Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • ... anebo vám tam ten nekvalitní beton dá firma, které zaplatíte kvalitní; při tom udělají špatně tepelnou izolaci i hydroizolaci, ..., vše se projeví časem, kdy by sice ještě reklamace bya možná, ale majitelé firmy už dávno stáhli roletu a podnikají na nový subjekt ...
  • Svépomocí jde ušetřit mnoho, od výkopu k bydlení 14měsíců, dům 96m2. Úspora obrovská.Jen na zakladove desce uspora 200tis. Kamarádi pomáhali,ale dostali zaplaceno. Nervy to byli,ale všechno šlo vcelku v klidu vyřešit. Postavil jsem už druhý dům a šel bych do toho klidně znovu. A pokud přijdete všude zaplatíte hotově,tak je většinou lepší cena.
    • ...příklad, jak nepromyšleně tento stavebník prozkoumával nabídky firem. Honí si triko kolik, že uspořil - defacto ale spíše naletěl firmě. Potom si to asi raději udělal sám. Dům s takovouto plochou základové desky lze udělat od firmy od 200 do 250 000 Kč. Takže kolik si chlapče uspořil ?
      • Max má asi kouzelnou hůlku!
    • Maxi.Svépomocí se určitě dá ušetřit dost,ale stavařině je třeba rozumět.Jak chceš ale ušetřit na základové desce na domeček s 96m2 by mně fakt zajímalo,protože i já jako živnostník jsem schopen základovou desku pod tákový domeček do 200tis.v četně materiálu i ve složitějším terénu?Honza.
      • Maxi,samozřejmě mám na mysli ůsporu těch nesmyslných 200tis.Zapoměl jsem připsat.
  • Z vlastní zkušenosti už vím, že stavba domů svépomocí není zas až tak velký problém a při pečlivé přípravě se není čeho bát. Původně jsme chtěli stavbu na klíč. Vybrali jsme si firmu, která vše slíbila a začala realizovat. Původně jsme měli ujednáno, že platit budeme za ukončené a samostatně předané celky formou záloh zpětně, t.j. po převzetí. Postupně se termíny posouvali až jsme platili v podstatě předem - údajně jako zálohu na materiál a práce i když to tak sjednané nebylo. Ale jsme lidi - proč nevyhovět. Jenže jednoho dne už byl rozdíl zaplacené částky a postavené stavby tak velký, že jsem řekl dost! Firma na to reagovala tím, že přestala komunikovat a taky pracovat a pak jsem zjistil, že se v tichosti zlikvidovala. Přišel soud, který jsem vyhrál, ale neexistuje subjekt, který je povinen mi peníze za nedodané práce a materiál vrátit, takže výsledkem byla další ztráta za zaplacené soudní poplatky. Nezbylo než se pustit do stavby vlastnoručně. Nouze naučila Dalibora housti. I když jsem se toho z počátku bál, stavbu jsem dokončil myslím v perfektní kvalitě a mnohé práce jsem si udělal sám i lépe než předchozí "odborník". Jsou i slušné stavební firmy, ale bohužel těch neodborných a někdy i podvodných je opravdu hodně. Takže moje zkušenost říká: Nebojte se toho!
  • Také stavím a mohu jen potvrdit, že výběr materiálu je prvotní a pokud to dokážete a koordinujete si osobně jednotlivá řemesla a občas si tam uděláte co je jednoduché, nebo co umíte, tak můžete za uspořené prostředky pořídit třeba kvalitnější materiál nebo ve finále lepší zařizovací předměty. Nebojte se mladších řemeslníků, hlavně ať každý ví co dělá, nejhorší jsou firmy "práce všeho druhu", to nemůže fungovat. Závěrem, jde stavět bez developera, ale chce pečlivě vybírat subdodavatele a nepřeceňovat vlastní síly. Nakonec to nebude možná až tak levnější a nebude ti ani až tak rychle postavené, ale budete mít z toho větší radost a užitek.
    • Konečně rozumný slovo. Topení, kanalizace a voda, komín, elektroinstalace si nemůžete udělat sami ani kdyby jste to uměli jak bozi - musíte mít revize hošánci. Střechu když odfláknete tak ji budete hledat po poli. Jo hrubou stavbu - zdivo, základy, omítky, izolace proti vodě,malby,štuky, sádroš možná, ale jinak ?I to má své úskalí a finty.
      • Kanalizaci z plastových rour s hrdlem a zabudovaným těsněním sestaví každý normální chlap. Dnes se kotel dává pod střechu a topení bez čerpadla nefunguje; v mědi montáž zvládne každý, kdo umí uřezat kus trubky, nasadit na něj kolínko a zapájet spoj. Každý systém komínu má prospekty a firmy se předhánějí, kdo to vysvětlí podrobněji. Montáž zvládne i cvičená opice. A ještě jsem nepotkal kominíka, který by mi nenapsal kontrolu-revizi, když je vše v pořádku. Pokud se týče elektrorevize, tak s vámi souhlasím, tady je opravdu lépe si vzít elektrikáře, který má zkoušky. S plynem je to stejné. Pokud někdo neví, že střechu je zapotřebí pořádně ukotvit do žel.bet. věnců tak nechť ji pak honí po poli. Na vesnici ale snad ani takoví chlapi nejsou. Jo a pokud by mi někdo dal do baráku sádroš, tak ho poženu přes celou Moravu až do Vltavy!!
        • Babička si nechala zakrýt starý prkenný strop na roubené chalupě sádrošem! Poradil jí to můj bratránek. Taky mu nemůžu za to a jiné kraviny přijít na jméno. Tak to chodí, když se nadržuje chlapovi, který neumí vzít za práci a nerozumí žádnému stavebnímu řemeslu. Takového oškubou. No, ale když na to má, ať platí. Ale já to nechci vidět!
  • Po povodni musel být náš starý dům po dědečkovi zbourán. To zorganizovala obec. Na dům jsme neměli pojistku ani hlášený trvalý pobyt a tedy ani nárok na jakýkoliv finanční příspěvek. Stavební firmu a úvěr jsem odmítl, pro nehoráznou cenu a podmínky poskytnutí. Na vesnici vždycky platilo udělej si sám. Tak jsme se syny oblékli montérky. Nejhorší bylo začít. Výkopy pro sklep nám udělal bagr pronajatý z firmy za jedno odpoledne, betonáže, dvojitou izolaci a zdivo s porothermu jsme zvládli ještě do zimy. Na zimu jsme provizorně zakryli, přes zimu jsme dodělali stropy (samozřejmě z HURDISEK – těm co na hurdisky dávají betonový potěr, neví nic o smršťování betonu, můžu zaručit, že jim spodní část upadne). V zimě jsme ještě nachystali dřevo na krovy (poradil známý tesař) Přes léto jsme udělali střechu a položili krytinu (bez pomoci klempířů a pokrývačů-byli moc drazí) Pomůckou nám byly prospekty od firem KM-beta, Beternit a už zmíněné Porothem, kde jsou velmi podrobné návody na montáž a rovněž jsou tam i detaily řešení a tvarů klempířských prvků, zateplení střechy atd. Přes další zimu jsme dělali podlahy s vrstvou zátěžového polystyrenu (jistě se to vyplatí ale pozor nedávejte do podlah fasádní-pod tlakem se zdeformuje a nemá ani jiné potřebné vlastnosti - viz prospekty), zasadili jsme okna a dveře. Okna-trojitá a dveře jsme nechali vyrobit u šikovného stolaře – nenávidím plastové, napleskali jsme omítky (samozřejmě klasicky z písku, vápna a cementu – omítkové směsi jsou asi 5 x dražší. Fajnovou omítku jsme rovněž koupili hotovou (z vápna a písku to nemá tu kvalitu). Odpady si dnes dokáže napojit každý trochu zručnější kutil, dokonce ani měděné vodovodní potrubí není žádný problém (finta je v pájecí pastě se stříbrem) pokud jste někdy zamlada dělali nějaký zesilovač tak pájet umíte. Elektřinu nám dělal elektrikář, koupelnu obložil obkladač a teď už bydlíme. Dům 150m2 se sklepem a podkrovím přišel na materiálu asi 1,5mil Kč. Odpracovali jsme asi 20tis.hodin. Pokud to někoho zaujalo povím víc.
    • 20 tisic hodin - prumerna mesicni pracovni doba 160 hodin. Tzn. ze sam byste stavel 125 mesicu,zhruba 10 let. Prumerna mzda dejme tomu 15 000,- cisteho. Kdyby jste radsi chodil(-i) do prace, vydelate si 1 800 000,- . Vazne jste stavbou svepomoci usetril?? :-D
      • Podělte to čtyřmi chlapy a jste na nějakých 31 měsících, za materiál jsem dal 1,5mil + těch Vašich 1,8mil a jsme na 3,3mil Kč. Odhad domu je 4,2 mil Kč. Kdybych si na těch 1,8mil (které by pro firmu stejně nestačily) vzal úvěr tak dodnes splácím. Za úvěr 1,8mil Kč na deset let zaplatím (i při dnešních úrocích a splátce cca 250tis ročně, t.j21tis.měs) nejméně o 800tis víc. A jsme zhruba na těch 4,2mil Kč. Víte jaké procento lidí je dnes schopno splácet 21tis. měsíčně? Když to obrátím za ty tři roky jsme navíc (tj. po normální šichtě v továrně) vydělali 4,2-1,5=2,7mil Kč. Když připočtu ještě ty úroky z hypotéky t.j 2,7mil + 800tis = 3,5mil Kč. Tu dřinu bych ale nikomu nepřál, pane kolego.
  • Také jsem stavěl-zadal jsem poptávku na dům,nabídlo se mi 5 firem-nejlevnější za 6 mega,nejdražší za 8,5 mega...Dal jsem se do toho s partou 3 zedníků,objednal jsem u firmy pouze komplet střechu(vazníky,krytina),pak zase já+3 chlapi a ve finále jsem tam byl za 2,7 mega....tak by mě zajímalo,kam by šlo těch 3,3 mega????
    • Souhlas, akorat dodelavame bungalov. Nabidka firmy komplet 2,9 a my jsme na nejakych 1,5 a to jsem tam nic nedelal. Na vse jsem si sehnal remeslniky a firmy
  • ivanka386

    Kdo šetří, má za tři, nicméně u stavby domu bych s tím byla opatrná. Člověka to pak může i svádět k tomu, aby šetřil na stavebním materiálu atd. No a to už se může pěkně vymstít.  My takto chtěli například ušetřit a koupit na střechu levnější střešní panely. Nakonec jsme si to ale nechali rozmluvit a raději koupili jednou tak drahé. Prý mnohem víc vydrží.

  • Díky za článek.. Musím dodat, že je taky potřeba si dát pořádný pozor na bezpečnost. Základ je u mě pořádná obuv a pracovní oděv.. jednou mi totiž spadlo na nohu kladivo a to byla taková bolest, že bych to nepřál ani svému největšímu nepříteli. Od té doby už jsem raději opatrný a zatím se to vyplácí.
  • Dobrý den, my budeme začínat rekonstrukci menšího domu. Manžel se stará o ty technické a stavební věci. Já bych potřebovala ale taky se mrknout, kde do domečku sehnat vybavení. Chtěla bych ho vybavit tak trochu v retro stylu. Nemáte někdo zkušenost, kde sehnat pěkné retro věci? 

    • Jo tak to máte teda řeknu dobře rozdělené. Také jsem zařizoval interiér takhle do retro stylu a narazil jsem při tom na takové ty klasické retro vypínače a zásuvky od  https://www.kliklap.cz/ je super, že se to dá normálně dát do klasických elektro krabiček, takže nemusíte kvůli tomu nic výrazně předělávat.

  • Díky za pěkný článek.. já bych určitě ještě doporučila pouvažovat o nějakém kvalitním bezpečnostním systému, protože právě ty nové a pěkné domy zloděje lákají úplně nejvíc... a člověk zkrátka není nikdy dost obezřetný :)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit