Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Spades
    Nechápu co přesně se tady řeší... Stejnak většina ženských postav je ve hrách jen k zvýšení prodeje...
    Neříkám, že je to dobře, ale upřímně, kdyby se například v LoL otočili pohlaví, asi by se to moc lidem nelíbilo :D
    • Já už vůbec nechápu co se tady řeší..když babám vadí, jak je ve hrách znázorňují, ať dělají hry jinak. Fakt miluju chytráky, co místo toho, aby něco měnili, raději budou kecat do práce jiným, ať to mění oni. A ještě raději jsem, když jsou tu mrskači, co budou této všeobecné změně přicmrndávat..ačkoliv se měnit nemusí, jen budou dál kecat ke změně ostatních! Hurá, ať žije svobodná společnost. Svorvně budu přikyvovat, že jsem sexistický prase protože hraju hry a tím diskriminuju ženy a dělám z nich jen sexuální symboly místo lidských bytostí. Co dodat, jsem hovado, asi se přestanu i dívat na porrno (zakázaný slovo? Tak už chápu, proč u některých názorů je hvězdička redakce!), páč se dívám na porrno jen s pěknýma holkama. Jo, přeháním, ale příjde mi tahle diskuze, kde chlapi mluví za názory bab, dost divná.
    • x_ander
      Nic není tak jednoznačné. Moje sestra (věk 22, takže žádné malé dítě), ačkoliv si hru pustí tak dvakrát do roka, má nejradši, světe div se, Tomb Raidera. Zkrátka proto, že jí je sympatické hrát za Laru. Dámy ať mi odpustí, ale pokud nějakou slečnu pohoršuje, či dokonce uráží, že hlavní postava nějaké hry je přestylizovaná a "přesexulizovaná" kočka, tak mají evidentně nějaký problém. Já si taky rozhodně nepřipadám méněcenný, když hraju Duka. Čímž nechci tvrdit, že by automaticky všechy ženské herní postavy měly být sexbomby, ale pokud je tak nějaká hra stylizovaná, tak proč ne? Jsou hry, kde by se to nehodilo (Alyx), ale proč by někomu vadila zrovna Lara, když Tomb Raidery jsou víceméně "akční nadsazené pohádky", tomu nerozumím. Nový Tomb Raider se bude brát vážněji a reálněji, tak podle toho upravili i podobu Lary, to je celé.
      • Uvědomuji si, že když v jednom příspěvku zmiňuju "pasivní důry s velkým poprsím" a pak dále i zmenšení prsou Lary v nové Tomb Raider, tak to může vést ke spojení těchto věcí, ale rozhodně to tak není myšleno. Lara vždy byla pro řadu žen právě iniciací do světa videoher právě coby aktivní hrdinka. Jen jsem chtěl podotknout, že když mude mít reálnější (byť stále naprosto ideální) proporce a k tomu i propracovanou psychologii, bude pro ženy ještě atraktivnější.
        • x_ander
          Dobře, ale tohle už je o konkrétním názoru člověka na určitou stylizaci hry, ne o žádném genderovém problému. Ty máš radší hry, které svůj svět (tedy i včetně ženských postav) zobrazují reálněji a více při zemi (tak se jeví nový Tomb Raider). Někdo má radši hry, které jsu se vším všudy nadsazené, stylizované a to opět i včetně postav (což je případ starých Tomb Raiderů). A každý hraje to, co se mu líbí. A kdo má ten patent na rozum,který řekne, že ta první verze je obecně pro ženy přitažlivější? Jak jsi zjistil, že ženy mají radši reálnější hry s propracovanou psychologií? I ženy jsou lidi, a každý člověk má jiné názory a jiné chutě. Jsou ženy, které si nejraději zahrajou staré Tomb raidery (viz. příklad s moji segrou), jsou ženy, které hrají hry s dobrým příběhem, takže si rádi pustí adventuru, spousta holek rády hrajou Sims, některé si raději pustí hardcore RPG nebo třeba Serious sama. A teď mi řekni, co z toho jsou "hry pro holky" a jak to souvisí s tím, že postava je prsatá kočka nebo naopak "obyčejná" holka? Nijak. Konkrétní hra je jaká je a každý (žena i muž) si vybere takovou, která ho baví. Nebo jsi už slyšel o klukovi, který by odmítl hrat Duke Nukema proto, že Duke je nadsazený svalovec a největší borec, což toho hráče uráží? Ta hra má určitou stylizaci, do které pasuje postava Dukea tak, jak je, a někomu to vyhovuje a někomu ne. A podle toho tu hru buď hraje nebo ne.
          • janchor
            Prokristapána, copak opravdu nevnímáš naprosto zásadní rozdíl mezi stylizací do svalnatého hrdiny a stylizací do sexuálního objektu?
            • Kein
              Chceš říci, že pro ženy nenůže být sexuální symbol svalnatý geroj v úplém trikotu?
            • Paulcz
              Kde bereš, že většina žen nechce být takovou stylizací ? Třeba chce. Internet je plnej fotek a videí holek a žen co zcela svobodně a bez zábran ukazujou svá těla ? Proč to dělají ? Asi proto, že je to baví, vzrušuje, rádi se ukazujou, je to přirozený a jsou spokojený. A nejen internet, to není nic nového, stačí zajít do galerie.
            • Robotron3
              Možná sem jen blbej chlap, ale jakej je ten rozdíl, to mi nedochází? Mě připadá svalnatej hrdina na úrovni kozatý hrdinky. Ale těžko to posoudit, když mě svalnatý chlapi nevzrušujou :)
            • Prokristapána, copak opravdu nevnímáš zásadní rozdíl, mezi stylizací do krásné a vnadné ženy a stylizací do sexuálního objektu? Mé mužství tu trpí.
            • x_ander
              Jaký je mezitím rozdíl? Když je hlavní postava Tomb Raidera žena, která je přestylizovaně dotažena k "dokonalosti", což znamená dokonalá postava a velké prsa, což pro některé muže může být sexuálním symbolem a hlavní postavou Duke Nukema je nabouchaný svalovec, což pro některé ženy může být rovněž "dokonalostí" a sexuálním symbolem. Nejde spíše o to, že chlapi se nad tohle povznesou (resp. to vůbec neřeší) a hrajou, zatímco ženské v tom hledají něco, co tam není?
        • janchor
          (i pro některý muže - míval jsem kvůli tomu Tomb Raider léta za takovej lep na chlapečky, co jedou jen první signální.. a ona přitom dokázala bejt i takovouhle inspirací: http://www.rockpapershotgun.com/2012/12/19/gaming-made-me-tomb-raider/)
      • Tomuhle se velmi přesně věnuje závěr té přednášky. Klíčová tu je aktivnost postavy a identifikace, právě i v rovině ideálu. Jenže je něco jiného Lara, která je pohledná a vnadná, ale aktivní, a naopak zástupy krásek, které jsou jen pasivní trofejí pro hrdiny. Ono ani nová Lara nebude žádná ošklivka, ale klíčové je, že tu bude důraz na postavu a její osobnost. Že se jí zmenší porsí není jen estetická věc, ale jedna z mnoha věcí v cílené proměně této ikonické postavy.
    • Paulcz
      Věčný boj. Stejně jako s násilím apod. Některým věcem se přisuzují vlastnosti, které víceméně nemají. Pokud je někdo onanista nebo macho sexista tak jím bude i bez her. Ty "analýzy" jsou úsměvné viz. přednáška. Jestli má nová Lara jiný vzhled tak jen díky tomu, že to někdo vymyslel v marketingu a vydělá to víc peněz. Třeba proto, že v současnosti už takový prsatky neletí. (spekulace :))

      Pokud bude publikum vyžadovat inteligentnější obsah ve všech směrech dostane ho i od mainstreamových záležitostí. Moc reálné to asi není, protože tu není takový tlak, lidé jsou ovce atd. Važme si kvalitních titulů od inteligentních tvůrců.
    • Robotron3
      Hry jsou hry. Není v nich zakódovaná žádná nesnášenlivost nebo předurčení muže před ženou. To všechno si tam přidáváte, vy kdož to tam chcete vidět. Kluk co hraje za ženu ve hře, také s tím nemá žádný problém, protože ono ani v těch hrách o pohlaví vůbec nejde, je to jen postava, která něco řeší. Stejně tak to může být mimozemská zelená slizka, nebo Pes Filipes, to je přece jedno, to už je o stylizaci. Odmítám názor, že ženy nechtějí hrát hry, protože se nedokáží identifikovat s postavami mužů, nebo nereálných žen, to je nesmysl. Celý ten design her je neoslovuje třeba tak jako muže, ale ne kvuli postavě.
      • A filmy jsou jen filmy, noviny jen noviny. No jo, je smutné vidět, že reflexe videoher je stále tolik let za jinými médii. Ale není se čemu divit při stavu české videoherní publicistiky. Přesně tyhle ignorantské řeči byly běžnou normou pod sofistikovanějšími recenzemi filmů před pěti roky. Lze jen doufat, že stejně jako se proměnila situace díky lidem jako Kamil Fila či Radomír Kokeš i řadě jiných v oblasti filmů, tk se i ve videohrách věci pohnou, když za rok dva budou první absolventi přednášek videoherních studií. Ale zase zabedněnce, kteří si jen neustále utvzují zcela nereálné předsudky, ani to nepomůže vymýtit.
        • Robotron3
          Jaký já mám předsudky? Jakej ignorant? Nepřeháníš to? Možná vím, co hry vlastně jsou, což ty asi nechápeš. Hra je mechanismus a interakce, všechno nad tím je jen ztvárnění, ale mechanismy hry to neovlivňuje. Proto je jedno, jestli v mlátičce bojuješ s chlapem, nebo ženskou a je uplně jedno, jak vypadá. Vizuál se dělá tak, aby byl přitažlivý, aby se ta hra kupovala. Komerční hry nejsou žádnou platformou za rovnoprávnost žen nebo věcí, které tam někdo chce vidět. Nic takového tam prostě není. A doufám, že se bavíme o komerčních AAA hrách a ne o indie věcech na pomezích umění, kde se teprve debatuje, jestli je to vlastně ještě hra, nebo není.
          • "Hra je mechanismus a interakce, všechno nad tím je jen ztvárnění, ale mechanismy hry to neovlivňuje. Proto je jedno, jestli v mlátičce bojuješ s chlapem, nebo ženskou a je uplně jedno, jak vypadá."

            No nevím, to je teda dost redukcionistický přístup. Pravda je taková, že co je a není hra a co a jak v ní musí nebo nemůže být neví nikdo, je to (pokud se soustředíme na videohry) ještě hodně mladé a neprozkoumané médium. To je ostatně jeden z důvodů, proč obhajování věcí jako povrchnost v pohledu na ženy a vlastně i postavy obecně (což samozřejmě zdaleka není jediný znak povrchnosti her, ale je o tom tahle diskuse...) nebo i tvrzení typu "hry jsou tohle a tohle", "hra MUSÍ být zábava, nic jiného" apod. jsou problematické - brání tomu, aby se ty hry vyvinuly někam dál.
            • Robotron3
              Snad nevadí, že si vezmu teda poslední slovo :) Já jsem tím chtěl spíš ukázat, jak je vývoj her vlastně omezený, i když se to nezdá. Ono technologie sama o sobě ničemu tolik nebrání, jako že udělat některé věci je při současném stavu strašně těžké, nereálné, trvalo by to šíleně dlouho, nikdo by to nezaplatil, že je to prakticky nemožné. Až se tyhle poměry díky technologii a nástrojům zlepší, věřím, že to bude mít pozitivní vliv i na obsah her.
            • No tak v tom se shodneme - lepším propojením jsem myslel lepší než je to dnešní. A nejsem si jistý, že to v dnešních podmínkách nejde. Řešení samozřejmě nemám, ale taky jsem hodně skeptický k tomu, že to vyřeší nějaká v nedaleké budoucnosti dostupná technologie. Možná jsem to v tom výčtu ani neměl psát, víc mě zajímají právě spíše ty herní způsoby namísto lineárního nebo větveného způsobu vyprávění (pro představu - herní vyprávění má třeba The Binding of Isaac nebo Dark Souls, taky to není úplně ono, jen naznačuji co tím zhruba můžu myslet). A věci kolem příběhu jsou jen jedna z více věcí, ve kterých mají hry hodně prostoru k vývoji. Ale to jsme už fakt šíleně v offtopicu a já bych to z mé strany uzavřel.
            • Robotron3
              Lepší propojení interaktivity s příběhem... A to je ten problém. Lepší propojení interaktivity s příběhem prakticky znamená větší linearitu a omezení herních prvků. Je to vidět na všech dnešních hrách, které se snaží lépe prezentovat příběh. Viz Dragon Age 2 třeba a pak spousta hráčů hru odsoudí, právě proto, že jsou interaktivita a herní možnosti upozaděny na úkor příběhu. A to je právě to co jsem myslel tou závislostí na technologii. V dnešních podmínkách to jinak nejde. Buď je hra víc interaktivní, nelineární a otevřená, ale se slabším příběhem. A nebo je příběh silnější a hra pak musí být svázanější. V tomhle je rozpor a podle mě tomu pomůže až vyspělejší technologie a nástroje. Do tý doby se nic moc nikam neposune.
            • Pokud se o tom bavíme v kontextu videoher, tak to dané prostě není. Jasně, plno teoretiků se snaží vymyslet svou definici, jsou jich tuny. Obecná encyklopedická definice taky není moc aplikovatelná, možností videoher ty klasické "šachové" představy prostě rozbíjejí. Tou "hrou", kterou vycítí i laik asi myslíš interaktivitu, fajn. Z ničeho ale neplyne, že by bylo ztvárnění irelevantní. Kdesi (myslím, že přímo v nějakém článku o gamedesignu) jsem viděl takový pěkný hodně technický příklad - číselná hra, kde každý hráč podle určitých netriviálních pravidel na střídačku říkal nové číslo. Ta hra byla mechanicky ekvivalentní piškvorkám, líšila se jenom prezentací, přitom se to hrálo úplně jinak.

              Vývoj her samozřejmě souvisí s technologii, ale to není to, co myslím. Zajímají mě spíš nové přístupy ke hrám, dosud nevídané způsoby využití interaktivity, nové čistě herní (tedy ne filmové ani knižní) způsoby vyprávění příběhu, lepší propojení interaktivity s příběhem (zatím to je stále dost bída), hry které si vystačí bez příběhu a přitom něco sdělují atd atd... To už jsme ale asi tak trochu mimo téma.
            • Robotron3
              Ale nebrání. Co je hra je v podstatě dost dané, existují na to i formulace, teď z hlavy to asi přímo nedám, ale dá se to najít. Čim víc se hra od těch herních principů vzdaluje a jsou tam víc zastoupeny nějaké umělecké motivy, slabší interakce, aby se dosáhlo určitého sdělení, tak hra ustupuje do pozadí. Samozřejmě kdybychom museli uvažovat v nějakých škatulkách, všechno se to může vejít do kategorie her, ale i laik myslím cítí, kde je té "hry" zastoupeno víc, a kde míň, abych to řekl jednoduše.

              edit: A taková ta snaha, že hry se musí, nebo by se měly vyvinout dál, to také souvisí dost s technologií. Tak jak jsou hry dělané dnes, jak uvnitř fungují, jak se dělají, na čem běží atd, tak tam moc velký posun teda není. Hry se snad vyvinou v něco víc s hardwarem a technologiemi, které si zatím můžeme jen představovat. Ale to zatím nikdo neví, co bude.
            • Robotron3
              Tady, na games. Jedna Tlamiczka je málo :)
            • janchor
              Robotrone, kdo říká, že nevedou? Co to zkoušela třeba taková Anita Sarkeesian, zvedlo to v mužské herní komunitě skutečně rozkošnou odezvu..
            • Robotron3
              A proč tu teda ty debaty nevedou ženy? Proč ty se zamýšlíš nad tím, co se vlastně ženám má líbit a co ne? Proč se tu pořád zmiňuje Tomb Raider, jak je pro ženy snad urážlivý, nebo co, a přitom Tomb Raider je jedna z her, kterou ženy hrají nejvíc? Když se tu psalo, jak hry hraje 50 na 50 žen a mužů, tak proč se tu objevují samí chlapi, kteří se zastávají toho, jaký mají mít ženy na hry pohled a jak mají hry teda vypadat? Neni zrovna tohle genderová nespravedlnost a manipulace? Tady se vůbec nedebatuje o nějakém herním obsahu pro ženy, co ony chtějí, tady jen pár chlapů ukazuje, jak moc jsou tolerantní vůči ženám, nebo nejsou :)
    • Viktor_H
      Existuje spousta her, kde jsou/mohou být hlavní postavy ženy či jsou ženy silnými NPCéčky.
  • Kdyz to jde tak hry hraju zasadne za zeny. Na chlapa se divam kazde rano v zrcadle , takze nemusim jeste ve hre :)
  • Tvl zas nepochopitelné debilní ůvahy, když hraji hru tak jaksi pro >zábavu< a nesnažim se pátrat ve vědecko fantasmagorii. Feminismus *15* diskriminace a nvm co za bláboly sem tu četl *2*. Jo že je tlustá a musí se o tom mluvit a blabla... To je jaksi její zasraný problem že ze sebou nic nedělá. Nechápu společnost kde furt někdo někoho musí řešit a nestarají se radši o sebe
    • Taky bychom nemuseli řešiš vůbec nic, nepřemýšlet vůbec nad ničim, prostě se jenom válet a hulit, tak by ti to vyhovovalo, ne? :)
      • Přesně, sem tam zahulim a starám se jen o přátele, rodinu zbytek nezájem a cítím se skvělě. Nemyslim to zle, ale věřim že víc lidí by se cítilo líp kdyby se hned do všeho nesrali
        • Robotron3
          Kdyby se lidi do všeho, jak říkáš "nesrali", tak tu máme totalitu a ne demokracii. Demokracie je právě o tom, aby se lidi zajímali o své okolí a svá práva a i práva ostatních.
          • Vim kam míříš, ale řeč je tu o hrách *4* a moc to zveličuješ. Oba máme hodně rozdílnou myšlenku
          • S politikou děte do p*dele o tom to vůbec není, to sem čekal že to tu někdo vytáhne. Neboj žádná občanská válka nebo převrat nebude, tady je řeč o něčem jiném, tohle mě fakt nudí
            • Spades
              Co má sakra politika společného s velikostí poprsí Lary Croft? :D
            • Robotron3
              Politika je jen jedna část a tady je řeč přesně o tom. Možná by ti pomohlo míň hulit a viděl bys i něco dál...
  • Tikov
    Vrátím se zase k obsahu přednášky- z nějakého (dozajista úchylného) důvodu jsem se musel kouknout co je pravdy na tom, že Laru nikdy žádný muž nedělal v reálu- a voala http://www.flickr.com/photos/helenalove/2770223959/in/set-72157604204772666/
    http://funlittleguy.blogspot.cz/2011/05/horrible-lara-croft-cosplay.html
    • Asharak
      Skvěle! Konečně zajímaví příspěvek, díky :) ;D
    • Ataker
      To je takové hmm no.......................... netradiční :P
  • x_ander
    Reakce na plamennou diskusi níže, nechtěl jsem zasírat vlákno:
    Abych řekl pravdu, taky se odvažuju tvrdit, že poměr hráčů a hráček 50:50 je nesmysl. Pokud se bavíme o AAA hrách. Výrazně do toho mluví facebookové a podobné hry. Docela by mě zajímalo, jak by vypadal průzkum, pokud bychom se např. bavili pouze o hráčích řekněmě cca 10 letošních největších her (ME3, Diablo III, CoD:BO2, ACIII apod.). To by jakožto průzkum bylo trochu relevantní. Pokud to má mít vypovídací hodnotu, nelze tam jako "hráčku" zahrnovat sekretářku, která si 2x týdně při obědě pustí Solitaire nebo studentku, která si nudnou přednášku krátí u Farmville.

    V mém okolí je spousta lidí, co hrajou hry, ale nikdo z nich není ženského pohlaví. A co té které konkrétní holce brání si zahrát Mass Effect nebo Assassins creed? Buď jí ta hra baví nebo ne, to je celé. A jako argument bych nebral to, že většina her je dělaná "pro chlapy". to můžeme tvrdit třeba u Duka, ale celkově těžko. Stejně jako u filmu, je jasné, že cílovka akčních filmů je můžské publikum. Na druhou stranu je pravda, že "romantické hry" cílené na ženy nevnikají. No ale proč asi? Protože by se nezaplatily, protože by si nenašly dostatek hráčů. To je celé, jinak bychom tu měli už minimálne trilogii herní verze Twilightu.

    A co se týká druhého pohledu, tedy žen přímo v byznysu ať už ve zpravodajství nebo přimo u tvorby her. Není to spíš tím, že hry zkrátka a dobře nezajímají zdaleka tolik žen, jako mužů? Pokud Lukáš říká, že více ženských v byznysu je třeba (a já mohu jen souhlasit), proč zrovna u Vás v redakci není daleko více žen? Není to zkrátka tím, že je žen,které hrajou, velmi málo, a tím méně těch, které jsou zároveň dobrými recenzentkami? A kde máme ten šovinismus?

    Je mi jasné, že šovinismus, ba dokonce diskriminace, se objevuje všude, herní průmysl nevyjímaje, ale to je problém konkrétních zakomplexovaných chlapů. V první řadě jde vždy o schopnosti konkrétního člověka, ať už ženy nebo muže. Celé to je jen o tom, že žen, které by se zajímaly o herní průmysl (profesionálně nebo jen jako zákaznice) je daleko méně než chlapů. A to je samozřejmě dobrá příležitost pro feministky, aby měly kde prudit. Když ženská chce, baví jí to, a umí (a um je tu hodně důležitý, vůbec bych se nedivil, že spousta ženských, které se neúspěšně snaží prosadit v herním průmyslu, se neprosadí jen proto, že zkrátka nejsou tak dobré - ony jen mají, narozdíl od spousty neúspěšných mužů, možnost hodit to na šovinismus a diskriminaci), tak se prosadí. A mě, jakožto hernímu konzumentovi, by se docela líbilo, kdyby tu bylo víc žen - jak hráček, tak třeba diskutujících v diskusi, tak autorek recenzí či dalších pozic. Proti ženským zkrátka nic nemám, jak by taky jinak bylo možné, že bych se zamiloval do Alžběty po pár dílech Re-playe a jednoho podcastu? Rozhodně ne jenom proto, že to je kočka, ale proto, že svou práci dělá dobře, je sympaťanda každým coulem a má fajn názory. Zkrátka makala a najednou je z ní česká herní celebrita, která se nepotřebovala schovávat za šovinismus.
    • tlamiczka
      No já nevím, jestli to že ženská paří The Sims nebo třeba i ten Solitaire jí naprosto diskvalifikuje jako "hráče" a padá do pytle "nějaká blbka z kanclu" *5*. Prostě jen hraje jiný typ her a když vidím některé ženské pařit třeba simy na mobilech, tak zažraností do hry se naprosto vyrovnají nejfanatičtějším pařanům CoD nebo DOTA her :-) Prostě je to jen jiný typ her, ale já bych se teda neodvážila o nich tvrdit, že "tohle nejsou hráčky, protože nehrajou ty kvalitní hry, co paříme my". *2*
      Ale je fakt, že se hrozná spousta holek (aspoň teda v ČR) nedostává k hrám, co mají nějaké hlubší jádro, tj.že to není jen základní ukracovač času pro zábavu, ale řeší se tam nějaká složitější témata nebo se trénuje nějaký komplexnější skill. Tady mají ženské ještě co dohánět - a nemyslím si, že to je tím, že by je to z principu nezajímalo. Prostě jen nemají dost vzorů a ženský jsou na tohle podle mě ještě blbější než kluci/chlapi - nejsou vzory a tak se to prostě "nesluší". S tím já bojuju snad od narození *1*

      A ono se tu taky vůbec nemluví o velikých herních doupatech ženských hráček jako je třeba Big Fish Games, což u nás skoro nikdo nezná, ale adventury odtamtud paří statisíce dospělých ženských a jsou do toho dost zažrané. A tyhle adventury už nejsou jen nějaké malé hříčky s hledáním 10 ukrytých objektů na hnusném obrázku, ale plnohodnotné hry - vím o čem mluvím, protože na dvou takových právě dělám a jsou to překvapivě rozsáhlé projekty.

      Že máme třeba Alžbětu v RePlay je super *4* - čím víc holek jí uvidí, tím víc holek pochopí, že můžou beze studu hrát i jiné hry než ten jeden sektor, který teď jsou ochotné přijmout :-)
      • Amylee.Anderson
        Trochu OT - vítej, tlamiczko, mezi námi :) Ale moc do těch diskuzí nelez... pro tvé dobro :D
    • Spades
      Tak asi záleží na kruzích, ve kterých se pohybuješ, ale já třeba znám normální holky, které hrají HC hry (Lol, SC2, COD4, TF2...)
    • Viktor_H
      V podstatě se nám tu potkávají dva světonázory (a je celkem jedno, jestli je lidé zastávají podvědomě, nebo vědomě). V základu obou odlišných světonázorů stojí stejný princip: jsme morální, chceme dobro. Jenže prostředky, které k tomuto cíli zvolit, se různí právě podle těch dvou základních světonázorů. Za prvním stojí světonázor, že společnost by měla být rovnostářsky spravedlivá, že za nás mají v různých podmnožinách mluvit naše schopnosti a činy. Podle tohoto pojetí jsme na startovní pozici všichni lidmi, bez rozdílu, nikdo by neměl být zvýhodňován, aniž si to zaslouží.

      Druhý světonázor je propojen se soucitem. Musíme pomáhat slabším jedincům a skupinám, zvýhodňovat je. To se však nutně projeví. Pokud jeden z běžců spadne a vyvrtne si kotník a druhý se pro něj vrátí, zpomalí ho to... Zastánci tohoto světonázoru se často cítí být více v právu proto, jelikož tato opatření považují za dočasná, za regulaci, za nutné zlo, od kterého lze po "vyléčení" systému upustit a nechat nastartovanou společnost vyvíjet se přirozeně. Faktem ale je, že tato predikce nemusí v praxi platit. A jedno Norsko jaro nedělá... Pokud chce Lukáš argumentovat Norskem, měl by dodat, že to jinde může platit pouze za předpokladu ceteris peribus. Což v praxi pravděpodobně platit nebude...

      Oba světonázory jsou ve svém základu iracionální a spadají pod emoce, intuici a ve výsledku pod víru. To se jen pak jejich zastánci snaží na těchto iracionálních kořenech vybudovat racionální systém, fungující model. Já opravdu netuším, kde je pravda a necítím se dostatečně oprávněn k tomu, abych jeden názor označil za správný a druhý za nesprávný. Příčina bude pravděpodobně v tom, že jak na straně zastánců kvót, tak odpůrců, jsou lidé, kteří jich mohou a budou snadno zneužívat, což ústí ve spoustu negativních "vedlejších" efektů na obou stranách.
      • tady se hlavne potkava normalni rozum s dnesni femipropagandou 'vsem stejna prava a pak jeste zenam nezaslouzene vyhody a ulevy, protoze jsou to zeny'

        http://foreignwomenonly.blogspot.cz/
        http://radioboston.wbur.org/2011/03/18/suzanne-venker

        A sem se tenhle jed nenapadne ale jiste siri taky:
        http://www.novinky.cz/krimi/93162-cr-prvni-soud-kvuli-pohlavni-diskriminaci-v-praci.html
      • janchor
        Jedno Norsko jaro skutečně nedělá, ale ukazuje, že danej model není z principu "pošahanej", ale může fungovat, aniž by to "zpomalovalo běžce".

        A k těm světonázorům: "Podle tohoto pojetí jsme na startovní pozici všichni lidmi, bez rozdílu, nikdo by neměl být zvýhodňován, aniž si to zaslouží."

        Amen. A stejně tak by nikdo neměl být znevýhodňován. Což se spoustě žen, jakkoli absurdní to v jedenadvacátém století je, stále děje. Recept na narovnání týhle pokřivenosti nemám, jenom se rozumově kloním k těm, které problém nepřehlížejí, nevysmívají se mu, nebo ho do aleluja nerelativizují.
    • x_ander
      A ještě mi to nedá, abych nereagoval na ony kvóty zaměstnanosti žen, co provádí EU, a co Lukáš bránil.

      Takové kvóty nic nevyřeší a přinesou víc problémů než užitku. Možná bude zajímavá představa, že by takové kvóty platily všude. Vezměme si příklad, že ve zdejší redakci se uvolní místo jednoho recenzenta. Petr se tedy rozhodne někoho sehnat, chce dosadit čerstvou krev a tak tady na stránách vyhlásí "výběrové řízení", že zájemci mají poslat ukázkové recenze. Následující čísla si samozřejmě budu cucat z prstu, pokud má někdo konkrétní zkušenosti, rád se nechám opravit. Řekneme, že do redakce dojdou recenze od 100 zájemců. Troufám si říct, že mezi nimi budou 2-3 ženy. No a co udělá Petr, jakožto bdělý strážce redakce, jehož snaha je tvořit kvalitní web? Prokouše se všemi recenzemi a vybere tu, která se mu zamlouvá nejvíce, bez ohledu na to, kdo ji napsal. Jaká je pravděpodobnost, že to bude zrovna recenze psaná ženou, je asi zjevné. No a teď si dosaďme pravidlo zavedené kvótou. Petr si uvědomí, že zkrátka musí zamýšlenou pracovní pozici obsadit ženou. Ze stovky došlých recenzí se mu pozdává řekněme 10, ale zrovna jak na potvoru všechny ty, co psaly ženy, nestojí za nic. Co teď? Zaměstnat člověka, který neumí psát nebo začít po všech čertech hledat nějakou ženu, která alespoň trochu slušně umí psát? Zvlášť když ví, že mezi došlými recenzemi byla i jedna skvělá, ale prostě ji napsal chlap, takže smůla. Takové kvóty jsou zkrátka blbost. Příklad s redakcí je samozřejmě trochu nadsazený, ale princip vystihuje. Každý správný zaměstnavatel v jákemkoliv oboru se snaží zaměstnat takového člověka, který bude svou práci dělat kvalitně. Všechno ostatní je vedlejší.

      Je mi jasné, že cíl těchto pitomých opatření je dobrý - vymýtit diskriminaci na základě pohlaví. A ano, tenhle problém existuje, skutečně existujou nadřízení - muži, kteří budou při obsazování pracovních míst diskriminovat ženy. Je to reálný a existující problém, který je třeba řešit. Ale rozhodně ne pošahanými kvótami.
      • janchor
        Konstatoval jsem pouze skutečnost, že kvóty zavedené v Norsku mají úspěch, takže je paušálně odsuzovat jako "pošahané" je omyl. Kvóty jsou v obecné rovině pochopitelně nutné zlo - ale v tomhle případě nutné právě proto, že tvoje

        "Každý správný zaměstnavatel v jákemkoliv oboru se snaží zaměstnat takového člověka, který bude svou práci dělat kvalitně."

        neplatí, respektive je příliš mnoho zaměstnavatelů "nesprávných". Většinově totiž upřednostňují muže, respektive ženám platí méně, z důvodů vesměs iracionálních. Právě s tímhle dvojím, nespravedlivým metrem, feminismus ze své podstaty bojuje. A bojuje pochopitelně tam, kde je nerovnoprávnost nejpalčivější (to ještě k těm natvrdlým otázkám, proč teda kvóty někde jo a jinde ne).
        • Kein
          "Mají úspěch..." Co to znamená?
        • Paulcz
          K tomu, aby se něco opravdu prosadilo nejsou potřeba kvóty, ale změna myšlení lidí. O jeho funkčnosti pak můžeme asi hodně polemizovat. Navíc takové nařízení podle mě zasahuje do Listiny základních práv a svobod.
          • Robotron3
            Ovšem jak měnit myšlení lidí, když dnes v naší a západní společnosti je všechno měřeno a posuzováno materiálně a ekonomicky
            • Paulcz
              To je otázka, tady jsou na řadě různé politické a jiné uskupení, osvěta atd. Běh na dlouhou trať. Navíc to podle mě není nic tak akutního jako např. postavení černochů v USA v 60. letech. Kdyby se EU raději starala o gigantické problémy, které má.
        • x_ander
          To, že zaměstnavatelé - muži většinově upřednostňují jako zaměstnance - muže je teda imho dost přehnané. Ale jak jsem říkal, jsem si vědom toho, že ten problém existuje (byť by byl v malé míře), je to problém vážný a je třeba s ním něco dělat. Taky jsem proti tomu aby se měřilo dvojím metrem. Ale řešení kvótami je moc drastické a způsobí spíše víc problémů. A pokud bych to měl dohnat do extrému, tak bysme se mohli za pár let dočkat situace, kdy bude nutné, aby zaměstnavatel zaměstnal 40% žen, pak třeba 20% lidí do 30 let (abychom nediskriminovali absolventy), 15% lidí nad 55 let (abychom nediskriminovali starší lidi před důchodem, kteří obtížně shánějí práci), a třeba 20% černochů a 20% asiatů.

          Ano, tenhle příklad je sice vyhnaný ad absurdum, ale stačí pár takových kvót a malé a střední podnikatele to položí. Naprosto souhlasím s tím, že je třeba jít tvrdě do těch "nesprávných" zaměstnavatelů. Ale rozhodně by to nemělo být na úkor těch "správných", které by to chtě nechtě omezilo. Protože si fakt nemyslím, že těch "nesprávných" je většina. Nemám to samozřejmě podložené žádným průzkumem nebo tak, ale tak stačí se podívat kolem sebe. Já loni skončil školu a společně s desítkami mých známých spolužáků, většina z nich slečny, jsme samozřejmě sháněli práci. Nakonec jsme se všichni uchytili a žádná z nich se nesetkala s tím, že by jí někdo měl diskriminovat. Když některou někde nevzali, bylo to prostě tím, že nebyla v oboru dost dobrá, ale chytila se jinde. Ba naopak, bylo pár takových, které uznaly, že jim k přijetí pomohl atraktivní vzhled. A stěžujou si snad chlapi, kteří v tomto případě nebyli úspěšní? Znovu ale opakuju, tohle neznamená, že problém diskriminace žen neexistuje. Rozhodně tu je, ale rozhodně ne v takové míře, aby se musel řešit tím, že zavedeme kvóty, které dojebou všechny.

          A ze všech těch feministických článků a průzkumů mám spíš ten pocit, že tyto neúspěšné ženy byly neúspešné ne proto, že je někdo diskriminoval, ale prostě proto, že nejsou dost dobré ve svém oboru, a tohle si kompenzujou tím, že se schovávají za šovinismus a diskrimaci. Čímž samozřejmě nemyslím ty (a tímto se jim i omlovám), které se opravdu s diskriminací v profesním životě setkaly.
          • x_ander
            Jen ještě dodám, že znám jednu mladou vystudovanou slečnu, která se dlouho nemohla pracovně uplatnit, a víceméně po každém neúspěšném pohovoru si se vší vážností stěžovala, že ji tamnější vedoucí - muž, diskriminoval. Ale upřímně, znám ji dobře a vím, že ta holka je blbá jako tágo a nic neumí. A to je přesně ten příklad, kdy se za nějakou diskriminaci jen schovává.
            • O duvod vic proti diskriminaci bojovat, aby se za ni schovavat neslo... ;)
          • Viktor_H
            Nechci tě strašit, ale v EU se blekotalo něco o tom, že každý do 25 let (alespoň myslím, nechce se mi to dohledávat, pointa je stejná) bude povinně zaměstnán. *1*

            Což je samozřejmě samo o sobě totální stupidita, takovému nařízení musí odpovídat spousta dalších systémových nastavení a ty prostě zatím neexistují.
            • Robotron3
              To je dost srandovní zákon. Za chvíli tu budeme mít problém, díky kterému budou pracovní místa pravě ubývat. Ono se to děje už teď a už dávno, ale všichni se tváří, jako že pracovní příležitost tu musí být přeci pro každého. Takhle tu v budoucnu budou pracovní místa, která vůbec nejsou zapotřebí, jen kvuli tomu, aby se pracovat muselo. Je potřeba uplně změnit celou společnost od základu, všechno zefektivnit a přehodnotit.
            • x_ander
              Jistě že je to stupidita. A přitom to je příklad, který se zrovna mě osobně před cca rokem a půl přímo týkal (narozdíl od kvót pro ženy). A stejně říkám, že je to blbost. Sehnat práci je těžké, ale pokud se člověk snaží a dokáže, že je schopný, tak ji najde. Já prostě dřel, hledal, chodil na pohovory a práci našel. A nestěžoval jsem si, že jsem znevýhodněný oproti starším a zkušenějším zájemcům.
        • rancor1223
          A jak na nízké platy pomůže větší poměr (dost možná nedostatečně kvalifikovaných) žen ve vedení? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že sice máte pravdu v tom, že muži zpravidla upřednostňují muže ve výběrovém řízení. Ale! Když je žena lepší a umí se prosadit tak ani to není překážkou. A to je právě ono, dnešní feministky jsou jen skupinou žen, které se sami o sobě prosadit nedokáží a tak potřebují odbory aby je tam protlačili.
          Vše jen to jen o schopnosti prosadit se.

          A k článku. Osobně mě všechny tyhle průzkumy nezajímají, protože započítávají hráče, které bych se bál označit i za casual. Jak tu někdo zmínil, sekretářka co si párkrát zahrála Solitare nebo studentka na přednášce hrající Farmville pro mě není hráčem (a ne nebudeme tu rozebírat definici hráče jako minule, prosím *3*). S takovými bych poměru 50:50 věřil, ale koho taková statistika zajímá? Já bych chtěl vidět skutečnou statistiku poměru hráček v na jednotlivých platformách a žánrech.
      • jestli nekdo chce zavadet povinne kvoty pro pracovni pozice tak ne jen managerky ne jen reditelky, ale take hornice, popelarky atd.!!! A dokud nebude pozadovany pomer 40:50 zeny vs. muzi v pozicich jako je popelar tak nasilne nanaplnovat pozice jako reditel/manager, ze ano? *1*
      • Na přednášku jsem sice nekoukal, ale tohle bylo dobrý čtění. Díky a víceméně s tebou souhlasím.
    • Robotron3
      Když ony ty hry pro holky jsou jiné a ženy i mají jiné role v tom herním průmyslu při vývoji her. Je hodně scénáristek třeba. To samé, že třeba holky hrajou víc adventury, než nějaký střílečky, nebo Sims atd. Prostě je zajímá něco jiného, i když výjimky, co potvrzují pravidlo, samozřejmě jsou. Kdybych napsal, že holky si hrají s panenkama (The Sims), a kluci zase s autama a zbraněma (NFS, COD), tak budu asi označen za podvratný živel, starou strukturu, šovinistu, nebo jak se tomu nadává, ale tak to je, tak proč dělat, že takové rozdíly neexistují? Existují, a na tom přeci neni nic špatného.
      • njn scenaristek ani mi nepripominej, epic fail s ME3 stacil....
    • x_ander
      Tak mě napadlo, že by to vůbec nebylo špatné téma do fightclubu, co? Ale samozřejmě v rámci zachování genderové rovnosti byste museli pozvat několik ženských :)
      • Asharak
        No vemou trol.diskusniho a hned mají 3

        Ale jinak by to mohlo být super, třeba Dan by k tomu mohl něco prohodit, od něj bych rád názory.
  • Amylee.Anderson
    Prezentace pěkná, jenom jsem čekala, že nám slečna poví i něco z vlastních názorů a né jenom fakta. Ale taky jsme se dozvěděli zajímavé věci. Feminisky moc nechápu a ani nepodporuju. Podporuji tradiční vidění muže a ženy, že každé pohlaví má nějaký ten "účel" a to, že ženská je pohlaví něžné pohlaví a tak dále :) A to, že většina žen ve hrách jsou miss a vědátorky... No, to neřešim a nevadí mi to.
    K té Laře - mě osobně nijak neuráží, jenom co se týče jejího poprsí - je jedno, že jej má moc velké, ale s takovou váhou by jí hodně bolela záda.. a do toho ještě poskakovat :)

    (a btw. jak se tu někdo vyjadřoval k té přednášející, já jsem taky taková a jak mě máte rádi *15*)
    • Kein
      Děkuji. Děkuji, že to zde někdo řekl. A děkuji, že to byla žena. Nechápu dnešní trend jakéhosi "spojování" obou pohlaví, mazání evidentních rozdílů mezi nimi a ignorování jejich predispozicí.

      Z většiny projevů feministek dostávám pocit, že starost o rodinu berou jako cosi podřadného a často odsuzují ženy co vychovávají své děti na úkor kariéry v zaměstnání. Ano, péče o rodinu a výchova dětí možná nevydělává peníze a tudíž nezajistí ženě samostatnost, na druhou stranu, kariéra a samostatnost, nezajistí rodinu. Je každého věc (muže/ženy) čemu dá přednost.
      • Amylee.Anderson
        Mě se líbí dřívější model, že muž pracoval a žena se starala kompletně o domácnost a děti. To bych někdy v budoucnu brala, ale copak se dá rodina slušně živit z jednoho platu? Pokud otec neni politik...
      • x_ander
        Souhlas. Nedávno jsem vedl vášnivou diskusi na tohle téma s jednou kamarádkou, která má dost feministicky vyhraněné názory. Ve výsledku z ní vypadlo, že dává za vinu společnosti, že ona, jakožto žena, je diskriminována tím, že porodí a vychová dítě, což ji omezí v profesním rozvoji... co na tohle říct, že...
        • Kein
          No je to jasný, za to, že ženy rodí děti mohou muži a dnešní společnost. Podle její logiky bych pak měl já dávat za vinu ženám a dnešní společnosti to, že muži nemohou rodit děti. *1*
      • Robotron3
        I Love Lucy! A vůbec se za to nestydim. (snad to někdo pochopí, i když ten seriál u nás neběžel :)
  • Můžete mi laskavě říct, proč ste mě smazali? Tlustá prostě je a jakmile začne věřejně vystupovat, musí se smířit s tím , že to někod bude i veřejně komentovat. Navíc mě de opravdu spíš o její zdraví, než že bych se jí chtěl posmívat. Sám jsem kdysi trpěl obezitou a potom co jsem změnil životní styl jsem hubenej jako tyčka a v mnoha ohledech jsem na to m líp.

    A proto je velice důležitý aby společnost okolo nezavírala před těmito problémy oči a dělala, že to nevidí. Tloušťka je nezdravá, špatná a nesmí se tolerovat.
    • aspoň nebuď takovej pokrytec a přiznej, že jseš omezenej vidlák, co nesnáší cokoliv, co je mimo normu (teda tu tvojí...), a nemaskuj to tim, že ti jde o její zdraví. Každej má právo dělat se svým tělem co se mu zlíbí a nikdo mu nemá právo do toho kecat.
      • No vidíš a zrovna si narazil na člověka kterýmu jde opradu o zdraví. Stejně jako si každý má právo si dělat se svym tělem co chce, tak já mám právo to komentovat.
        • A opravdu jsem byl pěkně tlustej, zhubl jsem 27 kilo. Hodně jsem si kvůli tomu sestudoval, znám příčiny i jak se toho nejlíp zbavit (normálně,ne nějaký blbí prášky apod.)
  • Myslím že to bol komunista Lenin, kto povedal, že zavedú ženskú hrdinku. Teda akčné hrdinky ktoré sa vyrovnajú mužom, v komixoch, filmoch, románoch. Ide o to, presvedčiť ženy, aby sa hanbili za svoju ženskosť a jemnosť, a aby chceli byť ako muži. Aby nechceli deti, ale aby chceli byť navždy mladé sex-symboly. Týmto spôsobom sa snažia rozbiť rodinnú jednotku, kde žena prestáva plniť svoju úlohu a chce byť ako chlap.
    Na založenie feminizmu bola vytvorená celebrita, žena menom Margaret Sanger, ktorá bola fanatická eugenička, rovnako ako Hitler. Teda chcela vyhladiť nevinných ľudí len na základe rasy alebo spoločenského postavenia. Nazvala chudobných a farebných ľudí burinou, ktorú treba zlikvidovať. Angažovala sa v inštitúciách pre plánované rodičovstvo, čo je v podstate zníženie a regulácia pôrodnosti. Predala ženskému publiku slobodu, ktorá je v podstate len slobodou ísť na potrat. Niekto tu rozpútal vojnu pohlaví, a cieľom je zničiť tisíce rokov overené funkčné postavenie muža a ženy. Muži sú vykresľovaní ako egoistické svine, alebo hlupáci, a ženy sú vykresľované ako dominantné, agresívne a silné, čiže ako muži.
    Hry s postavami sú väčšinou akčné a bojové. Na boj sa najlepšie hodí muž. Ak by chcela hra napodobňovať realitu, ženská hrdinka by sa pravdepodobne snažila uspieť šarmom, intrigami a manipuláciou, a na fyzický boj by sa snažila využiť nejakého zmanipulovaného svalovca. Alebo by mohla využiť zbrane na diaľku, vo fantazy použiť mágiu, a v cyberpunkte by mohla mať navrch vďaka vyspelejším zbraňovým technológiám, alebo robotickým implantátom. Ale ako bojovnica s mečom, ktorý váži viac ako ona, to je blbosť. Pretože muži majú už od prírody v sile a obratnosti navrch. Ten kto tvrdí, že muži a ženy sú rovnako silní a v boji rovnako zdatní, buď boj nikdy neskúsil(a), alebo presadzuje klamstvá a propagandu kvôli cielenej agende.
    Nechápem čo je divné na atleticky vyzerajúcich hlavných hrdinkách ako Lara Croft. Aj mužský hrdinovia vyzerajú atleticky. Od týchto akčných hrdinov sa očakávajú atletické výkony, výdrž a rýchlosť. Preto hrdinovia s ne-atletickou postavou by vyzerali divne. Či už ide o muža alebo ženu. Čiže feministky sú neobjektívne. Ale za to sú platené.
    Koho zaujíma viac, nech si naštuduje chemikáliu Bisphenol A.
    • Viktor_H
      Ronda Rousey *3*
  • ale v tvari je to kočka
    • Asharak
      Ukázkový příklad profilovky co ^^
    • TriskaRanucul
      Je to tu zas *9*
      • Trisska
        Proč se za mě vydáváš? Seš normální?!!
        • TriskaRanucul
          smazano
          • Trisska
            TriskaRanucul - Já teď jedu pryč a na tvý meily nebudu odepisovat, dokud mi neřekneš kdo seš!!!
          • Trisska
            Hele kdo jsi? Robotron? xander? Kdo?!!!! Bavíš se dobře?! *10*
            • Ataker
              A ty mu/jí tu dáš ještě dobrovolně email *7*
          • Trisska
            Koukám, že sis vyplnil v profilu nepravdivý informace, abys mě shodil co?? Ne, tímhle mi fakt nepomáháš!!!
          • Trisska
            ale fakticky nevim o co ti jde, tímhle mi jako pomáháš?! Mám spíš za to, že šikana pokračuje... *7*
          • Ataker
            Co to tady hrajete za komedii?
      • co to meleš ja jen reaguju na ty prispevky že ta prednasejici je moc tlusta, tlusta je ale v tvari je hezka
      • Erien
        Nejlepší je to ignorovat.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit