpFAXY

                    jestli to budu hrát ještě někdy znovu, tak to zkusím solo. Ale jako další zkusím spíš IWD1+2 (dokonce jsem dohrál jen dvojku, jedničku ještě nikdy) a NWN1+2 (do konce jsem dohrál taky jen dvojku a jedničku ne)

                    • i586

                      Reakce na příspěvek:

                      Jo. Problém u Monka je, že má nic moc damage (nefunguje na něj Haste) a +X bonus rukou se zlepšuje s jeho úrovní a to dost pomalu. Než uděláš třeba +2, tak už máš s ostatníma dávno +3 zbraně a s Monkem můžeš akorát tak stát a čumět, když mají potvory imunitu na +2. Škoda, že Monk nejde dual classovat. S Mágem nebo Klerikem by byl luxusní.

          • tak ty jsi na tu hru určitě větší profík než já. Já to hraju teprve potřetí a navíc s odstupem 10 let, takže už jsem si to ani moc nepamatoval. Chtěl jsem si spíš užít ten svět a lore než powergamovat. Jo, C/R je OP, na druhou já prakticky nepoužívám kouzla, takže žádnou sanctuary a iron skin. Draky jsem zatím zabil 2 - stínového a červeného - a dal jsem je víceméně na férovku, teda pokud zakouzlit 2x snižení odolnosti na magii + slepota + zabití meči je férovka. Teď bojuju v Podtemnu s ilithidama a je blbé, že na to jejich vysátí mozku není žádná ochrana krom nízkého AC. Oni mají 3 utoky za kolo, takže tu 20tku hodí dřív nebo později vždycky, zvlášť když je jich víc. Právě vymýšlet různé strategie na různé potvory je na této hře zábava :-)

            • i586

              Proti vysátí inteligence od Mind Flayerů funguje buď kouzlo Protection from Magic Weapons popř. jiný ochrany proti fyz. útoku jako Improved Mantle nebo Absolute Immunity. Taky tě ochrání Barbarův Rage a Berserkerův Berserk.

              Můj favorit je dual class Berserker/Mage. Berserk je imo nejvíc OP abilita ve hře a Wish nejvíc OP kouzlo. Wish dokáže vykouzlit zároveň Improved Alacrity a Time Stop s dvojnásobným trváním, který funguje i na bossy s imunitou na Time Stop.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit