Přejít na výpis diskuzí

V centru Prahy spadl kus budovy, hasiči vyprošťují zavalené

17.7.2018 13:04
šar 10 příspěvků

V rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici v centru Prahy se v úterý zřítila část budovy. Podle dosavadních informací spadlý strop o rozměrech zhruba pět krát deset metrů zavalil čtyři lidi, tři z nich už se hasičům podařilo vyprostit. Všechny předali do péče záchranářů. Na místo byli vysláni kynologové,...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Jsem nevěděl, že paní Adriana K. vystudovala v Bratislavě na UK i "stavárnu", obor stavební statika. Hned nám sdělila "diagnózu" a pokud se zjistí, že Adri pravdu nemá? Odstoupí? Jenom, aby to nebylo tak, že se vnitřek vybourá, zůstávají obvodové zdi...(Není to náhodou tak, že soudruzi z NDR...)

   Je obdivuhodné, kolik lidí s tak bohatým různorodým vzděláním se do Prahy hrne.  • Paní Krnáčová neposuzovala stavební konstrukce, ale obstrukce NPÚ. To samozřejmě není umění, setkal se s nimi každý, kdo chtěl byť i jen na hranici památkové zóny opravit králíkárnu.

 • Táhni zpátky do Horních Uher, krávy pasať, ty Burešovic matrace.
 • Ani jeden řemeslník nebyl Čech (Ukrajinec s pasem odlišné země EU), neměl platné vízum ani řádnou pracovní smlouvu, k níž se váže potřebná kvalifikace v daném oboru (není vyučen, nemá praxi, v domovině mohl být i učitelem a pod.) a zdravotní a sociální pojištění. Obě velké a známé stavební firmy je zaměstnávají přes agenturu, tudíž nenesou žádnou odpovědnost za zdravotní výdaje dělníků v případě úrazu. Vše se promítne až v daních všech českých daňových poplatníků. Dávno už se však nejedná o levnou pracovní sílu. Ukrajinské agentury mají svého bose, který se v lecčem podobá "pasákovi" od nejstaršího řemesla a vymáhá určitou částku. Každý dělník musí dostat nejméně 150Kč/h, jinak nepracuje. Firmy přesto vyučeného českého řemeslníka nezaměstnají ani kdyby uměl svou práci na 100% a rozhodně nikde nedostane 150Kč na hodinu. Další důvod, proč se do řemeslnických profesí mladí lidé nehrnou. Raději jdou do pohodlného kanclu. Jenže právě kvůli kancelářským se stavební práce odsouvají na léto, kdy už si na dovolené nepostěžují, že jsou kvůli stavbě uzavírky a kolony. Riziko stavebních katastrof se pak sčítá ještě více. Přesto je pohodlné podepsat smlouvu na státní zakázku i s tímto vědomím! Raději o tom všichni pomlčí a zavřou obě oči. Já si však myslím, že lidé, kterých se to nějak týká by si to měli uvědomit dřív, než se něco skutečně hrozného stane. Často se obávám o těchto záležitostech veřejně psát do diskusí, v tomto případě ale udělám výjimku. Třeba v Číně (v Indii - vzpomeňme velkou tragédii textilky) je lidem možná jedno, kolik má obětí např. havárie továrny a nepoučí se, co se týče bezpečnosti ani do budoucna, v Čechách bychom však měli dbát na předpisy, když mají být platné i pro cizince bez rozdílu.

  • Když tak čtu váš příspěvek podruhé, znovu mě zaráží jeho úvod: "Ani jeden řemeslník nebyl Čech (Ukrajinec s pasem odlišné země EU), neměl platné vízum"

   Nevím, co je to "Ukrajinec s pasem odlišné země EU". Ukrajina členem EU není a ve styku s ČR platí vízová povinnost, vizte: https://www.mzv.cz/moscow/cz/viza_a_konzularni_informace/volby_2010/seznam_statu_jejichz_obcane_potrebuji_do_1/index.html

   (Je ostudné, když země EU hubou pomáhají Ukrajině a zároveň omezují vstup občanům Ukrajiny do Unie.)

   Problémem nejsou Ukrajinci s platným vízem, protože ti se nedostanou přes hranice, ale Ukrajinci s turistickým vízem, kteří pracují načerno se všemi důsledky - stejně jako ještě nedávno Češi v Rakousku a Německu. Pracovní agentury neuzavírají smlouvy "na turistická víza", používají jiný fígl: pronajímají českým podnikatelům zaměstance mající pracovní víza pro Polsko. Český podnikatel na to přijde až při zásahu cizinecké policie.

   Atd.

   • Omluva za překlep: mělo být "s neplatným vízem", to dá rozum.

  • K zdravotnímu pojištění:

   Podle zákona musí mít agenturní zaměstnanci stejné podmínky jako kmenoví
   zaměstnanci na stejné pozici.

   Neměli by poznat žádný rozdíl. Agentura, jako zaměstnavatel odvádí za
   zaměstnance sociální a zdravotní pojištění a pracovní poměr u agentury
   se započítává do důchodu.

   zdroj: https://www.manpower.cz/manpower/cs/co-znamena-prace-pres-agenturu/

   Metrostav je velká společnost a soutěží o státní zakázky v rámci celé EU, to je třeba zvážit.

   Co
   se týče odsouvání prací na léto,  tak práce na budově začaly v půlce
   dubna - chodím Mikulandskou do Ostrovní na oběd již léta, viděl jsem to.

   Pokud tvrdíte:"Firmy přesto vyučeného českého řemeslníka
   nezaměstnají ani kdyby uměl
   svou práci na 100% a rozhodně nikde nedostane 150Kč na hodinu.", trochu
   se mýlíte. Firmy takového člověka nedokáží sehnat a o jeho existenci se v
   poslední době vedou spory. V otázce kvalit a dostupnosti řemeslníků se
   orientuji více než málo, takže si dokáži spočítat, že 150 Kč/h je za 21
   dní po osmi hodinách 25 200 Kč - to odpovídá aktuální nabídce
   nekvalifikovanému skladníku v Amazonu nebo v Alze. 

   Otázka: Připravovala jste někdy v posledních pěti letech nabídku stavebních prací pro veřejnou soutěž?

 • Pro developera není nic lepšího, než když jim stavba spadne. Že jsou tam lidé není důležité.

  • To je zdánlivě pravda. Otázkou navíc je, nakolik je UMPRUM developerem.

   https://www.umprum.cz/web/cs/umprum/projekt-nove-technologicke-budovy-umprum-v-mikulandske-ulici-4288

 • A zakázku vyhrála firma s nejnižší cenou! A to se vyplatí😂

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit