Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MrSanta
    Koukám, BIS je tak trochu českým Obsidianem. Skvělé nápady, odvaha jít mimo hlavní proud a mizerné provedení.
    • smejki
      Zaužívanou zkratkou Black Isle je taky BIS. Náhoda? ::konšpiracy::
    • Mizerné provedení bych neřekl, 7/10 je dost slušné skore. Dobrý nadprůměr. Hry od BIS mají vždy zezačátku bugy, které se postupem času opraví, takže časem to vnitřní hodnocení uživatele stupne.
      Chápu však, že redakce musí recenzovat tu hru v tom stavu, ve kterém je.
    • Jo klasika BIS. Vždycky se v recenzi pochválí nápad atd a nakonec příjde pár posledních odstavců s chybami který tu hru posílaj do kopru. Snad jednou budu příjemně překvapenej, že vydaj hru která bude odladěná po všech stránkách a ne jen beta na kterou budou ještě rok intenzivně vycházet záplaty, aby to šlo pořádně hrát. Přeci jen recenze dělaj reklamu i v budoucnu. Než si koupím hru přečtu si recenzi. Pokud se tam dočtu že AI je tragická budu váhat možná vezmu něco jinýho. Nikde už se nebudu shánět po informacích jestli to dali za rok do pořádku.
  • Mě přijde dosti vtipné, že hra sama o sobě obsahuje češtinu, ale tu není možné zapnout v nastavení hry. Stačí pouze nepatrně upravit ccssetting. Trochu mi to připomíná hru Mafia 2, která obsahovala volnou jízdu, ale opět se muselo velmi trapně (a velmi nepatrně) zasahovat do kódu. Musím přiznat, že toto ale platí pro warez verzi, kterou jsem si chtěl před koupí vyzkoušet a BIS určitě finančně podpořím, protože i přes jisté nedodělky mě ta hra prostě baví. Jasně, není to AAA hra, ale řekl bych, nadprůměr co se herní náplně týče, zbytek se snad ještě bude řešit by patch a snad se objeví i fanouškovské modifikace jako v případě Army. BIS prostě nemá finance na to, aby mohla konkurovat kvalitou hrám jako Unreal nebo Halo, nicméně už pro odvahu jít na trh s něčím jiným, než čistou akcí, si podporu zaslouží - Proto vyzkoušejte a pokud vás to chytne, kupujte.
    • Taky se mi ta hra libi, ale test na warez verzi byl sileny... Urcite ale za pul roku/rok, pokud shledam ze to je konecne hratelne...
      pokud toto cte nekdo z BI, kluci (a holky), dodelejte pathfinding, a mate super hru, ktera bude nadale vydelavat. Mrzi me ze takova super hra, tak se na ni clovek tesi, a ona takova stupidni zrada :-(
    • Warez je v tomto pripade taktiez na prd. Pokial nefunguju zakladne principy je to len strata casu.
    • Bohemka oproti spickovym studiim urcite v mnohem zaostava, hlavne v technologiich, cistote programovani a pod. Jeden by rekl proc nekoupi nakej sofistikovanej komercni engine a nesoustredi svoje omezene sily na kvalitu obsahu. Ale ma to i jinou stranku. Jejich gamesy nejsou koridorove jednohubky a hlavne jsou otevrene pro modifikace. Rekl bych ze toto nejenom vyvazuje ty nedostatky, ale pro mnohe hrace to ma rozhodujuci pritazlivost. Zrovna Carrier ma problem ze jeste nema modarskou komunitu a je otazkou jestli jeho startovni stav nejakou vytvori. Ne moc valne v tomto dopadl Take on Helicopters, ten ma ale oproti Carrieru obrovskou vyhodu v provazanosti s Armou.
      Tak jsem zvedav jestli se napriklad tyhle stranky zacnou plnit nejakyma addonama:
      http://www.carriercommandaholic.com/index.php?e=page&c=files
      • Muzete mi dat priklad nejakeho sofistikovaneho komercniho enginu, ktery by zvladal to same co engine v ARMA II/III?
        • Myslite ze dobry engine ma v tomto nejake omezeni? Existuje prece skryty loading. Napriklad Vavrovo Warhorse studio se pustilo do husitske hry na otevrenem prostranstvi. Pokud se to bude odehravat na 5x5 km, to aby to kluci snad radsi zabalili. *3*
        • kazdej druhej. Opravdu. Arma je jen na PC a neni duvod proc neco takoveho delat.
          • ARMA II ma rozlohu 225km/2 arma III ma mit pres 300km/2, na tech mapach se pohybuje nekolik set jednotek a hrac ma viditelnost vicemene omezenou pouzitym HW, ktery jiny engine tohle zvlada? ARMA je jen na PC protoze konzole na to maji slaby procesor.
            • A co ma spolocne velkost mapy/prostredia s kvalitou hry ? Ta mapa aj tak nie je realne cela nacita v pameti. Co sa tyka prostredia tak vecsie su napriklad Just Cause 2, Asheron's Call, Test Drive Unlimited alebo dodnes neprekonany Daggerfall. To ze mam velku mapu este neznamena ze ta hra bude aj zabavna a dobra. A mimochodom netvrdil by som ze BI nema financie a prostriedky na dokoncenie a odladenie enginu. To je taka lacna vyhovorka.
          • Zase tatrman. Ty máš asi velmi obsáhlé znalosti herních enginů, že? Hádám, že minimálně z osobní zkušenosti při tvorbě modifikací na pár hlavních, ne?... *7*
            Co se současnosti týče, tak se žádný engine RV-čku od Bohemky nevyrovná v tom, k čemu je určena. Ano, jsou enginy, které zvládají lépe tohle, jiné zas tamto, ale žádný engine nezvládá celkovou komplexnost těch věcí, co zvládá RV engine. A tahle komplexnost, je právě i důvodem, proč jsou tam chyby - ten engine umožňuje tolik možností, variací, že nelze podchytit všechny nastalé problémy naráz.
  • No ani ma to nejak meprekvapuje.BI predbehla Notcha s Minecraftm v predavni platenej alphy/bety o roky. Alebo mozno BI sa snazi prevzat zezlo "stability" od Bethedsy. Ale neocakavam ze po vydani bude aj Arma 3 na tom nejak vyrazne lepsie ako predchodkine. Skor by som cakal ze este horsie kedze slubuju fyzikalny model a dalsie zasadne zmeny.
    • Na Arme3 pracuje uplne jiny vyvojarsky tym a s uplne jinym engine. Jako zazraky necekam a pocatecni mouchy asi budou urcite. Ale ve fyzice by mel byt posun podstatny, minimalne dobry zaklad pro postupne vylepseni. BI se o podporu her stara a patche vychazeji neustale. Ja se napriklad v Arme uz ted tesim na vylepseny animace.
      • No iny tym moze tomu pomoct ale aj nie ak sa naopak musia naucit pracovat z danou technologiou a jej limitmy. A iny engine to nebude len novsia verzia Real Virtuaality, arma 2 bezala na 3 a arma 3 bude bezat na RV4. Ako zakopnut moze samozrejme kazdy a tiez je chvalihodne ze sa o hru staraju aj po vydani ale bohuzial BI zatial pri kazdej hre to pohnojila a vydala v podstate nehratelnu alebo tazko hratelnu betu. A ta zaruka ze to opravia neskor je proste nulova, ta len vychadza z toho ako sa spravali doteraz.
        Mimochodom pozeram akurat ze RV4 ma podporova Javu. WTF ? Asi ma byt na skriptovanie ale aj tak vybrat si zrovna Javu ?
        • Nezlob se na mne, ale kazda verze RV engine vychazi porad z jednoho a toho sameho... je to vzdy ten stary engine s nalepenyma novyma shaderama a par funkcema navic... vsimni si ze se tam vyskytuji nektere stejne problemy uz od flashpointu... kuprikladu rizeni vozidel AI ... nevidel jsem jedinou vec na RV enginu kde by to fungovalo korektne...
        • Ten tym uz pracoval i pro Armu2, tusim se jedna o Altar z Brna, jenomze Armu3 dostal na starost komplet.
          Momentalne je diky patchum Arma2 v naprostem poradku, jasne bylo by fajn kdyby takto vypadala hned u vydani, ale je to mnohem komplexnejsi hra nez je zvykem, nemocemi po vydani trpi dalece primitivnejsi zalezitosti.
          Pokud engine podporuje Javu, co je na tom spatnyho? Je to zjevne ohledem na modarskou komunitu.
          • Ja som nepovedal ze Java je zla ale teda zrovna ako skriptovaci jazyk to real time simulacie sa z vela dovodov moc nehodi. Teda mozno napisali vlasntny kompiler a nepouziju jvm ale aj tak proste java sa na to moc nehodi hlavne koli vykonu a pameti. Alebo to uz maju tak zabugovane ze radsej siahli po niecom co je viac safe :-) aj ked aj v jave sa da pekne prasit.
            Mimochodom tak ako tu v jednom komentari k Mafia specialu jeden asi programator z IS k mafii povedal, proste je to amaterizmus (to bolo vzhladom k ich tvorbe, ale pati to aj na BIS). Proste cely RV na mna za tie roky posobi ako zlepenec ktory ma nieco zhnite v jadre a to ze sa na neho nalepuju shadery a pridava grafika mu nepomoze.
          • Naprosto v poradku? NAPROSTO V PORADKU? Tak proc umiram v DAYZ v 90% na bugy v engine?!? Kuprikladu ze vylezu po zebriku na strazni vez a misto abych na ni byl vylezlej tak sletim dolu jako hruska... kdepak... ARMA 2 je zabugovana jen zhruba o 20% mene nez kdyz sem opoustel jeji testing... z mnou nahlasenych chyb na A2 a OA kterych bylo za dva roky neco pres 1000 jich bylo horko tezko opravenych mozna 200... a to jim jeste fandim... smutnou veci totiz je ze oblibenou vymluvou vyvojaru z BI kterym vyrost vetsinou frnak moc nahoru je "engine limitation" a "as design" kde nejsou ochotni pripustit i diry v designu... kuprikladu kdyz mi gunner ve vrtulniku tvrdosijne preipna na kulomet a kropi si co se mu zlibi bez ohledu na to ze sem mu dal jasnej prikaz prepnout na hellfire atp.!
            • Docela by mě zajímalo co seš v DayZ za experta, protože já to hraju už mesíce a kill pádem ze žebříku se mi vážně nepodařil:)
  • kostejnesmrtelny
    Někdy v budoucnu 9/10 úplně s přehledem.

    Momentálně 3/10 kvůli podělaný akceleraci myši, kvůli který se nedá lítat s Mantama, a AI Walrusů, který v tuhle chvíli opravdu odpovídají svýmu názvu - chytrý jako mrož a zhruba stejně obratný.

    Koncept krásnej, ale hrát se to momentálně prostě nedá. Kdybych si to koupil za aktuální cenu, asi bych šel Bohemce hodit do oken pěknejch pár šutrů. Tak snad o vánočních Steamovejch výprodejích. Platit jim za testování jejich produktu teda vážně nebudu a až se zas nějaký experti budou rozčilovat nad pirátstvím (zdravím ty tragédy do Cinemaxu), tak mám do zásoby další pěknej příklad, proč se před koupí vyplatí hru nejdřív vyzkoušet.
    • Stáhni si včera vydaný patch 1.02 opravující AI walrusů. Přepis z přiloženého readme:

      "Save game corruption bug fixed.
      Improved stability.
      Various Walrus AI improvements.
      Numerous Localization fixes
      Various campaign script fixes and improvements."

      Morální otázka, zda-li má neplatící hráč právo využívat oficiální podporu...
      • ahoj,
        s tim patchem jsem to hral, neni poznat
        • mysleno v reakci na lepsi inteligenci walrusu
      • kostejnesmrtelny
        To jsem udělal. Teda, "kamarád u kterýho jsem hru zkoušel to udělal" *3* . Nemám srovnání s release verzí, ale jestli tam to bylo ještě horší, tak to si moc nedovedu představit. Morální otázka je tu především ta, jestli má prodejce právo nabízet nehotovej produkt a vydávat ho za hotovej. Nebo ta hra měla takhle vypadat?
        • U mě, tak i u mých známých hra funguje až na menší výskyt problémů s AI dobře. Když něco nefunguje, a je podezření že je to bug, co udělá zkušený hráč? Zajde na oficiální forum a nahlásí tam svůj problém a komunita, včetně vývojářů mu velmi rychle poradí (takhle se třeba rychle přišlo na to, jak nastavit, německé, či české titulky, které v configu nebyly).

          Hra byla hotova, dokonce se hráči mohli podílet několik měsíců před vydáním na Play and Contribute Beta verzi, která pomoci zpětné vazby měla pomoct odladit hru. Rozhodně nelze říct, že by se BIS nesnažili hru odladit před vydáním, ale jako u každé hry ne vše se podaří podchytit hned v zárodku a některé problémy nenastanou dokud se na hru nevrhnou hráči, kteří nevyzkouší každičkou možnost, která by ne každého napadla (jak se lidově říká, za plného provozu).
          • > Když něco nefunguje, a je podezření že je to bug, co udělá zkušený hráč? Zajde na oficiální forum a nahlásí tam svůj problém a komunita, včetně vývojářů mu velmi rychle poradí

            Kéž by ten svět byl tak hezký sluníčkový *3*
            • Komunita kolem OFP/ArmA nikdy semknutá nebyla *3* Už jsem o tom kdysi psal - http://bulvar.epj.cz/clanek/komunita-armed-assault-v-unoru-2008
            • Nevim, jestli to bylo myšleno, že jsem naivní, ale abych osvětlil to o komunitě. ArmA komunita a celkově komunita kolem her od Bohemia Interactive, je velmi semknutá, lidé se tam sice hádaj tu a tam, ale také si navzájem pomáhaj, ať již při řešení různých skriptů, bugů, problémů s tvorbama modelů, či modů atd. ale dokonce si pomáhaj natolik, že nedávno několik členů přispělo jednomu z tvůrců modů na nový počítač poté co mu ten jeho vyhořel. Také se do diskuzí tu a tam zapojují i samotní vývojáři.
          • kostejnesmrtelny
            Ty považuješ totálně dysfunkční pathfinding za bug? I kdyby, tak u hry, kde spojenecká AI obecně tvoří naprostý základy gameplay, je vypustit do světa něco takovýhleho zkrátka neomluvitelný. Ta hra je aktuálně prostě nefunkční. Víc bych se v tom asi nešťoural; jestli se neshodneme na tomhle základu, tak asi nemá smysl se dál hádat a já ti popřeju hodně štěstí v pokročilý fázi hry, kde se jednotlivý jednotky opravdu hodně profilujou a ty budeš potřebovat, aby spolehlivě vykonávaly to, k čemu jsou určený *3*
            • Tobě nefunguje pathfinding vůbec, mě funguje jen s pár problemama. Možná by to chtělo se obrátit na oficiální forum a začít to řešit. Může to být rozdílnou sestavou, specifickým bugem atd. Od toho ta fora jsou, aby si hráči navzájem pomohli a vyřešili problémy.
        • Warezák o morálce musí mlčet. Tečka *3*
          • kostejnesmrtelny
            Jenže já nejsem warezák. Tečka *3*

            Pokud ovšem se těch cca 60 Steamovejch a 80 GOGovejch her na mých účtech neocitlo nějakým skvělým warezáckým trikem *5*
      • Ale on ji prece jen "testuje pred koupi"! No a at uz se dotestuje do jakehokoliv mista, nakonec si zduvodni, proc si hru nekoupit. Mela prece chyby a hrozne ho zklamala nebo ceka na opravy a musi to hrat s chybama. Tyhle chytroliny zname. Na netu "nakupuji" kazdy den. Nejaka podpora vyvojaru je mu u zadele *7*
        • Problém tohoto testování před koupí je často i fakt, že to způsobuje bugy, neexistující v plné verzi. zrovna u her od Bohemky bych předpokládal, že tam bude obdoba Fade ochrany, jako v Armě. To se pak v "recenzích" od lídí co si Armu ilegálně stáhly objevovaly zprávy, že nejde trefit ani stodola - přičemž to byl jen následek aktivované protipirátské ochrany, která sloužila, aby pirátům znepříjemnila hraní.

          Já nezapuzuji ty, co si hru stáhnou, chápu v dnešní době bez demoverzí to opodstatnění - ale moc se mi nepozdává, když pak recenzují a rozhlašují věci, které mohou být zapříčiněny protipirátskou ochranou, či chybou v pozměněném exe souboru.
        • x_ander
          Představ si, že někteří lidi si hru opravdu chtějí předem zkusit, když dnes dema prakticky nevycházejí. Zrovna před pár dny jsem si takhle "zkusil" Dark Souls, a to čistě proto, jestli mi to bude hardwareově zvládat komp (který už má svoje roky), jestli se zkamarádím s tolik diskutovaným ovládáním a zkátka jestli ta hra je pro mě a bude mě bavit. Hrál jsem ji cca 2 hoďky, na všechny otázky mi bylo odpovězeno a po výplatě si jdu pro krabici. Bez warez verze bych se zkrátka nerozhoupal ke koupi, resp. bych hru koupil třeba až za rok za pár stovek. A rozhodně si nepřipadám jako pirát - ba naopak, vývojář na mě díky warezu nakonec vydělá. Je na tom něco špatně?
        • Nebiť warezu nikdy by som si nekúpil L.A. Noire, Dark Souls, Skyrim ...
          Bez warezu kupujem iba Xká /teraz Rebirth len čo to vydajú/ a Zaklínačov, to je tiež bugfest ale som fanúšik.
  • Přesně tak nevyužity potencial a 7 je snad jen z milosti vzhledem k tomu že BI děla vojenské simulatory a FPS čast je uplně mimo jak z roku 2005...
  • Pro uživatele Doom:
    Nejdřív se odstěhuj do Ruska, žij tam pár měsíců a pak si o tom popovídáme. O rozdílné kultuře Česka a Ruska už psali větší hlavouni než jsi ty a většinou to bylo dost negativní.
    • walltar
      Pár měsíců v rusku? Tam nepřežije ani moravák. Tak do týdne člověka dostane zrádná otrava alkoholem (V rusku se tomu říká nemoc slabých) *1*
  • Keyz
    "Často jsem se dostal do situace, kdy transportér bušil do zavřené brány tak dlouho, až sám vybouchl, protože nedokázal najít pár metrů vzdálenou cestu."

    *15* Je to sice zoufalé ale vtipné.
  • Jsem, pro vytvoření unie státu východní evropy. S USA a EU a Západem obecně jděte tam kam slunce nesvítí *14* *16* . Rusko- České impérium nádherná představa.
    • Rusko-české impérium - to měl být nějaký nejapný žert, ne? Reálné je leda tak ruské impérium ovládající českou kolonii.
    • Naopak desiva predstave keby sa uz ani ruskej vodke neda doverovat.
    • Já se chci spojit s Thajcema, maj skvělou kuchyni a krásný holky :-)
      • Cahir
        A víš, že ty krásný holky jsou často kluci...
        • ucho
          a ošklivý kluci jsou zase často holky?

          statistika říká, že by to mělo být +- 50 na 50... :)
        • walltar
          Třeba proto se s nima chce "spojit"
        • Osobní zkušenost? (sorry to jsem si nemohl odpustit) *2*
          • Cahir
            V pohodě, vždyť víš, že jsem splachovací. *3*
            Osobní zkušenost nemám, ale kamarád tam byl a říkal, že to prostě na pohled nejde rozeznat... Máš holt smůlu, dokud na tebe v intimní chvilce "nevybafne" nepříjemné překvapení.
            • Tak to je docela hustý no....
    • walltar
      A celému tomu by vládl Putin ... jediný člověk, který se nebojí Chuchka Norrise.
      • A hlavní jazyk Ruština.
  • Keyz
    Petr Poláček v dnešním FC říkal,že to dostane 7 a dostalo!
    *3*
    • walltar
      Byli určitě domluvený s autorem recenze ... napřed recenze a potom celý svět! *5*
  • Recenze dobrá a vtipná, hra dlouho očekávaná a tragická. (alespoň pro mne)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit