Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Taky bych chtěla mít doma rytíře, který pro mě udělá první poslední a před všemi mě chrání... Ale jak říká můj starší syn: To se mi nikdy nesplní :-D . Manžel si tak trochu na rytíře hrje. Začal se věnovat šermu, nakoupil si všechno potřebné tady a je vidět, že ho to baví :-) .

  • Vážená autorko, Při bojích v řadách ruské armády získal Laudon "poručické ostruhy", nikoli "poručnické", jak píšete. Pokud neznáte význam slov, tak raději nepište.
    • Náhodou to paní autorka napsala o generálu Laudonovi velmi poutavě, podrobně a zasvěceně. Možná Vás popudila nepřesná vojenská terminologie, což úroveň článku nijak nesnižuje. Jenom Vy jste se prozradil, že jste pravděpodobně vysloužilý lampasák.
  • František Saleský - modlitba ve stáří:

    "Pane, ty víš lépe než já, že den ode dne stárnu a jednoho dne budu
    starý.
    Chraň mne před domněnkou, že musím při každé
    příležitosti a ke každému tématu něco říci.
    Zbav mne velké náruživosti chtít dávat do
    pořádku záležitosti druhých.
    Nauč mě, abych byl uvážlivý a ochotný pomáhat,
    ale abych přitom nešťoural a neporučníkoval..... Nauč mě té obdivuhodné moudrosti umět se mýlit.

    Drž mě,
    abych byl, jak jen možno, laskavý. Starý morous je korunní dílo ďáblovo....."

    Jednoznačně hodnotit život člověka v jeho době by mohl snad jen ten, kdo tu dobu žil. 

    Nedávno jsem navštívil dva zámky, jeden v západních čechách, kde jsem dostal informaci, že kníže Metternich byl velký český vlastenec, na Zákupech, že nebýt Habsburků, nebylo by české země a v Terezíně jsem dostal informaci, že to vlastně nebyl koncentrační tábor, jak ho definujeme běžně, ale takový přísnější pobytový tábor. (Výklad byl v němčině, protože jsme se přidali k této jazykové skupině). 

    Tak Vám pane Vejprtský nevím.......

    Ten citát je jen na vysvětlenou, proč už dost nerad zaujímám jednoznačná stanoviska k historickým událostem a osobám. 

    • Zaujal mě Váš příspěvek a omlouvám se předem, že se k němu vyjadřuji. Metternich byl původem Němec, ale měl za první manželku Češku nebo spíš Moravačku, hraběnku (nebo kněžnu) Eleonoru Kounicovou. Její otec byl ve vysoké pozici u habsburského dvora. Ale říkat, že byl český vlastenec je hloupost. Tahle rakouská šlechta si na vlastence nehrála, měla jiné priority. Spíš bych souhlasila s tím, že český národ pod nadvládou Habsburků v Zemích koruny české měl přes veškeré útrapy a útlak větší šanci přežít, než by tomu bylo pod německou nadvládou. ( Což hrozilo, kdyby se po bitvě na Bílé hoře býval ujal vlády Fridrich Falcký). To už by poněmčování  jelo na plné obrátky a bez milosti. Později v 19.století, když vznikla konstituční monarchie, mohli čeští poslanci ve Vídni hájit zájmy Čechů zcela legálně. Terezín nebyl v pravém slova smyslu koncentrační tábor, ovšem zde shromáždění Židé měli odtud cestu jedním směrem, a to většinou do Osvětimi a jiných vyhlazovacích táborů. Vzdálená příbuzná se z Terezína vrátila hned po válce a unikla tak tzv. konečnému řešení, což byl nacistický eufemismus pro genocidu.


      • Eleonora Kounicová (manželka Metternicha) byla vnučka ( ne dcera) Václava Kounice, který byl kancléřem Marie Terezie.
      • Vážená paní Šubrtová,

        není vůbec zač se omlouvat. Děkuji za Váš věcný a laskavý příspěvek.

        Psal jsem tato témata jako možná témata k zamyšlení. Tedy těch, kteří se zamýšlet chtějí a umějí.  Jak různé mohou být přístupy k historickým reáliím. (I k Laudonovi).

        Citoval jsem slova "odborných průvodců," kteří nás provázeli. O některých si také myslím, že nevystihovala realitu, ale od toho máme mozek, abychom přemýšleli a hledali.

        Přeji Vám příjemný den. 

  • Osobnost gen. Laudona dokresluje nádheru 18. století, které bylo přelomové pro další vývoj evropské civilizace, té civilizace, kterou nám naši předkové odkázali a jejíž étos teď ničí zdivočelé merkelovsko-junckerovské vedení EU a jejich multikulturně řádící poskoci a vykonavatelé islamizační zlovůle.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit