Přejít na výpis diskuzí

Smog v Česku. Jen kvůli jemnému prachu v ovzduší v Česku předčasně zemře 12 tisíc lidí

24.1.2017 16:32
red 6 příspěvků

Aktuální stav ovzduší v Česku příliš nevybízí k procházkám na čerstvém vzduchu. Smogovou situaci hlásí řada českých a moravských regionů. Experti upozorňují především na rizika spojená s jemným prachem.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Já jsem si nikdy moc nevšímala toho, jestli je ovzduší čisté nebo ne. Od té doby, co máme malé dítě, tak se snažím, abych mu vytvořila nejlepší podmínky pro život. Koupila jsem nám proto do bytu čističku vzduchu a když jsme ji poprvé zapnuli, tak jsem byla v šoku, kolik nečistot ze vzduchu vyčistila. Čistička má několik filtrů, takže díky ní máme jistotu, že alespoň doma dýcháme čistý vzduch.

  • Moc by mne zajímalo jemný prach co to znamená a kde se v zimě bere? Dříve nebyly žádné katalizátory u aut a žádný jemný prach nebyl. Dneska každý katalizátor zachycuje pouze hrubé částice ne jemné a pokud katalyzátor není zahřátý na provozní teplotu, tak stejně není funkční. Pouze marketingový tah kdy se živí spousta lidí s STK, který jsou naprosto zbytečný. Auta jsou dražší o cenu katu počítačů u aut a dalších zbytečností. Co nákladní auta kde lijete močovinu a jak je známo močovina je jenom dusík, tak si ještě otravujeme ovzduší dusíkem, kterého máme asi málo.
    Moc se mi líbil nedávno pořad v tv kde hovořil jeden konstruktér motorů, který říkal, že auta vyráběná před 50 lety vypouštějí stejné škodliviny jako dnešní auta a katalizátor nic neřeší. Pouze dnešní vyráběné motory jsou přesnější co se týká výroby. Dneska oleje v autech je samá chemie a tento olej auta také konzumují a vypouštějí. Dříve byly minerální oleje palmové a přírodní produkty. Později byly dělány s ropy. Minerální olej zachycoval veškeré nečistoty a tyto zůstaly v motorech aut. Dneska syntetika všechno rozloží a vypustí to výfukem do ovzduší. Že Babiš vymění pár kotlů, které stejně spalují uhlí nic neřeší, populista Babiš a jeho vláda nás tady otrávý ne jenom špatným ovzduším, ale i politikou.
  • Za starých pořádků jsme chodili demonstrovat proti znečistěnému - začouzenému ovzduší. Co dnešní studenti?
  • Ale pokud někdo z dotčených u lékaře někdy uvedl, že kouří, tak se jistě jako příčina smrti uvede kouření. To se hodí.....
  • Můj vzdálený příbuzný už roky bydlí v nejznečištěnější obci v ČR ve Věřňovicích u polských hranic a ten tvrdí, že ve dnech, kdy je tzv. inverze je přímo viditelné, jak se na obec od polských hranic valí při zemi smrduté kouřové mraky. Pokud předtím napadl nový sníh, tak během několika hodin se mění z jasně bílé barvy na našedlou. Tak znečištěný vzduch v obci nebyl ani v dobách před plynofikací, kdy všichni lidé v obci topili uhlím a uhelnými kaly, kdy továrny a elektrárny neměly žádné odsiřovací filtry, kdy auta neměla katalyzátory atd. Všichni moc dobře ví, i naši krajští a vládní představitelé, že za znečišťění ovzduší u hranic s Polskem (hlavně, kde má Polsko koncentrováno těžký průmysl), může hlavně polská strana, potom náš těžký průmysl, silniční doprava a až pak někde vzadu se na tom malým procentem podílí lokální topeniště občanů. Naše vláda, ale v řešení problémů se znečištěním ovzduší jde cestou nejmenšího odporu, buzerace občanů. V ČR byla předtím spuštěna mediální kampaň, která jako největšího znečišťovatele ovzduší označila občana s malým kotlíkem na tuhá paliva a hned to bylo vládou zneužito k prolomení domovní svobody. Na největší znečišťovatele (Poláky, velké průmyslové firmy, kamionové dopravce) si vláda netroufne, ale na obyčejného občana ano.
  • Doporučuji si všimnout v grafu polska které má druhé největší znečištění prachem. Proto je severní Morava tak špatně na tom. Jen v prosinci 2016 70 x překročení limitů polétavého prachu. Ale to nikoho nezajímá , Pražáci mají jednou překročené limity a hned jsou toho plné zprávy. Co udělá vláda proto aby to bylo lepší???? *13*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit