Přejít na výpis diskuzí

Libeňský most čeká demolice. Rozhodli o tom pražští radní

24.4.2018 11:04
von 16 příspěvků

Pro někoho unikátní architektonická stavba, pro jiného rozpadající se betonový kolos. Názory na Libeňský most se různí, pražští radní se dnes přiklonili k druhé variantě, když odsouhlasili jeho zbouraní a nahrazení zcela novým mostem. Demolici ale musí posvětit pražské zastupitelstvo. Nyní zavřený most...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • 90. let na to všichni sr.... a teď dělají rychlá rozhdonutí
 • My Prahu nedáme,radši jí zbouráme
 • Most se bourá dobře, jednotlivé fragmenty se naloží na lodě a po řece odvezou.

  Jak prosté, milý Watsone.
 • Kdyby nespadla trojska lavka, tak se ostatni lavky a mosty kontroluji velmi povrchne, jako do ted a po libenskem mostu - a nejen po nem - se vesele jezdi dal...
  • Jak vidno, jste odborník a o prohlídkách mostů máte přesné informace. Dokážete alespoň zhruba odhadnout, kolik let je na Libeňský most zakázán vjezd nákladním automobilům a tramvaje se smí míjet jen na úsecích vedených po náspu?

   Zpráva o celkově špatném stavu mostů na komunikacích byla publikována již za ČSFR, ovšem opravuje se jen to, co opravdu "hoří", případně to, na co se dají zajistit prostředky z velkých investičních akcí, jako jsou železniční "koridory", dálnice a pseudodálnice, případně na co lze naplánovat generální opravu.

   Důvodem je obecný nedostatek finančních prostředků - vnitřní dluh. Za t.zv. reálného socialismu byla údržba (nejen) infrastruktury obecně zanedbávána a "vybydlené" dopravní stavby budou naše ministry dopravy a financí strašit pravděpodobně setrvale.
  • Fotky trojské lávky narovnané vojenskými náklaďáky PV3S jsou efektní, koroze ale pracuje tiše a bez efektů, vyjma závěrečné havárie.
 • někdo si namastí kapsu bouráním a stavěním
  • Dokážete svůj výkřik do tmy podpořit nějakou finanční rozvahou?
   Na základě dlouholetých zkušeností odhaduji, že zbourání a postavení vyjde na zhruba polovinu toho, co by stála oprava.
   Neznámým faktorem je organizace dopravy po dobu stavby/opravy, respektive cena mostního provizoria.
   Z publikovaných textů získávám jako nezúčastněná osoba dojem, že si zelení odborníci představují opravu Libeňského mostu za provozu. Získat na takovou akci kvalifikovaného dodavatele ochotného držet nějakou rozumnou záruku bude dosti obtížné.
 • " Nyní zavřený most nebyl za 90 let své existence nikdy důkladně opravován."
  .
  A dokáží ten nový most postavit také tak kvalitně, aby dalších 90 let nepotřeboval opravy?
  Věříte tomu někdo? *1*
  • Ne.
 • Vzhledem k tomu, že se tento most 90 let neopravoval, tak je nejisté co je uvnitř konstrukce vlastě je ještě nenapadené korozí a rozpadem. Takže asi i po opravě by životnost nebyla nijak zvláštní, a oprava by se mohla hodně prodražit proti nynějším odhadům. Nový most by pak mohl být podobný (přesná kopie by asi byla zbytečně nákladná), a měl by vydržet zase aspoň 90 let. Každopádně by měl být o něco širší, aby se tam vešly i oddělené pruhy pro cyklostezky, uvnitř pak nějaký ten kolektor pro elektřinu, datové spoje a podobně.
  • Z Wikipedie, tedy údaje přístupné všem:

   V roce 2004 se objevil záměr most radikálně přestavět, případně zbourat, a rozšířit. Odpor odborné i laické veřejnosti proti přestavbě vyústil v žádost o prohlášení tohoto díla architektů Pavla Janáka a Františka Mencla za kulturní památku.
   Hlavním problémem mostu je jeho malá únosnost. Je to zcela logické a odpovídá to progresivnímu rozvoji dopravy i mostních konstrukcí za téměř jedno století. V prvních letech 20. století se mosty navrhovaly na daleko menší návrhové zatížení. Příkladem je zatížení návrhovým vozidlem, tehdy hmotnosti kolem 20 t, v současnosti běžně hmotnosti 80 t a výjimečně ještě vyšší. Podobně tomu je s řadou vozidel umístěných za sebou. Motorová tramvaj měla v roce 1928 hmotnost 10 t, současná tramvaj 15T 42 t. Také četnost dopravy byla tehdy nesrovnatelně nižší, než je tomu dnes.
   Další závažnou skutečností je špatná kvalita betonu. Jednak se volil pro finanční úsporu beton s malým množstvím cementu, asi 200 kg/m3, což bylo již po roce 1930 nepřípustné a bylo požadováno minimálně 300 kg/m3. Ruční zhutnění betonu pěchováním, často nerovnoměrné, s nezhutněnými místy a velmi obtížně během stavby kontrolovatelné, není zdaleka tak účinné jako pozdější mechanické vibrování. Přičteme-li k tomu pro úsporu oceli zvolenou konstrukci z prostého betonu o třech kloubech a v zásadě téměř počáteční éru betonových konstrukcí (pomalu se rozvíjely prvních dvacet let), nedostatečnou izolaci proti pronikání vody i neznalost účinku dotvarování betonu a rovněž stále rostoucí dopravní nároky, je nesporným úspěchem, že most mohl být v provozu až do roku 2018. Podle v 21.století obecně předpokládané funkčnosti mostu po dobu sto let je již tak jako tak téměř na konci své plánované existence.
   Most od svého vzniku dosud neprošel žádnou zásadnější opravou a je v kritickém stavu. Už delší dobu na něj nesměla auta těžší než 7,5 tuny a tramvaje mohou projíždět jen pomalu a s dalšími omezeními. Od roku 2009 se na třech krátkých úsecích na předmostích nesmí potkat dvě protijedoucí tramvaje, což je vyznačeno drážními značkami Zákaz potkávání.

   Vzhledem k tomu, že se objevil nesouhlas s předloženou citací, dovoluji si přidat do příspěvku: "Konstrukce mostu trpí dlouhodobým zanedbáním údržby, od roku 2002 připravuje Technická správa komunikací hl. města Prahy jeho nahrazení novostavbou." a odkázat na: http://vcpd.cvut.cz/libensky-most/
 • já bych to tam zboural celé.....samé staré a zchátralé baráky.....kdo to má pořád opravovat....na Staromáku jsou jakési předpotopní rezavé mechanické hodiny dnes v době elektroniky....ty také zbourat a nakoupit od Japonců kvalitní digitální časomíru řízenou z družice.....Karlův most se musel opravovat už několikrát, zbourat a vybetonovat kvalitní čtyřproudovou autostrádu......Hradčany...co ty už sežraly peněz...zbourat a postavit velké nákupní centrum...turistům je jedno kde zabijí čas.....když se tam dají akční slevy a natáhnout tam velký tobogán z bývalých Hradčan až dolů do Vltavy, to by zvedlo návštěvnost....chrám Víta nechat církvi a ta by za poplateček prodávala hříšníkům odpustky a online zajišťovala audienci u Boha.....
  • Navrhuji postavit nový most z OSB desek, napuštěných speciálním nanoprostředkem proti plísním a houbám.Rozpočet Prahy to moc nezatíží cirka 45 mld EUR.No co půlka půjde z fondů EU, stačí správně vyplnit papíry..Krnda si nechá udělat nový dudle a potentáti pořádnej silikonovej břuch. Tento most je na tom špatně právě kvůli tomu, že byl 90 let bez opravy - proto u této koncepce se na to myslelo a bude se to opravovat permanentně.Tudíž bude mít neomezenou trvanivost.Navíc pokud by to náhodou spadlo- je ekologicky zlikvidovaný, desky odplavou do Němec.
   *8*
  • Správně. Odpálit uprostřed Prahy atomovou nálož a postavit celou Prahu novou, urbanisticky mnohem dokonalejší. A osadit novou generací uvědomělých, islám vyznávajících, multikulturních, tolerantních a Brno milujících Pražáků. *1* *1* *1*
 • Stropnickej ? Ten smrkac nedopadne dobre , tim jsem si jisty.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit