Přejít na výpis diskuzí

Periodická tabulka je kompletní. Rozrostla se o čtyři nové prvky

4.1.2016 11:58
6 příspěvků

Čtyři nově objevené chemické prvky doplnily dosud neúplnou sedmou řadu periodické soustavy. Nově přidané prvky zatím mají jen provizorní jména, ta definitivní mohou navrhnout jejich objevitelé. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Takže mně chcete říct, že už se nikdy nikde ve vesmíru neobjeví jiný prvek, než je uveden v tabulce?
  • Teoreticky by mohl. Článek celou problematiku poněkud zjednodušuje. Ve skutečnosti jde o to, že se povedlo vytvořit atomy prvků, které by mohly existovat, ale mají příliš malý poločas rozpadu, než aby se daly najít v přírodě. To, že je teď někdo nasyntetizoval, znamená, že dotyčný má právo prvek pojmenovat a bude takto zanesen do tabulky. Takže celá sedmá perioda bude teď vyplněná pojmenovanými prvky.

   Pak je ještě něco, čemu se říká ostrov stability. Předpokládá se, že by mohly existovat velmi těžké, ale přitom stabilní prvky, které by se asi i daly někde ve vesmíru najít.
   • Asi tak. I když ostrov stability nutně nemusí být mimo objevené prvky. Ve skutečnosti z transuranů se často ví jen o určitých izotopech. Jiné izotopy můžou být stabilnější, nebo naopak ještě nestabilnější.
    Ale docela zajímavých objevů se můžeme dočkat, pokud se podaří syntetizovat něco z 8. periody, pokud ovšem něco takového bude schopno držet i tu extrémně krátkou dobu při životě.
 • Navrhuji Putinium, Zemanium, Klausium a Ovčáčkium. *1*
  • Za pár let po nich ani pes neštěkne!
   Najmě po jistém Klausovi-mistru šíření dezinformací-nechci říci lží.
  • Z tohoto je krásně vidět, jakej seš lulin *15*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit