Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • milacekpublika

    A nebyla by to škoda? Ne, samozřejmě chápu, že ten kontakt by měl být co nejmenší. Už jen kvůli pohodlí ženy. Třeba chápu, že některé ženy chodí sem na operace plastické medicíny a estetické chirurgie. Naprosto tomu rozumím, protože já mám taky upravený nos a přišité uši. Holt mi prostě nebylo od přírody dáno, takže jsem rád za jakýkoliv medicínský pokrok, který mi s tímto pomůže. ;-) 

  • Vynález fonendoskopu/stethoskopu sloužil především pro zkvalitnění poslechového vjemu - nejen akce srdeční, ale i dýchání v různých oblastech hrudníku, k posouzení činnosti střevní poslechem peristaltiky střev v různých pasážích...

    Laik ovšem vidí tvář a ucho vyšetřujícího lékaře na (někdy) krásné ženské hrudi a ....

    A propos - existují i fonendoskopy/stethoskopy se zabudovaným zesilovačem , zvláště po rozvoji miniaturizace elektroniky koncem 20tého století a nyní....

  • Hezká pacientka. To se to vyšetřuje přímým poslechem bez stetoskopu. Jestlipak ji ten lékař či "lékař" na obrázku vyšetřil také pohmatem. 😛

    • Základní vyšetření každého pacienta sestává z:

      - odběru anamnesy (popisu dějů současnému zdravotnímu stavu předcházejících)

      - posouzení stavu pacienta, speciálně pak kůže a sliznic pohledem, někdy i za pomoci nástrojů

      - poslechu, kterým se posuzuje činnost zejména srdce a plic, ale i jiných orgánů v těle, např. střev

      - poklepu na hrudník, břicho a posouzení zvuku ozvěny, zda jdou útvary pod vyšetřenou částí duté, či nikoli

      - pohmatu na posouzení stavu jednotlivých přístupných částí těla (včetně prsou u žen, ale i mužů) za účelem odhalení resistencí, které mohou být novotvary (i zhoubnými )

      - posouzení reakcí pacienta na různé podněty k ozřejmení inervace vyšetřovaných částí těla

      Přičemž kvalitní odebrání anamnesy dělá cca 50% (i více) diagnosy, pro kterou bude pacient léčen.

      • A všechna ostatní vyšetření - roentgenové na různé úrovni, ultrazvukem, laboratorní vyšetření tělních tekutin i případně odebraných tkání - jsou vyšetření pomocná. 

        Jen potvrzují (někdy i vyvracejí) nález učiněný předchozím vyšetřovacím postupem... 

        • Děkuji za poučení. 🙂

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit