Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Škoda ,že v EU 4 nebude náboženství jako v MagnaMundi modu na EU 3,kde si s ním vyhráli do nejmenších detailů a ,když už jste nějakou zemi konvertovali tak jste z toho opravdu měli radost ,ale doufám ,že dřív nebo později z této úžasné hry ,udělají ještě větší skvost *14*
  • tehle serii jsem nejak neprisel na chut, hlavne diky grafice
    • Samozřejmě. Chybí tomu ten moušn blůr.
    • V atlasu sveta se moc s grafikou poprat nejde, a jiny styl zpracovani nez "atlas" by udelal Europu strasne neprehlednou... skoda ale, prichazis o hodne, pro me je to jedna z nejlepsich strategii
  • spíš to bude jako v eu3, povstanou rebelové (heretic), a když vyhrají, pak zanechají provincii s heresy statusem
  • Magister_Peditum
    Hráč za Země Koruny české to na začátku asi moc lehký mít nebude, když jako jediný bude protestant (ultrakvista) v celé Evropě. *15* Ale třeba se nějaký event sepne dřív a nenechá ho v tom samotnýho. *4*
    • Utrakvisti jsou radikální katolíci a ne protestanti! *7*
      • Magister_Peditum
        Vskutku zajímavá definice. Nebyl by link na odkaz? Radikálním katolíkem bys totiž mohl teoreticky nazvat právě protestanty, kteří se chtěli striktně držet Písma. *1*
        • Rozdil byl v tom, že utrakvisti patřili přímo pod církev katolickou, zitímco protestanti ne
          • Magister_Peditum
            Už jenom fakt, že proti ultrakvistům bylo vedeno několik křížových tažení, papežové odmítaly uznat kompaktáta i později za Jiřího z Poděbrad a ani nebyl schválen žádný nový pražský arcibiskup až do třicetileté války, tak bych ten vztah mezi jimi a katolíky moc nepřeceňoval. Za heretiky první kategorie platili Češi v Evropě až do 16. století, kdy je o něco více předběhla reformace v Německu. A Martin Luther se k Husovi a ultrakvismu hlásil, jako ke svým předchůdcům...
            • Magister Peditum: Já jsem spíš reagoval na to, že jsi je nazval protestanty, než na to že je hyperion nazval katolíky. Podle mě je nejde nazvat ani jedním, ovšem po stránce věcných znaků jako je věrouka byl hyperion blíže.
              Jinak to s tím kacířstvím a katolictvím je celkem složitá záležitost - napříč historií existovalo velké množství hnutí, která střídavě získávala a ztrácela církevní uznání - a byla tedy někdy někým považována za kacíře a jindy někým jiným ne. Členové takovýchto hnutí se nejen považovali za katolíky, ale v podstatě uznávali i autoritu katolické církve - i když samozřejmě popírali autoritu svých církevních kritiků a pevně doufali, že jejich názor časem v církvi převládne (například dnešní lefebvristé). Někdy nakonec dospěli k věroučnému kompromisu a časem splynuli s hlavním proudem, jindy ne. Po příchodu reformace se utrakvisté v podstatě rozpadli a část z nich se (poté co Tridentský koncil umožnil přijímání podobojí) začlenila zpět do katolické církve.
            • Magister_Peditum
              Trisektor Úhlů: OK, díky za opravu. To už mám takový problím při psaní Maxmilián/Maximilián. Holt ušiska jsou dominantní. *1*

              lott: Všichni církevní reformisté se považovali za katolíky, neboť ji chtěli vrátit k původnímu stavu. Samozřejmě, že jsou utrakvisté (jo!) podobnější katolíkům než v případě pozdějších protestantů (z čehož pak v 16. století těžili), ale to nemění nic na tom, že v 15. století byly v očích katolíků stejní kacíři, jako později protestanti. Spojovat je s katolíky je tedy nanejvýš nevhodné. Pokud tedy nepřipustíme i spojení protestantů s katolíky nebo i jiných kacířů.
            • Luther se hlásil i k sv. Augustinovi - a vyvozovat z toho protestanství sv. Augustina není zrovna košér. Předreformační utrakvisté byli věroučně mnohem blíže katolíkům než Lutherovi. Kdybych je musel za každou cenu šoupat do nějaké větší škatulky, asi bych je zařadil do hodně široké kategorie předreformačních heretických hnutí, rozhodně ne mezi protestanty.
            • Jsou to utrakvisté. Výraz etymologicky pochází ze slovního spojení sub utraque specie, což znamená pod obojím způsobem. Žádné "l" tam není.
              Skutečně se považovali za katolíky a Řím to pochopitelně odmítal.
    • No jsem hodně zvědavý na to jak zvládnou právě naboženství v zemích Českých no :D
      • Ono stačí mít pozici ve středu Evropy :D, ani ta horská pásma kolem moc nepomohou... Francouzi, Italové, Polací, Němci, Švédi, každý tady může vtrhnout :)
        • já se takhle bavil v Crusader Kings 1, kde české země začínají jako léno říšského císaře,
          mechanika v CK1 funguje tak, že komu vyhlásím válku já, tomu ji vyhlásí i římský císař, takže jsem po trošce experimentování vyhlásil vojnu polákům, maďarům a ještě kdejakým muslimům v Africe a římský císař měl co dělat... nakonec jsem slavnou německou říši jako správný čech rozložil zevnitř, vytvořil titul českého krále a německého císaře ještě obral o poslední území, která měl pod vlastní správou a nestačila mu tak utéct, jako všichni ostatní vazali

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit