Přejít na výpis diskuzí

Andreas Frege

OSOBNOST 13.4.2008 
142 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MartinDyntar

    Andreas Frege, Campino by si také zasloužil větší zájem a pozornost českých médií, nepíše se téměř vubec o něm u nás, nemluví se v české TV o něm, v českých médiích mu není věnovaný žádný prostor, prostě nic. Campino napsal a vydal knihu "Hope Street", které se bohužel nedostalo českého překladu. Ptám se kde je chyba.

  • MartinDyntar

    Poslouchám Die Toten Hosen už více jak 20 let a přesto ještě stále neumím pořádně německy, jen pasivně už něco málo přeložím, někdy od roku 2002 po zakoupení CD orig. alba "Auswartsspiel", vyrazil jsem téhdy z malé vesnice (dnes městys) z Doudleb nad Orlicí, kde jsem vyrustal, kvuli tomu až do Prahy, abych ho sehnal náhodou a nečekaně. Miluji rockovou hudbu a rocková hudba mi změnila život. Vyrustal jsem s láskou k německému jazyku na tvrdém německém industriálním metalu Rammstein, ale nikdy to nebylo to pravý, Die Toten Hosen jsou mnohem lepší. U Rammstein je to hodně typicky o metalu, ale také hodně o silné nenávisti, o pohrdání lidmy a životem, o sado-masochismu, a hlavně o sado-masochismu! Téhdy jsem poslouchal hudbu Rammstein, které jsem ještě nerozuměl, texty písní jsem si do češtiny vubec nepřekládal a nechápal jsem vubec o čem jsou texty písní, líbyl se mě jen německý jazyk více než hudba, více než metal, nic více! Die Toten Hosen jsou pro mě dnes hodně o lásce a přátelství, o osobní svobodě, o solidaritě a nezávislosti, a také už především o pacifismu... ...o tom metal nikdy nebude, punkrock je pro mě více než metal, metal jako hudba je dnes pro mě skutečně až moc negativní, hodně jsem jen díky Punku a díky Die Toten Hosen nakonec i konečně i změnil názor na hip-hop, je to pro mě "jiná generace" (mladší generace), ale měl bych nakonec osobně hip-hop mnohem raději než metal, protože dokáže být spřízněná i s Punkem a s punkrockem, ale za to metal sám o sobě bohužel už nikdy a zřejmě už nikdy vubec.

  • MartinDyntar

    Písen "Alles Wird Voruburgehen" ("Všechno Pomine") má lyricky silný, hluboký a pravdivý text, hlavně ke konci, kde se zpívá ...ale nedrž se mé lásky či snad... nechci tě už spoutat svoji láskou. Tu písen miluji, patří už vubec k nejlepším od Die Toten Hosen. Text písně je o hluboké životní nejistotě, o nevypočitatelnosti či snad o nevyzpitatelnosti života, který je vždy plný nečekaných zvratu a štestí trvá vždy krátce. Dalo by se napsat mnohem více. Pro mě je to hodně osobní písen a text písně skutečně hluboce dojme. Mám z textu písně spíše už ambivalentní (nejednoznačné) pocity, písen je smutná i optimistická zároven jako celý náš život je sám už takový, je sám o sobě plný ambivalentních pocitu a právě to je na tom to hluboce pravdivý. A snad jen že Campino v této písni "Alles Wird Voruburgehen" i skutečně moc krásně melodicky intonuje svým hlasem podobně jako v písni "Alles ist Eins" či v "Tauschen Gegen Dich" a dokazuje že tvrdá němčina umí být i nečekaně lyricky tak něžná a lyricky poetická či právě básnicky melodická jako žádný jiný jazyk.

  • MartinDyntar

    Romantická písen "Er Denkt, Sie Denkt" ("On Myslí, Ona si Myslí") má už zvláštní text - milují se, potřebují se, hledají se, ale nikdy se nenajdou aneb jaké to je, když se ve společnosti druhého partnera cítíme být více neustále osamělí už více sami se sebou i každodenním steskem po větší lásce spíše zoufalí. Ten pocit dobře znám když si partnersky nerozumíme je to typický. Tahle písen je zvláštní, je docela i smutná a neštastná, ale je nazpívána až romanticky už optimisticky a vesele. Zvláštní romantika v duchu už převážné tvrdosti a nesmlouvavosti celého kdysi slavného alba "Opium furs Volk" Die Toten Hosen.

  • MartinDyntar

    Písen "Seelentherapy" ("Terapie Duše") aneb uzdravím tě, když mi dáš své srdce. Každý z nás v životě duševně bojuje sám se sebou, někdo více, někdo méně. Takhle se asi volá ze všech sil po intenzivní psychoterapii. Tahle písen je hnaná skutečně do extrému a řev je v písni skutečně tak intenzivní, že už to ve 4 minutách už nervově vyčerpá a každý jiný zpěvák- rocker by už snad přišel o hlasivky anebo se pod náporem takového emočního stresu nervově zhroutil! Proto je až pro mě neskutečný a skutečně neuvěřitelný co Campino dokáže se svým hlasem a kolik toho náporu emočního stresu snese a vydrží na koncertech! Má k empatii neskutečně vytrénované emoce a dost silný stresový práh možná právě v minulosti i tolik díky tvrdým drogám jako málokdo, ví se že sem tam v minulosti si rád šnupl kokain, či heroin, aby vydržel koncertovat, o lásce k alkoholu nemluvě. Asi se mu díky tvrdým drogám lépe rozmýšlelo nad texty písní a pracovalo. Nebyl bych jediný kdo to tvrdí. Tahle písen už nepotřebuje komentář.

  • MartinDyntar

    Písen "Unter den Wolken" ("Pod Mraky") je plná euforie, radosti, optimismu a naděje.

  • MartinDyntar

    Krásné písně "Wofur man Lebt" a "Am Ende" či i "Alles ist Eins" jsou už metaforou o smyslu života, zatímco v "Unser Haus" se Campino zamýšlí nad smrtí svého otce, v "Nur zu Besuch" pak nad smrtí své matky, v "Tauschen Gegen Dich" je hluboké zamyšlení se nad obětavostí, partnerskou oddaností a věrností až do konce života a v "Alles Wird Voruburgehen" přemýšlí nad nevypočitatelností a nevyzpitatelností života, který je plný nečekaných zvratu. Lyricky moc krásné písně.

  • MartinDyntar

    Písen "Lugen" ("Ležet") z alba "Opium furs Volk", smutná písen plná sebenenávisti a lítosti, možná je písen už právě o tom jaké to je, když už sami potřebujete mit svou větší svobodu a velkou nezávislost na druhém partnerovy, aby vám nikdo do ničeho už nemluvil a nezasahoval, to už je velká osobní svoboda, ale uvědomíte si pak stejně když už je na všechno pozdě už prostě po nějakém čase že druhého partnera nakonec milujete už natolik, že bez něj nemužete být a možná prostě více než jste si myslely, a že Vám jen utíká a utekl čas na to druhého partnera co nejlíp už znát, poznat a že uplně všechno nakonec nezvládnete vždy sami, jak jste si už myslely. Smutná písen co dojme k slzám. Mám ji moc rád.

  • MartinDyntar

    "1000 Nadeln" (1000 Jehel"), tenhle text písně je mi vlastní a mluví mě ze srdce přímo z duše, je o bezradnosti, o zoufalství, které nebere konce a o osobní životní beznaději, když si nevíte už rady, kdy vám druhý lidi nechtějí či neumějí už pomoci, a když voláte o pomoc, obtěžujete a rušíte jen ostatní, každý vám jen dobře radí, ale nikdo vám upřímně neřekne pravdu proč?, vemte si raději prášky, aby jste mohli fungovat dál, ale nikdo na druhou stranu nechce být na vašem místě a cítit se ve vaší kuži, protože by to nesnesl, posloucháte zbytečné a jednoduché rady, které vás doženou jen ještě k většímu zoufalství, rady odborníku-psychiatru, který vás osobně neznají, ale ví co je pro vás v životě vždy nejlepší - jen prášky a zase jen prášky a nic jiného, dají Vám nálepku a stigma ve společnosti, když začnete otevřeně mluvit, jaké to asi je když nenajdete dost schopného a skutečně dobrého psychologa, který by vám dokázal odpovědět a pomoci! A přemýšlíte také o sebevraždě a máte k ní blízko. Někdy se mě uleví, že tenhle muj stav zná i Campino svými texty písní a zatímco písně jako "Luge" nebo "Froschkonig" vás vždy dojmou hluboce k slzám, pokud ty písně alespon už tedy posloucháte dostatečně nahlas, tahle písen "1000 Nadeln" svou silnou melodií má k tomu také blízko, jen by mohla být o něco delší a mimo jiné ten text písně "1000 Nadeln" končí špatně, sebevraždou!... ke konci písně zaslechnete výstřel. A krom toho text písně "Sein oder Nichtsein" je o nezdařeném pokusu o sebevraždu!... 

    zanechal jsem jinak na osobnostech.cz v diskuzním foru po sobě slovní salát a rozporuplné a uražlivé komentáře a špatnou pověst k tomu, ale chtěl bych dostat ještě šanci to napravit a změnit k lepšímu.

  • MartinDyntar

    "Froschkonig" (nepřesně "Žabí Princ"), krásná, ale smutná písen z alba "Opium furs Volk". Vycházím z Google překladu na offic. stránkách Die Toten Hosen, který je nepřesný, o to je těžší se pak správně zorientovat v textu písně. Ta písen je hodně o zklamání se v druhém partnerovy, když nenajdete toho pravého partnera, je o nenaplněné lásce, o rozčarování a o vystřízlivění ze svých předešlích očekávání o druhém partnerovy, kdy jste od něj očekávali oddanost a věrnost, která je melancholikum vlastní, ale současně v textu písně mě překvapují slova o tom, že ničeho skutečně nelituji ve smyslu toho, že jsem udělal pro partnerský vztah ze své strany všechno co šlo, udělal jsem pro druhého partnera maximum a prožil jsem krásné chvíle plné přece i radosti a krátkého štěstí, ničeho nelituji, že bych snad mohl říci prožil jsem krásný vztah, o tom ta písen je, vztah je plný bolesti a zklamání, že nemuže pokračovat dál, ta písen je asi řekl bych nejspíš o rozchodu s druhým partnerem a když se s druhým partnerem rozejdete, bolí to. V písni je to znát. Die Toten Hosen mají hodně písní o neštastné lásce. Náročnější text písně k zamyšlení a k rozebrání má pro mě písen "Alles Wird Voreburgehen", o které(m) nejsem moc připravený psát.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit