Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Mně třeba přijde zajímavé, že starobabylóňané užívali dvanáctkovou soustavu. Ještě zajímavější mi to přišlo, když jsem před lety viděl náčrt údajného panelu získaného z jakéhosi mimozemského technického artefaktu, a on měl - považte - ovládání pro 2 x 6 prstů :-)

 • aztli

  Tak je úplně jedno, zda je poziční soustava desítková či dvacítková. Pokud bychom například žili v takovém protředí již stovky let, tak by pro nás označování řádů mocninami dvacítky bylo stejně tak přirozené, jako mocniny desítky v dnešních jazycích. Žádný rozdíl bychom nepozorovali. Naopak lidé naučení hovořit ve dvacítkové soustavě by spíše vnímali orientaci v desítkové jako obtěžující.             Takže třeba říci v nahuatlu 2022 je snadné,

  Macuiltzontli ihuan cempoalli ihuan ome.

  Tedy pět "čtyřista" ´k tomu´ jednou "dvacet" ´k tomu´ "dvě". Žádný problém. Takto je uzpůsobena dvacítkově mluva v nahuatlu.

  Dost podivně  tomu je například v dánštině, ta byla vlastně kdysi také "tak nějak" dvacítková, takže třeba 50 je slovně řečeno půl pět dvacet , čili 1/2 * 5 * 20 = 50

  60 je půl šest dvacet, tedy 1/2 * 6 * 20 = 60,  proti nahuatlu či mayským jazykům (ne všem) dosti pochybné.
  • Nerozumím.

   Píšete o dánských číslicích, nejde o vyjádření číslice slovy, ale o to, že Dánsko i Francie počítají v desítkové soustavě.

   Francouzsky

   quatre-vingts osmdesát (tedy 4x20)

   quatre-vingt-dix devadesát ( tedy 4x20 +10).

   Čím je soustava delší, tím delší je násobilka. I dvojková soustav má výhody a nevýhody

   https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0edes%C3%A1tkov%C3%A1_soustava

 • https://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/silvestr-ii-papez-ktery-byl-matematikem-1447/?switch_theme=mobile

  Silvestr II jako jeden z prvních se pokusil o jejich zavedení také v Evropě Zajímavé je, že jeho systém měl pouze 9 číslic, nula v něm scházela.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Des%C3%ADtkov%C3%A1_soustava

  Desítková soustava se používá odedávna. Už i egyptská matematika byla založena na desítkové soustavě; egyptština měla k dispozici číslovky až do miliónu. Tato soustava je pravděpodobně odvozena od počítání na deseti prstech rukou.

  Komentář: Jinak řečeno, arabské číslice představovaly zásadní výhodu v matematice až při zavedení poziční desítkové soustavy. Silvestr II  prosadil  reformy v matematice roku 1002.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit