Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MARTASLJ19
    Táto hra je stereotyp a nuda bez štipky zaujímavejších hádaniek. Sa nečudujem, že to predalo tak málo.
    • Jack1947
      Na iindie hru to prodalo a vydělalo více než potřebovala.
    • ucho
      pul milionu prodanych kusu je hodne dobry vysledek. uz maji vydelano.
  • Me tech nekolik desitek mega prijde naprosto v pohode a jsou to penize, ktere se slusnou analyzo uplne bez problemu raisnes. Jen jsem poukazoval na to, ze tva kalkulace je zcestna a mozna protoze si ani neumis pocitat naklady na lidi, bez ohledu na dalsi polozky, tak asi se ti jevi udelat neco takoveho jako skoro nemozne. My ostatni na svych snech pracujeme a dari se nam.
    • ucho
      to je nějaká nemoc tahle snaha si přeměřovat lulánka :)
      tak to máš dobré, že na svých snech pracuješ. ale ono je někdy lepší své sny žít ;)
  • PreidaQ
    Já nikdy nepochopím, kde se došlo k tomu, že je tohle AAA (indie) hra. Tedy kromě toho, že jí tak označují právě sami vývojáři. Podle mě je to spíš jakási marketingová nálepka, protože z ničeho, co jsem z té hry viděl, jsem pocit AAA hry nedostal. Spíš pocit budgetovky se solidní grafikou.
    • Jack1947
      Dělalo na ní tak trochu AAA studio a zjevně ta hra trochu aaa je.
    • ucho
      já mám opačný pocit. prostě když vidím trailer na tu hru a tu prezentaci, vidím bezchybnou profi práci a nenapadlo by mě, že to není AAA hra. ten vizuál a technologie AAA hrám podle mě odpovídá. prezentací je to pro mě například víc AAA hra než Kingdom Come.
      • Pojem AAA nemá žádnou souvislost s tím, jak hra vypadá. AAA znamená enormní náklady a vývoj pod velkým vydavatelem, tzn. např. CoD nebo GTA. Navíc graficky tahle hra není žádnej zázrak v porovnání třeba s BF2, WW2 nebo Horizon Zero Down.
        • PreidaQ
          Právě, že tvůrci označují Hellblade jako "indie AAA" hru, což je sám o sobě tak trochu oxymoron, ale na druhou stranu žijeme v době, kdy už i "indie" hry můžou dorůst do stádia, kdy je dělá relativně velké studio a vrazilo do nich takové peníze, že nic jiného než úspěch nepříchází v úvahu (což je právě ten případ Kingdom Come). Jinak zrovna Hellblade má na poměry nezávislých her naprosto špičkovou grafiku (a na poměry klasických her pořád dost dobrou).

          Co se snažím říct, je to, že obecně AAA hru nedělají jenom peníze nebo prezentace, ale i samotný gameplay. Dokážu si představit, taková nějaká ukázková indie AAA hra by byla například nějaký battle royale, do kterého by nezávislé studio vrazilo spoustu peněz a očekávalo by jistý úspěch a výdělek. Hellblade ani KC mi tu určitou AAA "sázku na jistotu" neevokují.

          (PS: Nakonec může být třeba celý zakopaný pes právě jenom v tom novotvaru "indie AAA" hra. Lze na to aplikovat stejnou logiku, jako na mainstream AAA? Kdo ví?)
          • tym "indie AAA" as mysleli 3 roky s 20 zamestnancami bez velkeho hraca co by ich sponzoroval...

            AAA hra je v podstate to iste ako blockbuster film = velka produkcna hodnota/naklady, siroka cielovka a velka navratnost. Kvalita resp. hratelnost su druhorade...

            btw. tiez tu hru nepovazujem za AAA...
      • PreidaQ
        Třeba Kingdom Come je sice po stránce finanční asi taková indie AAA hra (bylo do ní vraženo už hodně peněz a pokud KC nevydělá, bude s WH zřejmě konec), ale kdyby to byla opravdu AAA hra, snažila by se o více ústupků vůči mainstreamových hráčům za účelem jistější návratnosti investice (kupříkladu jednodušší soubojový systém, který nevypadá v prezentacích tak strašně chaoticky anebo prostě v prezentacích méně ukázek pochybného gameplaye, ale víc načančaných příběhových videí aj.).
        • ucho
          AAA neznamená, že je něco zjednodušené pro snadnější hraní. AAA pro mě vždy znamenalo, že na tom je vidět velká produkční hodnota, že nebyly dělány ústupky po technické stránce. to nebyly u Hellblade ani u Kingdom Come.
          prostě když se na tu hru podíváš, řekneš si, že na ní dělalo spoustu lidí a že odvedli pořádný kus práce. že to není hra, kterou někdo dělal na koleně, že to není jednoduchá hříčka, ale poměrně velký projekt. že do té hry bylo nalito spoustu peněz.
      • PreidaQ
        Prezentací třeba budiž. Gameplayem mi to nepřijde. Vizuál perfektní. Hratelnost založená na kombinaci walking simulatoru, nezáživných soubojů a jednoduchých puzzlů, ale zato s originálním příběhem o duševní chorobě (a navíc ta použitá perspektiva kamery je opakem AAA hry). AAA hru si naopak představuji tak, že hratelnostně to je čirá sázka na jistotu a příběh či atmosféra slouží hlavně k dokreslení ostatního, experimentování je nežádoucí. Prostě především hra musí vydělat, protože byla už tak příliš drahá na výrobu. Hellblade z mého pohledu prostě není AAA hra ani náhodou, ať už indie či mainstream.
        • Kdyz napises ze je neco walking simulator je nesmysl rikat ze ma nezazivny souboje a jednoduchy puzzly protoze ty proste zadnej spravnej walking simulator nema.

          Oznacenim AAA indie hry se narazi na hezkou grafiky, mimiku a animace obecne.
  • tahle hra je naprosto parádní! *4*
    • Tahle hra má naposto otřesný combat.
  • ucho
    3 roky ve vyvoji, to je 36 mesicu, 20 lidi. pro snadne pocitani dame plat 50 tisic na jednoho. 36 milionu naklady jen na lidi (hruby odhad). pak je tu jeste vybaveni, prostory a dalsi srandy kolem. no jo, do toho se muze pustit v podstate kazdy. staci si vzit pujcku v bance :)
    na druhou stranu, vydelali na tom poradny balik penez.
    edit: koukam, ze Ninja Theory je v Anglii. tak to budou naklady na jednoho cloveka spis k 80 tisicum (nizsi varianta) na jednoho, takze realnejsi bude 58 milionu. ale jo, v Cesku by to lidi odedreli za tech 36 mega.
    • Naklady budou v UK vysoke ale ty platy myslim nadstrelujes. Radovy grafik nebo programator tolik brat nebude, to jen ti nejvyssi.
      • ucho
        tak smyslem příspěvku nebylo řešit, kolik vydělávají zaměstnanci, ale nějak vyhodnotit náklady na práci malého studia.
        a nemyslím si, že bych byl moc mimo.
        průměrný plat programátora v uk mi google vrací 30400 liber za rok (jiný web ukazuje 50 tisíc, ale budiž). náklady na zaměstnance s platem 30 tisíc liber jsou pro zaměstnavatele 38 tisíc liber (dle nějaké kalkulačky na netu). s kurzem 29,- za libru to máš 92 tisíc měsíčně. těch mých 80 tisíc je tedy spíš ta dolní hranice. ale dejme tomu, že pro indie vývojáře, kteří mají vizi, je to ok. stejně jako těch 50 tisíc u nás, ze kterých člověk uvidí jen část.
        ale znovu, chtěl jsem to jen orientačně, aby si lidi uvědomili, že vyvíjet něco tři roky ve 20 lidech není rozhodně sranda projekt pro nováčky. je na to potřeba vlastně ranec peněz (a to počítám jen náklady na zaměstnance). a jsme u malého projektu. co z toho plyne? v počátku ideálně rozjet projekt s minimem lidí a udělat něco menšího, co jde zvládnout za rok. za ideální start považuju Grimrock, který dělali tuším rok ve čtyřech lidech. na tom se pak dá stavět. rozjíždět projekt ve 20 lidech a dělat ho 3 roky? záruka úspěchu podle mě zase tak velká není. Ninja Theory je ale zkušené studio, takže tam to beru, měli jasnou vizi, jasný cíl, a udělali přesně to, co chtěli.
        • Jasne, souhlasim. Herni vyvoj je draha legrace...Tak draha, ze si to lide casto neuvedomuji, hlavne u indie vyvojaru. Kdyz tedy neprogramujes sam doma ve sklepe u rodicu *4*
    • SirArag
      Nevím, jak přesně to mají v zahraničí, ale minimálně u nás těch 36 mega ještě není vše (předpokládám, že těmi 50 tisíci byla myšlena hrubá mzda).

      Zaměstnavatel ještě odvádí svoji část zdravotního a sociálního pojištění za zaměstnance a najednou jsme skoro na 49 mega jen za zaměstnance.
      No a zaměstnanec stejně uvidí něco přes 30 tisíc (jsem líný to počítat *1* )

      To jen tak pro doplnění *15*
      • ucho
        počítal jsem s tím. bral jsem to tak, že jdou za svým vysněným projektem a jsou ochotní se trochu uskromnit s vidinou budoucích zisků, až projekt dokončí. počítal jsem tedy se superhrubou mzdou 50k. hrubá je baj oko 37k a čistého 28k. ano, je to málo. při té kalkulaci jsem se držel při zemi, protože jsem to bral jako startovací projekt, kdy se pravé odměny dočkají lidé až po dokončení. za tohle by ale lidé byli ochotní určitý čas pracovat. ale samozřejmě platit si takové indie studio v Praze už by taková sranda nebyla.
        • nechci ti brat moc iluze, ale jako seniorni programator u slusnejsi firmy mas tak 80 (coz je spis hodne spodni hranice), nejakejch 15-20% rocniho platu jako odmenu a slusnejsi firma ti da i akcie (idealne tak ze na tebe prechazi postupne, takze je pro tebe drazsi odejit, protoze bys hned o ten balik co jsi jeste nevestoval pristel).
          Myslim ze za 37K bys mozna v cechach sehnal studenta po skole, rozhodne ne nikoho na zapade. A uz vubec ne ve statech, kde jsi bezne hodne pres 100 000$ rocne. Podivej se na glassdoor. I herni firmy proste musi pomalu zacit platit, v IT je lidi strasne malo.
          • ucho
            nechci ti brát iluze, ale tady nešlo vůbec o výši platu. v tom nebyla pointa, střelil jsem pro našince 50k (hezké kulaté číslo pro výpočty), pro UK trochu vyšší 80k.
            a mimochodem jsem to nebral z pohledu slušné firmy, ale z pohledu start-upu, který chce rozjet nějaký projekt a bere si na to půjčku v bance. opravdu jsem neměl v úmyslu verbovat ve státech. je tedy fajn, že chceš házet čísly a meleš něco o vestování akcií, ale jsi mimo a nemáš dost inteligence na pochopení smyslu příspěvku. a věř tomu, že kdybychom chtěli, tak se tu konkrétního čísla nedobereme, protože některé start-up projekty vznikají i za situace, kdy si lidé přivydělávají i jinak. stačí být prostě do projektu zapálený a umět se uskromnit, když je tu ta vidina na úspěch. ale jo, jsi machr, že znáš glassdor...
            jo a nenabírali tuhle do Warhorse za 40-50k měsíčně? ale možná si ten inzerát špatně pamatuju.
            • ucho
              co tady pořád meleš s akciemi? jsi magor, ne? děláš tu ze sebe jen trotla, který nedokáže ani reagovat na téma a vytrhne z kontextu jednu část, o které se chce hádat. to, za kolik průměrně lidi dělají, tady nikdo neřeší, trotle ;)
              edit: ale co, i když jsi tupoun a článek jsi zjevně ani nečetl, klidně to zopakuji. Ninja Theory v článku prohlašují, že všichni ostatní mohou udělat to, co oni. tedy že mohou být nezávislé studio a na vývoj si půjčit v bance. cílem tedy nebylo řešit, kolik se v IT v průměru vydělává (v týmu opravdu všichni programátoři nejsou), ale ukázat, že vyvíjet něco 3 roky ve 20 letech je nákladný i pro partu nadšenců, kteří budou dělat za almužnu. tedy dát ten plat na spodní hranici (i pod ni) je záměr, protože i s takovými platy je to prostě ranec. tak tu nemusíš mávat svým lulánkem, že víš o platech něco víc a házet akciemi, troubo.
            • Kdyz jdes pracovat do startup mas dve moznosti, nizsi plat a nejake opce na akcie za mnohem lepsi cenu, nebo naopak mene akcii a mnohem vyssi plat (a ver mi, ze pokud jsi dobry tak si to ty startupy umi zaridit, ono spousta investoru chape, ze z mala zadny zazrak neudelas a bez schopnych lidi, kteri jsou drazi toho take moc nebude. Navic ono asi bude dost zalezet v jake fazi ten startup je, v kterem kole kolik raisoval, jaky ma potencialni market cap atp, zkus si v tom prostredi chvilicku zit a pracovat a uvidis). Cisla jsem ukazoval, ze v cechach v IT je pro slusneho programatora tech 80K zakladni caska o ktere vubec zacina uvazovat. Bezne chodi nabidky na HPP pres 100K.
              Jestli je warhorse v tak zoufale situaci, ze neumi nabidnout poradny plat na pomery cech, to je jejich problem, ale to ja hodnotit nebudu situaci u nich neznam a verim tomu, ze umi nabidnout i mnohem vetsi plat, pokud jim mas co nabidnout.
              Jen jsem chtel upozornit ze tvuj vypocet je proste uplne mimo z heldiska cech a o to vic z hlediska zemi na zapade.
  • mě ta hra přijde děsná ve všech ohledech kromě vizuálu. tunel..
    • Souhlas, je to strašná ptákovina.Hra nehra, tunel, walking simulator. Zkrátka odpad.
    • Tunel velké plus
    • Mne ne :D
  • Jack1947
    Supr takže bude pokračování *3*
  • Steam sleva 25% to znamená 22,49€

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit