Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Poledne má bejt v poledne a půlnoc o půlnoci.V kanceláří a na úřadech stejně svítí furt a ve fabrikách dle metod národa 5S nejsou okna aby dělníček v třísměném provozu neviděl slunce a neplašil se, tak o čem se dohadujeme.To co po tisíce let fungovalo.12 hodin slunce nejvejš,co chcete víc?

    • Souhlasím. Ještě dodám, že to periodicita astronomických a tím fysikálních podmínek se odráží i v periodicitě jevů živé přírody a jevů u člověka, které si více či méně uvědomujeme (periodicita svěžesti a únavy. činnost jednotlivých orgánů, vylučování hormonů atd.). A narušování těchto biorytmů nikomu neprospívá, ba někomu to škodí natolik, že si to uvědomuje a zcela zřetelně to pociťuje.

  • Spíše bude rozdíl mezi Francií/Španělskem+Portugalskem a Střední Evropou - logicky: 

    Dnes u nás vychází slunce v 6:45, zapadá v 19,01. 

    V Nantes vychází slunce v 7:50 a zapadá v 20:07. Takže tam děcka by tam vstávala do tmy (však také škola ve Francii začíná v 9:00) a odpoledne pro ně začínalo déle (i na oběd se tam chodí v 13:00 - 14:00). 

    Z toho vyplývá, že čas je veličina relativní a pokuď Francie přijme Grenwich-time, bude to pro ni rozumný krok. 

    • Pavel.Jegl

      Souhlasím. Jenže Francouzi málokdy dělají rozumnou politiku. Sotva přijmou čas, pro který se vžilo označení podle londýnské čtvrti.

      • Ono je pojmenováno spíš podle Greenwich observatory, která hrála rozhodující roli při řešení rozdílů místního času a zavedení pásmových časů ve druhé polovině 19.století.

        • Pavel.Jegl

          To jo, ale tahle observatoř je právě v londýnské čtvrti Greenwich.

          • To je sice pravda, ale ten čas byl nazván podle názvu observatoře the Royal Observatory Greenwich, která se zabývala řešením těchto problémů. Název observatoře samozřejmě vychází z místa, kde se nachází.

  • Argument co to nechat na přírodě se mi zdá úsměvný. Příroda si na to nehraje. Měření času je lidský vynález.  Země se dál bude točit podle své osy a obíhat slunce a bude ji úplně jedno, jak mi lidičky si to tady zařídíme a budeme měřit a podle čeho se budeme řídit.  To je na nás, abychom se rozhodli, dohodli a zvolili tu nejvíce vyhovující variantu pro všechny.   

    • Výborně. Tak vyhlásíme poledne o půlnoci. Přece se nebudeme řídit zdravým rozumem. My té přírodě ukážem kdo je pánem tvorstva. Už se těším na půlnoční, pardon polední oběd...😀

      • S Vámi je sranda. Vždyť nikdo nic dokazovat přírodě nechce.  V přírodě se zvěř bude budit, ptáci začnou zpívat, kohouti kokrhat podle východu slunce a ne podle toho jak chceme vstávat a chodit spát my.  Váš ideál, že poledne bude vždy v pravé poledne je nereálný.   Představa, že poledne bude přesně v okamžik, kdy je slunce nejvýše je nemožná. Je to dáno tím, že země obíhá kolem slunce elipsovitě.  Můj pocit je, samozřejmě ho nikomu nevnucuji, že letní čas nás tak trochu přizpůsobuje rytmu ostatních živočichů.  Při současném stavu  ptáci začínají v létě zpívat kolem půl páté, tedy hodinu před tím než vstávám já. Až bude letní čas odbourán, ptáci a příroda se začnou probouzet o dvě hodiny dříve než já a většina lidí bude vstávat o tři hodiny déle než příroda. Samozřejmě jsem také proto přizpůsobit se co nejvíce přírodním rytmům. Ale to je daleko širší otázka než se jenom soustředit na to, abychom oběd měli přesně když máme slunce nad hlavou. 

        • Všichni jsme součástí přírody. I lidské tělo má takzvané biorytmy. V určitý čas pracuje jiný orgán, trávení, detoxikace, relaxace. atd. Někteří lidé mají podivnou potřebu diktovat přírodě co a jak má dělat. Proč to nenecháte na přirozeném cyklu? Proč nemůže být poledne v čas optimální s astronomickým cyklem? Co získáte tím že budete šibovat hodinama tam a zpět? Jen technické komplikace a problémy lidí, kteří nedokážou své biorytmy s umělými vymyšlenostmi sladit. Na světě je dost problémů které uměle a zbytečně vyrobili různí "inženýři a všeználci" domnívající se že rozumí Vesmíru líp než on sám sobě. Máte-li potřebu šibovat si s hodinkami dopředu či dozadu, dříve či později obědvat, vstávat či chodit spát, NIKDO VÁM NEBRÁNÍ. Klidně si to dělejte. Ale nevnucujte své umělé výtvory druhým, kterým vyhovuje přirozený rytmus. Nekomplikujte zbytečně jednoduché a funkční věci.

      • Ty jsi nanejvýš pánem své stolice, ale i tom lze pochybovat....

  • Keďže mame hentu onů demogracyju, navrhoval by som Kefalín, aby každý človek mal svoj vlastný čas taký aký mu vyhovuje.....😯 máme dvadsaťštyri hodín, každý si može slobodně svoju hodinu vybrať....

  • Co to nechat na přírodě? Astronomicky je správný zimní čas. Člověk se má cyklům přizpůsobit. Kdybychom například oficiálně ovládali počasí (teda ne že bychom do něj už nezasahovali) vodáci by chtěli aby pršelo, lyžaři by chtěli aby sněžilo a ostatní by chtěli slunce a horko u vody. 

  • Letní čas byl jeden z mála dobrých počinů, které jsem během mého pracovního života potkal...Současná Evropa se chytá kravin v touze rozhodovat o čemkoliv..ničí zaběhlé věci a nasírá občany...Odhadem 50000 Čechů na internetu!!!!!! rozhodlo, že 10000000 nebude mít letní čas...Tak tomu říkám demokracie EU 2.0

    • No, a nejlepší bylo čekat ve ve vlaku, až doběhne správná hodina, 


  • Já bych nic neměnila.  Nejvíce mi vyhovuje současný stav střídání
    časů.  To se ví, že jsem vždy naštvaná
    (asi jako většina obyvatel), když nám hodinu uberou.  Během několika dní si však na změnu zvyknu a
    říkám si, že je plně vynahrazená dlouhými dny v létě, které miluji.  Teď se nám září chýlí ke konci a já jsem
    překvapená, jak už je brzy tma, a představa, že by měla být ještě dříve – v případě
    zachování původního zimního času – se mi moc nezamlouvá.   Ale
    úplně smrtící by pro mě bylo zavedení stálého letního času.  To bych musela v zimě vstávat téměř uprostřed
    noci a čekat až se nám v 9 hodin začne rozednívat. Jen to ne!     

  • Já bych počkal se svým názorem až co řekne zeman, bureš a okamůra. Možná budeme mít stejný čas jako v Rusku. 😍

    • Tobě náleží tak čas liliputánů, blbe.

    • josef.chmela

      Já bych počkal se svým názorem až co řeknnou USA řitní alpinisté z pravicových stran. Možná budeme mít stejný čas jako v USA.

      • mun.go

        Střídání času je nesmysl - čas je spojitá veličina. Odpadne hodinové stání vlaků, seřizování hodin a další obludnosti. 

        Správný pásmový čas je v ČR UTC +1 (tedy standardní zimní čas), kdy je v poledne Slunce nejvýše na obloze. Bylo to tak po tisíciletí a nikomu to nevadilo.

        Pokud chcete v létě vstávat dříve, nikdo vám nebrání. V zaměstnání zase lze dohodnout pružnou pracovní dobu.

        • Máš pravdu ale současná "civilizace" je tak zpitomnělá, že mnohým základní logická fakta evidentně nedocházejí.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit