Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Zfilmování konce života slavné spisovatelky

    Tento film, který vzniknul dle posledních 3 dopisů české spisovatelky Boženy Němcové, které psala svému milenci je dle mého názoru neprávem opomíjený a poněkud podhodnocený. Kamera výborně vystihla atmosféru 19.století, u kterého mě napadají okamžitě tyto slova - zima, bída, hlad a utrpení. Toto století bylo těžké zdá se pro všechny lidi té doby bez ohledu na to, zda byli známější osobnosti či úplně prostý lid. Je smutné, že naše největší česká spisovatelka měla takto krušný život, zejména jeho závěr poznamenaný finančními i pracovními problémy, smrtí syna, těžkými nemocemi a velmi neharmonickým manželstvím s ožralým sprostým tyranem. Je ale zarážející, že film natočili naši sousedé - Němci - a ne čeští tvůrci, dá se říci, že i v tomto ohledu Božena Němcová dostala opět kudlu přímo do zad a opět od Čecháčků, za které za svého života tak bojovala. Když tak ale přemýšlím nad našimi herečkami, nevidím v žádné takovou osobnost ani takový herecký talent, aby ji mohly hrát. Corinna Harfouch ztvárnila nakonec spisovatelku přesvědčivě, její fyzickou bolest i tu duševní. Film byl sice místy táhlý, pro neintelektuálské typy přímo nudný, nicméně já nemám žádných vážnějších výhrad. Před pár lety jsem v knihkupectví náhodou narazila na bichli, která obsahovala všechny sebrané a dochované dopisy této velké české spisovatelky + originální fota jejích dopisů a musím říct, že jsem byla hodně hloupá, že jsem tehdy neobětovala pětistovku a tu knihu nekoupila, dodnes mě to velmi mrzí. Mohla jsem více pochopit tuto utrápenou duši, jež raději snila o lepším světě, než žila v tom krutém reálném. Film hodnotím nejvyšší možnou známkou 10/10.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit