testovaci text

Diskuse pro Článek

Nezávislost s odkladem. Katalánci vyhlásili 'tak trochu' samostatnost

11. 10. 2017 – zpravy.tiscali.cz

Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý předešel obavám z vyhrocení sporu s Madridem a místo přímého vyhlášení nezávislosti si vzal čas na jednání s centrální vládou. Vůdce separatistů sice ...

zpět na Článek
1

komentářů v diskuzi: 4

napsat komentář

Nezávislost by si měli (inkognito)

0 souhlasí, 1 nesouhlasí

rozhodnout samotní Katalánci a nikdo z Madridu a už vůbec z EU by jim do toho neměl kecat.
11.10.2017
vlákno reagovat

josef.servit.9 facebook.com

2 souhlasí, 1 nesouhlasí

Kdopak tam přikládá do ohně???Rozdrobit a potom ovládat! Je to velmi těžké uhádnout toho
provokatéra? Stačí sledovat velmoc, která drží Bobříka mlčení!Mlčí a potom humanitárně bombardují. Normální podraz, jako Srbské Kosovo???
11.10.2017 upraveno v 11:38
vlákno reagovat

Major čs. armády Terazky (inkognito)

1 souhlasí, 1 nesouhlasí

C.A.T.A.L.U.N.Y.A. .L.I.B.R.E.!

CENTRÁLNÍ VLÁDA ŠPANĚLSKÉHO KRÁLOVSTVÍ SI NA PROBLÉM "ZADĚLALA" SAMA - začátkem sporu byl SPRAVEDLIVÝ požadavek Katalánců na centrální vládu, aby nastavila spravedlivější určení daní!
Spor vystupňoval po krizi v roce 2010 - v době, kdy se katalánským premierem, de facto presidentem Catalunya (region zavedl prezidentský systém) stal pan Artur MAS.
Pan Artur MAS po nástupu do úřadu pokládal za prioritu země požadavek NOVÉHO ROZDĚLENÍ DAŇOVÝCH VÝNOSŮ - podobného, jako má - centrálně "protégé" - BASKICKO.
Premiér M. RAJOY (není divu - je BASK) návrh (velmi arogantně a navýsost sprostě) odmítl - tím "zadělal na problém"!
PROČ PENÍZE, KTERÉ KATALÁNCI POCTIVĚ VYDĚLÁVAJÍ SVOU PRACÍ - a podíl Katalánska na tvorbě národního důchodu Španělského království je více, než třetinový - MŮŽE UŽÍVAT z velké míry jen ZBYTEK ZEMĚ? Včetně těch líných, ukecaných Basků?
Katalánsko se 7 475 420 obyvateli je třetím nejlidnatějším společenstvím Španělska! Je tu víc obyvatel, než na Slovensku (tam je jen 5,429 milionů lidí), v Irsku (dokonce jen 4,773 milionů Irčanů), o Slovinsku (se 2,065 miliony Slovinců) nemluvě - a proti samostatnosti a boji za ni těchto ani pes neštěkl - snad kdysi dávno s výjimkou Britů ve vztahu k Irům a poměrně nedávno Chorvatů ve vztahu ke Slovincům (o problému - odjakživa srbské provincie - Kosova nemluvě) - kdy Evropská Unie a zejména NATO "právo sebeurčení" těchto territorií Jugoslavie ostře prosazovalo!
Se 46 560 000 obyvatel Španělska má Catalunya cca 16% všech obyvatel země! Tedy i PRÁVO NA SAMOSTATNÝ ROZVOJ a UŽÍVÁNÍ VÝSLEDKŮ SVÉ EKONOMIKY!
A nikoli SPONZORING VÁS A OSTATNÍCH LÍNÝCH BASKŮ, pane Rajoy!
11.10.2017 upraveno v 10:26
vlákno reagovat

8man (inkognito)

1 souhlasí, 2 nesouhlasí

No, ono to je trochu jinak. Zaprvé výběr daní je velice zkreslující už jen tím, kde má firma sídlo. Poctivou prací vzniká přidaná hodnota v provincii, ale odvod DPH je přenesený na finalistu v metropoli. Proto pohrůžky odchodem fungují. Zadruhé investoři potřebují investovat v oblasti s infrastrukturou, do které většinou masivně zainvestoval stát (nikoliv místní samosprávy). Infrastruktura je ovšem nepřenosná a velmi dlouhodobě návratná. Španělsko prostě nemůže NÁHLE odepsat celostátní investice (z daní všech) ani monopoly ve prospěch jedné oblasti. Taky ručí za ochranu cizích investic mocným oligarchům. Takže zatřetí klid, pokud to tamní mafie dovolí, tak až si uklidí investice jinam; jako to nemůže udělat sever Itálie a jako to ČR nemohla dovolit Moravě či Ostravsku. Nebudou přihlížet vývoji: "Tak dík za investice a my jdeme". Tak to nefunguje. Museli by to "nějak" spočítat a splácet - nereálné. A jestli to K. pojmou nacionalisticky, bude to Jugoslávie II - tam šlo taky fakticky o příjmy z turizmu v Chorvatsku a tomu se to povedlo - ale za jakou cenu? A rychle to nešlo rozhodně.
11.10.2017 upraveno v 11:45
vlákno reagovat
Tento formular nevyplnujte!!!
Jmeno:
Email:
Text:
povolené tagy

napsat komentář

Do této diskuse nelze psát anonymně. Musíte se přihlásit.