Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Peca

    4090 RTX mám, a mám za sebou i nějakou VŠ fyziku. 

    • Když si člověk spočítá kontaktní plochu 4x 8pin konektorů versus té mikro 16pin (z které jsou ještě pokud vím 4 pouze siganlizační), vyjde mu že se kontaktní plocha pro přenesení 400-600W zredukovala o desítky procent. To je docela blbý, protože při 12V je to až 50 ampér, což už je docela slušnej proud. 
    • Mimo to chybí jakýkoliv "cvak" feedback jak je běžné, takže člověk ani neví, jestli to zapojil dobře. 
    • A do třetice, přívodní kabel je dost tuhý, takže se konektor v bedně přirozeně páčí. To je další kámen úrazu pro kontaktní plochu. 
    • Zlo je navíc v tom, že s teplotou spoje dále stoupá přechodový odpor což je pak pozitivní zpětná vazba pro požár. 

    Takže ano, ten konektor je navržený úplně na houby. Na druhou stranu, když to člověk zapojí skutečně pořádně*, myslím si, že riziko požáru je velmi malé. 

    *na doraz, plus pár desítek minut ve 3D marku a ověřit, že konektor není ani, teplý ani páčený

    • Derp_1337

      "...až 50 ampér..."

      Není to trochu moc? Kdyby těch 50A šlo přes základní desku, tak to shoří.

      • Hidden

        Pro 600W neni, proud = vykon/napeti. Ale RTX 4090 zere teda mene nez tech 600W.

  • OsamaBinBowlin

    Vždyť je to už snad rok stará informace... Jinak stačí dávat bacha na to jestli to máte pořádně zapojené, a protože to trčí do stran zkontrolovat jestli o to nemáte opřený boční panel. 

  • On ještě někdo v roce 23 hraje na PC 😬

    • Inquisitor

      Ono jde hrát na něčem jiném?

    • unicz

      A je nás stále více 😉

      • Třeba Ježíšek něco přinese 

  • Takže nejdřív jí v Číně vyrobí a pak jí tam zakážou prodávat. To se číňan za břicho popadá. 

  • Jevo83

    Chyba informacia, ako teda konektory zapajaju. Pretoze utavit ten kabel sa da aj na 3080, pokial je to nespravne zapojene....

  • honcka

    Nechápu proč vymýšlí znova kolo, tyhle multipinový konektory měli dávno poslat k ledu a vzít si příklad z RC, kde jde protáhnout 120A přes 2pin (EC-5 konektor)

    • Právě, že spíš nikdo nic nevymýšlí a to je ten problém. Už nějakých 40 let napájení PC komponent funguje stylem, že když na napájecí pól nestačí jeden drát (a konektorový pin), tak dáme dva, když nestačí dva, dáme tři... Musela by se ustanovit nová norma jako nástupce ATX a to spíš jako revoluce než evoluce. Ten nesmysl na moderních grafárnách je prostě jen takový mírný pokrok v mezích zákona, jak by řekl klasik. A bohužel je i krokem do doslova horoucích pekel, jak se ukazuje.

      Problémy jsou v zásadě dva. Jeden spočívá v tom, že jednotlivé spoje pinů nemusí mít dokonalý kontakt (jsou dost blbě navržené). A druhý je v absenci kontroly, že se tak děje. Karta se bude tvářit, že je vše v pohodě, ale když ji pořádně zatížíš, začne sosat maximum přes třeba jen polovinu pinů. Ty se samozřejmě přehřejí a pak je spíš klika, že neshoří víc než jen ten konektor.

      • https://www.svethardware.cz/konec-12vhpwr-a-roztavenym-konektorum-pci-sig-navrhuje-system-12v-2x6/59730

        • Tohle by mohlo snížit množství "požárů" způsobených špatným zapojením (nedostatečně zasunutým konektorem). Aspoň že tak. Nicméně opravdu je taková změť drátů pro zapojení jedné komponenty ideální? Buď by se měly výrobci umravnit ohledně spotřeby (to bych byl asi nejradši) nebo by bylo vhodné použít vhodnější konektor a kabel pro přenos padesáti (a do budoucna asi i více) ampérů. Případně přidat větev s vyšším napětím na zdroj a kartu napájet z té. Stejně je na kartě step-down z těch 12 V. Kdyby byl z 24 voltů, fungovalo by to taky a k napájení by stačil mnohem tenčí kabel s méně piny.

          A k tomu snížení spotřeby: Kdybych někomu před dvaceti lety řekl, že brzy budou běžné grafické karty se spotřebou přes 600 wattů, tak se mi vysměje. Hnát grafický výkon nahoru tímto způsobem mi přijde opravdu jako nesmysl.

  • zanek.s

    To mě docela zajímá. Mám 4080 (stejný konektor) a doufám že se mi to nestane, ale fakt by to nikdo u nás neopravil a karta za 30k je kvůli konektoru na vyhození? Uff... Že by to uznali v záruce samozřejmě nepočítám 

    • Tyhle konektory jsou fail, tusim se uz chysta novy standart. Proto jsem u sve 4070 vybiral z 8pin variant a kdyby 16, tak radeji 2x8.

  • Autore prober se prosim, ty poznamky o skejtovani na karte jsou trapne, predpokladam, ze to tu nepises pro desetilete deti.

    • skaven

      fanusikovia hw su niekedy taki


Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit