Přejít na výpis diskuzí

Zemědělcům sláma rozhodně z bot nečouhá - je jí málo a je drahá

24.8.2018 15:26
17 příspěvků

Horko a sucho komplikují evropským zemědělcům pořádně život. Teď se farmáři potýkají i s nedostatkem slámy, která je leckde už dražší než obilí.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Ta vlevo je Miruš Němcová?

  • Jo je, na všech fotkách má nezaměnitelný laskavý kukuč.

 • Čteno mezi řádky..Tohle je taková "nenápadná" příprava na brzké zvýšení cen..

 • josef.chmela

  Trh a tzv."demokraté" vyřeší vše. Zatím nemají ani blbou slámu, která jim maximálně čouhá z bot.

  • No jo, "bývalí" komunisté: Poručíme větru dešti a každý bude pracovat podle svých schopností (podle své chuti a každý si bude brát podle svých potřeb (podle své chuti).

   • KIMCID

    fakt a jak to že neměly stejné problémy?

    • Ale měli jen se o tom nikdo nesměl dovědět a taky se nedověděl protože do Rudýho práva se mohlo psát jenom to co se jim hodilo do krámu ...
 • KIMCID

  To je pořád něco .Málo prší,moc prší,málo slunce moc slunce atd.atd.

 • Pozor, asi jste už zapomněli, že za komunistů byla sláma odpad...  a je tady další problém.. řepka, která se  pěstuje/díky dotacím na biopaliva/ na  třetině   zemědělské půdy... a je tady další problém, kde se  zelené obilí/asi žito/ seče do těch  železných krav.. zase na dotace... a kukuřice..  zemědělství je dnes  v první řadě/ kdo má  bioplynku/ výroba elektriky.... a když  pak přijde   neúroda, tak bioplynka drží ekonomicky zemědělské akciovky nad  vodou.. ale... není-li  sláma, tak není hnůj... není humus v půdě...  půda není schopná držet  dešťové srážky a je sucho a je neúroda a zemědělec chce kompenzace za   ztráty vzniklé suchem... takže   my to  vždy na dotacích  zaplatíme... a zemědělce nic nenutí  měnit. A drahé pečivo... chudáci pekaři... na vině jsou  spíše zemědělci, kteří obilí prodávají za  vyšší  ceny do ciziny.. ale vzhledem k dotacím je to trochu chucpe...

  • Zřejmě jste opravdový znalec, takže si dovolím jen drobné upřesnění vašeho příspěvku:

   Za t.zv.komunistů byla sláma v duchu tradice používána jako krmivo (řezanka, "slamáž" - neúspěšný pokus ) a stelivo.

   Řepka se v ČR pěstuje na 17 % orné půdy, což není třetina, ale cca šestina.

   Zemědělci prodávají výrobky tomu, kdo je koupí, a takového člověka nalézt je někdy opravdu velmi těžké a v cizině ještě těžší.

   Nezodpovědní zemědělci, zejména ti, kteří nemají živočišnou výrobu, prodávají slámu jako palivo do "ekologických" tepláren.

   Hnůj není, nejsou -li zvířata. A stavy zvířat v ČR proti  stavu za t.zv.komunistů jsou asi tak na dvou třetinách a masná plemena hovězího dobytka na pastvinách hnůj neprodukují.

  • No náš  obrovský problém jsou právě ty komunistické velké lány bez mezí na kterých nehospodaří majitelé půdy , k vlastní půdě se malí farmáři chovají totiž úplně jinak , jenže ty nám právě soudruzi  bolševici zlikvidovali kolektivizací ,a dnes tady stát nastavil takové předpisy že se vám v malém díky nesmyslným požadavkům investic nic nevyplatí dělat , důsledkem je že dnes nám neexistující meze na polích nebrání půdní erozi , nepomáhají zadržovat vodu v krajině atd . atd. 
   • Cituji:"k vlastní půdě se malí farmáři chovají totiž úplně jinak"

    Nezodpovědní zemědělci, zejména ti malí farmáři, kteří nemají živočišnou výrobu, prodávají slámu jako palivo do "ekologických" tepláren, což je ekologický zločin.

 • Jo, jo, bejvállo... teď čouhají z bot spíš stonky kukuřice a řepky, že ÁNO.

  • Stonky řepky jsou sláma. Žádaná je pro hlubokou podestýlku hovězímu dobytku a pro výrobu topiva - pelet.

   Stonky kukuřice jsou sláma. Žádaná je výrobci pelet.

  • vanhorne

   "Jo, jo, bejvállo."

   Tenkrat ale obili bylo normalniho vzrustu, zito, psenice po pas, oves a jecmen mozna o dve pide nizsi. Dneska to vlivem ruznych vedcu, sharlatanu a vynalezcu, zuslechtovanim, krizenim, vylepsovanim a jinym kejklovanim nema ani ty ubohe dve pide, tak proc ted kvici. Co seji to sklizi. Proto i ty pekarske vyrobky maji takovou pofiderni chut a vuni a k tomu jeste nedopecene. 


   • rozorali jsme meze a obilí už v té době nebylo normální a už jste asi zapomenul... pamatuji, jak sovětští  výzkumníci   začali  pěstovat obilí se zkrácenými stonky... a  pamatuji si  chov dobytka na roštech.. bez slámy.. kdy se vyvážela pouze  kejda a snižování  hnojení chlév. hnojem tady začalo.. a dnes se pokračuje.. protože Jeden  politik je zemědělcem, který má monopol na hnojiva a pesticidy....  /kromě jiného/tak kdo  by stál o  slámu a  práci s hnojem.. když vše se dá dohnojit   práškem... dnešní problém vidím v  gen.úpravách plodin takže jsme ve vleku  ekonomických zájmů, které se schovávají v politice a těžko se v tom už  orientujeme

    • K oněm sovětským výzkumníkům lze dodat asi tak toto:

     "Slavná éra rozvoje šlechtění a pěstování jarní pšenice spadá
     do období konce šedesátých a začátku sedmdesátých let, kdy se v Mexiku
     podařilo Dr. Borlaugovi vyšlechtit krátkostébelné odrůdy jarních pšenic.Tyto nové odrůdy se rychle rozšířily a přinesly velký přírůstek
     produkce, protože poskytovaly výnosy téměř dvojnásobné proti dosavadním
     odrůdám pšenice. Jejich rozšíření se neomezilo jen na oblast Mexika a
     Jižní Ameriky ale největší přínos pro řešení hladu znamenalo jejich
     pěstování v zemích Malé a Přední Asie (Turecka, Iráku, Iránu,
     Afghánistánu, Pákistánu a Indie). Za tento přínos byla udělena dr.
     Borlaugovi Nobelova cena míru.
     Tyto zakrslé (dwarf) odrůdy s délkou stébla 40 – 60 cm a polozakrslé
     (semidwarf) formy s délkou stébla 60 – 90 cm, vznikly z japonské odrůdy
     Norin, které byla donorem genů zakrslosti i pro mnoho dalších
     krátkostébelných odrůd např. v Itálii."

     Dále se sluší připomenout poučku z vlastivědy:" Rostlina má ohraničený potenciál, který lze využít různými způsoby. Například chceme-li větší klas, dostaneme kratší slámu."

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit