Přejít na výpis diskuzí

Zpackaná reforma a promrhané miliardy: univerzity budou demonstrovat

8.9.2017 11:10
Marek Přibil 27 příspěvků

Akademický rok začne protestním týdnem včetně demonstrací. Vysoké školy žádají vyšší platy a miliardy do rozpočtu. Podporuje je resort školství. Avšak co stojí ve skutečnosti za úpadkem tuzemského terciárního vzdělávání, který je nepopiratelný? Bohužel právě toto ministerstvo.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • 16hodin výuky v semestru... To jakože pracujou celé dva dny v týdnu? A semestr kolik že má týdnu? A kolik že mají dní dovolené ročně? A mimo vyuku(ty tři dny v týdnu musí sedět v kanceláři? S pichackama?
  Chudáci... Ještě mi řekněte že profesor musí za profesorky plat učit čelej jeden den v týdnu a normálně se snad slozim:D
 • Jen jsem zhruba přečetl článek a hned první co mě zaujalo je-to,co se tu skoro 30 let tlačí " mám vzdělání,chci plat a teolé koryto,pardon-místo "!!! Aniž by ukázal co dovede,co umí,měl praxi.....!!! Skoro v úvodu se jedná o asi-stenty,jak by řekl majot Těrazky ,pracuje 14hodin týdně x 52 týdnů v roce (prázdniny pominu) ,odpracují nějakých 728hodin ZA ROK,což je ccáááá : 12 měsíci 61 hodin práce za měsíc. Když vydělíme 20.000,-Kč hrubého je hrubá hodinová mzda 327,86Kč !!!! minus 21% daně a odvody (68,85Kč) = 259,-Kč čistá ruka na hodinu !!!! Kolik má mzdu ten,který je za svých daní živí ???!!!! Kolik má mzdu zdravotní sestra která se o ně stará v noci,svátky,soboty,neděle když si ožerou držku na lyžáku a dolámou se mraveneček !!!!???? Kolik má mzdu pekař(ka v noci kteří upečou chleba ,rohlík aby nezdechli hlady !!!! Učitelé,policajti,poslanci a další můžou mět jen takové mzdy,které dokážou z daní vydělat ti,kteří je živí !!! Stále tu plácají a hlavně učitelé jaký-že jim je vzor Baťa,jaký to byl skvělý podnikatel atd.tak u Batě musel napřed makat a umět a teprv dostal plat,ne za vzdělání a když byl dobrý ,měl vzdělání dostal vyšší místo a tím i plat !!!! U Batě musel mistr umět všechny práce na lice a když někdo řekl,že to nejde,tak mu to předvedl !!!! Dnes mistr má sice školu a někteří několik,ale ukázat na lince ,že to devede-neumí !!!! Ale má plat za vzdělání a vyplňování čtverečků !!!!!
 • Můj předchůdce vždy říkal:" Nejvíce o peníze řvou ti co nejméně pracují a nejméně umí". Stále platí že na školství a další statky si musíme nejdříve vydělat-investovat. Pokud 70% pracujících má 1/3 mzdy oproti EU tak je logické že např. pedagog se nemůže diametrálně lišit od tohoto trendu. Pokud má někdo nutkání , že je nedoceněn, tak má možnost nastoupit do výroby s úplně jinou odpovědností za životy a majetek. Paušální přidávání peněz je cesta do pekel.
  *3*
  • přesně, ale havloidní učitelé, který učí podle demokreatůrských osnov a do našich dětí vtloukají jenom lži a multikultihumus potřebují víc a víc peněz
 • I když Zemana asi budu volit tak tyhle jeho slinty !?! Vždyť nás prý předstihl tenkrát i Nepál !?
  Radši se nebudu víc vyjadřovat .Jak to dneska říkají ti "CHYTŘÍ " Nou koment !?!?!!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=01r2INhKZoc
 • rektor je největším křiklounem. Spravedlivě pobouřen burcuje ostatní školy. Na neakademické půdě se říká - držel bych hubu. Hubu bych na jeho místě držel, protože už minimálně ve dvou oficiálních světových žebříčcích klesla tato škola mezi poslední světové VŠ. Nějaká příčka přes 200. Výrazné pohoršení před časy minulými. A toto chce přidat? To křičí o další penízky? Si jako dělají kozy? Když je třeba zarevoltovat na Hradě, stojí na prvním místě. Tak jo hoši. Vykřikujte, revoltuje. Ale výhradně za svoje!
  • Při první uprchlické vlně přispěchaly vysoké školy se spontálním prohlášením, že všechny zájemce z řad migrantů nechají zcela z d a r m a vystudovat! Při čistkách na VŠ v Turecku před rokem se spontálně předháněly naše VŠ, že zaměstnají vyhozené turecké profesory! Co by tady tak turci učili?Jo hoši to se nám to rozhazuje z cizího. Takže my tady budeme platit daně a vy si penízky rozdáte potřebným? Na vysokých školách je peněz a peněz, když je na takové rozhazování. Tak nás tady přestaňte balamutit.
   • O.K.
 • a já jsem myslel, že za to může Rusko
  • Za to si bohužel můžeme hlavně jenom sami !
  • Ti to tu za 40 let okupace stihli slušně roz*ebat, ale už se to pomalu vrací do normálu
   • Hm, tak to je zatím v nedohlednu.
    Vážený, definujte (bez zbytečných emocí) tzv. "normál".
 • Typické západní školství, vy do nás budete cpát víc a víc peněz a my budem vychovávat větší a větší blbce!
  • Studoval jsem (VŠ) "za socialismu" a později i za "demokracie", takže jsem si to obojí mohl sám zažít a dobře porovnat. Už více než 20 let jsem sice ve škole neseděl, ale pozoruji, jak studují moje děti. Starší už ukončilo VŠ, mladší bude letos maturovat. Doufám, že úspěšně, jinak bude mazec.
   Dneska ty možnosti, co mladí mají, o tom se mi kdysi ani nezdálo. Dvoustupňové VŠ, studijní programy, kredity, zahraniční pobyty. Zdá se mi, že celá řada si toho "bezplatného školství" až tak moc neváží, berou to už jako samozřejmost. Chyba ! Každý si studuje, co chce, to dříve nebývalo. Jako absolvent průmyslovky jsem nemohl jít např. na filozofii nebo historii, i když v 18 jsem už víceméně věděl, co dál chci a co ne (po ZŠ ještě každý věděl houby, to "řešili" rodiče). Anebo vlastně i "mohl", ale bez doporučení ze SŠ ke studiu na VŠ. Takže v systému za socialismu prakticky vzato nemohl.
   Nebo stupně VŠ (Bc. - Mgr., Ing.), nic takového nebylo, kdo studoval a "zaváhal" např. v 5. ročníku - tak neměl NIC. A basta, nedostudovaný vysokoškolák - flákač za dělnické peníze, pravil moudrý soudruh (se základním vzděláním). Šup do práce anebo na vojnu, vše povinně, bez pardonu !
   Každá doba má své - ale dneska je to hodně bezbřehé a nevhodně nastavené. Hlavně aby kdekdo mohl bezplatně (bez stipendia) studovat, co chce. K čemu to je dobré ? Kde je zodpovědnost státu, rodičů, studentů ? Nějaké já chci a mám právo - to opravdu nestačí, musí platit "právo a povinnosti" ...
   • Hm, motá se tu asi hodně načepýřených mladých, kteří "nesouhlasí", dobrá. No bodejť, když znají jen ty dnešní poměry kolem studia.
    Chtělo by to trochu "přitáhnout šrouby" vážení - a zavést disciplínu ! Třeba vojenskou katedru na VŠ, armáda je nicotná, branná výchova se neučí už desítky let. A svět kolem se začíná nějak mračit !
    Kolik mladých dneska dovede někde v "terénu" např. znehybnit kamarádovi zlomeninu apod.? Tedy kromě toho, že budou žhavit mobil a něco hystericky googlovat ?
    Zamyslete se sami nad sebou, než začnete opět blbě klikat "nesouhlasí", to zvládne i průměrně inteligentní šimpanz ...
    • Šimpanz to dokáže, ale ty blbče ne, protože nedosahuješ ani šimpanzího IQ.
  • U vás s tou výchovou uspěli na výbornou *1*
   • ANO, já vím.
 • Ti postkomunisti alias překabátění komunisti zku.vili na co sáhli. I to tradiční kvalitní školství. Hurá do východních stepí.
  • Pochopitelně, dneska se ovládnutí národů (dtto jednotlivců) nedělá tankama a válkou nebo třídním bojem, ale přes vzdělávací proces.
   Špatné školství = výroba (vzdělaných ? - to nikoliv, jen "papírově" vzdělaných) blbečků.
   A blbečkům se potom už snadno vládne ...
  • jistě máš na mysli že zničili kvalitní socialistické školství
   • To naše kvalitní školství mělo staletou tradici a tak stále ještě za komunismu učili kvalitní učitelé. A teď máme to co tady komunisti za půlstoletí své vlády "vybudovali". Kvůli nim jsme se dostali na periferii a bude dlouho trvat než se v naší zemi z nesvéprávných "pracujících" stanou opět samostatní Občané.
    • Já jsem Husákovo dítě za mě se podporovala i všeobecná znalost,a postavilo se dost moderních škol.Učitelé měli slušný plat a respekt.To vše za komunistů.Tohle máme teď taky?
     • Škol máme dost. S dobrými učiteli (i studenty) je to už poněkud horší.
      Dnes se podporuje hlavně tzv. forma vzdělávání "pro papír". To ovšem nemá nic společného se vzdělaností (znalostmi, vědomostmi) naší mladé "moderní inteligence".
      Dneska je totiž "studentem" i bývalý učeň/ka na p(r)odavače nebo zahradníka. Inflace studujících (vč. studijní úrovně učeň !) na SŠ, masovost i na VŠ. Studovat dnes může skoro každý !? Tohle tak nebylo ani za socialismu ...
      Všechno špatně - každá vysoká škola musí být přísně výběrová (nikoliv masová !) instituce, výhradně pro ty nejlepší a nejnadanější maturanty, kteří musí opakovaně prokázat, co skutečně umí. A to ještě před vlastním studiem na VŠ.
      Je nutné zavedení systému školného - a stipendií, pobídek (podpora studentů) od státu, nadací, firem pro žádané obory, určitá regulace podle skutečných potřeb společnosti a státu. Ne plošně vyplácet ohromné státní peníze na cokoliv nepotřebného - stylem "na hlavu" jako dnes. Není třeba plnit pracák nepotřebnými a nepoužitelnými vysokoškoláky.
      Ti hloupější a línější nechť si zaplatí (a třeba i tzv. koupí) studium na soukromých školách. Jejich problém.
      • No - víš (když si už tak po soudružsku hnedle tykáme !), vidím kolem sebe ve svém oboru spousty absolventů VŠ, kteří toho skutečně umí hodně málo ...
       A to jde o techniky, nikoliv absolventy něakých "okecávacích" oborů.
       Nikdo učený prý z nebe nespadl, ale na slušné "základy" znalostí a vědomostí by měla i ta současná VŠ stačit ! Jinak je něde chyba.
       Je zapotřebí nejen si něco umět "vygůglovat", ale zejména mít to něco ve své hlavě.
      • Podporuje se forma vygoogluj si místo vem si knihu a přečti celé.
  • nic ti nebrání táhni nevracej se.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit