Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Hitler, Saladin, samý úžasný vůdci
  • Farnham_The_Drunk
    Allahu Akbar! https://www.youtube.com/watch?v=5a7--u-mdiE
  • Mekoty, meli tam dat Bakra Bagdadiho!
  • porad ješte neukazaly pokročile technologie. jak už jsem psal chybí mi tam nejaké vyraznejší novinky
    • Neukázali

      A novinek je tam na můn vkus až moc
  • Saladin motherf*cker!
  • Mohli dát Mohameda.
    Tedy vlastně nemohli, protože kdo ho viděl zešílel a kdo by potom kupoval CIV VII. *1*
  • Nejde o to, že Saladin nebyl Arab. Čistě a nebo většinově arabského původu nebyli ani Abd ar-Rahmán III., Abu Jakub Jusuf nebo Jakub I. al-Mansúr. Jde o to, že Saladin nebyl vládce Arabů, ale Ajjúbovského sultanátu. *7* (Podobně Karel IV. nebyl vládcem Slovanů, ale Svaté říše římské.)
    • vaclav.pechacek
      V rámci Ajjúbovského sultanátu byla spousta obyvatel arabského původu, a arabština a arabská kultura zcela dominovaly, takže je podle mě víc než fér tuhle říši zahrnout pod hlavičku arabských království v průběhu dějin. Kdybychom všechny vládce v Civilizaci brali jen jako panovníky svých konkrétních říší, hodně rychle by to přestalo dávat smysl. Nemohl bys mít Francii, ale například pouze Kapetovskou dynastii, která nemá s takovým napoleonským císařstvím zas tolik společného, podobně jako Saladinův sultanát třeba s ranými arabskými chalífáty. Richard Lví srdce byl taky spíš Francouz než Angličan, ale v Civilizaci bys mu právo vládnout Anglii asi neupíral. Jasně že jde vždycky o určité zjednodušení, ale říkat, že Saladin nemůže vládnout Arabům je jako tvrdit, že by Karel jakožto císař HRE nemohl vládnout Němcům.
      • Civka není historicky přesná hra, takže je celá diskuze v podstatě zbytečná. Vše je tam extrémně zjednodušené.

        Pro fanatiky do historie jsou tady Europa Universalis a Crusader Kings. *4*
        • Což jsou obdobně ahistorické a zjednodušené hry. *3* Pro "fanatiky do historie" je tady http://www.argo.cz/edice/4085/kazdodenni-zivot/



          *5*
      • Kapetovská dynastie je v angličtině mimochodem nazývána House of France, moderní Francie od ní odvozuje svou historickou kontinuitu podobně jako český stát od přemyslovského státu. Richard I. Plantagenet sice v Anglii strávil asi dva měsíce, ale pořád to byl anglický král. Nedávalo by samozřejmě smysl, pokud by vládl herní Británii nebo Spojenému království. (Napadá mne, že v některé dřívější Civilizaci možná vládla Británii Alžběta Anglická, což by byl obdobný nesmysl, ale nejspíš mne někdo opraví.)

        Možná je problematický prostě pojem arabského světa, arabské civilizace (v Civilization má koneckonců pojem civilizace místo spíše než pojem národ), protože od vzniku chalifátu byl tzv. arabský svět kulturně mnohem spíše nástupcem perských a antických (respektive raně středověkých; vizigótských, berberských, řeckých a dalších) říší, než arabských beduínských kmenů; vlastně to nebyl arabský svět, ale kulturně i etnicky pestrý svět islámu. Nicméně tenhle historický fenomén si herní reprezentaci určitě zaslouží; jen je škoda, že ho vede zrovna tak nezajímavý (nebo spíš zprofanovaný) vladař namísto třeba Hárrúna ar-Rašída nebo ještě lépe právě Abderrahmána III. *4*
        • Jestli někdy náhodou překonám nepřekonatelný odpor k výtvarnému zpracování šesté Civky, Arabové budou jasná volba. *4*
  • já bych se nerad pletl ale nevládnul náhodou saladin ze sírie a damašku? pokud mě pamět neplete svou moc sice získal v egyptě po smrti nur-at-dina (nebo tak nějak) ale svou hlavní moc udržoval ze sírie
    • Zrzzek
      To sice ano, ale nepocházel odsud. Pokud se dobře pamatuju, tak se do Egypta dostal jako generál. Pak využil zmatku, který v té době v Egyptě byl a začal tam vládnout.
    • A Sírie je kde? Asi tam bude spousta geotermálních pramenů podle názvu...
      • no dobře tak sýrie, já jsem dislektik, občas mi to i/y úplně nevyjde
        • V pořádku. *3*
  • Arabové jsou přímo předurčeni k závodu o náboženské nebo vědecké vítězství. *1* Úplně jako ve skutečnosti
    • Další, kdo chyběl v dějepise...
      • a proč si to dělal?
      • To není něco co bys samostudiem nedohnal, tak směle do toho.
  • Kateřina veliká byla taky Němka ne? z části... Angličtí králové jsou nakonec německého původu. Karel IV víceméně Francouz... U těchto případů si vždy uvědomím, jak moc je nacionalismus svinstvo... *9*
    • Jde o to, že dotyční pro "své" národy něco dělali...ostatně Stalin byl Gruzinec a Hitler Rakušák, (rakušáci jsou sice stejní Němci jako třeba bavoři ale pochybuji že to někdo s tvojim intelektuálním rozhledem chápe) a určitě za komunismus neobviňuješ Gruzínce ale Rusáky, stejně jako za nacismus své jižní sousedy ale ty severnější Němce...pointa je v tom, že si řekl krávovinu ale asi ti to velí tvé multikulturní výplachy, nicméně stejně jako dokáže být nacionalismus osvětová myšlenka...při příkladu rozmachu Francie kdy chtěli být jako francouzi i ti potomci mongolů okolo St´. Petersburgu tak dokáže být špatnou...jde jen o to, za jaký se uchopí konec
      • Označil bych se spíše za patriota než za multikulturalistu... :-)
    • XorxoxTalarius
      Arab je etnikum, nikoliv narodnost.
      • čily to samé jako cigani

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit