Hlavní fyzikální zákon špatně vykládáme. Newton ho napsal jinak
-
Gravitace je všudypřítomná, přestože je ve vakuu minimální.
Tady asi taky došlo k chybě v překladu.
-
Článek zde cituje : "že každá změna hybnosti tělesa je způsobena vnějšími silami"
Komentář: To moc šťastná formulace není, žáci na počátku výuky fyziky neznají pojem hybnost.
https://www.scientificamerican.com/article/mistranslation-of-newtons-first-law-discovered-after-nearly-300-years1/
"pohyb se mění pouze do té míry, do jaké ho k tomu nutí síla..
Každá změna stavu pohybu těla je způsobena působením sil...
v době, kdy Newton psal, nebylo vůbec samozřejmé, že předměty vyžadují sílu, aby jimi pohybovaly; existovaly nejrůznější staré teorie o tom, že předměty mají svou vlastní oživující sílu.“Komentář: Hezké formulace, ale chybí zjednodušující pojem vnější síla. Exploze způsobená silami vnitřními, to moc přiklad na 1. Newtonův zákon není. I když platí zachování hybnosti.
Pokus s hranolkem, který klouže rovnoměrně přímočaře po postupně mírně nakloněné rovině je schématický, ale ukazuje, že k uvedení do pohybu ( překonání setrvačnosti) je třeba, aby výslednice (vnějších) sil byla nenulová.
Pokus s kuličkou, jejíž střed se rovnoměrně přímočaře pohybuje po mírně nakloněné rovině ukazuje síly ne zrovna viditelné ( tření, odpor vzduchu) , které jsou vykompenzovány. Nehledě na to, že rovnoměrně přímočaře se tu pohybuje střed dokonalé kuličky ( což nemusí být její těžiště a pak pohyb rovnoměrný nebude). Střed je bod, ne těleso, součásti kuličky se rovnoměrně přímočaře rozhodně nepohybují. Kulička se pak bude pohybovat kousek i po vodorovné rovině právě setrvačností.
Newton sám poukazoval i setrvačnost rotujícího tělesa typu dětské hračky káča. Takže rovnoměrný přímočarý pohyb to není.
Nelze brát všechno najednou, ale s humorem ano.
https://vida.cz/blog/newtonovy-pohybove-zakony