Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Ty chmurné úvahy o bídném stáří důchodců - živnostníků mne vždy dostanou. Od r. 1992 jsem OSVČ, nyní mi zbývají do nároku na řádný důchod necelé tři roky, některá období byla příjmově a tedy i odvodově velmi hubená, ale i tak mi vychází, že pokud bych odešel do předčasného důchodu o dva roky dříve, bude ten můj (předčasný, a tedy krácený) důchod jen asi o 7 % nižší, než důchod průměrný. Pokud to "doklepu" do důchodu řádného (čti: nepřijde výrazná recese a ztráta zakázek) pak bude můj důchod lehce nadprůměrný. A kdyby náhodou přišlo období hojnosti, tak "práce nad nárok" udělá své i u živnostníků. (Jen na okraj, za běžných okolností se živnost nebalí ze dne na den, a většina OSVČ pracuje i po nároku na důchod. Takže je jen otázka ekonomické úvahy, zda jako živnostník požádám o důchod dříve, k datu vzniku nároku, nebo později.)
  • Už mě unavuje povrchnost těchto článků. Důchod se vypočítává z kompletních příjmů počínaje rokem 1986! Výše uvedené informace mají malou vypovídající hodnotu. Jestliže měl tento člověk dejme tomu 30-35 let nadprůměrné příjmy jako zaměstnanec a pak se posledních pár let před důchodem bude hrát na podnikatele, kdy bude vykazovat minimální příjmy, stejně to díky jeho předešlým výdělkům ovlivní jeho důchod minimálně!!! Při výpočtu důchodu se bere v potaz průměr vyměřovacích základů všech započtených let s tím, že minulé roky se samozřejmě účetně valorizují tak aby odpovídali dnešní cenové úrovni, takže měsíční výdělek ve výši cca 3000.Kč z roku 1990 se dneska přepočítává zhruba 10-násobně. Článek by měl vypovídající hodnotu pouze v případě, že by takto fungoval tento člověk po celou svoji aktivní pracovní kariéru, což je samozřejmě nesmysl. Samozřejmě je ale pravdou, že pokud někdo začal fungovat jako podnikatel v roce 1990 a až do důchodu bude vykazovat pouze minimální zákonné příjmy a tudíž i minimální odvody sociálního pojištění, tak z hlediska jeho budoucího státního důchodu mu není co závidět! a měl by si již v předstihu zajistit teplý flíček pod nějakým kvalitním zánovním mostem, protože na víc mít nebude.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit