Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Astronom Brož v diskuzi na Osel.cz:

    "Pro pohyb Slunce je přitom dominantní ne to, kde je to barycentrum, ale to, kde je Jupiter, coby nejhmotnější planeta soustavy. To, kde je Saturn a ostatní planety už je jen malá oprava. Pokud zanedbáme ostatní planety, tak Slunce a Jupiter se pohybují po elipsách s ohniskem v jejich společném těžišti. Pokud přibereme Saturn, tak pro pohyb Slunce a Jupiteru se toho zase tak moc nezmění, ale Saturn už neobíhá po elipse s ohniskem v těžišti soustavy.

    To, že v soustavě aspoň tří těles tato neobíhají kolem společného těžiště plyne z prostého matematického faktu, že výslednice gravitačních sil dvou těles na těleso třetí prakticky nikdy nemíří do směru těžiště (výjimkou jsou třeba konjunkce či opozice a další velice speciální konstelace). I bez počítání si neplatnost toho, že by tři tělesa obíhala kolem společného těžiště můžeme ukázat např. na měsících Jupiteru – těžko budeme tvrdit, že tyto měsíce obíhají po elipsách s těžištěm v barycentru sluneční soustavy."

    Takže závěr: Sluneční soustava je systém alespoň tří těles, tato neobíhají kolem společného těžiště ( barycentra). 

  • Josefporr

    Na rozdíl od diskuterů předchůdců považuji článek za výborný. Výborná je také věta :"Barycentrický model každopádně není návratem ke geocentrické soustavě definované v antickém Řecku, podle které je Země nejen pupkem sluneční soustavy, ale celého vesmíru." 

    Autor zde jasně uvádí,  že geocentrická soustava byla definována ve starém Řecku, nikoliv v Bibli, jak se snaží uvést do omylu drtivá většina jiných  autorů této tématiky. Jen bych chtěl dodat, že i ti staří Řekové tušili, že se jedná o heliocentrismus, ale protože to byli skuteční vědci, potřebovali důkaz. A ten mohli získat jen změřením paralaxy, což se jim s pochopitelných důvodů nezdařilo a tak se přiklonili ke geocentrismu. Ptolemaios k tomu zavedl fiktivní orbitu a tak celý starověk a středověk dokonale předvídali pohyby planet i zatmění Slunce a Měsíce. 1 500 let všechno probíhalo bez problémů, dokud nepřišel katolický mnich Koperník a vš bylo jinak.

  • novak.vladislav

    Ve škole mě v roce 1968 učili, že tělesa obíhají kolem stejného těžiště a to ani nemůže změnit váš hloupý článek. Asi jste tehdy byl za školou...

  • <sarcasm>Není možná, Bary žádné centrum nemá. A naše země je plochá.</sarcasm>

  • Uch. S prominutím pane autore: čtivý, leč recyklát vašeho vlastního článku z roku 2020. Tehdy ještě neměl tak agresívní titulek jako teď, ale i shoda odstavcové/větné sazby je... no, taková jaká je. Není čas? Není vůle? No nic; místo "ukazování prstem" bych mohl vyvinout nějakou vlastní aktivitu, že. Tak jen letmo jednou větičkou podotknu, že se dají aspekty barycentra užít pro hypotetické odhady hmotnosti údajné desáté planety. (od doby kdy MAU v Praze "popravila" Pluto, tedy resp. deváté)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit