Přejít na výpis diskuzí

Potřebuje Česko revizi politického systému a ústavy? Rozhovor s ústavním právníkem

23.4.2017 22:31
Jaroslav Bican 12 příspěvků

Ústavní právník Jan Wintr v rozhovoru pro Tiscali.cz hovoří o tom, zda naše ústava potřebuje změnu. Reaguje na návrhy Andreje Babiše například na snížení počtu poslanců a odpovídá na to, jak moc je náš systém odolný snahám ho měnit příliš zbrkle.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Ještě dodatek, Ústava by měla být revidována především v části práv a povinnosti poslanců a členů vlády. Dosud nikdo za své případné chyby není zodpovědný, a měl by. Pokud běžný občan udělá jenom malou chybičku, je sankcionován. Chyby poslanců a členů vlády jdou do miliónů, a nic. Současnou Ústavu di udělali politici pro sebe a zajisté se nebudou chtít vzdát svých výhod.
  • vládnout by to chtělo, diktovat lidem a krást by to chtělo, ale nechat se kontrolovat a nést odpovědnost za zlodějny, to ne.....inu dementkradi
 • Především by se měl opravit ten paskvil ohledně presidenta republiky. Ten je volený přímou volbou a přitom je podle Ústavy "neodpovědný" (?!). Je to ovšem pouhý "kladeč věnců".
 • tak to je názor klasického korytáře. Zahnízdil se v současném režimu, bez ohledu nato jak je špatný a nefunkční a bude ho bránit zubynehty proti všem změnám a zlepšením. "Ano ano parní stroj je super, nic nového nepotřebujeme, pryč s inovátorskými benzínovými a elektrickými motory"
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
  v USA je prezidentská republika, kde prezident je volen nezávisle na Kongresu a on je hlavou výkonné moci, ale zase tam nejsou žádná referenda.

  V Německu je parlamentní republika, která je nám nejbližší, s tím prezidentem v parlamentní republice, jak jsem ho vylíčil, ale také tam nejsou celostátní referenda. Švýcarsko zase funguje pomocí referend, ale mají poměrně slabou vládu, která je vzešlá z parlamentu, a nemají žádnou samostatnou hlavu státu.....tak pravil prospěchář......
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  USA jsou zadlužený teroristický stát hrozící všem kolem sebe. Německo je sice bohatá ale pod náporem cizinců se potácející země. Švýcarsko je bohatá bezpečná země kde LIDÉ (ne politici) vše kontrolují. Pouze ve Švýcarsku je z uvedených tří zemí Demokracie. Není divu že Švýcarsko je natom po všech směrech nejlépe. Z ničeho nemají politici na světě takovou hrůzu jako z OPRAVDOVÉ DEMOKRACIE neboli VLÁDY LIDU.....tak pravím JÁ OBČAN.....

  POTŘEBUJEME ZMĚNU ÚSTAVY potřebujeme Občanskou ústavu inspirovanou švýcarským modelem a to dřív než nás politici defintivně zbankrotují a rozkradou anebo dokonce naženou do dalšího válečného ohně.
 • je zmenšení státního aparátu, což je zbavit se poloviny poslanců a ministerských úředníků, senátu a podobných individuí přisátých na cecku tohodle systému
  • No to bychom dopadli jako v Turecku. Majitel státu by ho řídil jako (svůj) podnik a kdo by byl poslušný a hodný, dostal by k snídani koblihu, možná i dvě.

   Tím vůbec neříkám, že státní aparát je přebujelý. To ale není parlament, ten není státní aparát. Možná by se mohl snížit počet poslanců na úroveň senátorů.
 • Myslím, že hlavně potřebujeme ihned vyházet všechny ůpolitiky" kteří se drží u koryt už více jak 27 let...

  JInak si nyslím, že by naši "politici" měli brát max. průměrný plat, bez veškerých náhrat. A sedět jedním zadkem na jedné židli!
  Nechápu, jak se mohou ve sněmovně omluvit ze zasedání, kvůli pracovní zaneprázdněnosti?!
 • Především by se měli zrevidovat oni právníci, co tvoří a formulují zákony. Tolik nedostatků a "kozích branek a oslích můstků" co nyní dlouho nebylo. A neškodilo by dát jim i jasnou odpovědnost za zákony. Za každé nutné "dolaďování" a úpravy je sankcionovat.
  Ono vůbec by se měly formulace zákonů před předložením do parlamentu dát k veřejné diskusi a poslanci by pak dle připomínek měli rozhodovat. Více hlav, více rozumu a možnosti odhalovat nedostatky. To věděli už naši dědové.
 • Tak to jsme přečetli názor jednoho ústavního právníka. Pokud bychom se takto tázali i dalších ústavních právníků, dočetli bychom se různých názorů. Proč potom právě jeho je ten správný? A proč názor jenom právníka? Nejsme přece státem jenom právníků. I jiní mohou mít relevantní názor. Těch se nikdo neptá. Ještě že jsou veřejné průzkumy a volby.
 • Bureš si nechá narůst knírek jako Erdogan a bude řídit stát jako (svůj) podnik. A kto něbudze robic to čo on mu povie, boha jeho...
 • ... Andy krásně uvádí kdekoho do rozpaků a odhaluje trapnost českých ústavních činitelů :)))
  • Andy sám je ústavní činitel. Nabulíkoval, jak všici kradnú ale sám je vzor. Sorryjako. *14*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit