Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • mun.go

    Viz též  americký film Lincoln.

    Snahy o zrušení otroctví jsou ovšem v širších souvislostech motivovány ekonomicky - nutností získat novou pracovní sílu (která byla blokována otrokářsrvím na Jihu) pro nové továrny na Severu.

    Ani Lincolnovy snahy o zrušení otroctví nejsou jednoznačné, viz jeho výrok proč nezrušit otroctví:

    „Mezi černou a bílou rasou je fyzický rozdíl, který podle mě navždy znemožní sociální a politickou rovnost v soužití obou ras. Pokud si tedy nemohou být rovni a dokud žijí spolu na jednom místě, musí existovat pozice nadřazeného a podřízeného. Já, tak jako kdokoli jiný, jsem pro to, aby se nadřazené pozice chopili bílí.“

    • Přesně tak,Lincoln nebyl proti otroctví .Ani válka Sever-Jih nebyla o otroctví.Spor byl o secesi-zda má či nemá právo část Spojených států na sebeurčení a odtržení.Podle amer.ústavy to právo Jih měl.podle názoru Seveřanů a Lincolna nikoli.V nastalé válce se prosadil průmyslový Sever.A Lincoln? Ten je velikánem dnes,ale tehdy bylo jeho zvolení kompromisem a on sám vnímán jako slabý a nevýrazný prezident.

      Mimochodem v tehdejším Rusku Kateřiny Veliké se mužik chápal jako pokřtěný majetek a prodávaly se celé vesnice podle počtu duší.Takže i v Evropě bylo reálné otroctví. 

  • Snad ani tak nejde o jeden patent.

    Abraham Lincoln byl jednoduše ve své době výrazná osobnost a stojí za to i dnes seznámit se s jeho osobou a jeho životem a názory.

    S ohledem na charakteristiku doby, kdy žil, je rozhodně jedním z jejích velikánů. 

    Nepatřím k nekritickým obdivovatelům USA, ale komu čest, tomu čest. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit