Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • tuco

    Mne stejne jako u GoT zajima jen jestli tam bude nahota a draci.

  • celoush

    Jestli tam je černej nebo bílej elf, trpaslík, hobit mne žíly vůbec netrhá. Co mne trochu víc mrzí je to zploštění časové linie. Furt jsem se divil, že lidi do druhého věku tahají Gandalfa. Ale teď už chápu.

    Jako furt se těším, dívat se budu a počítám, že stejně jako se našlo hodně fanoušků knih nespokojených s Jacksonovým filmovým zpracováním tak tady bude spousta lidí pohoršena.... něco se vždycky najde.

  • Carnage666

    U těch trpaslíků bych to ještě asi bral tu barvu pleti (vousy ale na tý ženský chybí) , ale ten elf je hodně vtipnej no a ještě s tim jak je ostříhanej 😂

    • Souhlasím. Když už tam chtěli mít temného elfa i s temnou barvou kůže, mohli dát herci nějakou rozumnou paruku. Takový sestřih (dobrá, spíš trochu delší) by se hodil spíš k hobitům. I u Zaklínače byly vlasy černých elfů (zvlášť toho malého kluka, co utíkal s Ciri) to, co mě nejvíc bilo do očí.

  • Magister_Peditum

    Tak to je docela bída. Zaklínač 2. série se opakuje. Stejně je vtipné, proč herce tmavé pleti chtějí obsadit zrovna do rolí, které dávají nejmenší smysl - lesní elfové a trpaslice. 

    • Vzhledem k tomu, jak moc jsou v DnD popkultuře profláklí duergaři a drowové bych s temnou pokožkou pod zemí moc problém neviděl :) A u elfů mě to taky nijak zvlášť nevzrušuje...

      • Magister_Peditum

        Má to jednu chybku. Tohle není DnD, ale svět Pána prstenů. Zajímavé, že řídit se předlohou nevadilo ještě tvůrcům trilogie...

        • goyim

          Nejen to. Drowové jsou hajzlové žijící pod zemí. Ale to se předpokládám taky brzo změní.

        • A jaký je teda s tou barvou kůže problém? Tolkien byl bílý autor, který psal pro bílé publikum, ale samotná barva kůže nemá pro vnitřní logičnost univerza žádnou velký význam. I kdyby měli hobiti třeba žlutou barvu kůže, neudělalo by to s uvěřitelností nebo poutavostí příběhu vůbec nic.

          • dworkin

            Zajímavé je, že v LOTRovi jiní než bílí elfové nejsou. Třeba se ze seriálu dozvíme, kam se ti ostatní poděli.

            Nabízí se možnost, že se z nich stali skřeti, ale tak nějak si nemyslím, že zrovna touhle cestou by se Amazon vydal. :D

      • Skreti taky maji v Tolkienovi tmavou kuzi, tam fakt nejde o nejaky prirozeny vyvoj, kdyz vsechny rasy stvorili bohove, podle toho jak se jim chtelo...jde o to, jak jsou popisovani Tolkienem a treba o elfech se zminuje obecne jako o ,,fair skinned,, = svetle pleti. A proste 40 let asi vetsina ctenaru predpoklada, ze tak nejak vypadaji a najednou prijde nekdo, kdo si mysli, ze je lepsi nez puvodni autor a zacne delat zmeny v zajmu nove revoluce.

        • Tolkien psal v nějaké době, pro nějaké publikum, a tomu odpovídají i některé reálie. Seriál se točí pro publikum, které je daleko diverzifikovanější, a nevidím nic špatného na tom, že se tomu nějaké reálie uzpůsobí. Na vnitřní logice světa to pranic nemění, pokud v ní nepovažujeme za zásadní to, že bílí jsou ušlechtilí a ostatní barvy pokožky propadlé zlu :) .

          • Evidentne koupili prava na jeho dilo, protoze i dnesni publikum ocenuje jak to tehdy napsal...

            Budeme prejmenovavat Barad Dur, protoze to znamena Temna vez ? A co ta opovazlivost, ze bile rade !!! carodeju a elfu predsedal Saruman Billy ?

            • celoush

              Nedělejte si iluze, že je to novinka této doby.

              "Incidentally the notion that that title (Gandalf the White) should be changed in respect for New York's sensibilities has rightly been resisted."

              Ian McKellen ne svém blogu v červnu 2002 - https://mckellen.com/cinema/lotr/wb/020625.htm

            • To, co teď děláš, je přehnaný alarmismus. Nikdo normální s tímhle žádný problém nemá, mj. protože ta černá / bílá má úplně jinou konotaci (světlo vs temnota). 

              Miluju Středozem, k seriálu jsem předběžně skeptický (na filmy se taky moc nekoukám, protože mi předlohu v ledasčem kazí), ale zrovna barva kůže je mi v tomhle úplně volná, a moc nechápu, proč je pro některé lidi tak důležitá.

              • Reakce na příspěvek:

                Ona je ta barva kůže důležitá v první řadě pro tvůrce, a to je to co lidem vadí. Kdyby všude necpali rasismus tak udělaj postavy podle toho jsou napsaný.

                • Reakce na příspěvek:

                  Tohle si myslím, že není pravda. Adaptace se vžycky snaží se k původnímu materiálu nějak vztáhnout ze soudobé pozice - konec konců Tolkien udělal ze své pozice severské mytologii, která jej velmi silně inspirovala, totéž :). Dá se to dělat dobře i blbě, některé změny jsou kosmetické (třeba barva kůže jednotlivých protagonistů), některé jsou invazivnější (věci týkající se morálky nebo vnitřní psychologie hrdinů).

                  Příběhy nám mimo jiné pomáhají se orientovat v realitě (Tolkien svoje filozifické zakotvení do svých příběhů taky vsunul pořádně hluboko), a vpustit rasovou diverzitu ve formě barvy pokožky do díla, které už prostě nesměřuje primárně k bílému anglosaskému světu, mi nepřijde jako blbý nápad.

                  Už i s přihlédnutím k tomu, jak rasově riverzifikovaná byla třeba skladba Společenství bych argumentoval tím, že rasově různorodé společenství herců je v dnešní společenosti více v souladu s myšlenkami původního díla, než by byl čistě bílý casting.

                  • Reakce na příspěvek:

                    Těžko můžeme říct, že Tolkien vlastně udělal Prsten Nibelungů 2: Mutace, když se podíváme kolik vlastní tvorby do toho vložil. Severská mytologie byla prostě - jakkoliv silná - inspirace.

                    Druhá věc je dělat adaptaci díla a od začátku dávat najevo, jak zoufale málo mám vlastních kvalitních nápadů, nebo aspoň respektu k předloze. Čert vem barvu pleti různých postav, smrdí to už dost výrazně z různých změn, jako přidání hobitů.  Protože to se přece líbilo. Všichni víme, jak tyhle nepromyšlené změny do díla, které bylo budováno minimálně roky, dopadá. GoT, Witcher, Nadace, Kolo času, nic? To jen z těch nejnovějších.

                    Co se týče lgbtbbq+ postav, tam je největší problém, když se obsazuje podle tabulek a ne kvality hraní. A opět případně nepromyšlené změny, jako (ne)provázané rodové vazby ve Witcherovi.

                    • Reakce na příspěvek:

                      Jako jo, určitě je mezi adaptací Silmarilionu a Silmarilionem užší vazba než mezi Silmem a původní severskou mytologií, o tom žádná. Současně je ale každá adaptace mimo jiné i uměleckým dílem sama o sobě, a ani ta "věrná" zpracování obvykle nedopadají moc dobře, no. Myslím, že Disney pohádky k tomuhle mají docela blízko - berou nějakou klasickou pohádku, snaží se dodržet "ducha", ale pak ji taky aktualizovat tak, aby byla pro současné publikum stravitelná a srozumitelná. Nová nastudování klasických dramat / baletů totéž. Občas to funguje lépe, občas hůře (2. sezonu Zaklínače jsem ještě neviděl, ale mě dost štvaly už některé změny ve Dvou věžích, které jsou pro mě tím v podstatě dodnes nekoukatelné :) ).


                      Nevpomínám si, že by byl s LGBT postavami problém v nedostatku talentu, alespoň ne v nějakém mainstreamovém trháku, a rozhodně ne systémově. Tohle říkají lidé, kterým prostě přidané LGBT postavy vadí, je to jenom racionalizace. Tentýž shitstorm v různých obdobých byl u žen v hlavních rolích, nebílých hercích, teď jsou to zase LGBT herci. V hollywoodu je i těch kvalitních dost na to, aby nebyl s obsazením LGBT postav problém, zvláště, když je občas hrají i heterosexuálové.

                      Nedomyšlené změny beru, taky mi vadí ve zpracování látek, ke kterým mám nějaký užší vztah. Tam je holt znát, že se manévruje mezi uspokojením skalního fanouška, a uspokojením mainstremového diváka, obě skupiny mají dost zásadně jiné požadavky a ne vždycky se to povede skloubit. Občas se podaří naštvat obě skupiny, jako u SW sequelů :D

              • Reakce na příspěvek:

                Pro me to je stejne, jako natocit prirodopisny film o slonech a sem tam nejakemu z nich natrit kly na cerno...protoze sice sloni maji kly barvy slonoviny, ale...

                • Reakce na příspěvek:

                  Ten rozdíl je ale právě v tom, že sloni mají jen bílé kly (což má nějaké biologické důvody), zatímco lidé (a extenzí taky elfové a trpaslíci) mají různé barvy kůže (což má zase nějaké biologické důvody), ne?

                  • Reakce na příspěvek:

                    Hlavně to není přírodopisný film, ale fantazie. A zfilmování literárního díla vždycky spoustu věcí pozmění. Jsou i animované adaptace J. Vernea či A. C. Doylea, ve kterých hrají místo lidí zvířata. Důvod? Je to točené pro děti a těm se to takhle víc líbí.

                  • Reakce na příspěvek:

                    Treba svetla kuze u elfu ma nejake biologicke duvody (nebo se proste jen tak Iluvatarovi libili) stejne jako barva klu u slonu...to my nevime, to tak urcil Tolkien. 

                    Ale to je jedno...stejne si dneska kazdy dela co chce a meni si co chce a prizpusobuje si dana pravidla jak potrebuje.

                    • Reakce na příspěvek:

                      To určitě není nějaká novinka, stačí se podívat třeba na středověká ervopská vyobrazení Ježíše, a našlo by se to v každé kultuře :) Člověk má tendenci ty archetypální příběhy přizpůsobovat svému světu, což je vlastně dobře, protože ty příběhy naše vnímání reality ovlivňují (anebo ještě jinak - vyhledávám je, protože nám umožňují realitu nějakým způsobem chápat, vztahovat se k ní). To je ten mýtus, tak, jak o něm mluvil třeba C. S. Lewis...

                      • Jevo83

                        Reakce na příspěvek:

                        problem tohoto celeho je ten, ze robia serial na zaklade urciteho diela... a nie ne zaklade ich fantazie. Nikto im predsa nebranil vymysliet si vlastne univerzum a vyrobit serial podla neho. Takze pokial sa idem prizivit na diele niekoho ineho, tak slusnost a vnutorna logika snad kaze sa drzat toho diela....lebo inac na co som si ho licencoval? 

                        Tak ja si licencujem znacku Winetou, ale hlavna postava nebude severoamericky indian, ale muz tmavej pleti z moderneho Bronxu, a sestra nso-ci bude pracovat v miestnom 7/11 a bude to psychologicka studia o chudobe a utlacani ludi tmavej pleti v amerike..... whoops, lenze okrem toho, ze som cez znacku marketingovo na seba upozornil, som vlastne len vykradol cudzi namet na vlastny pribeh, ktory s povodnym dielom nema nic spolocne... 

                        pravne je to asi v poriadku, ale voci tomu povodnemu dielu je to destruktivne... okrem toho, ved predsa ked Tolkien zil, uz ludia roznych ras a narodnosti existovali v povedomi celeho sveta, nepisal to predsa v 2 storoci v chatrci v gronsku.... tak vedel preco to dielo vytvoril tak ako vytvoril

                        • goyim

                          Reakce na příspěvek:

                          A co udělat z Winnetoua bělocha? To by praskla nejedna žilka.

                        • Reakce na příspěvek:

                          Ale ona se tahle updatovaná zpracování dělají, u divadelních her je to celkem normální, u pohádek taky. Občas je výsledek nablbý, občas brilantní, skalní fanoušky původního tématu málokdy bývají spokojení, to je jasné.

                          Mě u těch zpracování zajímá, jestli se podařilo dodržet vnitřní logiku toho díla a hlavních postav. To, jak vypadají, je mi přitom celkem jedno (Vigo Mortissen se na Aragorna taky moc nehodil, ani Seon Penn na Boromira, oba byli ze silné Númenorejské linie, a je to taky všem šumák)... Takže je mi celkem jedno kdo má jakou barvu vlasů nebo kůže, zajímá mě, jak dopadnou jejich charaktery (viz zbastardizovaný Faramir v PJově Pánovi prstenů).

                          Tolkien psal velmi čitelně z pohledu člověka, který vyrůstal v bílé společnosti a psal pro bílou společnost. Dneska mít zpracování, ve kterém by stejně jako v originále nebílá barva kůže neochvějně korelovala s charakterem jejího nositele, to už by prostě nebylo moc chytré...

  • Vypadá to ještě o dost bídnějc než jsem předpokládal. Tvůrci jsou fakt ignoranti.

  • cNNk

    Koupis si licenci na obri svet, plny postav, historie ... aby sis tam pak vymejslel svoje bludy.

  • KrPa

    ne, radeji knihu 😉

  • Hidden

    Ze je trpaslice tmave pleti, to by clovek i zkousnul, ale.... nema vousy. Kacirstvi. ;)

    • Celý je to skrytá reklama na Gillette.

    • Jevo83

      urobit trpasliciu zenu bez brady bohuzial hned na zaciatok prezradilo, ze si niekto s lore vytrel zadok

      uz ked polroka pred premierou riesia "bude to pre kazdeho", znamena to ze sa zase viac niekto sustredil na cool setting, namiesto hlbky pribehu...

      ale asi sa to dalo cakat...Amazon je firemnou kulturou rovnaky ako Netflix..

      Uz len cakam, ze zaporak bude mat rusky prizvuk

      • Trpaslice bez vousů jsou default v DnD. A to je to, čemu Amíci rozumí. Sám Tolkien se o trpaslicích moc nerozepisoval. Žádná není přímo součástí příběhu a zmínek je jen pár. Vousaté trpaslice by byly fajm servis pro skalní fandy, ale opak bych moc přísně nesoudil. Na druhou stranu Amíci se k Tolkienovi nechovali nikdy příliš s úctou. K prvnímu vydání Pána Prstenů, co tam vyšlo - tomu tlustému jednosvazkovému - nedal svolení ani on ani jeho nakladatel a tedy z toho neměl ani penny.

        • Myslim ze nekde psal, ze trpaslice jsou tak podobne trpaslikum, ze je ostatni rasy od sebe skoro nerozeznaji :) Tohle meli dodrzet, to by byl vitr :D

          • Jo, je to asi na dvou místech, ale za věc zásadní pro lore bych to asi nepovažoval.

            Byť by to bylo pěkné :).

          • To bylo na pár řádcích v dodatcích Pána Prstenů, ale nevzpomínám si, jestli bylo i něco přímo v příběhu. Dokonce měly mluvit podobně jako trpaslíci. Dát tam pár takových trpaslic hraných mužskými herci bez předchozího vysvětlení, tak se zboří internet.

      • Hidden

        Mjo, neodbytne se u toho i vybavuje kdysi popularni video se Sarumanem. Vlastne tu podstatu adaptace podle poslednich zprav i dobre shrnuje. ;)

        https://www.youtube.com/watch?v=KaqC5FnvAEc

  • 😀😀😀 Tak jsme se zasmáli a teď vážně, ne? Na apríla je eště brzo.

  • „Copak by to vypadalo jako Středozem, kdyby tam nebyli hobiti nebo někdo hobitům podobný?“

    Je vůbec třeba tohle dál komentovat?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit