Přejít na výpis diskuzí

Na důchod si spoříme málo! Ekonom prozrazuje triky jak na to

31.3.2018 10:58
Martin Slapnička 9 příspěvků

Proč je spoření tak těžké? A proč si tak málo střádáme na důchod? Světově známý behaviorální ekonom Dan Ariely odpovědi zná – a o některé tipy na to, jak ušetřit peníze, se s námi podělí. Připojí i nápad, jak šetřit pomocí selfie.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • takže po nás chtějí abychom celý život žili z ruky do pusy, pořád jenom hrách a proso a suchý chleba.
  nic si nikdy nekoupíš, nikdy si nic nedovolíš a budeš jen přes výlohy koukat na pracháče a zloděje jak si užívají zatímco ty máš jenom ten chleba.
  • Musíme si vždy uvědomit, že banky atd. jsou ty poslední, kdo by někomu přály byť i nějaký minimální zisk. Pokud máte k dispozici i několik milionů, na spořícím ůčtu poskytnou ůrok kolem 0,01% do výše 400 000 Kč ročně, další peníze neúročí, pouze pokud bych to přepsal na další osobu, v rodině atd., což je komplikované. Čili, takové poskytují zisky, ročně pár drobných - poplatky a potom jdete rapidně do mínusu. Pro mě jediný důvod, že mám něco v bance je, že se mi nechce kupovat půltunový sejf, nemám ho kam dát. Obecně, nemůžeme s bankou vyhrát v žádném ohledu. Ale to je prapodstata banky odjakživa, těžko by jinak existovaly a měly každý rok o 2 mlr. vyšší zisk v porovnání s rokem předchozím.
 • Ano, víceměně propagace spoření na důchod ve prospěch bank a jejich penzijních fondů........s obrovskými zisky v součastnosti a prakticky zanedbatelnými zisky pro drobné střadatele v budoucnosti. Pokládal jsem otázku nesčetněkrát různým poradcům, pokud si budu ukládat ode dneška po dobu 20 let 10000 Kč měsíčně + nějaké zanedbatelné státní příspěvky a příspěvky od zaměstnavatele, vychází to na nějkých 2,5-3 mil. Co to ale bude za peníze za 20 let ? Nominálně to z dnešního !!! pohledu vypadá slušně, ale nebude to reálně 10 průměrných platů, nebo 15 důchodů ?? Ode všech jsem místo odpovědi viděl pouze bezradné pokrčení ramen, s tím, že je vlastně nezajímá, kolik budu mít naspořeno za 20 let, ale kolik tam budu ukládat tento a další následující měsíce, kdy z toho má banka okamžitý profit + od dalších 4 milionů střadatelů. Podle mě je to obyčejný terminovaný vklad na 20 let s rizikem, že po těch 20-ti letech bude mít částky zlomkovou hodnotu vůči cenám za 20 let. Dovedeme si představit, co by si asi našetřil člověk, který odešel do důchodu v roce 1980 při průměrném důchodu 1500 Kč, a kdybychom si představili, že by tento systém fungoval od roku 1960, kolik by si našetřil po dobu 20-ti let při odkládání 100 Kč, kdy tenkrát měla stokoruna reálně úplně jinou hodnotu, než dnes ? Jeho uložená částka by jednoduše ztratila hodnotu a nemůžu mu mít za zlé, že dnes bere v 90-ti letech důchod 10000 Kč, aniž by si musel před tím něco šetřit. Další balamucení je podsunutí neopodstatněného pocitu viny, že v příštích 20-ti letech bude méně dětí, tím pádem i méně poplatníků, kteří budou přispívat na důchod apd. Vlivem automatizace atd. to za 20 let bude úplně obráceně, na dnešní úroveň HDP bude potřeba klidně 1/4 pracujících vůči dnešnímu stavu a nebude otázka, kdo bude dělat, ale naopak, co budou dělat. A pokud opět zazní názor, že nebude na důchodu, potom tedy, bude na policii, vězeňskou službu, školky, ZŠ, univerzity, nemocnice, záchrannou službu, krajské úřady, magistráty, sociální služby, pracovní úřady, hasiče, vojsko, celní správu a další ????
  • Vnesu trochu informací do toho Jardova balamucení. Nejde o to že bude méně dětí v příštích 20-ti letech. Málo dětí už bylo! Stačí se podívat do demografické statistiky. Náš důchodový systém teprve začíná být v problémech, protože od r. 1996 až do r. 2006 jsme měli extrémně nízký koeficient plodnosti 1,3 dítěte/ženu a méně. V uvedených letech jsme ztráceli do vyrovnané populační bilance ročně v průměru 61 092 novorozenců. Místo 154 000 dětí potřebných pro zachování vyrovnané populační bilance v desetimilionovém státě se tehdy rodilo 89 až 97 tisíc dětí. Až ve vzpomínaném roce 2005 překročila v České republice porodnost 100 000 novorozenců ročně a koeficient plodnosti stoupl přes 1,4 dítěte/ženu až v r. 2007, což je i tak o parník od potřebného koeficientu plodnosti 2,1 dítěte /ženu. Ještě k té sebe spásné automatizaci. Již druhým rokem 86 procent zaměstnavatelů na celém světě tvrdí, že počet jejich zaměstnanců se v důsledku automatizace nezmění, nebo se v následujících dvou až třech letech zvýší. V ČR je to dokonce 93 procent firem. Vyplývá to průzkumu, který uskutečnila pracovní agentura ManpowerGroup ve 42 zemích.
  • Zapomněl jste uvést v poslední větě více případů na (M) . morgoši a migranti.
   • Ano, jsou zahrnuty do oblasti sociální služby. Je zajímavé, že na tyto skupiny se banky nezaměřují. Nezajímá je snad, jaké budou mít důchody za 20 let ?!? Ne, mají zajištěny důchody ve formě sociálních dávek prakticky doživotně. Tedy detailněji, budou za 20 let miliardy pro sociální dávky pro tyto skupiny, nebo nebudou ?! A pokud nebudou, co tedy bude s těmito skupinami ???!
 • Zase jen propagace spoření na důchod ve prospěch bank a jejich penzijních fondů! Skutečnost je úplně jiná. Na náš důchod ve státním důchodovém systému můžeme investovat jen jediným způsobem. Tím je výchova dětí, budoucích daňových poplatníků, z jejichž odvodu sociálního pojištění ...jsou přímo financovány důchody rodičů (Rusnok J. 2004). Starobní důchody ze státního důchodového pilíře jsou výnosy z vkladů do výchovy dětí (definice). Z toho logicky plyne závěr: na svůj důchod si musí spořit ti, co nevychovávají, nebo nevychovali děti. Pokud si bezdětní nespoří na svůj důchod peníze, které ušetří na výchově dětí, tak v důchodu jen tunelují výnosy z vkladů do výchovy dětí rodičů, kteří pracovali a vychovali děti. Jeden bezdětný důchodce vytuneluje milion šest set tisíc korun. Jen v r. 2018 se takto odkloní od důchodců kteří vychovali děti k důchodcům bezdětným 43,44 miliard korun. Neptejte se na důchod ekonoma, protože ten Vám bude tvrdit, že si na důchod spoříte odvodem sociálního pojištění. Není tomu tak. Ve skutečnosti Vaše konto u ČSSZ je virtuální a slouží jen k výpočtu výše důchodu, nikoliv k jeho financování.
  • anna.tvaruzkova.58
   Částečně máte pravdu. V minulém režimu to řešily odvody. Bezdětní měli vyšší procento platby.
   Až se tady budou vyplácet mzdy, ne žebračenky, tak si budou lidé i na ten důchod šetřit.
   Nedivím se mladým lidem, že nechtějí mít děti. Proč by ženy měly rodit otroky pro nenažrané kapitalisty?
   • Smutné, že otroky dovezou nenažraným kapitalistům nenažrané agentury.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit