Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Čakal som už nejaku dobu na túto recenziu. Hodnotenie ma prekvapilo no ja som si hru kupil ešte predtym, tak uvidim aka naozaj bude. Z tej hodinky čo som ju mal zapnutu som bol celkom spokojny. Viem čo môžem od toho očakavať - nieje to bf 3 od EA ale zaraduje sa to medzi klasiku 4x hier, ktorých tu je v súčasnosti ako šafránu.
    Je nejaka nova (povedzme rok stara) 4X vesmirna hra vôbec okrem tohoto ?

    Taketo niečo som potreboval. Naposledy som hral 4X hru od http://www.malfador.com/ - space empires 4 a to bola fakt šupa a toto mi pripomenulo túto klasiku. /len pre zaujimavosť, hral to tu niekto ?/ :)

    Možno recenzent len nieje zvyknutý na takyto "typ" hry no. Každopadne za tu cenu aku som to kupil to neľutujem. Už sa teším, ako si pekne budem obsadzovať planetu po planéte a jednu slnečnú sústavu za druhou.
    • Napada me treba Swords of the stars II ( uplna tragedie ) , Star ruler( vypada zajimave, ale musim pockat do dovoleny ) , brzy vyjde Legend of Pegasus , na vyber toho tedy celkem je , se znamkou 6 taktez nesouhlasim, ale hodnoceni je subjektivni, pro me je to 8ka jak vysita :)

      Space empires jsem hral 5ku , skoda ze nemam tolik casu , je to naprosto unikatni hra :)
      Preci jenom, nikde jinde dysonovy sfery a ringwordy stavet nejdou, ale ten manual :P
      • Sword of the Stars II je uz v pohode hratelny, takze bych se ho nebal. Jen je orinetovany jen a pouze na lode a bitvy, sprava planet je temer nulova.
        • davam 10hodinovy seance kazdej mesic, pokazdy s novym patchem :) je fakt ze od vydani je to velkej pokrok a uz se da celkem hrat ...
      • Sestka je akorat, mozna se hra zlepsi patchi, ale s tim se neda operovat predem... tomu co jsem hral ja pred nekolika tydny bych vic nez tu sestku nedal...
        Space empire zkusim dik za tip, nehral jsem... prislo mi, ze na to byly dost negativni ohlasy...
    • A 6 sa mi zdá naozaj málo, ale uvidím, o koľko sa to bude zhodovat s mojim hraním.
      Čo som čítal na fore endless space, tak sa chystaju nejake patche, takže sa tam veľa vecí asi ešte pomení.
      • Přesně, hra je ještě alpha a čas ukáže, jak bude hra ve finále vypadat. Už teď se jedná o kvalitní hru.
        • Co to placas? Hra vysla 28.7. jako plna verze ty alfo.
          • Ok, každopádně G2G program stále pokračuje, takže bych to tak úplně neuzavíral, že je hra hotová. Autor tudíž musel hrát alphu, ale ta hratelná byla taky, tak nevím kde se stala chyba...
  • Viděl jsem to na livestreamu a týpka to evidentně bavilo hrát(a dost při tom spekuloval takže asi hrál dýl). Ale celkově vidím takovou hc strategii která ještě není uplně doladěná. Takže asi nic pro mě.
  • Jsem rád že nejsem sám kdo má z ES téměř totožný pocity jako já. Vesmírné 4X strategie miluju, takže ES jsem si nenechal ujít, ale... Hra je v několika směrech zjednodušená a prostě taková...mno divná. Mám rád, když AI je výzva protože hraje dobře, taktizuje atd, ne protože má na všechno desetinásobnej bonus. Teď už jenom čekám na Legends of Pegasus a modlím se aby konečně sesadila Distant Worlds, který jsou podle mě poslední super 4x hra.
    • Na Master of Orion 2 to nemá holt.
  • Kozy
    Tak pardon ale tohle mi přijde hodně podhodnocený, rozhodně větší zábava než zmiňovaný SoSE


    a ještě , nepřijde mi že by ES na boji stála, zpracování pěkný, jde o kombinování
    • Solar empires je jiny typ strategie, ale jinak je o nekolik radu lepsi nez ES... tady jeste chybi par veci odladit...
      • Kozy
        Tak určitě to ještě není hotovo, ještě že těch her máme víc, každý si najde co mu vyhovuje, taky jsem hrál SoSE ale tohle mě baví víc, například ty tahový boje
  • Neviem prečo autorovi prišlo hrať za craverov (dúfam že to dobre píšem) tak zlé v pohode sa to dá len spočiatku sa treba až nerozume rýchlo rozširovať na úkor šťastia (ja som sa až po polovici hry dostal z červených štatistík ) plus okamžite zaútočiť na dákeho slabého hráča čím získa bonusy k technológiám (pretože za každú zničenú flotilu dostanú istý počet skúseností) plus sa zbaví potenciálneho protivníka. Pričom by som povedal že Cravery dokážu byť i v stave neutrality ktorú dokážu diplomaticky dosiahnuť.

    Takže tak proste každá rasa má svoje pre a proti a treba postaviť k nim správnu stratégiu. *3*
    • Možno by som doplnil že drobná taktika v boji je.
      Napr pred bojom si zistím ktorý tip zbraní a štítov protivník používa.
      Podla toho vyberiem prvú kartu keďže prvé kolo najviac rozhodne.
      V ďalšej fáze použiť útok na dorazenie nepriateľa a následne opravu Keďže tá sa uskutoční i keby už posledné kolo neprebehlo.
      Inak to má ešte čo doladiť hlavne tých kariet je málo a boj sa rýchlo končí už v prvom kole iba pri vážne vyrovnaných plavidlách (každý má obranu práve proti protivníkovho typu zbrane)
      Trvajú bitky dlhšie.
  • Takže hra je špatná, protože jí autor článku neumí hrát ? *15* Ok.
    Taky jsem na newbie dostával, když jsem to hrál poprvý, po druhý atd. Dneska už si to dám bez problému se 7 protihráči na obtížnost serious a jde to v poho.

    Co se bojů týče, tak by opravdu mohli trvat déle, já se v pozdější fázi hry dostanu do max. střední vzdálenosti ( 2. část ) a nepřítel je KO. Jinak mi to přijde logické, že se flotila pohybuje pospolu a neléta chaoticky sem-tam, jako v Sins, kde se lodě otočí na místě o 360 za 2s.

    Jinak mám verzi 1.0.9, ale hra je podle officiálních stránek ještě alpfa, viz odkaz :

    http://endless-space.amplitude-studios.com/Progress
    • Alfa? Ja tam teda vidim gold a hra take jiz vysla, jako plna verze.
    • smejki
      pole působnosti máš volné
      http://games.tiscali.cz/ctenarske-recenze/
      • Snad jsem tě svým komentářem neurazil. *15*
        Ale když recenzuješ hru, tak by ta recenze měla být co nejvíce objektivní ( což se ti cca do poloviny dařilo ), zjistit si o ní co nejvíce, nahrát pár desítek hodin a teprve potom tu recenzi napsat.
        Protože tebe ta hra nasr.la, tak potom taky vypadá i recenze a potenciální kupující/hráč pak dá na tvůj názor ( jsou i tací ), téhle hře se vyhne a to je škoda.
        • smejki
          Nahráno 25 hodin. Tři seance za amoeba, dvě za horatia, jedna za sophony, jedna za cravery, jedna za impérium. V popisu produktu ani nikde ve hře není zmíněno, že je to alpha verze, což považuji za kombinaci sprostoty a řezání si větve pod prdelí. Je zmíněna pouze ona iniciativa Games2Gether, což nyní působí spíš jako vyčůrané obkecání toho, že se prodává nehotový produkt. Z popisu G2G lze totiž spíš dospět k názoru, že je to nástroj pro debugging/drobný polish, ne pro vývoj. Kdybych tohle zjistil dřív a byl trošku impulzivnější, tak rovnou vlepím pětku za drzost. Navíc vývoj formou vox populi nepovažuji za něco zvlášť kladného. Při zjišťování infa o hře jsem navštívil stránky studia a četl si o tvůrcích. Moc mě nezajímá, co píšou o produktu, ten mám na dlani. To je víc, než by udělal kdekdo.

          Navíc mi připomínáš člověka, co pod recenzí na Civ5:G&K psal, že kdo nehraje Civ5 na vysoký obtížnosti je utřinos. Jenže vyšší obtížnost u Civ5 spočívá v tom, že AI má oproti tobě ekonomický i bojový bonusy. To je design, kterej se mi hnusí a nebaví mě. Já chci na vyšších obtížnostech lepší AI, ne kopance do podbřišku. U ES se tohle navíc děje už na easy obtížnost. A však taky píšu - koho tenhle masochistický způsob hraní baví, čile do ES.
          • to EDIT ( nový odstavec ) : Civ5 nehraju *4* a snad jsem ti nějak nenadával, nebo ano?
            V ES oproti tobě AI žádný bonusy nemá ( krom těch defaultních ), je to pouze čistý skill a obtížnost AI. Konkrétně Amoeba se šíří galaxií jako plevel na zahrádce :-D, taky mi připadalo, že AI cheatuje, ale není to tak. Nesčetněkrát jsem hru vypínal s kyselým ksichtem. Třeba takový NFS Shift 2, konkrétně driftování mi dělalo velký problémy, než jsem se to konečně naučil, taky to postupem času šlo. *3*
            • *FIDS...sakra musim jit spat.
            • Ano, dokonce je to tam skoro cerny na bilym napsany co se konkretne zmeni pri jednotlivych obtiznostech(zjevna vyhoda je mozna FIGS nasobic). A ta recenze se mi uprimne receno moc nelibila. Jiste-vystihla nejake zjevne chyby, ale casto mi to pripadalo spis jako panu why so serious-ovi, ze autor bohuzel neudelal poradne domaci ukol(jeden priklad za vsechny-civilizacni vliv). Jo a na obtiznost endless je to kvalitne tezky(a to pocitam i custom civilizaci a generovani vyhodne mapy). Impossible je easy...
            • presne ako vravis, prve 3 pokusy mi ta normal AI nalozila, ale 4x uz to slo a Imperium slavilo vitazstvo ;-)
            • to Kozy : Však to klidně můžeš tvůrcům navrhnout, zapoj se do programu G2G a můžeš hru tvořit společně s vývojáři.
            • Kozy
              Pravda pravda, dlouhou dobu to bylo obtížný ale jak už člověk ví co a jak tak se to dá. Jedině bych ještě propracoval diplomacii
          • "Moc mě nezajímá, co píšou o produktu, ten mám na dlani."

            A tady je ta chyba... *4*
            • to smejki : V téhle fázi jsem byl taky *15* ( xkrát jsem byl dost vytočenej/deprimovanej ), ze začátku mě ta AI fakt válcovala, nevím, časem se to zlepšilo a teď už to jde. Za nejlepšího hráče se nepovažuju, ES je pro mě spíš oddechovka, ale taky zabiják času ( už mám nahráno přes 126h :-D ).
            • smejki
              Přečetl na steamu, přečetl o tvůrcích, lítal po wiki, hrál 20 hodin (pokud steam s těma hodinama nekecá, už mě taky jednou natáh), nechal pár dní projít hlavou, hrál dalších cca 5 hodin, nechal projít hlavou, napsal recenzi. Už po nějakých 15 hodinách jsem zjistil, že mi hra nic krom zlepšování se v jejím ovládání nemůže dát. A nemusím být nejlepší hráč, abych vycejtil chyby a kontroverzní prvky. Při posledních dvou seancích jsem na Normal držel krok, chvílema i vedl, ale pokaždý to poslala do kytek nechutně cheatující AI.
            • to smejki : "přesněji - nezajímá mě moc, co o produktu píšou na svých stránkách"

              Opět chyba, to bys právě věděl, že hra je stále rozpracovaná a mnoho dalších věcí, které ti očividně unikli. To mi chceě říct, že sis přečetl o hře na Steamu, pak zahrál těch 25h a následně napsal recenzi ?
            • smejki
              přesněji - nezajímá mě moc, co o produktu píšou na svých stránkách. Zajímá mě popis v místě prodeje (steam) a uvnitř produktu samotného. Navíc ten popis na jejich stránkách je totožný se steamem.
        • sleepless
          Az uz jsme u toho zas: recenze nejsou a nesmi byt objektivni.
          • je mi z teba na grc
          • Keyz
            Nesmí?
            -V recenzích se přece porovnává a vyhází z nějakých standardů.Jako u knih,aut a filmů.
            Takto bych někdo mohl napsat u několikrát oceněné hry,recenzi kde by kritizoval věci které tam jsou,ale prostě v daném situace nejsou důležité.To je ten standart.Když v diskuzi někdo nadává,že recenzent opomněl nějakou chybu tak častá odpověď je,že to není prostě tak důležité vzhledem k jiným věcem.

            -Kdyby to tak opravdu mělo být, tak by recenze ARMY kde by se psalo o chybách a AI byli maximálně kvalitní .Přitom jsem slyšel,že ta hra má jiné přednosti a tedy ty chyby nejsou opět tak důležité aby hra nemohla obstát.Kdo to určí co je důležité?Recenzent?To přece dost dobře nejde.Jak by se pak dalo něco porovnat,jak bych porovnal dvě knihy?Kdyby se poezie hodnotila jako próza anebo jak se kdo vyspal.Tedy beze snaho o objektivní hodnocení a dodržení zásad.

            -I když někdo dělá práci na škole tak málo kdy uspěje s oprávněnou kritikou na pouze jednu věc, jestliže ostatní údaje přehlédne.Opět ten kdo hodnotí,zasahuje a snaží se o objektivní hodnocení dle něčeho.
          • O tom by se dalo diskutovat, záleží na úhlu pohledu. Jsou tací, kteří si přečtou recenzi a poté se rozhodují, jestli si hru koupí, nebo ne. To samé na např. csdf, také někdo dá na hodnocení od "prostých" lidí nebo recenzentů a na fim se nepodívá, i když by se mu třeba tenhle film zrovna líbil. Třeba takový Hellraiser ( první díly ) jsou dost podhodnocené, protože se to mnoha lidem nelíbilo, pro mě je to hororová klasika. Neříkám, že by v recenzi neměl být subjektivní názor, ale aby byla půlka recenze subjektivní, protože to recenzentovi zrovna "nesedlo" nebo se tu hru nenaučil hrát, nenašel si všechny detaily a hrou se moc nezabýval atd. Skoro mi tato recenze připadala trošku jako "hate", i to WTF slovíčko nebylo zrovna na místě. Jako kritika ano, jako recenze nikoliv, jak říkám, do poloviny to bylo ok, nevidím důvod proč by ta recenze nemohla vypadat takto celá s tím, že pak na závěr vyslovím svůj názor/verdikt.
    • Keyz
      Proto jsem se ptal,na verzi jakou autor hrál a jak moc se změnilo v aktuální verzi.
      Jestli to můžeš objasnit tak poslouchám
      • Hra v základu má něco kolem 1,5 GB a patch 1.0.9 má něco málo přes 700 MB, takže těch změn tam je dost. Hra za to pětikilo opravdu stojí. Jak říkám, začátky jsou deprimující ( viz recenze :-D ), ale když se to člověk naučí, tak si užije desítek hodin zábavy. Jak jsem již výše zmińoval, hra ještě není hotová. Ještě bych dodal, že tým Amplitude Games je tvořený veterány z firem Ubisoft a EA a dokonce se můžete podílet ( po přihlášení ) na herním pokroku.
      • smejki
        netuším, verzi jsem nekontroloval. staženo před zhruba 20 dny a nevšiml jsem si, že by steam tahal byť jediný update.
        • Ja som to kúpil ešte v pred predaji. a tiež som si nevšimol že by steam ťahal update ale predsa sa to za každým vylepšilo. takže sa to asi robí automaticky bez upozornenia.
  • Keyz
    Na hru jsem se těšil tak tedy nevím.¨
    Jakou verzi hry hrál autor?Co jsem četl tak patche rychle vycházejí a dost věcí opravují.Může to někdo porovnat se Sins Of Solar Empire?Je to již dlouho co jsem to hrál a přišel mi tam dos komplexní systém vylepšování.Také jsem prvně nevěděl jak hrát vzhledem k možnostech.Toto je asi ještě složitější a dle hodnocení horší.
    -Tedy asi bude nejlepší koupit ten balík co vyšel Sins Of Solar Empire,že? Snad se do toho dostanu.Grafiky se mně to opravdu líbilo.
    • Ja som Endless Space nehral, lebo tahovky nie su moj cup of tea, takze nemozem hodnotit, ale Sins Rebellion mozem potvrdit, ze je uplne super a urcite sa oplati kupit, pokial teda clovek akceptuje, ze to nie je klasicka 4X hra ale skorej taka komplexnejsie real-time strategia. Mne osobne to prave absolutne vyhovuje.
      • Keyz
        Obávám,se tam přílišné náročnosti když to je RTS a má člověk velkou armádu a hodně planet.V hodně RTS šlo v singlu dosáhnout úrovně kdy již AI hráče nemoha porazit,jestli sám neudělal chybu.Pak jsem si lehce kontroloval situaci.Zde se obávám,že to i na lehké obtížnosti při velkém vesmíru bude neustálý tvdý boj.
  • Souhlasim se Smejkim... Na prvni pohled luxusni zalezitost, hra se solidnim zakladem a obrovskym potencialem, ale bohuzel zabita nekolika zasadnimi neduhy...
    Jeste v recenzi jsou zcela pominuti hrdinove, kteri jsou jako ostatni... zablesk stare klasiky z Orionu ale nedotazeni... Jinak mam po cca peti sesti rozehranych seancich stejny nazor a hra sla k ledu...
  • pravda, pravda... no verim, ze se to casem zlepsi. Hlavne bych zapracoval na soubojovem systemu, nebo bych ho klidne uplne vymenil za nejaky jiny, lepsi. Animacka sice napoprve hezka, ale celkove k nicemu. Clovek se jen diva jak prohrava, nebo vitezi. Zaklad hry je dobry, system docela funguje, ale technologicky strom je proste splacanina, a souboje jsou k nicemu. Hra zatim funguje jen v hrubem zakladu, ktery je bezpochyby luxusni zalezitost. Jen ta sprava toho vseho je dost casove narocny proces, az to clovek zacne ignorovat a zkousi takzvane AI pro soustavu. No kolikrat se mi stalo, ze to slo spise do kytek, nez do plusu. Napriklad zatim je tam muj oblibeny bug, kdy da (pokrocile vylepseni) pro soustavu jakousi recyklaci nadbytecneho jidla... sice clovek ma hned stavebni silu na nejake ty lodicky, ale prakticky zastavi jakykoliv rust populace! A to sem si vsiml az po 20tazich, takze bylo pozde. Napriklad 5 planet a vsechny jsou na tom cca na 2, 3 panacci z 5... tomu rikam hladomor! :-) Tim padem ekonomicky rust kulhal jak sv**a. No a ted si to staci znasobit x10 soustav. Proste nechapu, jak pak muze AI na normalu vubec nejak vitezit s tim pristupem. A ze nektere dobyte soustavy byly ekonomicky v minusu. Kazdopadne hra je tak nejak ve vyvoji... slusny pocin, ale zatim to je jen pro zvedavce a "masochisty" ;-)
    • pro masochisty tu je Swords of the Stars II , tohle je celkem hratelny, ma to svoje mouchy, ale fakt uz me nebavi hrat po 1000x moo2 nebo galciv2 :) a na space empires 5 nemam koule :P
  • Vidlec
    Ale no tak... 6? Tahovejch vesmírnejch strategií je, že by je člověk spočítal na prstech jedné dřevorubcovi ruky. Tohle je lepší než 6.
    • Jen proto, že tahových strategií moc není, tak by se mělo zvyšovat hodnocení? *8*
    • XorxoxTalarius
      No jestli je to vazne tak strasny jako v popisu, tak si myslim ze 6 je adekvatni
      • Ja si dokonca myslim ze i 6 je prilis vela na to co autor o hre napisal. Skor 4.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit