Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • To jsem i pochopil - a díky za krásnou diskusi na úrovni...

  • Pavel.Jegl

    Já vás nekritizuji, pane Janáku. Jen vysvětluji, proč se autor rozhodl pro "rakovinu".

    Děkuji za příspěvek a hezký den.

  • Já jsem si dovolil jen presentovat názor lékařů staré školy, např. pana profesora Orta, co nás učil pathologii na SZŠ Praha, Alšovo nábř. 32.

    Ten dbal na správnou terminologii ve vyjadřování studentů, neváhal za něco podobného, co je v nadpisu článku (dokonce v rozporu s textem - jak dále uvádím) dát kuli!  

  • Pavel.Jegl

    Názory se různí - i mezi lékaři.

    viz:

    https://www.histio.org/lchinchildren#.XlZI36hKg2w

  • Text článku ale nemluví o rakovině, ale o novotvarech

    ... zvláštních dutin v oblasti obratlů. Jejich morfologie nápadně připomínala dutiny vytvářené některými dnešními nádory ... 

    ... nezhoubné novotvary, vycházející z Langerhansových buněk ...

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Slovo rakovina - z latinského Cancer = rak - by mělo být reservováno pro maligní (zhoubné) novotvary - tento název vychází z pojmenování zhoubného novotvaru prsu, který svým vzhledem často připomíná (v rozvinutém stadiu) klepeta raka - proto byl nazván, jak byl nazván. Reservuje se pro ZHOUBNÉ novotvary, vycházející z buněk původně se vyvinuvších ze zárodečných listů, zvaného ektoderm a entoderm. 

    Pro ZHOUBNÉ novotvary ze tkání, původem ze zárodečného listu mesoderm se rezervuje název sarkom.  

    NEZHOUBNÉ NOVOTVARY mají svá obezná jména - epiteliom, melanom (i když tento název je promiscue užíván i pro melanoblastom), osteom a podobně.

    Terminoloigie v článcích, sloužících k popularisaci vědy,  by měla být přesná - tak jako je v textu článku, nikoli však v nadpisu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit