Přejít na výpis diskuzí

Dešťovka pro všechny: O dotaci na zalévání už mohou žádat lidé po celém Česku

25.9.2018 13:29
18 příspěvků

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé chat a chalup. Musí v nich ale trvale bydlet a doložit to třeba spotřebou vody, energií, nebo poplatky za popelnice. Dříve by musely být prostory nově zkolaudovány. Nejjednodušší část programu pouze...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Zatím jste zahrádkářům nepřispěli ani na obyčejný sud  na dešťovou vodu vy skblíci.
 • V mnoha obcích dnes funguje dvojí kanalizace. Jedna slouží pro odpadní vodu z domácností a je odváděna do čističky, a druhá je tzv. dešťová kanalizace, která odvádí pouze vodu z okapů a pouliční kanalizace. Proč tedy nejsou poskytovány dotace obcím na to, aby vybudovaly velkokapacitní , retenční nádrže k zadržování dešťové vody ? Určitě by toto opatření bylo efektivnější i ekonomičtější. Zejména by toto uvítali i hasiči, kteří v suchých období musí vodu i dovážet. Podle možností obcí, by se mohl zbudovat i vodovod s pouze užitkovou vodou na který by bylo občanům umožněno se připojit.
  • Dotace na požární nádrže jsou.

   Vodovod na užitkovou vodu je z ekonomických důvodů nerealizovatelný - neprovozuje se ani většina závlahových systémů, jejichž zbytky jsou stále ještě dochovány ze socialistické éry a částečně i z Rakousko - Uherska.

   Dešťová kanalizace je primárně určena pro vodu z komunikací. Stavitelé nových budov, rodinými domy počínaje, a areálů musí s dešťovou vodou nakládat mimo tuto kanalizaci. Je dobré se v aktuální legislativě alespoň zhruba orientovat .

   • Aha, takže to mám barák asi v nějaké zvláštní vesnici, kde každý dům má napojení na dešťovou kanalizaci a voda z vozovek je odváděna do samostatného odvodního systému. Rozdíl je i v hloubce uložení a asi vám je orientace v aktuální legislativě na bačkoru, páč se zde bavíme o již stojících domech, různého stáří. Takže si těmi svými rozumy ohromujte doma bábu a když je řeč o něčem, čemu nerozumíte, šoupej kopytama.

    HOWG


    • Upozorňuji na to, že: "Stavitelé nových budov, rodinými domy počínaje, a areálů musí s dešťovou vodou nakládat mimo tuto kanalizaci.",

     k čemuž vy namítáte: "Rozdíl je i v hloubce uložení a asi vám je orientace v aktuální
     legislativě na bačkoru, páč se zde bavíme o již stojících domech,
     různého stáří."

     Dobrý doklad toho, že v chápání psaného textu absolventi českého školství za zbytkem světa výrazně zaostávají, jak se občas dočtu v tuzemském tisku.

     Rozdílnou hloubku uložení sítí nalezne zájemce zde:"ČSN 73 6005 Prostorové uspořádání sítí technického vybavení", takže to žádné tajemství není.

     Sluší se dodat, že přípojky dešťové kanalizace jsou na místě i u domů nových - mají funkci bezpečnostního přepadu například pro případ zanesení vstupního filtru dešťové nádrže. Atd.

     Bábu neohromím, protože ta zemřela již v minulém století. Ovšem své (vámi pohrdané) rozumy prodávám za docela rozumnou cenu a problematice rozumím dostatečně na to, abych se konzultacemi uživil.

     V naší vesnici jsem odpojení již stojícího domu od dešťové kanalizace vyřešil "otočením" okapů, přesunutím svislých svodů a instalací nádrže. Následně požádal majitel budovy správce kanalizace o zrušení stočného za dešťovou vodu a snížil o alikvotní částku poplatky nájemníkům - byla to nepatrná částka, ale leckdy potěší i maličkost.  

 • Příliš složité, byrokratické. Na vsích postačí dáreček od obce v podobě plastové (hranaté) nádrže na záchyt dešťové vody z okapů zdarma a je to smysluplné a funkční. Ostatní jsou typické kraviny,jako Zelená úsporám (snad jen pro novostavby, ale šíleně složité a nejednoznačné) a Kotlíkové dotace na drahé automatické kotle. Selským rozumem by to šlo o hodně lépe a daleko úsporněji.  😈

  • Karel

   Jsem téhož názoru kdyby se rozdal jen milion nádrží máme najednou milión kubíků(miliardu litrů) vody zadržených dešťových vod, pěkně rozložených po republice a postupně vypouštěných do krajiny, zlepšil by se odpar z listů zalévaných rostlin a bylo by vlhčí klima delší dobu,kromě zachráněného ovoce a zeleniny by se omezilo i používání pitné vody ke splachování. Podobně  jak tomu bylo i u kompostérů zdarma, které ušetřily velmi mnoho odpadů v domácnosti které by jinak skončily v popelnici, a i tady by mohla Evropská unie pomoci s dotací. A samozřejmě by to šlo použít i ve městech kdy na půdě či rovné střeše by také mohlo být několik nádrží a použít tu vodu třeba na praní a splachování ale museli by určit správce který by dělal údržbu třeba i desítek  domů.Tím by se ušetřilo desítky miliard litrů vody.

   • Kompostéry zdarma neušetřily z hlediska bilance odpadů v domácnosti nic. Zlepšily pouze estetiku  - místo plechových či dřevěných hrazení se na zahradách ocitly plastové krabice. Větší význam mají hnědé kontejnery na biologický odpad.

    Z hlediska vodní bilance je lhostejné, zda se dešťová voda uskladní v nádrži na střeše, nebo v pozemní nádrži (přehrada, rybník). Rozdíl je v ceně za úpravu a dopravu. Nádrž samotná nestačí. Je nutno doplnit vnitřní vodovod v budově o další potrubí užitkové vody.

    Moderní vnitřní rozvody v budovách a ulicích jsou dnes navrhovány jako pěti až šestitrubkové: odpady pro šedou vodu, černou vodu a žlutou vodu (zatím vzácné případy), přívody studené, teplé a dešťové vody (obvykle v kombinaci s vyčištěnou šedou vodou). Je samozřejmě obrovský problém přebudování domovních instalací, stok, čistíren a vodovodních řadů ve stávající zástavbě - kdo na to má?

    Navrhnout populistické a nesystémové dotace typu "dešťovka" může jen trouba v honbě za volebními hlasy sobě rovných.

    Poznámka: Pokud člověka přiměje kompostovat odpad to, že dostane zadarmo (respektive za peníze uloupené sousedům) plastovou krabici, je velmi pravděpodobné, že bude kompostovat asi tak jednu sezónu, ale za rok si přijde pro další kompostér a nádrž na dešťovou vodu k tomu.

    • Karel

     Z "kompostéru" mám minimálně kubík kvalitní hlíny za rok, není to moc ale společně se žížalami uděláme aspoň něco pro naši přírodu a nekontaminovaná zemina z kompostéru je pro zeleninu a ovoce ideálním hnojivem takže nepotřebuji chemii a když to vynásobíte 2 milióny rozdaných kompostérů máte tady 2 milióny kubíků zeminy,(min 10 000 kg chemického hnojiva méně) a které zlepšují vzácnou půdu. A představte děláme to pro vaše i svoje děti zcela zdarma. Navíc pěstováním více(díky závlahám) nekontaminované zeleniny šetříme naftu, protože se nemusí dovážet do supermarketu až ze Španělska.

      U vody to je ještě lepší protože kromě přehrad zadržím v krajině i pro ostatní lidi zejména ve městech vzácnou vodu a v době největšího sucha i pro svého souseda a soused pro mně protože také dostal kontejner, zvlhčuji a pro město ochlazuji v parných dnech krajinu(výparem z listí a rostlin a zvýšením průtoku vody a po vyčištění v řece). A to jsme u jediného kubíku místo potřebných 2 až tři kubíky na zahradu či byt v paneláku.Velké věci se skládají z maličkostí a velká věc už není maličkost. 

      Archimédes v Syrakusách zapaloval lodi naleštěnými bronzovými štíty válečníků umístěnými na okolních kopcích a jedním by to udělal těžko až jich bylo několik tisíc tak se mu to povedlo.

      A pokud si myslíte že si za rok přijdu znovu pro něco co je zadarmo a potřebné tak to udělám(vzhledem k tomu že jsem důchodce),  ale obávám se že se mnou starosta vyběhne, protože každý dostal a podepsal pouze jeden kus(kompostér)

     • >Z "kompostéru" mám minimálně kubík kvalitní hlíny za rok< - jak velký kompostér provozujete?

      Kompostéry rozdávané obcemi mají objem 0,7 až 1 m3, z toho většího lze "vytěžit" maximálně 500 kg kompostu, což ale není hlína.

      "Normální" zahrádka má výměru cca  400 m2. 1 m3 vody v nádrži dá závlahovou dávku ve výši 2,5 mm.

      V době největšího sucha vydržíte s vodou jak dlouho, když evapotransipace ze zahrady je asi 2 mm/den?

      • Moje zahrada je malá. (150m - na tu by ta nádrž byla velkým pomocníkem).

       • Reakce na příspěvek:

        Souhlasím, ale proč už ji (tu nádrž) tedy nemáte?

  • Dotace jsou zlo, což dotace na nádrže na dešťovou vodu nebo kompost názorně potvrzují.

   Můj děda, například, dokázal shromažďovat a skladovat dešťovou vodu prý již před padesáti lety a nebyl sám - všech devadesát sousedů v zahrádkářské kolonii to zvládalo perfektně také.

   • Karel

    A teď si to znásobte ne devadesát ale díky dotacím nejméně milión,(ti co na to nemají a ti co mají si ještě k tomu zadarmo přikoupí) nehledě na to že člověk do toho vloží i vlastní úsilí a peníze a pomůže i Vám a Vašim dětem. Jen tím že do vzduchu se dostane téměř miliarda litrů vody ve formě odparu a bude se Vám a Vašim dětem lépe v tom parnu dýchat.

    • Vámi popsaná socialistická morálka je mi cizí. Nepotřebuji, aby někdo pomáhal mně a mým dětem za dotace z mně uloupených peněz. Provozuji kompostování a zadržování dešťové vody stejně, jako to dělali mí předkové, na své náklady, bez dotací a mně i mým dětem se dýchá dostatečně dobře.

  • Přesně jak slyším kotlíková dotace polejou mne osipky, kamarád stavěl barák a dostal 100% dotaci na kotel co umí spálit kdeco klidně i "eko" pelety, ale krom toho i UHLÍ no a tak si kámoš pořídil za eko dotaci tuto moderní vymoženost za cca 100 tisíc od daňových poplatníků a topí tím samozřejmě nejlevněji jak jde takže tam pálí uhlí 😂 Prostě kotlíková dotace v praxi 🤮

   • Karel

    Ale on to nedělá pro sebe ale pro ostatní, aby Vám nečmoudil pod nos, na to mu stačil starý kotel.

 • Zas mají v Česku něco extra. Proč nemůžeme žádat i my na Moravsku?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit