Lidé vychýlili osu, kolem které rotuje Země
-
Zemská osa se dá vyvhýlit několika způsoby, jeden je, že při stávající ose, kdyby Země utrpěla vesmírný úder, tak se jako celek může přetočit i s osu stávající a bude rotovat kolem stejných pólů, ale osa bude ukazovat jinam, ovšem je na to zapotřebí množství energie. Jiný způsob je, že jelikož Země není zcela kompaktní koule, tak se prostě osa jako taková "přenastaví" , aniž by se Země jakkoliv natočila, takže , kdyby se "myšleně" zastavila, stále budou stejná místa směřovat ke stejným hvězdám alias budou mít v Zenitu totéž, jenže tím, že se přenastaví tak osa jako taková bude i tak ukazovat na jiné hvězdy. ale protože má obrovskou setrvačnost Země jako celek, tak není možné např. aby se pólová dvojice přenastavila na dvě antimísta, od původních vzdálená třeba o 1000 km a potom kolem těchto nových "ihned" třeba za den začala ponovu rotovat, takto to nefunguje, Země se nemůže v krátkém okamžiku takto přenastavit, jsou to jen nepatrné hodnoty. A to, jak se občas uvádí že Země měnila sklon osy, tak to je právě ten odlišný způsob, kdy se věc má podobně, jakobychom do kulečníkové koule s nakreslenou osou zapůsobili silou a ta se jako celek přechýlí se vším tedy fakticky osa vůči bodům na Zemi nikoliv, ale bude směřovat na jiné body ve Vesmír, ale zase, je to záležitost na miliony let.
-
Mne tak připadá, že narativ dnešní doby je, že člověk je škůdce, tak rádoby vědci, pobírající tučné dotace, se musí nějak zavděčit. Možná se dočkáme studie, že člověk dýchá moc kyslíku, který není dostatečně vytvářen řasama a tím bude zahájeno jeho "inženýrské" regulování:(
-
Dobrý den, nepřekvapuje mě, že jsme (my lidé) schopni změřit i malé výchylky polohy osy rotace Země. Překvapuje mě ale ta schopnost a rychlost v definování příčiny. Nevěřím, že skutečný vědec takto pracuje a vytváří okamžité závěry. Pravděpodobně je toho ale schopen pavědec, kterých je dnes na Zemi mnoho. Dovolím si tedy přijít s hypotézou, zda není za vychýlením polohy osy rotace Země právě ten nevývažek mezi vědci a pavědci. Jinak díky za zajímavý článek.
-
No vida. A pak, že to nejde :-)
Ale abychom moc nezpychli: podařilo se nám vychýlit osu tak, že to dokážeme změřit. Protože každá sebemenší změna těžiště zeměkoule, tedy přesun sebemenšího množství hmoty na povrchu nebo uvnitř, nutně vede ke k vychýlení osy rotace. Ovšem tak malému, že to nejsme schopni změřit :-)