Přejít na výpis diskuzí

Kila zlatého prášku se mění v pár gramů náramku aneb Když se tiskne zlatý šperk

25.11.2017 15:52
10 příspěvků

Ve 3D tiskárnách dnes již běžně vznikají třeba protézy, umělé kosti a NASA plánuje dokonce i tisk potravin. Protože lze tisknout prakticky z čehokoli, vybízí technologie k experimentům v různých oblastech. Pustili se do nich i zlatníci. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Proboha, to jsou zasvěcené komentáře, jak od politiků! 3,5 kg zlatého (nebo jiného) prášku potřebujete na zaplnění pracovní komory. Po spečení (žádné odpaření laserem) daného tvaru se přebytečný prášek odstraní (a znovu může použít) a vyjme se hotový hrubý výrobek k dalšímu klasickému zpracování. V případě zlata se určitě ani prach z broušení nevyhodí do "špon" *15* . Pokud jde o efektivitu procesu, je výhodné kvůli využití pracovního času zařízení vytvářet víc výrovků najednou. Z videí to snad pochopí každý. Zlato: https://www.youtube.com/watch?v=NEkBsCMzJkI&feature=player_embedded
  bronz - pěkně celý proces: https://www.youtube.com/watch?v=0xGOFACsFh0

  PS. a neni to žádná novinka, i šperky už tak zkoušejí dělat několik let
  https://www.youtube.com/watch?v=t7_HNEncd3o
  • Citace článku: "3,5 kilo se zkapalněním a vytištěním ZMĚNÍ v 64 gramů"!!!... konec citace *3* si to aspoň přečti než začneš plkat o úplně jíné technologii
   • Samozřejmě jsem si to přečetl. Nemusíš hned psát 3 vykřičníky *15* . Jenže na rozdíl od tebe chápu, že článek psal techniky neznalý novinář, stejně jako je jasné, že text jen přeložil ze zahraničního agenturního článku, který zase psal jen novinář a né technik.
    Hned to první video, co jsem odkazoval je přímo o té, v článku popisované, technologii, je ze stejné firmy a hovoří tam v článku jmenovaní.
    Jakou konkrétně tedy podle tebe použili technologii?

    PS. Vidím, že v internetových diskusích jsou "nejchytřejší" ti, co vlastně vůbec nic nevědí, neznají a zřejmě ani neumí (prostě frustrovaní jedinci). A to nejen v těch o politice *13*
  • No proto, to by bylo samozřejmě výhodnější klasické třískové obrábění z plného materiálu.
   • Jenže "obráběním", nebo v případě zlata odléváním, tažením, pasírováním, tepáním, pájením atd. se nedají vytvořit jakékoliv struktury/tvary a tak to šperkaři a designéři zkouší s pomocí moderní technologie. Proč ne?
    • tak znovu jak pro blbý: citace - "Na jeden náramek jsme spotřebovali asi 3,5 kilogramu zlatého prášku. Po očištění vážil 64 gramů." -konec citace..... SPOTŘEBOVALI NIKOLIV POTŘEBOVALI !!! KAPIŠTO?

     PS:
     i v popisku toho tvého videa je že ten pár gramový náramek byl vytištěn po 12ti hodinách a požití 3,5kg zlata....
     • *15* Komu není rady, tomu není pomoci *15*

      To by bylo nálem na nobelovku za ekonomii a chemii, takhle "zpracovávat" zlato ...
 • Dříve kdyby si král nechal vyrobit sebelepší, sebeúžasnější šperk a z 3,5kg zlata mu vyrobili 64g šperk tak jsou ti šejdíři okamžitě o hlavu kratší! No jestli jim to investoři žerou ať jim cpou prachy na "vývoj" /spalování*3* / zlata laserem dál *1* *1* *1*
 • 3,5 kila zlata na 64 gramový náramek? Děkuju pěkně, strčte si takovou tiskárnu do zádele.
 • "tisk" z kovových prášků je ve strojírenském průmyslu použitelný zatím pouze v zakázkové kusové výrobě a to ještě málokde. Kde jsou odkazy na tu rozšířenou výrobu? Co vnitřní vady takto vytisknutých výrobků? Co tragická jakost povrchu? Jaké jsou mechanické vlastnosti touto technologií vyrobených dílů? Ano na šperky, kde nezáleží na ničem jiném než na povrchu, který se dodatečně dá vyleštit....ale promiňte, to rozhodně není strojírenství.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit