Přejít na výpis diskuzí

Grónsko může být do roku 3000 bez ledu

2.8.2019 9:03
Radek Chlup 9 příspěvků

Pokud budou celosvětové emise skleníkových plynů dále růst, Grónsko může být do roku 3000 bez ledu.  Jen do konce tohoto století by mohl ostrov ztratit 4,5 procenta ledu, což by zapříčinilo nárůst mořské hladiny o 33 centimetrů. Jestli bude Grónsko tím, čím je dnes, závisí jen a pouze na nás.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • "Vědci říkali, že Sahara bude bez písku!"

  • A ja rikam - neber mi mou prezdivku...

 • Nalimst

  To jsou kecy, že to záleží na nás - na nás to naopak už dávno a už vůbec nezáleží. Jen od roku 2000 se světová populace zvětšila ze 6miliard na 7,9miliard lidí a dále roste. Etiopie měla v roce 1950 18mil obyvatel a dnes přesáhla 105milionů. Nigérie už atakuje 200milionů. Indie za pár let předstihne Čínu. Že je to rozvojový svět a ti lidé málo znečišťují planetu??? Ale kde že, naopak tím že jejich populace už 100let raketově rostou a každých 20-25let se zdvojnásobí, tak když vezmeme za počátek rok 1900, tak 1925 2x, 1950 4x, 1975 8x, 2000 16x, 2025 zvýší počet obyvatel už 32x, pak 64, 128, 256x.... říká se tomu geometrická řada, či geometrická posloupnost a velmi brzy to končí v astronomických číslech. I když je uhlíková stopa lidí z rozvojového světa cca 4x nižší, než naše, po započítání růstu populace zjistíte, že v roce 2025 bude zatíží životní prostředí 8xvíc než Evropané a v roce 2050 to bude už 16násobek... Evropané (vč. Ameriky, Kanady, Austrálie) představovali kdysi cca 50%světové populace a dnes??? Dnes něco kolem 15% a jelikož se naše populace už 100let drží prakticky na stejných číslech a dokonce vymíráme, je náš vliv na planetu a klima čím dál menší a dále se bude snižovat. Chce se mi brečet, když vidí ty biliony utracené za snižování emisí v EU, protože je to asi tak stejně účelné, jako bojovat s povodní kýblem. Dobré je to jen jako alibi - až dojde za 30-50let k hromadnému vymírání lidstva, válkám a chaosu, můžeme umírat s čistým svědomím, že my jsme udělali všechno, ale jinak je to k prdu, o budoucnosti planety rozhoduje chování primitivních nevzdělaných lidí z Afriky, Indie, islámských států a Latinské Ameriky, na které nemají evropští politici sebemenší vliv. Je úplně jedno jak ekologičtí budeme, když populace planety brzy dosáhne 10miliard a pak 15, 20???

  Podle několika vědeckých studií, je cca 10miliard lidí konečná a nic na tom nezmění, zda budeme jezdit benzínovými auty Euro5, nebo elektromobily - populační růst si totiž vyžádá vykácení veškerých lesů, další zvyšování těžby surovin, růst emisí ze spalování ať už jen na vaření, nebo na topení, a v neposlední řadě někdy po roce 2050 dojde v Maroku fosfor (asi 80% světové produkce), který je nezbytný k výrobě hnojiv, tak se v určitém okamžiku protne vzestupná křivka růstu populace se sestupnou křivkou výroby hnojiv a dojde ke skokovému propadu produkce potravin na celém světě. S tání ledovců v roce 2100 si lidičky nedělejte starosti - tak dlouho tady totiž naše civilizace rozhodně nebude - když si jako já vyrobíte křivku růstu populace za posledních 100let a protáhnete jí do roku 2100, zjistíte, že při současném tempu růstu populace by v té době muselo žít na Zemi cca 30-40miliard lidí a to je z pohledu výroby potravin a dostupnosti zdrojů od vody až po fosfor naprostý nesmysl. Jednou teoretickou možností je, že si to obyvatelstvo rozvojových států uvědomí kam nás dostalo a dramaticky sníží porodnost, ale to je jen SCI-FI, něčeho takového jako spojit si svou bídu s vysokou porodností nejsou intelektuálně bez urážky schopni a navíc je státníci utvrzují v tom, že oni za nic nemůžou, takže k redukci obyvatel planety bohužel dojde násilnou formou - hladomorem, kdy počty zemřelých půjdou do stovek milionů až miliard a válkami o zdroje s podobným množstvím mrtvých a to vše doprovodí pandemie nemocí. A pokud je vám do 40let, tak se toho velmi pravděpodobně ještě dožijete.

  Nedávno vědci přišli s poměrně přesvědčivým zjištěním, že masové vymírání indiánů, kdy na evropské nemoci zemřely desítky milionů lidí (po objevení Ameriky), způsobilo následně výrazné ochlazení a malou dobu ledovou v Evropě. Ty desítky milionů Aztéků a dalších indiánských kultur měly totiž vyspělé zemědělství a pěstovali na ohromných plochách potraviny. Když během pár let vymřelo 90-95% jejich populace, zemědělskou půdu si v krátkém čase vzal zpět prales a rostoucí zeleň odčerpala z atmosféry obrovské množství CO2, čímž se snížil významně skleníkový efekt a došlo v krátké době k významnému ochlazení klimatu a poklesu průměrných teplot na celé planetě o několik stupňů. Současné globální oteplování je stejný, jen opačný jev - za posledních 70let vykácel rozvojový svět kvůli rostoucí populaci nepředstavitelné plochy lesů a pralesů a přeměnil málo úrodnou půdu na pole a pastviny a zásadně se tak snížila schopnost přírody odčerpávat CO2 ze vzduchu.

  Až polovina populace podlehne vzájemnému vraždění, hladu a nemocem, tak se velmi rychle ochladí a Grónský ledovec zase naroste. Takže já osobně se tání nebojím - nikdy k tomu nedojde, co mě ale děsí je proces, kterým dojde k redukci populace planety, protože se to blíží a že by začali rozvojové a muslimské státy omezovat porodnost je mizivá naděje - spoléhají na to, že až padne kosa na kámen, tak díky svým počtům zredukují populaci planety o nás...

  • Děsivý příspěvek, ale asi se nejvíc blíží pravdě.
  • Velmi dobře napsáno!!!


 • felix.julec

  Naši meteorologové nejsou schopni přesně určit počasí na zítřek a tento pán už ví jaké bude v roce 4000.Měli by jej zaměstnat.

  • Myslíte, že by klimatolog mohl meteorologům pomoci zpřesnit čtyřiadvacetihodinové předpovědi? Jak?

   • Asi tak , jako tenhle canc. Zítra bude konec světa ! Lidí neví co a jak bylo včera , ale co bude za tisíc let , tak to je baba tutovka. Stejná zbytečná pakaz jako ti " odborníci " památkáři , kteří jsou teď vzteky bez sebe že jim normálně myslici člověk vypucoval před nosem most za 5 minut. Ta verbez na tom chtela parazitovat až do roku 3000 nejméně. Jedni za 18 , druzí za 20 bez dvou. 

   • Asi tak , jako tenhle canc. Zítra bude konec světa ! Lidí neví co a jak bylo včera , ale co bude za tisíc let , tak to je baba tutovka. Stejná zbytečná pakaz jako ti " odborníci " památkáři , kteří jsou teď vzteky bez sebe že jim normálně myslici člověk vypucoval před nosem most za 5 minut. Ta verbez na tom chtela parazitovat až do roku 3000 nejméně. Jedni za 18 , druzí za 20 bez dvou. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit