Přejít na výpis diskuzí

Většina stromů starších 60 let je v hrozném stavu - a to není jediný problém českých lesů

19.11.2018 19:57
7 příspěvků

V českých lesích je 74 procent porostů jehličnanů a 39 procent listnáčů starších 60 let ve výrazně špatném stavu důsledkem imisního zatížení lesních ekosystémů v uplynulých dekádách. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí za rok 2017, kterou v úterý projedná vláda. Mnoho těchto porostů má navíc nevhodnou...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Nemocné stromy, špatní hospodáři,  bláznivý ochranáři. 

  Mělo by se jasně všem vysvětlit, že i stromy z hospodářského hlediska mají životnost. Tedy je třeba plánovat výsadbu i výsek a nenechat si do toho kecat těmi pseudo ochranáři. 

 • lubos.zeleny

  Můj soukromý názor: Porosty starší 60 let by si spíš měly zasloužit obdiv, že takto přežívají. Ony ty problémy asi nebudou stoprocentně souviset se způsoby hospodaření, ale prvotní částí v zakládání lesů po roce 1945. Jednak se zde projevuje požadavek zalesňování zbytků kalamitních holin z třicátých let a následné znovuzalesnění válečných holin po roce 1945, tedy výkonů, které se táhly do let šedesátých. V této době se přidalo i zalesňování či rekonstrukcí náletů nelesních půd v příhraničních oblastech. Zde hrál roli požadavek na rychlost zalesnění, otázka kvality semenného materiálu při velkých plošných požadavcích, následně i sadebního materiálu a jeho pozdější (ne)kvalifikované ošetřování. Pak také množství a kvalifikace manuálních pracovníků lesního hospodářství ( i tehdejších "zaskakujících" brigádníků). Samozřejmě se k negativním jevům připojila sucha roku 1947 (i letošní), místní i přeshraniční "kyselé deště" šedesátých až devadesátých let, dusík z narůstající motorizace (př. Orlické hory) mnohde pak i kůrovcové, sněhové i větrné kalamity. Samozřejmě v posledních 30 letech i privatizace a "hospodaření"  soukromých vlastníků lesa.

 • Za stav lesa by měl zodpovídat jeho majitel...

 • dzixy
  Za stav našich lesů by měly být hnáni k zodpovědnosti různé zájmové skupiny jakými jsou ochránci kde čeho, zelení, Duha a pod. destrukční spolky, které pod rouškou ochrany lesů a přírody často napadají kroky odborníků na řešení problémů lesů. Podobně tomu bylo především s kůrovci, které ze začátku vzniku problému bylo možno řešit, ale "ochránci "tomu zabránili s heslem "však si příroda poradí sama": No a ukázalo se, že si neporadila. Výsledek teď sklízíme ve stavu, kdy odstraňovat následky laických neodborných skupin bude velmi těžko odstraňovat. Měli by být hnáni k zodpovědnosti a hradit škody.
  • Mýlíte se, vámi zmínění ochránci mají pravdu. Příroda si poradí sama. Po uschnutí smrkových porostů většina lýkožroutů uhyne a semenáčky budou moci vyrůst, takže za nějakých sto let zase budou bory šumět po sklalinách.

   Ochranáři jen zapomněli, že se stromy a následně lýkožroutem uhynou také jiní živočichové a rostliny, a to v celkem zajímavém počtu druhů. Protože přírody si pocelou svou existenci radí právě tímto způsobem.

 • Kácet a plundrovat umí každý a je z toho hlavně zisk.

  Ale něco zasadit a pečovat o to aby to vyrostlo je už horší a u nás nadměrně drahé.

 • KIMCID

  jj vykácet a vybetonovat.hezké stromky se prodali do Ikea

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit