Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Palec nahoru za takovýto článek. Tohle muselo dát hromadu práce. 

    V souvislosti s tím bych jen lehce vzpomenul na zvláštní osobu, českou novinářku Terezu Spencerovou, která dlouhodobě ze Středního východu pravdivě informovala , co se tam děje. RIP, Terezo.

  • virgil

    Díky za tenhle text, jen houšť! 

  • Generation Kill. Skvělý seriál o stejném konfliktu, velmi reálný. Divím se, že seriál prošel, ale hra ne.

  • Thanquol

    Hmm. To je to nejlepší, co jsem tu četl. Snad se mi o tom nebude teď zdát. 

  • Musím upřímně říct, že se jedná o jeden z nejlepších komentářů, co jsem kdy četl... Aleš Smutný nádherně reflektoval pozadí konfliktu a jeho souvislosti. Tímto chci autorovi velmi poděkovat za uvedení situace na pravou míru. Hru rozhodně nechci odsuzovat, ale je důležité, aby byly řečeny fakty a skutečnosti - a ne pouze propaganda (to už tu bylo historicky několikrát). 

    Osobní zkušenost s konfliktem nemám, rodinnou zkušenost ale ano. Musím říct, že mě opravdu nebaví poslouchat, jak je to jen o boji amerických mariňáků a dalších koaličních sil s těmi zlými a o ničem jiném,  a že se vlastně pro civilní obyvatelstvo nic nestalo a nikterak jej to neovlivnilo. Je potřeba jasně říct souvislosti, kontext apod., ne jen slepě mluvit o dvou znepřátelených skupinách. Naopak, kdyby tam slavný autor reflektoval, co vše k tomu vedlo, co z toho vzešlo, a co máme teď - klobouk dolů, ale na to určitě nemá nikdo z nich odvahu.

    Hlavně říct, že o bílém fosforu nikdo nic neví, takže se to nestalo - vrchol trapnosti. Lidé stojící za tímto titulem by se měli stydět, že toto vůbec řeknou při těch počtech mrtvých co tam jsou a od počátku této nesmyslné války byly. Čest památce všem nevinným, co během tohoto konfliktu zemřeli - (jde pouze o můj subjektivní názor).

  • RAMIUS89

    Amerikanofili nebudú radi :D

    • Stoupenci Bidetismu - Obamismu mozna ne, ale naprosta vetsina Trumpistu byla proti teto valce. Proto Trump nezacal zadnou dalsi a vojaky z oblasti stahl sec to slo.

      Myslim, ze i ten Bush, ktery ji zacal, by pri zjisteni kam to doslo si to rozmyslel. Puvodne chteli ztrestat Saddama, "osvobodit" Irak a slavne se vratit domu do pul roku. Najdete mi jediny clanek Z TE DOBY, ktery pred tim co nastalo varoval.

    • homeles8

      Já mám dome na zdi pověšenou Americkou vlajku, na ploše na mobilu a PC mám sochu svobody a radši si zazpívám The Star Spangled Banner, než Kde Domov Můj. Ale tyhle věci se snad nelíbí ani Americkým občanům. Pořád je to vláda a každá vláda dělá špatný věci. Vlastně ty nejhorší v rámci svých možností. A Americká vláda má těch možností nejvíc. Ale i tak asi nedělá úplně nejhorší věci ze všech vlád. Jen Amerika to tolik neskrývá, tak se na ní nadává nejvíc. Ale to nevadí. Kdo nenávidí jakýkoliv stát (Kromě Severní Korey. A Číny. A Ruska :-)  ) kvůli politice, nenávidí celej svět. 

      • RAMIUS89

        Ja mám zase povesenú Ruskú vlajku a Slovenskú takže túto debatu asi necháme tak radšej čo ty na to? 😉

        • homeles8

          Jasně, hlavně že jsme zdraví a že se máme rádi :D A doufám že aspoň prostřední část mýho komentu tě aspoň trochu potěšila :-) 

          • RAMIUS89

            Povedzme že sme sa obaja najedli a koza zostala celá. 😀

        • Hele po konci svetove valky jste jako soucast porazeneho bloku nemeli moc na vyber. Krom predstirani ze se nic nestalo a obnoveni vami nechteneho Ceskoslovenska byla ve hre moznost pripojeni k SSSR. V takovem pripade by asi vyvesovatelu ruske fangle moc nebylo.

          • RAMIUS89

            Necháme túto debatu radšej tak lebo to nedopadne dobre.

  • tak propaganda je třeba, ne? Co byl třeba takový John Rambo, ikona 80. let? Z dnešního pohledu je jasné, že invaze do Iráku byla naprosto katastrofální chyba. Bylo to jasné už i tenkrát. Lidi za to zodpovědní - neokonové jako Wolfowitz, Cheney, Bush jr apod, ale třeba i Blair - jsou váleční zločinci. Z dnešního pohledu je taky jasné, že totální degenerace a morální rozklad republikánské strany začal už tenkrát, vlastně ještě dřív, za dob Newta Gingriche. Trump je pouhým vyvrcholením tohoto desetiletí trvající rozkladu republikánské strany. Vypadá to, že Pax Americana bude pomalu končit. Bohužel cokoliv přijde potom bude celkem zaručeně horší.

    • Trump neni vyvrcholenim, ale resetem. Cele neoconske dedictvi zahodil a zacal znova, jinak a objektivne videno, ze i lepe.

    • celoush

      John Rambo byl v původní verzi (deset let před filmem) právě naopak relativně vyvedenou postavou, která ukazovala, jak se spojené státy neumí vyrovnat s nechtěnými válečnými veterány. Bohužel film nerespektoval původní verzi, nechal Johna přežít a další díly z něj udělaly onu spíše karikaturu.

    • Tak on je nesmysl psat neco o katastrofalnich chybach, kdyz o skutecnem pozadi te akce nikdo z nas nic nevi.

      • já myslím že se o tom ví dost. Některé náboženské a konzervativní frakce Americké pravice (tzv hawks) v kombinaci s Izrealem (který již hodně dlouho korumpuje americkou politiku ve svůj prospěch, viz třeba AIPAC) si usmysleli, že porazí Sadáma Husajna a vybudují na Blízkém východě demokratický, proamerický a proizraelský stát. Roli v tom hráli taky ekonomické zájmy jako snaha o kontrolu ropy. A tak si vymysleli/vylhali důvody o údajných WMD v Iráku a uspořádali válku. Bohužel jejich představy se ukázaly jako dětinsky naivní a rozrýpali celý Blízký východ a dali vzniknout Islámskému státu. IS byl založen bývalými generály Sadámova režimu. Z historickému pohledu se invaze Iráku bude jevit jako začátek konce Ameriky. A to říkám bohužel. Přestože Amerika není dokonalá, je pořád stokrát lepší než Rusko a Čína.

        • tak to asi tezko...myslim tim tu pohadku o snaze vybudovat demokraticky stat

  • Mmeow

    Běž a všude slavně hlásej, že je tu spasitel... 

  • LessPh

    Tedy opravdu kvalitni prace sefredaktora!

    A ted vazne.. WTF?!?!


  • Vážený autore tohohle veledíla,

    WP NENÍ chemická zbraň, za takovou ji nepovažuje OPCW, v CWC není její použití omezené.

    Nehledě na to že chybí zcela kontext některých akcí US ozbrojených složek, že během stahování vojáků k oné škole byli tito pod palbou, což potvrdila i HRW ve své zprávě, tam neuvádíte, stejně tak jako fakt, že se američani nejdřív snažili dav rozehnat kouřovými granáty. Že se ve stejné zprávě uvádí, že palba mohla být vedena i na tu školu, protože není možné ověřit poškození, to zmiňovat ani nebudu. Raketomentý útok na velitele US forces na středním východě ze strany ozbrojenců v uniformách Irácké policie taky nikde.

    V tu chvíli už se dalo čekat, že nebude ani uvedeno, že ten "druhý zátah na nemocnici" proběhl, protože nemocnice byla prokazatelně používána povstalci a bylo podezření že se používá jako sklad zbraní (což se nepotvrdilo, zbraně se tam sice našly, ale nejspíš jen zbraně ošetřovaných povstalců).

    Takže nevím, jestli hra bude "americká propaganda"...ale tenhle článek je solidní propaganda sám o sobě.

    • Bavme se tedy taky k otázce, zdali byl zásah koaličních vojsk podle OSN oprávněný z hlediska mezinárodního práva (hlasování RB OSN), když už jsme u rozporování skutečností a fikce. Byl napadnut suverénní stát za nějakými účely, které všichni doufám známe, a co je na tom nejhorší, nejvíce bylo ovlivněno civilní obyvatelstvo.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit