Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Murlock

    Výborně načasováno chlapci. Zrovna o víkendu před podcastem jsem si do compu narval 1060. Ale což.

    • 1060 je super pokud nemas 4K monitor je cokoliv lepsiho jen vyhozene prachy

    • jiri.svak

      Ale to sis nadělil nějak brzo, ne? :-)))

      • Murlock

        No, technicky jsem ten upgrade plánoval už od vánoc 2016 takže...

  • Veskoslav

    Kupovat do 10 táců "herní" pc je nesmysl. Tam se vyplatí PS4 nebo Xko (ve slevě 1 TB se teď dají sehnat včetně nějakého Bundle okolo 7-9 000 max.) 


    Nevím, jak je to teď, ale jelikož roky střídám karty, tak u AMD karet se mi stávalo, že odešly do křemíkového nebe ještě před koncem záruky. Výhodu to mělo, že jsem se postupně například dostal z 270x až na 290x během roku a půl (samozřejmě tam byla i 280X OC). Vždycky na výměnu+doplatek. Bylo to "fajn", ale pořád to měnit taky nebylo ideální. Nakonec karta šla za nejvýkonnější 1060, co byla na trhu, kdy cena ještě nebyla pokřivena těžební debilitou. V akci za 9 000, o tři měsíce už byla za 12. A i ta se bude měnit, protože byla v akci na Amazonu za 340 dollarů GTX 1070 Ti a na 1060 mám kupce za 3800:)


    Co se týče grafiky a člověk nechce mít problém, tak cokoliv, pod 4 GB, Vám budou nejnovější hry dělat už problém při vyšších detailech. 


    Ideální mít i 16 GB RAM, 8 GB RAM je základ. Níž už půjde jenom masochista. Minimálně mít malý klidně i 128 GB SSD disk na systém, ale prostě jej tam mít. 

    • Vím jak to myslíš a dávám ti za pravdu, na druhou stranu - když to vezmeš z druhé strany. Je spoustu lidí, kteří už doma PC mají (nemusí tak řešit nákup příslušenství, case atd.) a tam už těch 9 000kč bohatě stačí na upgrade stávajícího PC (pokud se nejedná o kancelářskej sh*t, kde je nesmyslnej motherboard bez PCi E, popřípadě jen s dvěma sloty na RAM atd.)

      V tu chvíli mi přijde pitomé kupovat krabičku, když můžeš mít stejně výkonné PC, na kterém jako bonus můžeš pohodlně surfovat, používat Photoshop, Office, editovat videa, pohodlně posílat maily, diskutovat na fórech atd. atd......a samozřejmě taky pařit (pokud člověk nemá přehnané nároky a nepožaduje to nejlepší nastavení grafiky).

      Já mám v počítači desku už asi 8 let. Jednou za 4 roky jsem koupil jinej procák, pak vyhodil ATI 1950, GTX 280, GTX 580 a strčil tam před rokem GTX 1080 (kterou v práci označili za nefunkční a dali mi jí zdarma a já jí nechal za 590kč vč. poštovného opravit v Brně - nějaký vadný spoj) Asi před 5 lety jsem koupil 256Gb SSD a takhle to pořád postupně obměňuju. Case mám už z dob PII :-D (stejně je ve skříni pod stolem a není vidět) náklady v horizontu x let nula nula prd.

      Ale pokud člověk začíná na výchozí, startovní pozici, kdy drží v ruce 9 000kč a nemá PC, pak ano - konzole je levnější řešení

      • konzole je levnější, ale jen do doby než si koupíš pár her pak na každý tratíš 300-800 takze za 10 her si koupis novou grafiku/procak/a v neposledni rade ta rychlost ssd disku kam se hrabou lowzole

      • Veskoslav

        Upgrade beru. To je ideální. Protože většinou zůstávají paměti nebo procák a člověk doplňuje. Ale čistě nové "herní" pc za 9 je tak trochu nesmysl. Podle mě je lepší počkat, našetřit celkově a pak koupit z té druhé tabulky, co zde redakce má. Jako já jsem měl donedávka i3450 v pc, teď jsem vyměnil za AMD 2600x, což byla jednorázová investice 11 táců (člověk musí koupit DDR4 paměti a novou desku:-D). Ale postupně jsem vždycky měnil, dokupoval atd. 


      • vždycky budu kopat za PC za jeho univerzálnost a možnosti budoucích obměn HW součástek (za předpokladu, že má uživatel alespoň základní povědomí o komponentech, nastavování bios atd.........vždyť je to stavebnice lego a postavit to zvládne cvičená vopice)

        • Veskoslav

          No tak ono minimálně 50 % nezvládne ani to LEGO, natož si sestavit pc. Když jsme nedávno pořádali turnaj v SC pro děcka ročníky 2000/2001, tak polovina z nich ani nevěděla, co je to BIOS.

          • V tomhle máme my "mileniálové" (Ročníky 1985-1995) obrovskou výhodu. Zažili jsme floppy disky, 386, 486, P90 atd. Pamatujeme Atari a Amigy, černobílé monitory. Jako malý jsme pravdielně odebírali Level, Gamestar, Score, Excalibur, Chip atd., kde byly články věnující se HW+SW úpravám. Dávám ti za pravdu, že dnešní děti jsou v tomto už, jak to říct kulantně, nevyzrálé. Pro nás je to prostě stavebnice, protože se ve své podstatě uvnitř case 30 let nic nezměnilo, principy jsou pořád stejné. jako bunus zvládáme ovládat i ty dnešní, pokrokovější přístroje. Dnešní 13 letý Franta už bude na PII, nebo Macintosh či G3 iMac koukat jako na zjevení

            • Dnešní 13 letý Franta na ty Pentia atd. bude dívat jako na zjevení oprávněně, protože to jsou zastaralé krámy. Zas se tu přestaň sebeukájet z toho, že jsi odebíral nějaký blbý časáky, hrál na totálních křápech a semtam jsi šel do biosu.

              Jako, dnešní děcka, alespoň co pozoruju ze svého okolí, se zajímají aktivněji o počítače (že by řešili sestavy, HW atd) ve stejné míře, jako  když jsem byl děcko já. Většina děcek z mé třídy akorát hrála, což je teďka také a jen opravdu pár lidí řešilo HW atd.

              Tady nějaké zhoršení ve znalosti HW u staších vs. mladších opravdu nevidím. Naprostá většina se z mé generae o hloubější poznání kompů nezajímala a to samé teď platí taky.


            • Veskoslav

              Včera jsem vyhazoval flopinu. Chudák už nečetla. Ukázat to nějakému děcku, tak netuší, která bije. Už pomalu DVD mechanika je něco archaického:)

            • ještě je možnost za těch 9 tisíc odkoupit bazarový stroj, ale radši od známého nebo přes důvěryhodný zdroj.

  • jack

    Má cenu si kupovat druhou 1080 (non Ti) do SLI? Koukám, že třeba v GTA5 je to cca 40% nárust. Máte zkušenosti, jak dobře to funguje u dalších her? Koukám, že třeba NMS SLI vubec nepodporuje... Tam bych ten nárust potřeboval víc...

    • Draken69CZ

      Nemá, SLI má cenu jen když ti nestačí jedna TOP grafika co je na trhu, rozhodně nemá cenu SLI  s minulou generaci a ještě ani ne s tou nejvýkonnější. Ne všude to funguje a plno dalších nevýhod. Máš řadu 2000 tak tohle prodej a porozhlédni se tam.

  • Jack1947

    Je snad jasné že ty sestavy se nemůžou brýt zas tolik vážně je to typ ne návod na to aby ste si koupili to co potřebujete  - takže zbytečné může se dát tip dporučit , ale opravdu to nelze brát jako něco čím se řídit. Nejlepší si to stejně člověk udělá vlastní názor sám.

    Hlavně přehled co a jak je kdyspozici a pak se rozhodnout.

    No a víceméně i (skryté)PR ale to je diskuse zas jinam a jindy.

  • Já teda nevím, ale kde jsou i5 a GTX1060? To je pro mě takový standard. AMD bych si do PC asi nedal a i9 je fakt moc.

    Moje zkušenost s AMD speciálně s Radeony je naprosto tragická, větráky a teploty nehorázná, po roce shořela, od té doby už jen nVidia, o které nevím (GTX 260; 660 a teď 970). Procesor od AMD jsem měl Phenom X4 960 nebo tak něco a ten byl dobrej, ale všechny hry prostě AMD nepodporovaly 100% a to byl problém.

    No nevím, včera jsem viděl Miss Sloane a tohle mi přijde těžký lobby:D

    • radim.zaty

      A co by tam i5 dělala, když je ve stejné ceně Ryzen výkonem výš?

      Co se týče grafik, já dlouhodobě preferuju Nvidii, protože mě vždy fungovala v Linuxu bez problému. S ATI/AMD byly vždy nějaké problémy. Ale pokud bych stavěl PC na hry, AMD bych se nebál.  

      Ono stejně, kupovat teďka novou grafiku, když je na trhu hromada karet od těžařů (1060/3GB jsem minulý týden kupoval za 3000 se zárukou do 6/2020), je holý nesmysl. I když nejsem velký příznivce bazarových komponent, tak zrovna teď to u grafiky smysl má. Docela se divím, že to kluci nezmínili.

      • Jack1947

        Užíj si ty 2roky než se ti spálí, fakt kauch kupovat vytěžené něco z bazaru hlavně abych měl 😉😀

        • Duncan66

          Co by se jako melo palit? Drtiva vetsina grafik na tezbu kryptomen jede na nizsim napeti a nizsi frekcvenci, kvuli optimalnimu pomeru vykon/spotreba, navic jedou nonstop a jsou dobre vetrane, takze tem grafikam nic neni a dnesni komponenty bez problemu vydrzi deset i vice let, takze sance, ze se ti spali bazarovka je v podstate stejna, jako ze ti odejde novy kus.

        • radim.zaty

          Užiju, děkuju. Respektive žena, já mám 1070, jedna z těch, na kterých jsem těžil a všechny rozprodal, dokud to mělo nějakou cenu :) 

    • Kdysi davno jsem kupoval AMD, bylo levnejsi a podle testu byl vykon srovnatelny s Nvidii. Bohuzel to bylo vzdy jen na papire. Realita byla takova, ze nakonec tomu vzdy chybelo tech par rozdilovych FPS. Je fajn, ze lidi kupujou Ryzeny a RX...protoze i mala konkurence lepsi nez zadna, ale ja od te doby co jsem presel k Intelu  Nvidii citim ten rozdil a max spokojenost.

      • radim.zaty

        Dojmologie a pocitologie nemají v IT místo, s tím si běž do diskuse na zive.cz ;)

        • Tady je diskuze o hrani her a tam je dojmologie a pocitologie nejdulezitejsi.

      • Draken69CZ

        Jako když to cítíš tak proti tomu už fakta ani testy nezmůžou nic. 

    • risa2000

      Proč tam není Intel nikde kromě high-endu říkali v HC podcastu. Prostě je blbá doba a člověk si víc užije s procákem od AMD.

      • Draken69CZ

        Já bych řekl že doba je skvělá co se CPU týče, od začátku roku 2017 se to hnulo 100x víc jak za 10 let před tím.

        • risa2000

          "Blbá doba" byla ironie. To s tím AMD vs Intel ale ne.

    • jiri.svak

      Já nejedu podle zažitých představ, ale dat. Když vychází lépe AMD, postavím sestavu na AMD. Žádné fanouškovství v tom není.

      Core i5 se při ceně Ryzenů už nevyplatí, a momentálně ani 1060 vzhledem k ceně RX 580.

      • No jo, ale 10 min. benchmark u par kousku her je jedna vec a hrani ruznych tituly po dobu x let, druha. Specialne se zkusenosti s AMD, ktere jsem mel. Vyvojari proste nerespektovali HW od AMD a to pak cisla muzou byt jaka chteji.. plus teploty, a neustale huceni vetrkau u Radeonu, to me vyzacelo do bela. Ale to je doba 10 let zpet, mozna, ze uz je vsechno jinak. Pri stavbe noveho PC mozna AMD sanci dam, minimalni ji zvazim, ale pres Qcheck tusim neprojde.

        • Huceni vetraku je technicke provedeni karty, AMD vs Nvidia to moc neovlivni, protoze proste ty levnejsi modely pro stejny cip maji to chlazeni horsi a za ticho a nizsi teploty si priplacis u obou. Dalsi vec je gsync/freesync, kde pokud te zajima jedno ci druhe, mas vyber pomerne jednoduchy. Drivery jsou na tom dnes podobne, jednou jsou zabugovane ty, jednou ony. Z tech jednoduchych voleb nam zbyvaji tak akorat proprietarni technologie Nvidie. Je pravda, ze tim, ze Nvidia ma ted lepsi spotrebu/vykon, je snadnejsi je uchladit tisseji, ale vetsinu lidi tohle vsechno zas tak moc nezajima a tedy mohou resit cena/vykon.

           Procesory jsou na tom ve stredni tride v ramci Intelu pomerne spatne, protoze se zacinaji objevovat hry, ktere tech 8 vlaken proste chcou (Battlefield V, hry od Ubisoftu), potom ti ta 4/6 jadrova i5 proste stihat nebude a i kdyz budes mit v prumeru treba o 5-10% vyssi fps, frametimy budou hrozne a ve hre pocitis velmi neprijemny stuttering. To se ti u AMD uplne tak casto nestane, ale objevuji se i hry (prevazne hry, ktere maji problem s SMT), ktere zas da Intel plynuleji nez AMD. Dnes a do budoucna ale v ramci stredni tridy bych ty i5 kvuli zminenym problemum vyse proste nedoporucoval, navic tu mame mnohem lepsi podporu procesoru dalsich generaci v ramci socketu AM4 (az do roku 2020).

          • Oki, dava mi to smysl, az budu v budoucnu kupovat novy pc, tak AMD zahrnu do vyberu, ted se ti do detailu nechci pitvat.. buh vi co bude ta par let, az budu premyslet o novym pc.

    • Draken69CZ

      Přesně proč tam není něco pro ovce který chtějí tu pravou kvalitu za kterou si rádi připlatí 😂

  • TheGGG

    nemá cenu kupovat herní PC, pokud člověk nemá v kapse alespoň 50 000,-.... a i pak si zahraje tak rok dva, než se mu vše začne sekat...

    • to by prvně musely vycházet nějaké nové hry, které stojí za to hrát.

    • JakubT

      Pokud nepotřebuješ hrát jenom nejnovější hry na plnou grafiku, tak klidně 6-7.

    • Draken69CZ

      Přesně, lepší je konzole u té nemusíš čekat ten rok dva, seká se to hned.

      • TheGGG

        no alespoň nebudu brečet nad tím, že nerozjedu novýho assassina stabilně ani s gtx1080 ve fullhd.... jak brečí na fórech pcčkáři... a nebudu muset trávit hodiny v nastavení hry štelováním nesmyslnýho settingu jen abych si přidal tři framy.....

        • i586

          Miluju tyhle GGGho mentální kotrmelce.

          https://m.youtube.com/watch?v=1xT5sIfXP0U

          40+fps a to je 4K + VERY HIGH... lol

          • TheGGG

            hahaha ty hejhulo... každý kdo trochu sleduje benchmarky ví, že ty v ubisoftích hrách jsou mnohem méně náročné jak samotná hra, takže ten test o ničen nevypovídá... a 4k nebo ne, pokud se GTX 1080 Ti na low pohybuje kolem 70 Fps tak to je hodně patetické...

            devs a výrobci HW tě pěkně oj***u a ty si to ještě pochvaluješ

        • Draken69CZ

          No dyk, seká se to nic s tím neudělám neřeším hraju.

          • TheGGG

            no právě že se to většinou neseká, prostě stabilních 30 fps, a člověk ušetří čas marným štelováním settingu... a když se to seká, tak vím, že chyba není moje...

            když se mě bude sekat mé PC za 50 000,- (ano, tolik skutečně moje pc stálo), nebudu vědět kde je chyba... budu muset procházet fora, hledat odpovědi, nebudu vědět jestli je problém s ovladači, HW, hrou, mnou... no nakonec třeba zjistím že je ve hře zaplá nějaká trapná nvidia fičurina na osvětlění a tu vypnu, ale už 2-3 hodiny zabitý....

            a vím o čem mluvím, protože na pc hraju nejvíc... a že má gtx 1080 už je ve fulhd dýchavičná mě prostě se*e....

            • MickeyMutant

              Stabilních 30 FPS, co se neseká, je rozkošná mantra. Jako když krátkozraký povídá: "Vidím perfektně. Teda asi do dvou metrů."

              • TheGGG

                Reakce na příspěvek:

                30 fps pro většinu her naprosto dostačující... pokud fps nedropuje, víc většinou není třeba

                • i586

                  Reakce na příspěvek:

                  Souhlas. Při problémech se zrakem a motorikou je to asi dostačující.

                  • TheGGG

                    Reakce na příspěvek:

                    taková doba a takový trapný comeback...

                    jak přesně problémy s motorikou souvisí s vnímáním počtu framů...? hmmm no já mám motoriku v cajku, já si FPS na gamepadu dávám... ale ty se asi celý klepeš z toho jak tě výrobci PC HW pravidelně o*******í a tak ani s těmi páčkami nic netrefíš...

                    no smutné, eště smutnější je, jak lidi na steam forech často zjišťují, jestli hru na svým PC rozjedou na 30fps... a pak tráví hodiny tweakováním aby jim to na FullHD jejich 5 let starý kompl rozjel...

  • dworkin

    Staré zlaté pravidlo stavění compů vždycky bylo koupit kvalitní dražší desku, do ní levnej procák, ten přetaktovat a posléze, až si člověk našetří, upgradovat na rychlejší model. A ten opět přetaktovat. :) Vždycky se mi vyplatilo to takhle dělat a že jsem pěknejch pár PC postavil. Ale třeba už dneska i levné desky umějí všecko potřebné.

    • risa2000

      To jsem dělal, ale už je to dost let zpátky. Poslední komp jsem měl osm let, a upgradoval jsem v něm jen paměti (4 na 12 GB) a grafiku (integrovanou na Radeon 6850 a pak na GTX 960). Zvláštní bylo, že v tom počítači byl nejslabší Intel Core procesor, co se tehdy (před osmy lety) dal koupit i3-530, ale vlastně jsem ho nikdy nepotřeboval měnit. Na čem to vázlo byly paměti, plotnové disky, a grafiky.

      K těm základovkám, zrovna dneska jsem vyhodil 12 let starou desku od Intelu, která za celých těch 12 let neměla jediný problém. Jestli se ale vyplatí připlácet za lepší desku (myšleno s lepšími součástkami) je těžko říct. Já si myslím že jo, ale ten druhý komp, co mám 8 let, má v sobě tehdy nejlevnější desku od Intelu, a měl v sobě 5 SATA disků (3xSSD a 2xHDD), nějaké další karty (PCIe a PCI), a plno USB periferií, a pořád šlape.

      Teď jsem si koupil novou desku s x470 a doufám, že si do ní dám časem Zen2 nebo Zen2+, což jsou procesory, které po dlouhé době vypadají, že bude stát za to, na ně upgradovat.

      • dworkin

        Ono to vlastně dává smysl, když uvážíme, že grafiky dneska dělají spoustu práce, kterou dřív dělaly CPU.

        A dá se teda zformulovat nějaké aktuálně platné pravidlo/doporučení, na čem ušetřit s výhledem na ugprade?

        • skaven

          tazko povedat, ked mas budget X: u nvidie kupis silnu kartu, a k nej sheet monitor. u amd kupis slabsiu kartu a lepsi monitor. zalezi na preferenciach


        • risa2000

          Těžko říct. Obecně bych asi nešetřil na tom, co vím, že nebudu měnit (zdroj, deska, paměti), a kdyžtak slevil na tom, co vím, že měnit budu, takže pro hráče asi grafika a pak možná CPU, ale to asi jen v případě AMD, protože u Intelu se mi nezdá, že by na stávajícím socketu šel v budoucnu za něco lepšího vyměnit.

          Nebo, napsal bych to jinak. Na svém novém kompu, počítám, budu upgradovat časem grafiku a nejspíš i CPU, takže jsem je nevybíral tak, "aby mi vydržely", zatímco u ostatních komponent, jsem byl velkorysejší. Ale jestli se to nakonec potvrdí je ve hvězdách :).

    • radim.zaty

      Jojo, u Intelu, který měnil sockety co 2 generace, tam se tenhle přístup fakt musel vyplatit :)

      • dworkin

        Já jsem stavěl na socketu A, ale vím, že se to dělalo třeba na Slotu 1, do kterýho šel dát nejslabší Celeron i Pentium II (a později III).

        Obecně upgrade Celeron -> Pentium a Duron->Athlon dával dobrej smysl.

        Už je to spousta let. Proto jsem na závěr svýho příspěvku napsal, co jsem tam napsal. :)


        • radim.zaty

          No to byla podstatně jiná doba. Tam jsem se Slot 1 (chipset BX440) vydržel od Celeronu 366 bez cache takovaného na 500(Mendocino tuším) až po Coppermine 633 přetaktovaným na 950. 

    • To jsem dělal taky, ale většinou než došlo k upgradu komponent, tak už to byl muzejní stroj a pořizoval jsem rovnou nový.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit