Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Kazda krajina ma svoj styl, Japonci maju svoj manga insirovany styl a specificky herny system, Nemci zas farebny - Drakensang, Settlers ci Albion styl hier, Cesi roznorody a odvazny zaner ktory casto porazi(Mafia) svet - niekedy mozno ne uplne dotiahnuty ale zase hlboky a prepracovany(Arma), USA to je jasne(Rockstar a jeho cool hry, ich dialogy a postavy), Rusove a Ukrajinci to su zase hry ktore vacsinou prinesu nieco uplne nove a odvazne, jedni z mala od ktorych sa este mozme dockat PC-exclusive titulu podporujuceho posledne technologie.

    Takze v com je vychodna europa tak jedinecna stylom hier? V nicom, kazda cast zeme ma svoj vlastny. Meh, clanok je tak zbytocny ako moj prispevok.
  • dalsi clanok na TG zo serie "absolutne onicom".

    cloveku to nic nepovie, pospajanych milion veci dokopy, ktore spolu vobec nesuvisia.

    chapem ze dostavate peniaze za clanky, ale tak napiste aspon nieco normalne.

    hovorit o tom ze my sme vtipny oproti zapadu lebo nemci nie su... kto kedy pocul o tom ze by boli nemci vtipni?

    a stale davas ako priklad witchera, to si nic ine nehral?
    strata casu
  • MickTheMage
    Clanok je to zaujimavy i ked klze zjavne po povrchu. Ale dufam, ze tu bude tak za pol roka a mozno ho necham povinne precitat studentom ako doplnok k teme etnicke stereotypy a hry :)
  • Nejlepsi slovanska hra byla stejne cryostasis , kdo to dohral da mi za pravdu (pokud pochopil konec). A jinak ano slovansky hry sou konzervativni coz je dobre protoze aspon nekdo tvori oldschool hry a ne ty nudny arkady.
  • Kr.Pa
    Rozhodně podporuji hry ze střední a východní Evropy, jsou obtížnější, mají většinou i dobrý příběh a humor (stačí si vzpomenou na Gothic 1, Poldu a Operaci Flashpoint, Original War), US hry se z 50% točí kolem US Army, nebo boje na uzemí US nebo hrdiného osvobozování "utlačovaných" národů US armádou -> fuj.
    • Konečně někdo zmínil Original War! *3*
  • Osobně vidím největší rozdíl mezi hrami "západními" a "slovanskými" (s tímhle označením mám strašný problém, napříkald jsem viděl hromadu her z Německa, které na tom byly úplně stejně ... ale jako obecná generalizace je to asi ok) v tom, že hra "slovanská" má pro mě připravenou trochu tajemství, které musím odhalit. Trochu to rozvedu na příkladu. Stalker - na začátku vím, o čem ta hra asi je (nějaké souboje něčeho v oblasti plné radiace). To je fajn. Ale sotva tu hru spustím, vidím, jak to vypadá, hned vím, že tam bude ještě něco. Že tam je hromada starých sovětských budov k prozkoumání, že tam jsou nějaké anomálie, o kterých od začátku vím, že jsou, ale sám vidět jak fungují a naučit se s nimi pracovat má pro mě úplně jiný rozměr. Navíc atmosféra některých míst je opravdu úžasná, ne proto, že tam je hromada bizarních oblud, ale proto, že tam najdu něco nového, něco, co mi doplní/upraví mou představu o herním světě. Kydž to porovnám s hrami ze západu, přečtu si odstavec z recenze a vím, co mě čeká, znám soupeře, znám děj a hra pro mě už ze začátku nebude mít velká tajemství.
    Největší rozdíl pro mě je tedy v tom, že "slovanská" hra dokáže navodit atmosféru, pohltit do příběhu a to vše uvolňovat v pomalých dávkách až do konce hry - byť na konci zjistím, že ten herní systém není tak složitý a že ta hra vlastně jde popsat jedním jednoduchým tutoriálem na začátku. Ať už hra drží atmosféru ambivalentními charaktery, chybí tutoriál (už zmíněno v článku, co si osahám sám a na co si sám příjdu pro mě má mnohem větší váhu než to, co mi celé ukáže nějaké NPCčko a hlavně mi to sakra zvedne pocit zábavy ze hry) a celkově svět působí, že i bez hráče by se nějak točil dál a byl by životaschopný. "Západní" hry mají velmi dobře nalinkovanou základní osu, už od počátku vím, že s desert eaglem zachráním svět, sbalím buchtu a zastřelím minimálně tisíc nepřátel. Neříkám, že je to špatné, ale dlouhodobě mě to u hraní neudrží. Gothic, Stalker, X3 a podobné hry ano.
    • No a ted si srovnej Stalkera s jeho echt americkym protejskem, Falloutem 3 a zjistis, jak Fallout "nema" hromadu starych budov k prozkoumani a atmosfericka mista. Ano, sice nema anomalie, ale ma zase neco jineho, napr. point Lookout. Jsi-li zavilym odpurcem "pooblivionsteni" serie Fallout (ja jsem naopak priznivcem tohoto) , tak si klidne domysli druhy dil a zohledni jeho zastarani.
  • Já měl za to, že Mafie v USA nebyla oblíbená.
  • odomna last post

    Prvotna reakcia bola na adsf . k tomu posledny vyrok .
    " Kto lahko straca uctu k druhym, ten si nevazi sam seba", Fiodor Michajlovič Dostojevski.

    HairyAss, vidim ze historiu svojho naroda mas zmaknutu. Klobuk dole. Je fajn , ze existuju aj ludia s prehladom a nadhladom na veci.

    PS. idem si ja po svojej robote.
    • Taky zrovna nevím o čem to meleš... Za prvý v té době bylo Švédsko království.. Za 2) Jediný případ, kdy se někdo spolčil se Švédy byl Jan Ámos Komenský, který kreslil Švédům válečný mapy Čech... Ale pokud je ještě nějaký, rád se poučím...

      A PS: a teď už to doopravdy můžu říct: Těch pár ňoumů s Horních Uher co místo aby místo nadávání vysvětlili co myslí fakt nechápu...
      • Neviem, čo tu riešite. Na Slovensku sa Čechom hovorí Švédi preto, lebo počas 30. ročnej vojny švédski vojaci, ktorí veľakrát viedli výpravy po území súčasnej čr, znásiľnovali ženy až do takej miery, že sa Čechom kompletne zmenila genetická výbava. Samozrejme to nie je myslené úplne vážne.
      • Nechci se do toho plést. Jen pro info: Ke Švédům, především k jejich králi Gustavu II. Adolfovi vzhlížela po porážce stavovského povstání nemalá část exulantů z Koruny České, jako na osvoboditele - kromě Komenského to byl například i Matyáš Thurn.
        Ve Švédské armádě sloužilo mnoho Čechů, ale to není nic zvláštního, v tehdejších žoldnéřských armádách sloužila na každé straně každá národnost (snad jen Španělé nesloužili v protenstanských armádách).
        Naneštěstí nadšení ochablo brzo poté, co Švédská vojska opakovaně zpustošila naše území během války. Proto si pak už obyvatelé dvakrát rozmysleli vítat Švédy jako osvoboditele - vis. obléhání Brna a Prahy.
      • TY TUPY K O K O T , najprv citaj co pisem potom reaguj. ale poriadne citaj, ne ledabolo.
        • "jedno v historii vas napadli severane (Švedske vzbojne knizectvi nebo uy tehdz kralovstvi) a misto podpry vlastniho naroda ste za penize zaprodali sveho panovnika a spolcili ste se se Svedama.... proto Svedi."

          Já tam pořád vím to slovíčko spolčili a tak mne zajímá, kdy a kdo? Nezajímá mne jednou zajímá mne specifická doba a jméno Panovníka...
          • tak si precitaj co pisal HairyAss . urcite to tu najdes.
            • Amaroun: Však já taky netvrdím, že mi to dává smysl, viz moje debata s Woltem na předchozí stránce. *3*
            • Hairy_Ass: Ahhaaa měl jsem dojem, že až Bíla Hora odstartovala třicetiletou válku... Tam ty menší bitvy ( Thurn, Mansfeld) se do to ještě nepočítají

              "Ve Švédské armádě sloužilo mnoho Čechů, ale to není nic zvláštního" - Jak říkáš.... Ono například v Polských a Ruských armádách během Malé Severní války nebylo vyjímkou, že většinu vojska tvořili Němečtí žoldnéři...

              Pořád to ale nemění na tom nic, že přezdívka Švédové je naprosto mimo... Např. Albrecht z Valdštejna byl Čech a nikoho nezradil....
            • Amaroun - faktická poznámka: Stavovské povstání je součástí třicetileté války, tzv. válka česko-falcká.
            • Ach jo... To bylo ale ještě před Třicetiletou válkou to povstání Stavů a částečně jí vyvolalo... Švédové do poslední fáze války vůbec v Čechách a na Moravě nebyli... Jediný kdo se tak spolčil se Švédy byl Arnošt z Ottowaldu, který pustil Švédy na malou stranu.. Přesto to i kdyby byl jiný větší případ nvm proč to generalizování.. To je jako kdybych celému Slovenskému národu říkal Náckové protože mělo Slovensko za WWII fašistickou vládu....
  • Souhlasím, že tenhle článek je dost mimo a snaží se najít nějaký společné prvky pro dost nesourodé hry... Když už něco tak by byl super rozbor jaký je abstraktní rozdíl mezi Americkou a Evropskou fantasy... Na co každá z nich klade důraz, Z čeho čerpá atd...
    Když si například vezmete Zaklínače a Polskou historii, v které najdeme množství rozmanitých válek ať už s Rusem, jenž se na ně tlačil celou historii, řádem Německých rytířů(řád Planoucí růže ), Švédy, Tatary, Kozáky, Turky. A s toho přesně Zaklínač čerpá a nejen s toho, ale s celé kultury Pobaltských zemí, slovanských obyčejů atd.... Na hře a v knihách se to pak silně projevuje... Když si procházíte Flotsam, zjišťujete jak prostě tu lidi žijí, jaký reálné problémy mají, jak si hrajou děti - že se někde hrabou v půdě. Za městem najdete dřevěného Buška. A například s amerických her je cítit jejich společnost, jenž v podstatě nikdy nepoznala hladomor, morové nákazy. Architektura je vždy monumentální. Ulice čisté a i ten nejobyčejnější ňouma umí kouzlit (NWN 2 , DAOII). Američané mají taky problém se středověkou reálnosti. Viz Diablo III, kde postavy s kuše střílí jak ze samopalu.. Myslím si, že rozdílu se dá najít spousty a prvků, jenž to ovlivňují také....
    • Ale prosimtě... A kdy se například tebe nebo kohokoliv koho znáš třeba jen od pohledu dotkla morová rána nebo hladomor?? *1* U těch příkladů her... no takoví NWN 2 je postavený na licenci D&D... jestli se nepletu... coz je v podstate desková hra kde opravdu jde o to že každý kdo hraje tak je hrdina... bodejť by pak nekouzlil kde kdo... Diablo 3 je produkt designovaný k tomu aby byl akční a spádný... a vůbec určovat něco takového jako je neschopnost ztvárnit středověk na produktech určených k pobavení masy.... Já američany nemusím, ale tam se nátura dost liší stát od státu...
    • No uvést že američané mají problém se středověkými reáliemi a jako příklad uvést Diablo, je taky hodně mimo. Zase takový pitomci to nejsou aby nevěděli že kuše ve středověku nestřílely jako kulomet.... *7*
    • Je pravda, že Amíci mají problém se středověkou realitou (až na pár výjímek si jí představují jako Hurvínek válku), ale tohle bych Diablu zrovna moc nevyčítal.
  • Tu budes este asi adolescent Hairy ass ne ?
    • Místo, abys to vysvětlil, tak tady píšeš něco o adolescenci? Ty jsi vtipálek. *7*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit