Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Ano, dobrodružní objevitelé se do toho vrhnou po hlavě, ale i oni čekají nějaký přínos. Vzácné koření, zlato, diamanty se vyplatí vozit jen mezi kontinenty. Mezi planetami už zřejmě nepůjde o ten nejvýnosnější busyness a pašovat zlato mezi hvězdami (hvězdnými soustavami) bude asi tak výhodné, jako vozit dříví do lesa. Zkusíme to tady s něčím nehmotným. Ano s informací. I předávání informací má však svá pravidla. Znaky, jazyk, odeslání zprávy, ověření správnosti přijetí, dešifrování znaků, překlad jazyka. I s civilizací u nejbližší hvězdy je záležitostí deseti let, než si ověříme prvních dvanáct odeslaných bitů. Za tu dobu naši vědci třikrát změní názor na to, zda je požívání másla prospěšné nebo škodlivé. Jakou informaci jim tam vlastně chceme poslat a jak moc ji uvěří. Představte si, kdyby nějaká opravdu vyspělá civilizace přijímala vysílání ČT. Falt jste přesvědčeni, že by nás považovali za inteligentní bytosti, se kterými by chtěli strávit víkend třeba v Kábulu? Samozřejmě, že i v té nejvyspělejší civilizaci se najdou dva až tři slabší jedinci, kteří by to chtěli zkusit. Opravdu vyspělá civilizace má však dostatek sil, aby se takového odpadu efektivně zbavila. Přece nenechá takovým šmejdům, jako jsme my, vyzradit, kde si v klidu, bez konfliktů a infekcí vesele užívá výskedků své tisícileté dřiny. My jim nemůžeme přinést nic dobrého (to už jistě zkusili s jinými zaostalci) a oni se necítí povinni nám něco předávat. Jen Bůh nebo Alláh ví, k čemu bychom to mohli zneužít. Takže, až mě nad hlavou zakrouží jejich létající talíř nebo ubrousek, bude jasné, že jsme v průseru. Teče jim doma do bot a potřebují nový životní prostor. Následovat bude přesně to, co následovalo po přistání mise nejvyspělejších národů naší civilizace u tehdy slabší amercké civilizace. Vyhlazení, zdecimování, okradení o prostor. Uznejme, že jako otroci se jim k ničemu hodit nebudem, dokonce ani na psí konzervy.
  • A kdo tu tvrdí, že jsme je nepotkali?

    Já je potkávám každé tři roky, kdy
    přistávají v naší zahradě a nechávají
    se informovat, co nového!

    Ale držgrešle to jsou, PLATIT za info
    se jim NECHCE !
  • Jestli život ve vesmíru mimo Zemi existuje? Určitě ano! Jestli existuje vyšší mnohabuněčný život mimo Zemi? Nejspíše ano, ačkoli nemusí být pravidlo, že se jednobuněčný život vždy vyvine v mnohabuněčný. Takový vývoj je asi jako vyhrát ve sportce. Pokud je sázejících málo, je šance na to, že se trefí do správných čísel malá. Pokud je ale sázejících hodně a sází dlouho, jednou ta výhra prostě příjde.

    Co ale mimozemský inteligentní život? Člověk se vyvinul na Zemi jen díky shodě okolností a nemáme důkaz, že by mezi druhy před člověkem byl některý, který by byl tak intelgentní. On i vlastně mohl existovat druh inteligentnější, ale jeho inteligence mohla být jiná a narozdíl od člověka nevedla k stavění měst, k technologiím apod. Když to přeženu, mohla to být filosofující ryba, nebo matematický génius krab. Tito ale neměli zjevně stejné touhy jako člověk a neprojevovali se jako člověk. Nevysílali nic do vesmíru. Tím chci naznačit, že inteligence nemusí vést automaticky k technologiím a vesmírnému výzkumu. Vesmír tak může být plný inteligentního života, který se ovšem projevuje zcela jinak a my se o něm nikdy nedozvíme.

    Vzhledem k tomu, že ale tu naší pomyslnou sportku sází obrovské množství sázejících po dobu miliard let, je dost pravděpodobné, že i jinde ve vesmíru vznikaly civilizace i technologického rázu, které se věnovaly výzkumu vesmíru. Jenže vesmír je tak zoufale velký a signály jím letí tak zoufale pomalu, že by byla fakt velká náhoda, kdybychom zachytili byť jen nějaké to vysílání. Bylo by obrovskou náhodou také přímo pozorovat nějakou civilizaci, ačkoli ani to není vyloučené. Jakmile dáme do hry dost sázejících - v tomto případě dostatek pozorování a dat - klidně můžeme jednoho dne narazit na projevy cizí nelidské civilizace.

    Jsme teprve na začátku. Teprve několik let jsme schopní nedokonale pozorovat planety mimo sluneční soustavu. Bude trvat ještě několik desítek let, než tato pozorování zpřesníme a získáme více dat. Až tehdy můžeme pomýšlet na to, že bychom mohli zachytit jinou civilizaci. Myslím si, že se to jednou stane. Ale nečekal bych 4K obraz s pozdravem. Spíše to bude zachycení vedlejších projevů civilizace - změny v atmosféře cizích světů apod.
    • Jinak je samozřejmé, proto jsem to ve svém hlavním příspěvku ani nezmínil, že jsme se s nějakou mimozemskou civilizací prostě minuli byť třeba jen o pár tisíc let. Klidně kolem Země mohla vést vesmírná dálnice, kterou uzavřeli teprve nedávno, a my se to nemáme šanci jak dozvědět. Protože ale projevy rozsáhlé vyspělé civilizace mohou být dlouhodobé, můžeme snad jednou detekovat i již neexistující civilizace - např. podle složení atmosféry cizích planet. Ale nebude to snadné a i atmosféra se postupně mění. Mars by mohl vyprávět. :)

      Ale zase. Je tu mnoho sázejících. Opravdu hrozně moc. Přitom víme, že v jisté době a v jistém prostoru civilizace asi vznikat nebudou a tím se nám aspoň trochu zužují možnosti a lehce zvyšuje pravděpodobnost objevu jiné civilizace.
  • Máp poněkud jinou teorii, i když se může v mnohém podobat. Nicméně některé příspěvky jsou skutečně plytkým nepochopením podstaty nebo spíše jednoduché myšlení autorů není schopno dosáhnout odpovídajícímu pochopení podstaty existence jiné civilizace. Respektive vycházejí z omezeného vnímání světa.
    V podstatě lze uvést, že možnost biologického života je vcelku běžnější než si uvědomujeme. Vývoj v technickou civilizaci bude zřejmě vzácnější. Ovšem přechod z biologické civilizace na strojní je zcela přirozeným vývojem. Může být otázkou několika set tisíc let. Můžeme si potom položit otázku: proč by se vyspělá strojová civilizace měla zajímat o primitivní biologickou společnost?
    Proto nemůžeme doufat, že najdeme jinou civilizaci. Časové rozmezí k vyhledání civilizace, která odpovídá té naší je tak krátké, že nemáme naději ji najít.
  • josef.servit.9
    Pane Toman celý článek je potažmo o hhoovvně! Ja bych Vám nedal ani korunu za ten blábol.
    • beetoven
      Souhlasím,
      .. protimluv: spící - hibernující civilizace. To je výplod fantasty - schizofrenika.
      Analogie - Šípkové Růženky. Kdo je vzbudí, když něco selže a nebo dojde ke kolizi
      s jiným kosmickým tělesem? To spíše hovoří o nevyspělou civilizaci, ale zase nevyspělá
      by asi nevyvinula hibernaci na miliardu let!! A další bezmyšlenkové paradox...
      Článek není vědecká analýza, ale koncept na SCI-FI román, pardon - fantastický román.
      Protože SCI-FI literatura mám aspoň vědecký základ..
  • Vzhledem k ničení planety Země námi samými,jim nestojíme ani za prd. Ani se nedivím.
  • někdo myslí, že je výpočetní výkon k něčemu důležitý?? To si jako myslí, že všude ve vesmíru jsou hlupáci zastávající názor že štěstí se dá spočítat? :-D
  • tak tomu říkám bláboly...
  • Naši politici často uvažují jak mimozemšťani, až se člověk diví co dokážou vyprodukovat. To nemůže být z této planety. *2*
  • Jste pěkně vedle stěma úvahama to se člověk opravdu pobaví. Ve vesmíru žijí jen lidé jako jme mi a nikdy se to nezmění. *5* *5* *5*
    • Náhodou já znám jedno místo v lese, kde se pravidelně mimozemšťané objevují, chtěl jsem je vyfotit, ale vždycky se mi zablokuje ve foťáku karta, mají na to asi nějaký aparát.
      • od konspiračních teoretiků jsem slyšel zvěsti že prý se údajně někde objeví jakýsi prezident. Dorazil jsem na místo, prezidenta jsem neviděl ale tajemní muži v černém mi sebrali kameru. Přesto věřím, že prezidenti existují i když je dosud nikdo nepotkal a všechny fotky a filmy v televizi a na internetu s nimi jsou prý jen počítačové triky hoaxy a namaskované simulace.
        • já znám jednoho a to je pořádnej hoax, ale ten ovčák co ho vytvořil není moc dobrý programátor. *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit