Přejít na výpis diskuzí

Česko si připomíná výročí srpna 1968. Politici vidí paralelu s Ukrajinou

21.8.2015 15:36
roj 123 příspěvků

V Praze si dnes lidé na několika místech připomněli výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Vzpomínkové akce se konaly u Národního muzea, kam přišli mimo jiné i potomci obětí, u budovy Českého rozhlasu. Politici na nich mluvili i o podobnosti se současnou situací na Ukrajině a anexi Krymu. Pokračuje také...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • ivislo

  Rok 1968 vděčné téma spojené s hlubším zalezením do amícké zádele.Toto jsou velmi zajímavá fakta a jdou velmi dobře zjistit. Z mé knihy o Celní správě ČR. Okupace Československa Rusy v roce 1968? Ani náhodou! O situaci v Československu v dubnu 1968 jednalo politbyro KS SSSR ve složení: 

  7 Ukrajinců (včetně L. I. Brežněva), 1 Bělorus, 1 Litevec, 1 Kirgyz, 1 Kazach a jen jeden Rus.

   Když po vášnivé diskuzi došlo k hlasování o intervenci do ČSSR, tak intervence zvítězila v poměru 10:2 (Litevec se zdržel a Rus byl proti!!). Do Československa byly dne 21. srpna poslány dvě sovětské armády, a to 1. ukrajinský ...sbor složený výhradně z Ukrajinců a 1. záložní uralský sbor, kde bylo téměř výhradní zastoupení zauralských národností.Armády  PLR, NDR, MLR a BLR.Do 4. listopadu 1968 opustily Československo armády PLR, NDR, MLR a BLR.

  V první vlně do Československa přišlo celkově 63 Rusů!, z toho bylo 42 armádních žurnalistů!! Až v roce 1970 se začal záložní sbor stahovat zpět do SSSR a 1. ukrajinský front začal být nahrazován nově vzniklým 3. sborem, jemuž se přezdívalo zahraniční, a v něm pak už byla většina Rusů, kteří s rokem 1968 neměli nic společného.

  Ve své podstatě okupace Československa byla ukrajinskou záležitostí!!! 

  Takže si to dej dohromady s tím co se dneska odehrává na Ukrajině.Tak se mějte hezky. Jó hold dějiny válek nepřevrátíš

 • Je zajímavé, že na každé hlasování se mně objevuje"Už bylo hlasováno"!!??
  • tak se pokus požívat jen jeden nick
 • Tolik kolaborantů na jednom smetišti. To je hrůza.
 • Účet za sovětské okupanty: 402 mrtvých. Nejvíc lidí zemřelo při autonehodách

  Spusťte dezinformační kampaň. Jde hlavně o to, aby informace o osobě pachatele nepronikla k osobám z řad chartistů a nepřátelských elementů. Taková byla první reakce Ministerstva vnitra ČSSR na tragédii z 3. dubna 1981. Zběh z olomoucké sovětské posádky Jurij Nikolajevič Kononov se tehdy vloupal do rodinného domku a kladivem umlátil ženu a jejího čtyřletého syna a o dva roky starší dceru. Vrchní vojenský soud ve Lvově jej později odsoudil k smrti.

  „To byl opravdu jeden z nejotřesnějších případů,“ reaguje Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu. Společně se svým kolegou Prokopem Tomkem sestavili Černou knihu sovětské okupace, kde vůbec poprvé sečetli civilní oběti sovětských vojsk v Československu. Dostali se k číslu 402.

  „Vůbec nejvíc lidí zemřelo při autonehodách,“ objasňuje Pejčoch. A důvodem bylo nejen to, že sovětští vojáci velmi často a rádi popíjeli alkohol.
 • Hezkej žigulík:
  https://ctrlv.cz/cP9J
  .....................↑..............................
  h t t p s : // c t r l v . c z / c P 9 J
 • víte co je smutné že dnešním mladejm je to fuk
 • Jestliže nás tenkrát jako napadlo Rusko, tak v tom případě se napadení zúčastnilo vojsko západního Německa!!!
  • Bylo to fašistické Rusko, jak jinak.
   • a fašistické Polsko fašistická Ukrajina, fašistické Maďarsko fašistické Německo atd. atd.....
    • Ne, znaky Hitlerova Německa má pouze Brežněvův SSSR a Putinovo Rusko *12*
     • no uklízečka ta to musí vědět. Jde nato od podlahy. Zřejmě vytírala na plzeňských právech....
      • vanhorne
       Nekdo to nedotahnul ani na to uklizeni?
  • to má logiku. Přepadli nás Rusové, Ukrajinci, Bělorusové (a další) pak Poláci Němci, Maďaři a Bulhaři. S většinou z nich jsme opět v jakémsi paktu. Takže můžeme čekat opět nějaký podraz. To už je tradice. Poláci Němci Maďaři nás přepadají pravidelně.......38....68.....
  • Jedna pakáž.... V Moskvě rozhodně tou dobou nevládli ani Litevci ani Osetijci. Ti všichni byli bolševikem rovněž znásilněni. Že se to jmenovalo Svaz sovětských socialistických republik byla jen fraška pro zotročené národy.

   Stát který lže už v první sloce vlastní hymny je k smíchu.
   Prej země ohromná republik svobodných *1* *1* Jsem viděl jak s té svobody obehnané ostnatým drátem všichni kdo měli nohy zdrhali při první možné příležitosti jako zajíci.
   • vanhorne
    Do te sloky se vloudila diky malemu tiskarskemu szotkovi nepatrna chybicka.Volne dychat muze ale nesmi otevrit hubu a takove upozorneni v te sloce chybi,to se pak tezce dycha,hahaha.
    • Dyť jsou to komedianti.
     Přijeli na tancích svrhnout vládu.
     Stíleli do bezbranných lidí a snaží se to obhájit.
     Fraška jak mraky. Obhajovat neobhajitelné. Ovšem vždycky se najde bezmozek který bude kývat hlavou jak nemocný osel. To je ten lepší případ. Pak tu máme ještě pár kolaborantů. Naštěstí jich bylo vééélmi po skrovnu. Holt prospěchářský póvl se najde v každém státě. Za prachy prodaj vlastní matku.
 • Nespochybnitelný fakt.
  Okupační vojska v čele ze sovětským svazem napadly a obsadily vojensky suveréní stát. Uvrhli tím Československo do dalších dvaceti let bídy, morálního i ekonomického úpadku. To že bylo tak málo mrtvých byl malý zázrak. Mohli jsme skončit jako maďaři o pár let dříve - Rusáci je utopili v krvi.
 • Za tři roky si to zopakujeme a doufám, že to vydrží déle než 20 let!!!
 • asi je potřeba se zvednou z našeho dvorku a podívat se na ty události z větší vzdálenosti... byli jsme součástí Varšavské smlouvy a taky RVHP, Dubček a jeho vedení byli nerozhodní a ne příliš schopní lidé, kteří něco jiného slibovali a říkali spojencům a něco jiného pak doma lidem, v zemi již vznikaly protisovětské a protisocialistické party a i když početně nebyly silné, jejich hlas bylo slyšet hodně, protože dostávaly více podpory než jiní /dnes je to podobné/.
  Čsl. vedení nemělo nic vypracovaného, nemělo žádný plán, jen koukalo, jak se věci vyvíjejí, neměli rozhled a ani politickou předvídavost. - stali jsme se zkrátka slabým článkem řetězu za plné studené války.
  postup spojenců byl na místě, oni sem vešli, zajistili si západní křídlo a bylo....kdo by se jim divil? život nepíšou Elišky Krásnohorské, ale sám PAN ŽIVOT.
  • Máš pravdu pusinko i dnes tu žijí šmejdi tvého formátu bohu žel.
  • vanhorne
   Ta vzdalenost je asi rozdil v nadmorske vysce pavlace na ktere stojis, mezi nadmorskou vyskou toho dvorku na ktery hledis.Nemas z toho zavrat,dedku?
   • ty žiješ mezi dědky? že ti to oslovení ak srdci přirostlo..., já jsem žena, dáma, matka..... a jinak - zklus vypotit n+jaký rgument... nejde, což?
    • vanhorne
     Mozna ziju mezi dedky ale ty urcite zijes mezi haldami starych vytisku Rudeho Prava, ve kterych si kazde rano ctes ty stare lzi.Pak to tady hodis na plac, zamichas do toho nove cerstve lzi z Kremlinu a vydavas to za pravdu pravdouci.Kdyz ti to nekdo nepapa zacnes jecet a hloupe se dozadovat protiargumentu?"zklus vypotit n+jaký rgument".Soucasna hospodarska situace Putinreichu znama celemu svetu je dostatecny argument, ovsem pro tebe nic neznamena protoze je pravdiva.Kremlin ani jeho prisluhovaci pravdu nikdy nepriznaji,jenom tu svoji dokonale zfalsovanou a pokroucenou tak aby vyhovovala Kremlinu.Nemocni pomatenci kteri si mysli,ze pravda se da ututlat a kdyz reknou ze, v Rusku je blahobyt tak tam je i kdyz ostatni svet tam nic takoveho nevidi.Pokracujici bida, hlad, delnicke nepokoje zmizi jako mavnutim kouzelneho proutku.To jsou argumenty ktere nechces videt a slyset to je tvrda realita.Nejaky hloupy ptak je znamy tim, ze strka palici do pisku aby nevidel hrozici nebezpeci.
  • Za Šumavskými horami v tehdejším Západním Německu probíhalo cvičení NATO pod názvem Černý lev (mimo jiné Černý lev proto, že byl použit název české proti režimové skupiny působící na našem území v padesátých letech). Rusové byli o týden rychlejší. Zajímavé by bylo, kdyby obě vojenská uskupení vyrazila ve stejný den.
   • Žvásty a prdy..... A měli taky rukojmí z řad české vlády ??? Případně zvací dopisek by nebyl.

    Je neuvěřitelné jaké lži si bolševik dovede vymyslet.
   • Spojené státy americké na tuto skutečnost nijak nereagovaly, neboť pro ně byla přednější bilaterální dohoda se Sovětským svazem a poválečné rozdělení tehdejší Evropy respektovaly. Britská vláda nechtěla ohrozit své obchodní zájmy se SSSR a dalšími zeměmi Varšavské smlouvy. Některé socialistické státy odmítly vyslat své jednotky do ČSSR (například Rumunsko), jiné (například Jugoslávie) vyjádřily vedení KSČ podporu, nabídly dokonce i materiální pomoc.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit